Instalační výška spínačů a zásuvek

Při výměně kabeláže se musíte rozhodnout, jaká bude výška vývodů z podlahy.To je pravda - rozhodněte se, protože neexistují přísné normy a standardy.

V jaké výšce umístit zásuvky a spínače se rozhodnete

V jaké výšce může být

Normy a normy upravující umístěníozetok a přepínače v pokojích a společných prostor není žádný smysl.Existují pouze omezení maximální výšky vývodů - ne více než 1 metr od podlahy, stejně jako normy, které se vztahují k zapojení v místnostech s obtížnými provozními podmínkami.Domy a apartmány jsou koupelny.

Koneckonců, v jaké výšce by měly být zásuvky nainstalovány?Existují dvě možnosti:

 • Použijte normu přijatou v SSSR - zásuvky ve výšce 90–100 cm od podlahy, spínače - 150–170 cm.
 • Použijte evropskou normu.I když je tento koncept relativní - v různých zemích jsou umístěny v různých výškách.Nejčastěji jsou však zásuvky 30-40 cm od podlahy, spínače jsou 80-90-100 cm.34)Kam umístit spínač

  Cjističe snáze určitelné.Musí být umístěny tak, aby se většina členů rodiny mohla pohodlně používat.Je pohodlné zapnout /vypnout světlo spodní rukou.Sklopte ruku, všimněte si úrovně dlaně.Zde lze najít klíče.Toto uspořádání je optimální pro děti.Tuto úroveň mohou dosáhnout již za 3-4 roky.To znamená, že dospělí nebudou muset jít zapnout světlo dítěte, pokud si chtějí hrát nebo jít například na záchod.

  Ale to není zdaleka jediná možnost.Například v ložnici je možné instalovat průchozí spínače.Umožňují ovládat světlo z několika bodů.V tomto případě je jeden spínač umístěn poblíž dveří a jeden nebo dva poblíž postele.Takže můžete vypnout světlo, aniž byste vstali.Velmi pohodlné.Instalační výška takového spínače je někde na poškození matrace na straně postele.

  Výška vývodů z podlahy v ložnici

  Vyberte místo pro vývody v místnostech

  Vyberte místo pro instalaci vývodektěžší.Mohou být umístěny alespoň na úrovni podlahy.Mimochodem, existují podlahové modely, jejichž kabeláž je ve speciální základní desce s kabelovým kanálem.Z hlediska designu je taková instalace nejviditelnější - nepronikají do plynu.Ale z hlediska provozu - zdaleka ne ideální.Chcete-li zasunout /vyjmout zástrčku, musíte se naklonit velmi nízko nebo se přikrčit.Ačkoli je to pro mladé lidi nepříjemné, není to problematické, ale pro lidi ve věku může být toto uspořádání problémem.Pokud jsou v rodině starší lidé, je vhodné, aby výškavývody z podlahy činily nejméně 30-40 cm. V tomto případě bude nutné naklonit i tento sklon, ale tento sklon se nedá srovnávat s předchozím způsobem umístění.Jedná se o kompromisní možnost - a docela pohodlné, a ne příliš nápadné.

  V blízkosti stolu je výška vývodů nad pracovní deskou

  Tímto způsobem však nemusí být nainstalovány všechny energetické body v místnostech.Například, je-li blízko plochy, výška vývodů od podlahy je 40 cm nebo tak, bude potápění pod stolem vždy nepříjemné.Na takovém místě je lepší umístit je 10-15 cm nad úroveň desky.To je opravdu pohodlné.

  Zde je popsána instalace a připojení k internetovým zásuvkám.

  Výška vývodů v kuchyni

  Kabeláž v kuchyni je celý systém.Za prvé, pro každé výkonné zařízení je samostatné elektrické vedení s vypínačem a RCD.Takové spotřebiče mohou být až 10 kusů (myčka, trouba, elektrický sporák, pračka, elektrický ohřívač vody, vestavěné domácí spotřebiče).Tyto zásuvky musí být přeneseny na místo, kde plánujete zařízení nainstalovat.

  Vyhrazená vedení pro vysoce výkonné elektrické spotřebiče

  Pro chladničku je nutná vyhrazená linka.Důvodem však není zvýšení spotřeby energie, ale prudký nárůst výkonu, který vznikne při zapnutí a vypnutí motoru chladničky.Je lepší, když je ostatní zařízení cítí na minimum, a možná je to tak, pokud existuje samostatný řádek.Vývod pro ledničku může být proveden v jakékoli výšce - nejméně 5 cm od podlahy,nejméně na úrovni lokte (110 - 120 cm).

