Jak a jakou barvu malovat v kuchyni

Pro dekoraci stěn se nejčastěji používají dva typy povrchových materiálů - tapety a barvy.Navíc ji získává barva, která kdysi ztratila na popularitě.Je to proto, že se objevily nové kompozice, které vypadají krásně, snadno se aplikují, necítí, mnoho mycích prostředků a neztrácí svou přitažlivost po dlouhou dobu.Současně, malování stěn v kuchyni trvá mnohem méně času než tapetování, ale vypadá to, alespoň, horší.

Jaké barvy a proč

Kuchyně - místnost, ve které je vysoká pravděpodobnost skvrn.Navíc se jejich povaha může velmi lišit.Mohou to být místa tuku, jakékoli žíravé látky, džusy a omáčky, které mají jasnou barvu.Proto je hlavním požadavkem při výběru barvy - měl by se dobře umýt.

Pro tyto požadavky jsou vhodné speciální omyvatelné barvy (Tikkurila Remontti Assa, Teknos Biora Balance), které vytvářejí na povrchu hustý film.Tyto barvy jsou vyráběny na bázi latexu nebo akrylu, jsou to vodné disperze, to znamená, že téměř necítí.Lze je umýt kartáčem a některé dokonce i pomocí abrazivních látek (DULUX Realife, DULUX Diamond Matt, Tikkurila Luja 40, Johnstones Acrylic Eggshell).

Dobře omyvatelné barvy na stěny v kuchyni

Ještě lepší je mytí stěn pokrytýchprotivandalské nebo odolné barvy.Odolávají několika tisícům cyklů čištění pomocí čisticích prostředků (Johnstones Acrylic Durable Matt, Johnstones Anti-Mold Acrylic, Teknos Timantti 40, Novatic Feste Farbe, Novatic Innenlatex matt).

Trochu o typu povrchu, který se získá po natření stěn.Skvrny z lesklých povrchů se nejlépe umývají a nejhorší ze všech matných povrchů.Matný povrch je získán díky nehomogenní porézní struktuře.Do těchto nehomogenit je zanesena kontaminující látka a je obtížnější ji omýt (existují výjimky - DULUX Diamond Matt).Proto je na stěnách, které se budou často muset umývat, lepší používat lesklé, pololesklé nebo alespoň pololesklé kompozice.

Příprava podkladu

Některé akrylové, akrylátové a latexové barvy mají dobrou krycí schopnost, díky čemuž mohou být malé vady neviditelné.Obecně je však nutná dobrá příprava - stěny jsou nejprve štukovány, poté jsou tmely a pískovány, dokud není dosaženo dokonale rovného povrchu.Pro získání spolehlivého základu je pavučina ze skleněných vláken přilepena na výchozí vrstvu tmelu.Slouží k posílení základny.Po zaschnutí lepidla na pavučině jsou stěny vyrovnány dokončovacím tmelem a nakonec vyleštěny.

Malířské stěny v kuchyni s lesklými nebo pololesklými barvami vyžadují velmi rovnoměrné stěny: lesk odhaluje i ty nejmenší hrboly.Chcete-li dosáhnout dobrého výsledku, věnujte tomuto problému maximální pozornost.Všechny nepravidelnosti lze zvýraznit pomocí LED lampy.Ona jevelmi jasně označuje všechny hrboly.

Aby barva ležela rovnoměrně, jsou stěny opatřeny základním nátěrem.Složení se volí v závislosti na typu barvy: pro latex potřebujete vlastní základní nátěr, pro akrylové - své vlastní.Tato fáze vyrovnává absorpční schopnost základny, což snižuje spotřebu vůbec levného laku.Je absorbován ve stejném množství do potahovaného povrchu a získá se krásný, rovnoměrný povlak.

Natírání stěn kuchyně z cihel vyžaduje také předběžný základní nátěr

I když je natřená zeď speciálně vyrobena nerovnoměrně - zdivo nebo jiné podobné reliéfní povrchy - je žádoucí základní nátěr.Rovněž zlepšuje přilnavost k podkladu, barva lépe snáší, drží silnější, neexfoluje.

