Jak dát skládací dveře (harmonika, kniha)

Někdy není možné dát obyčejné otočné dveře: je zde jen velmi málo místa nebo bijí o stěny nebo nábytek.V tomto případě vám mohou pomoci skládací dveře.Nazývají se také skládací nebo skládací.Podstata se nemění: shromažďují se na jedné nebo dvou stranách dveří a zabírají malý prostor.

Druhy skládacích dveří

Skládací dveře jakéhokoli typu nejsou složité.Skládají se z oddělených pásů pohyblivě propojených.Jedna z kapel - krajní pravá nebo levá - je nehybná.Všichni ostatní nahoře (někdy i dole) mají malé válečky, které jsou vloženy do vodítka.Při použití se válečky posouvají podél vodítka, čímž se segmenty ohýbají.V závislosti na tom, jak a kde jsou válečky upevněny, skládací dveře přicházejí ve dvou typech: harmonika a kniha.

Druhy skládacích dveří: kniha a harmonika - to je rozdíl

Jsou-li kladky upevněny uprostřed každé lamely dveří, získají se harmonické dveře.Současně se každý fragment otáčí kolem osy, na které je váleček upevněn.Záhyby jsou malé - přibližněšířka stěny (trochu víceméně - záleží na modelu a parametrech zdi).Šířka lamely skládacích dveří tohoto typu je 8-20 cm. Nejběžnější - šířka 12-15 cm, ostatní méně.Standardní výška dveří je asi 220 - 230 mm, šířka minimálně - 50 cm, maximum - 600 cm. Existují vyšší modely - pro skládací příčky.

Akordeon

Délka plátna je snadno nastavitelná - zvýšením nebo snížením počtu segmentů až po vytvoření skládacích přepážek.Pouze jeden bod: u dlouhých dveří /příček jsou potřeba dva vodítka - nad a pod.Jinak se během provozu mechanismus často zasekne.

Uspořádání harmonických dveří

Plus, skládací harmonické dveře jsou nízké ceny.Na standardních dveřích je mnoho nabídek s cenou asi 2 - 3 000 rublů.Jsou samozřejmě dražší.Životnost je asi 5 let.Nejčastější poruchou je porucha válců.U nejlevnějších modelů jsou vyrobeny z měkkého plastu.Díky tomu jsou dveře hlučné a rychle vymazány.Jako obvykle je na výběr: dražší a možná lepší nebo levnější.

Kniha

Knihy dveří se vyznačují většími fragmenty.Na standardních dveřích nejsou více než dvě části.V tomto případě jsou válečky upevněny prostřednictvím jednoho spoje a - na spoji.V tomto případě se ukáže, že křídlo dveří je složené a připomíná stránky knihy.Část, která nemá válečky, je tlačena do místnosti.

Skládací dveřní kniha: základní zařízení

Když je skládací kniha složena, zabírá více místa než „harmonika“, ale tento typ zařízení má své výhody.Úlomky harmonických dveří nemohou být vyrobeny z velmi silného materiálu: samotný design to neumožňuje.Protože jsou nejčastěji vyrobeny z plastu, MDF.S jejich vlastní výrobou lze použít překližku a jiné podobné materiály.Z tohoto důvodu lze rozsah - nejčastěji používaný jako dveře do technických místností - jako jsou skříně, instalovat jako dveře do domácí sprchy .V tomto případě je plast jedním z nejlepších materiálů: poskytuje těsnost, nebojí se vysoké vlhkosti, je dobře omytý, případně za použití detergentů.Takové dveře se používají jako vnitřní dveře nebo příčky, pouze pokud vymezují prostor: prakticky neexistují žádné zvukotěsné vlastnosti.

Dveřní knížky mohou být dokonce vyrobeny z masivního dřeva.Za prvé, válečky se používají pevnější, a za druhé - konstrukce neukládá omezení tloušťky.Protože kniha dveří může být vyrobena ze dřeva, skla, kovu.Při použití zvláštního příslušenství lze navíc jako vstupní dveře použít kovově plastové skládací dveře: poskytují dostatečnou bezpečnost.Často jsou umístěny v domě jako východ na terasu nebo do dvora.Nevýhodou takových systémů je solidní cena.Sada příslušenství pro jednu dveřní knížku vyrobenou z kovového plastunáklady asi 550-600 $.Obyčejné jsou o něco dražší než standardní plátno.Existují možnosti pro 3 - 4 000 rublů.Lze je použít jako vnitřní dveře, vložené do skříní.

