Jak dát linoleum

Linoleum je praktická a atraktivní exteriérová podlahová krytina, která se nachází v domech, bytech, v chalupách, v kancelářích, nákupních centrech, veřejných institucích ... Téměř všude.Jak položit linoleum, jak to udělat správně - čtěte dále.

Na jakém základě

I při výběru podlahové krytiny vyvstává otázka, na co položit linoleum.Je nutné nadaci připravit, a pokud ano, jak vážně.Odpověď je jednoduchá: linoleum lze položit na jakýkoli základ.Hlavní věc je, že je hladká, trvanlivá a čistá.Probíhá příprava a může být snadné a rychlé, pokud je základna ve vodorovné poloze.V tomto případě se podlaha jednoduše vyčistí a vysuší.Pokud je podlaha s výmoly, velkými hrboly, příprava trvá déle.Ke korekci lze použít potěrové nebo samonivelační směsi, suchý potěr se používá také u stavebních materiálů z listů (překližka, desky OSB, MDF).Vše záleží na typu základny.

Je možné pokládat linoleum sami

Betonové a dřevěné podlahy

Můžete snadno položit linoleum na betonovou podlahu.Obecně platí, že na povrchu mohou být rozdíly, hlavní věc je, že nejsou místní - vyloučeny jsou malé a hluboké fosílie a hlízy.Rozdíly mohou být, ale hladké.Pokud se vyskytnou významné nepravidelnosti, je před položením linolea vhodné vyrovnat vyrovnávací potěr.

Na hladké betonové podlaze se linoleum bez problémů položí

Tuto vrchní vrstvu položili na rovnou dřevěnou podlahu.Mnoho lidí si myslí, že pod ním dřevo hnije.Pokud je dřevo suché, bez příznaků napadení plísněmi a plísněmi, nic se mu nestane.Při správném položení se získá utěsněná vrstva, aby vlhkost nepronikla.Pokud existují švy, jsou svařeny, takže je nepravděpodobné pronikání vlhkosti do nich.Aby se zabránilo pádu vody pod soklovou lištu , zvolte široké modely a dobře je přitlačte k podlaze.Spolehlivějším způsobem je položit samolepicí pásku pro utěsnění pod linolem po obvodu.

Pokud je samotný dřevěný chodník vytvořen správně, při normálním větrání není co hnilo.Pokud máte velké obavy, před položením linolea ošetřte podlahu antiseptiky.

Pokud jsou v prkenné podlaze patrné mezery, budou po určité době na povrchu viditelné.Pokud jsou malé, lze je utěsnit broušením, aby se povrch vyhladil.Občas se podlahové desky ohýbají a mírně stoupají podél okrajů.Leštění takové podlahy nebude fungovat - spousta hřebíků.V tomto případě, nebo pokud jsou mezery příliš velké, se doporučuje umístit na deskyarchový materiál - překližka, OSB, MDF.Jsou dobré, protože nemají velmi velkou tepelnou roztažnost a OSB ještě neabsorbuje vlhkost (můžete si vzít překližku odolnou vůči vlhkosti), a to je důležité ve vlhkých místnostech (například v kuchyni).

Před pokládkou linolea na dřevěnou podlahu je lepší ji vyrovnat překližkou nebo OSB

dřevotřísková deska a dřevovláknitá deska jako podklad pod linoleanení dobrá volba - se zvyšující se vlhkostí bobtná, dřevovláknitá deska jde do vln.Po vysušení se původní forma neobnoví, takže linoleum položené nahoře je poškrábané a zvrásněné.

​​

Před pokládkou linolea je nutné pokládat OSB nebo překližku.To je nutné, pokud se prkna podlahy „hraje“, desky se ohýbají.Pokud vrstvu položíte okamžitě na desky, praskne v místech odklonění a poměrně brzy.A to znamená výměnu podlahy a jsou možné problémy s deskami - vlhkost může pronikat do trhlin.