  Výška zásuvek v kuchyni pro různé domácí spotřebiče

  Pro plynový kotel je vyžadováno vyhrazené elektrické vedení s RCD a automatem.Vyžaduje stabilní napětí a nutností je samostatné vedení.Tato zásuvka musí být umístěna s ohledem na nutnost instalace stabilizátoru napětí (pokud není nainstalován na celý byt nebo dům).Nejlepší volba je na straně kotle.Vpravo nebo vlevo - jak to okolnosti dovolí.

  Vyberte výšku v závislosti na připojeném zařízení

  U vestavěných domácích spotřebičů je výška vývodů od podlahy 10 cm (to je od podlahy ke středu zásuvky a od spodní části zásuvky).asi 5 cm).Jsou umístěny na zdi za zařízením.Poloha je taková, že přes základnu se dostanete.Na stejnou úroveň dali elektrický bod pračky.To může být vyšší, pokud skříňka na mytí bez zadní stěny.

  Pro osvětlení a digestoře jsou vývody vyráběny nad skříňkami.Jejich spodní okraj je 5-10 cm nad skříňkami.Spínač podsvícení je přiveden na pracovní stěnu a umístěn bezprostředně pod horní skříňky.

  Lze tak učinit.Hlavní věcí je snadné použití

  Zbytek malých domácích spotřebičů se obvykle umisťuje na plochu, takže je vhodné je připojit téměř okamžitě nad pracovní desku.Výška výpustí z podlahy je v tomto případě 110 - 120 cm. Bude to asi 15–20 cm nad pracovní deskou.Přesně tak, jak to potřebujeme.Pokud si objednáte kuchyňský set vlastní výšku, podle toho upravte polohu vývodů.

  Vývody pro malé kuchyňské spotřebiče jsou seskupeny do tří až čtyř kusů poblíž.Je to pohodlné během provozu a přijatelnější během instalace.Vy rozhodujete, s jakým vybavením bude vhodné pracovat, zvažte počet jednotek, které je třeba zapnout současně, přidejte jednu nebo dvě „jen pro případ“.Bude to požadovaný počet zásuvek.Jejich výška je stejná 15-20 cm nad pracovní deskou, tj. Vůči podlaze bude 100-120 cm.

  V koupelně

  Druhý problémpro elektrikáře je v pokoji koupelna.Problémy jsou však jiné povahy - je to zvýšená vlhkost a možnost vniknutí vody.Abyste pochopili, kam umístit zásuvky do koupelny, musíte vědět, kam můžete umístit domácí spotřebiče.Koupelna je rozdělena do zón (viz foto).

  Rozdělení koupelny na zóny

  Zóna 0 je nejvyšší pravděpodobnost vstupu vody.Jedná se o oblasti přímo sousedící s koupelnou, sprchou, umyvadlem.Do této zóny lze nainstalovat pouze zásuvky 12 V. Toto napětí je však v soukromých domech zřídka dodáváno.Je to jen proto, že zásuvky nejsou nainstalovány vůbec.

  Instalace ohřívačů vody je povolena v zóně 1.V zóně 2 lze kromě kotlů instalovat i ventilátory a lampy.A zásuvky by měly být v zóně 3 - ve vzdálenosti nejméně 60 cm od zdroje vody.Je nutné nainstalovat speciální zásuvky a vypínače, jejichž stupeň ochrany je umožňuje použití ve vlhkých místnostech.Rovněž předpoklad -přítomnost uzemnění, stroje a RCD s svodovým proudem 10 mA.

  Jak umístit vývody v koupelně

  Výška výpustí z podlahy není opět regulována, ale je rozumné je umístit výše: minimalizovat možnost pronikání vody.I když dáte speciální zásuvky s kryty, je lepší hrát bezpečně.

  Pravidla pro instalaci kabeláže

  Při pokládání kabelů do zásuvek a spínačů je třeba dodržovat určitá pravidla:

  Přibližná výška zásuvek od podlahy v místnostech

  Proproč tak přísný?Takže za jakýchkoli podmínek můžete pochopit, kde a jak je zapojení.Pokud to položíte libovolně - šikmo, po nejkratší cestě atd., Po několika letech si nikdo nebude pamatovat, kam a jak dráty jdou a pověsí, například nová police, můžete se snadno dostat do elektroinstalace.Při dodržení těchto jednoduchých pravidel můžete vždy vizuálně určit, kam dráty jdou - nad vývodem nebo vypínačem, bez ohledu na to, jak jsou vysoké z podlahy.