Výběr barvy

Není snadné rozhodnout, jakou barvu natřít zdi v kuchyni.Výběr barev a odstínů je velmi široký, mnoho společností nabízí odstín složení na proprietárním vybavení v jedné z barev RAL, což je více než 200 odstínů.Kromě toho lze vytvořit speciální odstíny - lze přidat kovové, jiskry atd.Vzhledem k tomu, že malování stěn v kuchyni může být nerovnoměrné - pruhy, geometrické a květinové vzory, ozdoby, obrazy a jakékoli jiné metody zdobení stěn, má řada možností sklon k nekonečnu.Nejprve si však musíte vybrat hlavní barvu stěn v kuchyni.Při výběru dominantní barvy existují dva přístupy:

 • Malování stěn kuchyně jemnou barvou „pozadí“.To vytvoří klidnou atmosféru,který je v případě potřeby dynamičtější pomocí kuchyňské soupravy a doplňků jasných barev.

  Stěny malované v neutrální barvě - pro klidnou atmosféru

 • Zesvětlete stěny.Barva v souladu s barvou kuchyňské fasády a může být kontrastní.Závisí to na barvě kuchyně a na tom, jak jasně vidíte svoji kuchyni.

  Veselé barvy - pro jasnou náladu

Při výběru barvy byste měli pamatovat na její vliv na emoční stav člověka.Červená je barva nebezpečí, urychluje práci všech tělesných systémů.V takové místnosti je po dlouhou dobu únava.Pokud toužíte po činnosti, můžete si ji vybrat, nebo jemnější oranžové.Je-li potřeba relaxace, je potřeba něco klidnějšího.Například zelená barva a její odstíny.Vytváří klidnou atmosféru a proto, abyste nebyli tak nudní, můžete přidat žlutou.Díky tomu se zelená stává aktivnější.

Hnědá vytváří pocit stability, ale nepoužívají příliš tmavé odstíny - bude příliš ponurá.Černá ve své čisté podobě potlačuje, ale jako „aditivum“ ke všem vinutím činí interiér dynamičtějším.V malých dávkách je to dobré.

Nemůžete se rozhodnout, jakou barvu natřít zdi kuchyně?Vyberte si šedou, bílou nebo béžovou - ideální pro jasné fasády kuchyňských souprav

Bílá, šedá, béžová jsou ideální odstíny „pozadí“, které vám umožňují zvýraznit jasnější interiérové ​​předměty bez přetížení.ho.Proto se malování stěn v kuchyni v těchto barvách používá tam, kde jsou fasády zdobeny bohatými barvami.

Technika lakování

Přesné pořadí, v jakém se barva aplikuje, závisí na typu pojiva a podkladu a je ovlivněn účinek, který chcete mít.Ale existují obecné body:

 • Před zahájením prací odstraňte lišty, obložení dveří a odstraňte vše, co je možné z místnosti.
 • Zavřete všechny povrchy, které mohou být špinavé.Toto okno, dveře, zástěra v pracovním prostoru kuchyně, podlaha.Pro okna, dveře a zástěru je nejjednodušší použít plastovou fólii lepenou maskovací páskou.Tento povlak lze snadno odstranit bez zanechání zbytků.Můžete také nanášet polyethylen na podlahu, nebo můžete použít staré tapety, noviny atd.Lze je fixovat pomocí oboustranné pásky, nejlépe také maskovací pásky (po odloupnutí nezanechává stopy lepidla).
 • Barva se nanáší válečkem nebo štětcem.Obvykle jsou pro získání jednotné barvy zapotřebí dvě až tři vrstvy.Každá další vrstva se aplikuje po vyschnutí předchozí vrstvy.Tato doba je uvedena v technických vlastnostech kompozice jako „doba sušení na tyči“.

  Nástroje pro malování stěn v kuchyni

 • Při nanášení barvy na štětec nebo váleček vezměte malé množství kompozice, rovnoměrně ji rozložte.Je snazší to udělat pomocí zásobníku barvy, který má speciální platformu pro odstranění přebytku.Barva se nanáší v co největší míře válcováním v tenké vrstvě.Nejčastější chybou jetouha malovat přes první vrstvu barvy.To je špatné a ohrožuje to výskyt kapek - zkuste použít více barvy.Je mnohem obtížnější zbavit se kapek než z nenatřených míst.Budete muset počkat, až budou úplně suchí, a poté s malým brusným papírem odstranit přítok.Proto je lepší nanášet nátěr tenkou vrstvu a všechny nedostatky budou pokryty další další vrstvou.Výsledkem je rovnoměrná, hluboká barva.

  Malířské stěny v kuchyni: barva se nanáší tenkou vrstvou

 • Při použití válečku se štětcem prochází těžko dostupná místa - rohy, spár stropu a stěny atd.Poté pomocí válečku natřete zbytek prostoru.
 • K získání rovnoměrně natřené zdi se vrstvy barvy nanášejí v různých směrech - jedna vrstva horizontálně a druhá vertikálně.