Technické parametry skládacích knih typu kniha:

 • Délka - do 7 m při použití dřevěných systémů (se sklem nebo bez skla) a do 6 m v systémech z plastu.
 • ​​
 • Dřevěná výška - od 800 mm do 3000 mm;kov-plast - od 640 mm do 2400 mm.
 • Šířka jednoho křídla ve dřevě je od 440 mm do 1200 mm;v kovovém plastu - od 490 mm do 940 mm.
 • Počet křídel je od 2 do 7.

Existuje i jiný druh prostoru šetřící dveře - posuvné.Zde si můžete přečíst, co to je a jak je nainstalovat.

Instalace skládacích dveří

Protože systémy se mírně liší, existují určité rozdíly v procesu instalace, existuje však mnoho společných bodů:

 • Dveře do již dokončených dveří jsou umístěny.
 • Na geometrii dveří jsou kladeny přísné požadavky: přísně vertikální a přísně horizontální, bez odchylek.
 • Během instalace je nutné přísně kontrolovat svislost instalace.Nejmenší odchylky vedou k zaseknutí systému ak rychlejšímu vymazání válců.

Dále popisujeme proces instalace každého typu dveří ve formátu fotografií a videa.

Montáž harmonických dveří: udělejte to sami

Standardně skládací harmonické dveře mají:

 • dvě dlouhé boční kolejnice;
 • jeden krátký top(možná nižší);
 • požadovaný počet lamel (v závislosti na parametrech vašich dveří);
 • upevňovací prvky (šrouby, spony atd.);
 • důraz;
 • videa;

Po prostudování veškerého obsahu zahájíme instalaci.Nejprve pečlivě změřte dveře.Boční vodítka jsou odříznuta na výšku.Aby byl řez rovný, je lepší použít pokosovou skříň a pilu s malým zubem - například kovovou čepelí.

podélně řezané boční kolejnice

Montáž dveří

Horní kolejnice by měla být o něco kratší než šířka otvoru: tamty postranní budou stát.Proto je dvojnásobná šířka bočních vedení odečtena od šířky dveří.Různí výrobci mají různé průřezy, ale průměrně 3-4 cm by měly být odebrány. Vše je přesně změřeno a řezáno.

Desky dveří jsou často delší, než je třeba.Lze je zpravidla snížit.Výška lamely se vypočte následujícím způsobem: 0,7-1 cm mezery níže se odečte od výšky dveří (aby se popruhy nelepily k prahu), a také se odečte výška válečkového mechanismu a vedení.V každém případě se liší, obvykle je uvedeno v návodu k instalaci, který by měl být připevněn ke dveřím.Pokud tam není, můžete upevnit horní vodítko, vložit do něj válečky a změřit tak požadovanou výšku.Po označení na lamelách je zbytečná část odřezána.Můžete použít konvenční ruční pilu, brusku nebo ořezávání.Kdo má, co je k dispozici.

Jeden důležitý bod: v některých případech, je-li k dispozicispodní vodítko - upevňovací prvky lze instalovat na spodní část lamel.Než začnete řezat, musí být všechny rozebrány.Obvykle prostě vyjdou.Musíte jen vyvinout úsilí.

Řezáme lamely a spojovací prvky požadované délky

Všechny ohebné spojky řezáme stejnou délkou.Pokud jsou akordeonové dveře plastové, díly jsou obvykle spojeny pomocí flexibilních konektorů, do kterých se panely jednoduše zasunou.Někdy výrobci vyrábějí další dekorativní polštářky, které jsou přilepeny ke spodní části lamel na oboustrannou pásku (také součástí balení).