To znamená „od sebe oddělený šev“

Když položíte jakýkoli listový materiál pro vyrovnání podlahy pod linoleum, položí se od sebe se švem - aby neodpovídaly(jako zdivo).Mezi listy jsou ponechány malé švy, které jsou pak vyplněny elastickým (neztvrdnutelným) tmelem.

Je možné na starý nátěr vložit nové linoleum

Ihned musíme říci, že je vhodné odstranit starý nátěr před pokládkou linolea.Je to však problematické a poté je povolena podlaha na stávající.Je to pravda, pouze pokud je stará podlaha ve vodorovné polozenebo mohou být napraveny nepravidelnosti. Nové linoleum je položeno na staré, na dlaždici, na podlaze.Pokud jsou v základně defekty - třísky, prohlubně, výčnělky - jsou odstraněny, tmel, tmel, štípané, spáry mezi dlaždicemi jsou otírány tak, aby byl povrch rovný.

Položte linoleum na parkety, dlaždice nebo jiné linoleum.Ale pouze za jedné podmínky - základna musí být rovná

Obvykle neexistují žádné problémy se starým linolea, jako se substrátem.Pokud se vyskytnou pahorky, jsou propíchnuty, vyplněny lepidlem, trhliny jsou potaženy opravnou hmotou - svařování za studena pro linoleum nebo tmel typu C.Když položíte nové linoleum na staré, může to být další problém - dopadne to příliš jemně a pod nohy nábytku se mohou vytvořit výrazné deprese.

Je vhodné položit podložku vyrobenou z plošného materiálu na parkety i na podlahu - prkna mohou také „chodit“, což narušuje povlak.

Lepidlo nebo ne

Před pokládkou linolea je třeba se rozhodnout, zda ho přilepit či nikoliv.Předpokládá se, že není nutné ho lepit v domech a bytech.Lisují ho lišty, nábytek, velké spotřebiče atd.To vše ho „drží“ na svém místě.Někdy to funguje, jindy ne.Obvykle pracuje na tvrdých polo-komerčních a komerčních nátěrech a nepracuje na měkčích - domácích.

Jde o tepelnou roztažnost.V létě, když je horké, se linoleum rozšiřuje „vylézáním“ zpod nábytku a spotřebičů.Na podzim se zmenšuje na svou předchozí velikost, ale nevrací se pod nábytek.Vlny a knolls se tvoří.Většina se proto shoduje, že je třeba ji opravit.

Pokud ji nepřilepíte, mohlo by to vypadat takto

Jen mějte na paměti, že linoleum nemusí být slepeno vůbec nebo úplně slepeno.Lepidlo na některých místech - téměř zaručeno, že se po chvíli objeví hrboly a otoky.

Než lepit

Před pokládkou linolea je nutné pochopit, co lepit.Pokud je místnost malá, linoleum pro domácnost je položeno z jednoho kusu na hladký podklad (archový materiál, staré linoleum atd.), Můžete jej upevnit na oboustrannou pásku.Upevňuje se bezpečně, ale kvůli tepelné roztažnosti mezi lepicími páskami se mohou vytvářet hrboly.Pokud je tedy linoleum lepeno, lepte.

Existují dva druhy lepidel:

 • Lepidlo, které po zaschnutí vytváří pevné spojení mezi podlahou a podlahou (nejznámější a často používané pro linoleum podlahy - PVA);
  • lepení za mokra, nanášené válečkem nebo štětcem (pro savé podklady);
  • suchého lepení se nanáší špachtlí (univerzální, včetně pro neabsorpční substráty);
 • Fixace - složení, které je nejprve naneseno na podklad, zaschne a vytvoří lepivou vrstvu (jako na lepicí pásku).Linoleum je navinuto na tuto vrstvu, která ulpívá a během provozu se nepohybuje.

  Lepidlo na linoleum se nanáší válečkem nebo špachtlí

 • První možnost je pro nás známější, ale při změně nátěru musíme hodně trpět, odtrhnout nátěr a zbytky lepidlapozemků.Fixace udržuje „posun“ neméně spolehlivý, ale umožňuje jej několikrát tiše přesunout (od 5 do 8, v závislosti na složení).