Když je malování stěn v kuchyni ukončeno, nespěchejte, abyste otestovali, jak dobře se zvolená barva umývá.Nejprve si pečlivě přečtěte pokyny.Některé sloučeniny získávají své provozní vlastnosti až měsíc po aplikaci.Takže se nespěchejte.

Všechny výše uvedené skutečnosti platí pro všechny typy barev - ve vodě dispergovaný akrylát, latex.Před zahájením práce si však pozorně přečtěte doporučení výrobce.Existují-li jiná doporučení, je třeba je dodržovat.

Možnosti malování stěn kuchyně - foto

Ještě nedávno se objevil třetí trend - malování stěn v kuchyni ve dvou barvách.Jsou vybrány doprovodné barvy.Mohlo by to býtodstíny jedné barvy - tmavé a světlé, mohou kontrastní nebo kombinované.Pokud si chcete vybrat různé barvy, použijte tabulky přizpůsobení barev.

V každém případě je nejoblíbenějším trendem malování jedné stěny v jiné barvě.To vám umožní jasně označit akcenty.V kuchyni je to obvykle zeď, u níž je jídelní stůl, ale ne nutně.

Šedá je barva pozadí a jasně zelená je jako přízvuková zeď
Kontrastní barvy - zelená a lila v jedné kuchyni
Stěny mohounatřené v jedné barvě, ale v různých odstínech
Jedna stěna kuchyně je natřena jinou barvou

Pruhované stěny v kuchyni

Další možností je použít pruhy jiné barvy.Častěji - pruhy jsou svislé, což pomáhá vizuálně „zvedat“ strop.Obvykle mají různou šířku a nacházejí se v různých vzdálenostech od sebe, ale to je daleko od kánonu.Možnosti jsou různé.Několik - na obrázku níže.

Varianty malování stěn ve dvou barvách

Pokud nechcete měnit barvy, můžete si hrát s texturou barev.Kombinace proužků lesklé a neprůhledné barvy stejné barvy dává velmi zajímavý efekt.Je to jako kombinace sametu a saténu.Vypadá to velmi zajímavě.

Kombinace matných a lesklých pruhů, avšak s bohatou barvou, je efekt působivější
Proužky květů vzájemně sladěné
Horizontálnípruhy stejné šířky
Kombinace bílé a oranžové není tak jasná
Opět pruhy doprovodných květin
Přízvuková zeď vpruh
Zajímavým řešením jsou různé odstíny stejné barvy

Jsou-li pruhy úzkéNejprve natřete stěny dominantní barvou.Po zaschnutí nalepte proužky maskovací pásky, která bude sloužit jako okraje, pokud se obarví v jiné barvě.Poté, co druhý odstín zcela zakrývá první, je lepicí páska odstraněna, dostanou jasné hranice bez „přechodu“.

Ozdoby a šablony

Aby malování stěn v kuchyni nebylo nudné, lze jej oživit obrázkem, ozdobou.Výkres je obtížnější zvládnout - potřebujete profesionální dovednosti a použití ozdob na zdi může být snazší, než si myslíte.Použití šablony je hračka.Mohou být vyrobeny nezávisle na silném papíru vloženém skotskou páskou (pro usnadnění řezání a neroztržení), nebo si můžete koupit hotové řezy na husté plastové fólii.

Šablony jsou snadnějším způsobem zdobení stěn kuchyně

Na zeď je upevněna vhodná šablona.Nejjednodušší je to pomocí maskovací pásky.Barva se nanáší pomocí běžné houby (můžetepoužívat kuchyň).Vezměte malou barvu na houbu, rozložte rovnoměrně po celé ploše (plastová deska je vhodná jako paleta).Tímto „nástrojem“ natíráme zeď ve štěrbinách.Protože není mnoho barvy, rychle schne.

Dekorativní malba stěn kuchyně pomocí šablon

Pokud chcete získat dvoubarevný ornament, zalepte části, které budou natřeny v jiné barvě, lepicí páskou (také natřenou).Naneste vzor v jedné barvě, počkejte, až barva zaschne.Tyto části uzavřete páskou a chybějící část přidejte jinou barvou.

Chcete-li získat dvoubarevný vzor, ​​zakryjte část slotů páskou

V katalogu stránek, kde se prodávají hotové šablony, si můžete vybrat vhodný obrázek do kuchyně.Existuje mnoho z nich v různých stylech.Určitě najdete ten, který se vám líbí více.