Ozdobné kryty jsou k dispozici u některých modelů

Dále pokračujeme v instalaci.Nejprve sejměte blokovací lištu.Toto je extrémní lišta, která se neukládá do harmonických dveří.Je v něm nainstalován koncový průvodce.

Namontujte vodicí jezdec na startovací lištu

Na každý z lamel instalujeme otočné válečky.Mohou mít různé tvary.V tomto modelu jsou malé prvky.Jsou zasunuty na dohodnuté místo a zajištěny jedním nebo dvěma šrouby.

Namontujte válečky na lamely

Nyní můžete sestavit křídlo dveří.V tomto modelu jsou lamely spojeny pomocí flexibilních vložek.Desky se vkládají do drážek vložek na okrajích.

Montujeme lamely pomocí pružných vložek

Po složení všech požadovaných částí fixujeme pružné vložky.Jsou namontovány nahoře a dole pomocí šroubů.(přijde kompletní).Je vhodnější nejprve ručně zašroubovat všechny šrouby a poté je dotáhnout šroubovákem.

Upevňujeme pružné části

Po složení křídla dveří změřte jeho šířku, když je složen.To je nutné k instalaci zarážky.

Měříme šířku "harmoniky" při složeném

Tato velikost se přenáší na horní vodicí lištu.Na tomto místě uprostřed vyvrtejte otvor pro zátku.Je nasazen a zajištěn šroubem.

Instalace zarážky

Montáž harmonikových dveří je dokončena.Začne se instalace do dveří.

Instalace ve dveřích

Nejprve označte místo instalace horní kolejnice.Obvykle jsou uprostřed otvoru, ale mohou existovat výjimky.Při označování instalačních linek se ujistěte, že jsou rovné.

V tomto modelu jsou vodítka namontována na sponách: malé plastové západky.Tento systém se snadno instaluje.Nejprve jsou nainstalovány klipy, poté jsou vodítka v nich upnuta.

Umístění svorek

Protože hlavní zatížení v takovém systému padá na horní část, jsou zde často instalovány svorky.Extrémní - ve vzdálenosti 1 cm, 5 cm zpět od nich - jeden po druhém a zbytek v krocích 16-20 cm. Na bočních dorazech je vzdálenost mezi sponami 40 cm. Upozorňujeme, že svorky pro instalaci ze strany zámku jsou menší,a také malované bíle.Jsou umístěny ve vzdálenosti 40 a 70 cm.

Během instalace je dodržována přesnostdolů na milimetr.I malá odchylka povede k tomu, že průvodce „nesedí“.Proto má smysl si všimnout nejen střední linie, jsou připevněny klipy, ale také ty, podél kterých jsou okraje zarovnány.

Spony jsou zkroucené

V případě potřeby vložte pod každou sponu hmoždinky.Pokud je ve dveřích položen dřevěný blok, mohou být připevněny ke šroubům do dřeva o délce nejméně 80 mm.

Před instalací jsou kluzáky (válečky) namazány dodaným tukem.

Kluzáky jsou mazány.

Navíjejí se v horním vodítku.Je vhodnější to provést ve smontovaném stavu.Lamely jsou stlačeny, válce jsou vloženy do drážky, která je ve vedení.

Sestavení harmonikových dveří

Dveře zavěšené na vodicí kolejnici se zvednou do otvoru.Průvodce je namontován na klipy, jednoduše jej klepnete dlaní rukou v místech, kde jsou klipy namontovány.

Instalace dveří akordeonu ve dveřích

Boční vodítka jsou nastavena přesně stejným způsobem: jsou přivedeny ke svorkám a lehkým zdvihem dlaně „sedí“ na místě.I přes snadnou instalaci se drží velmi dobře.Kvůli experimentu se můžete škubnout: abyste se vytrhli z hory, budete se muset opřít o celé své tělo.

Instalace kliky

Klika je nainstalována jako poslední.Před instalací je také lepší jej namazat.Rukojeť se skládá ze dvou částí: přední a zadní.Jsou spojeny šrouby.Přesně to je: skládací skládací dveře instalujete sami.

Ne všechny skládací dveřepřipevněn ke klipům.Většina mimochodem má obvyklé upevňovací prvky na hřebíkových hřebících.V tomto případě existují instalační funkce.Jsou popsány ve video formátu.