  Upevnění

  Upevnění se používá pro pokládku linolea pro domácnost a pro semi-komerční linoleum.Pokud mluvíme o ceně za litr, pak je fixace mnohem dražší.Její spotřeba je však mnohem menší (100 - 180 g /čtverec), takže lepení jednoho metru čtverečního bude levnější.Ze všech hledisek je to nejlepší volba.Zde je několik běžných fixačních prostředků, se kterými můžete pracovat:

  • Homakoll 186Prof (Homakol) je univerzální fixační směs pro opakovaně lepící pružné podlahové krytiny.
  • Fobo 541 Eurofix Anti Slip - připevnění materiálů s podložkou z vinylu nebo bitumenu na savou nebo neabsorpční základnu.

   Upevnění pro linoleum umožňuje několikrát změnit povlak bez nahrazení „lepivé“ vrstvy

  • Fobo 545 Polaris - fixační lepidlo pro bytové a veřejné budovy se středním zatížením(jakýkoli důvod absorpce).
  • Arlok 39 (Arlok 39) je fixační lepidlo pro flexibilní podlahové krytiny, včetně linolea.

  Existují další výrobci, nové produkty se objevují každý den.Před nákupem si však pozorně přečtěte pokyny.Ujistěte se, že může být použit na vaší základně, s vaším typem povlaku.

  Lepidlo na linoleum

  Určitě nestojí za to používat lepidlo s rozpouštědlem (neopren).Technologie se změnily tak, že takové lepidlo dává změnu barvy (objeví se červené skvrny).Toto lepidlo můžepřepravka pouze marmoleum (materiál na bázi přírodních ingrediencí).

  Pokud se rozhodnete použít lepidlo, zde jsou značky, které dávají dobré výsledky:

  • Forbo 522. Lepidlo s vysokou přilnavostí pro podlahové rolování lze použít v místnostech s nábytkem nareklamy.Vhodné pro lepení linolea na linoleum nebo pro podlahové vytápění.Nanáší se zubovou stěrkou, průtok 220 - 270 g /m2 .
  • Polynom 105. Určeno k lepení linoleum a domácí linoleum bez podkladu nebo na bázi pěny.Nanáší se pomocí zubové stěrky.Spotřeba 300 - 400 g /m2 .

   Jak položit linoleum - na lepidlo nebo fixaci - rozhodnete se

  • BOLARY LinoleumFix.Je vhodný pro lepení komerčního linolea na bázi PVC, semi-commercial a domácnost - na hromadu, na látku nebo na pěnovou spodní vrstvu.Může být použit pro lepení na teplou podlahu.Nanáší se na beton, sádrovou stěrku, cement, překližku, dřevovláknitou desku a dřevotřísku.Spotřeba 400 - 500 g /m2 .

  Pokud potřebujete ušetřit peníze, domácí linoleum s hromádkou, na jutové nebo pěnové bázi, lze nalepit na PVA nebo Bustilat M. Pokud je umístěn na beton, potěr nebo jiný podobný povlak, první lepidlo se zředí vodou (1 až 1), povrch je naplněn touto kompozicí (je možné dvakrát).Po nanesení PVA nebo Bustilatu a „mokrém“ natřete povlak.

  Jak lepit linolové spoje

  Pro spojování linolových spojů existuje speciální lepidlo.Říká se tomu „svařování za studena pro linoleum“.To jemalé zkumavky s ostrým nosem, které se kompozice plní přímo do kloubu.Nelíbí se tolik, protože rozpouští přilehlé oblasti povlaku a vytváří vzduchotěsný šev.

  Existují dva typy svařování za studena pro linoleum:

  • typ A - pro spojování čerstvě položených pláten (například SINTEX H44, Werner Muller, Tytan (Titan);
  • )typ C - k opravě (je-li nutné vyplnit rozptýlený šev, prasklý pás atd.).

   Jak připojit linoleum ke spojům - lepidlo "svařování za studena"

  Při linoleové podlaze se přirozeně používá typ A. Dodržujte pokyny k použití. Existují různé typy, vyžadují různé doby zasychání.

  Pokud dříve byly spoje svařovány za studena pro spojelinoleum npracoval, předpracovat na útržcích. Když vypracujete technologii a víte, co a jak dělat, můžete začít lepit spáry v místnosti.

  Další bod: lepidlo pro spojení spár linolea, dokud polymeruje, nevytváří škodlivéZ tohoto důvodu otevírají v místnosti okna a dveře, zajišťují větrání, je lepší pracovat s rukavicemi a dýchací přístroj nebude bolet.

  Jak vyrobit linoleum vlastníma rukama

  Aby si samonosné linoleum potěšilo oko, ne bobtnalo se a nezamračilo, je nutné provést několik povinných bodů.První se týká přípravy nadace.To by mělo, ale abych byl vyrovnaný, už to víš.Kromě toho musí být suchý a čistý.Žádný prach, žádné mastné nebo jiné skvrny.Dává to všechno dohromadypomocí vysavače odstraňte skvrny vhodným produktem, vše důkladně osušte.Děláme to pečlivě: prach zhoršuje přilnavost k podkladu, v průběhu času se povlakem objevují částice nečistot.

  Před pokládkou linolea připravte základnu

  Druhý předpoklad: před pokládkou linolea musí po určitou dobu „stárnout“ v narovnaném stavustav.Nejlépe na místě instalace.Vyrábí se, ponechá nejméně 2 dny, ale lépe - po dobu 5-7 dnů.Tak se narovná a předpokládá „pracovní“ rozměry.Poté můžete začít řezat.

  Jak pěstovat

  Začněme řezáním linolea.Existují dvě možnosti - nůž a nůžky.A obojí, můžete pracovat dobře, pouze by měly být ostré.

  Pro někoho je výhodnější použít klerický nůž, ale bota nebo naostřený kuchyňský nůž to udělá, i když existují speciální.Mají zatahovací čepel, jako kancelářské nože, ale jejich rukojeť je zakřivená a čepel se téměř neohýbá.

  Nože na linoleum

  Na úředním noži musí být výčnělky, které drží čepel, železné.V tomto případě je čepel odolnější a méně pravděpodobné, že řez půjde do strany.Je to přesně proto, že čepel může „vést“ některé řemeslníky, kteří dávají přednost výkonným nůžkám.Aby byl řez jednodušší, provedou řez a poté, aniž by provedli řezné pohyby, jednoduše otevřou povlak podél zamýšlené linie.

  Nyní o tom, kde se má oříznout.Vyviňte linoleum tak, aby trochu šlo na zdi.PokudExistuje několik pláten, nejméně 5 cm překrývajících se na křižovatce, pokud existuje obrázek, rozložte plátna tak, aby bylo dosaženo shody.Pak křižovatka nebude znatelná.

  Jak vyřezávat linoleum

  Vyříznout linoleum v rohu, spoj zůstane překrytý a po lepení hlavní části se rozřeže.Plátno je přitisknuto k podlaze, stříháno nožem nebo nůžkami.Vezměte prosím na vědomí, že pokud se práce provádí v chladné místnosti, v létě se zvětší velikost nátěru při vysokých teplotách.Pokud plátno vyříznete blízko zdi, v létě se poblíž soklů vytvoří váleček.Poté se může při nižších teplotách protáhnout, ale v létě kazí výhled.Proto, odříznutí, zpět od zdi asi 1 cm.

  Lepidlo na základnu

  Pokud se rozhodnete pokládat linoleum bez lepení, je obvykle připevněno podél základových desek na oboustrannou pásku.Stejný materiál je přilepen v oblasti dveří.V tomto případě vypneme okraje a vložíme pásku na základnu.Hrany vracíme na místo, povrch opatrně vyrovnáme.Poté, co se ujistíte, že leží rovně, bez deformací a vlnění, odstraňte ochrannou pásku z lepicí pásky a přilepte povlak.