Položili jsme skládací dveřní knížku

I když jste si zakoupili hotovou soupravu, bez nějaké práce se neobejdete.Nejprve musíte sestavit dveřní rám.Obvykle přichází s dveřmi.Vyznačuje se přítomností drážky ve tvaru písmene U, ve které je jezdec nainstalován.Proto nelze starou krabici použít, i když je v dobrém stavu.Pokud však do ní nelze připojit profil vhodné sekce.

Toto je pohled v řezu na stojan krabice pod dveřní knížkou

Z tohoto profilu je sestavena krabice.Celý proces je zde podrobně popsán . Bude také nutné nainstalovat smyčky.Jsou položeny na část, která se otevře.Dobrou zprávou je, že v hotové sadě jsou zářezy pro ně již připraveny.Zbývá pouze označit, vyvrtat otvory a utáhnout šrouby.

Při instalaci dveřní knížky bude nutné vložit panty

Dvě plátna jsou propojena skrytými panty nebo smyčkami motýlů.

Skryté závěsy v knize dveří

Pokud si vyberete ze dvou typů závěsu, je lepší nastavit skryté závěsy.V otevřeném stavu téměř nezanechávají žádné mezery mezi obrazy.Navíc jsou výkonnější, vydrží pevná zatížení.Jejich nevýhody: složitější instalace a vysoké náklady.Ale pokud jsou dveře z MDF nebo masivního dřeva, musíte je nainstalovat.Motýlipřistoupí ke světlému dveřnímu křídlu nebo tam, kde nelze pod tělem skryté smyčky vytvořit výrazné vybrání.

Toto je motýlová smyčka

Po vložení smyček (lepší než skryté, drží bezpečněji a vypadají lépe) je třeba nastavit posuvník.Je umístěn na horním konci plátna, který bude složen.

Vodítka se instalují na horní část poloviny skládacích dveří

Potom zbývá zavěsit první polovinu na nainstalovanou krabici.Připojte druhou k němu instalací druhé části skrytých smyček.Teprve ve druhé polovině začíná s vodítkem v drážce a teprve poté je spojena s již zavěšenou polovinou.Poté zůstane pouze instalace kliky a oříznutí dveří pomocí nosníků.

Viz video pro postupnou instalaci dveří knihy.

Pokud pro vás tento druh práce není obtížný, můžete si sestavit knihu dveří sami.V železářství jsou panty, jezdce, válečky, jezdce a vodítka.Když to dáte dohromady, získáte to, co hledáte: skládací dveře ve formě knihy.Přibližná sada příslušenství je ve videu níže.

Ale i s takovou sadou musíte vědět, jak ji sestavit.Tento proces sestavení je v dalším videu.Vidíte, je možné opakovat.Ukázalo se to docela dobře.

Další variace mechanismu dveří knihy v příštím videu.V něm jsou dva obrazy spojeny pohyblivě spojenou deskou, která je instalována na horním a dolním konci.Mechanismus je doplněn válečky, které se pohybují po pevnéhorní část průvodce.Jak sestavit a nainstalovat skládací dveře knihy s takovým mechanismem - v dalším videu.

Fotografie skládacích dveří v interiéru

Používání skládacích dveří pro skříňky je dobrý nápad

Vrata ve vestavěné skříni: pohodlné a funkční

Označte různé zóny - vynikající volba, zabírající málo místa

Můžete vytvořit částečnou přepážku, do které se bude instalovat prolamovaná tkanina.Takže také ve druhé polovině bude dost světla

Pokud je chodba velmi malá, můžete umístit vnitřní harmoniku dveří

Při výběru barvy si můžete vybrat tón stěn

Dveřní knížky se používají také jako vnitřní dveře.Je pravda, že v tomto případě označují pouze území

Provedení tohoto výstupu na nádvoří je prostě skvělé

Nemůžete se rozhodnout?Zde je řešení

Stejná možnost, pouze pohled zevnitř

)

Výstup na balkon je orámován pomocí posuvných plastových systémů

Otevření /Zavření