  Pokud pracujete s lepidlem, chovejte se trochu jinak.Natočte povlak na polovinu délky.Složení se nanáší na podlahu (přesně podle pokynů).Pokud existuje křižovatka, nechte pruh bez lepidla asi 35 cm široký na obou stranách a po čekání na čas stanovený podle pokynů se linoleum opět válí a dobře lisuje.

  Válec pro válcování linolea

  Tato technologie vyžaduje přítlačný válec - těžký válec (přibližně 50 kg), pohyblivě namontovaný na rukojeti, který vytlačuje vzduch a tlačí povlak na základnu, což zajišťuje dobré spojení.Pokud neexistuje válec, vezměte plastovou stěrku, která se používá pro lepení těžké tapety a vše je s ní dobře přitlačeno.Můžete použít plstěnou nebo plstěnou zabalenou desku nebo něco podobného.

  Poté je druhá strana slepena.Pokud bylo plátno sjednoceno, můžeme předpokládat, že pokládání linolea skončilo.Zbývá upevnit lištu.Pokud existují, klouby, pokračujte.

  Zpracování stehu

  Jsou-li získány dvě nebo více placht, je třeba zpracovat švy.Existuje jednoduchý způsob - vezměte kovový pás ve tvaru písmene T a upevněte jej na křižovatce (připevněný ke šroubům nebo hmoždinkám, v závislosti na typu základny).Metoda není příliš estetická, ale spolehlivá.To je to, co dělají, když se pod dveře vejdou dva kusy linolea různých barev.

  Je lepší spojit dva různě barevné kousky linolea pomocí proužku

  Estetičtější metodou je použití lepidla „svařování za studena pro linoleum“.Nejprve musíte přeříznout přebytečný materiál na křižovatce.Vezmeme kovové pravítko (úroveň nebo pravidlo to udělá), aplikujeme na křižovatku, rozřízneme obě plátna nožem podél ní, odstraníme přebytečné proužky.Je velmi důležité prorazit obě plátna najednou.V tomto případě, pokud je vzor zvolen správně, je spojení nepostřehnutelné, protože obě plátna se shodujíperfektní.Pokud je podklad pod linolea tvrdý, pod kloub můžete dát něco měkkého - kus plsti, linoleum atd.Potom bude jednodušší stříhat obě plátna najednou.

  Jak řezat tak, aby byl linolový spoj dokonalý

  Odlepujeme nelepené části nátěru podél švu, naneseme lepidlo, počkáme, bude-li to nutné, vyčkáme podle pokynů, přilepíme nátěrna místo, váleček.Čekáme na čas potřebný k zaschnutí lepidla (podle pokynů).

  Dále provádíme studené svařování linolových spojů a široké maskovací pásky.Pomocí této lepicí pásky lepíme spáru a poté ji pomocí klerikálního nože odřízneme podél spáry.To je nezbytné pro ochranu povlaku před náhodným vniknutím do kompozice.Je chemicky aktivní a potáhne povlak a zanechá ošklivé skvrny.Další akce jsou následující:

  • Otevřeme lepidlo.Má trysku s jehlou, navíjíme ji na trubici.
  • Vložte jehlu na samý začátek švu, jemně zatlačte na zkumavku, dokud se na maskovací pásku neobjeví lepicí skvrna o průměru 3–4 mm.Poté jehlu pomalu vedeme podél řezu a ujistíme se, že množství vytlačovaného lepidla je v celém těle stejné.
  • Po naplnění švu počkáme 15 minut (přesný čas naleznete v pokynech) a poté lepicí pásku odstraníme přebytečným lepidlem.

   Jak dokovat linoleum nepostřehnutelně

  Pokud je vše provedeno správně, kloub je prakticky neviditelný.I když to není nutné testovat - pro konečnou polymeraci je potřeba několik hodin.Ale to je vše.Linoleum je položeno a víte jakudělej to sám.