Jak hluboká by měla být nadace?

Hloubka založení - předpokládaná hodnota, která závisí na typu budovy nebo struktury, klimatické zóně, půdě na lokalitě a úrovni podzemních vod.Tato hodnota je také ovlivněna strukturou budovy (s nebo bez suterénu), zásadou jeho použití (s nebo bez vytápění), počtem podlaží a hmotností.

Pokud jde o objektivní vyjádření, jedná se o částku, o kterou bude nadace muset být pohřbena, aby poskytla stabilní podporu pro strukturu.Jsou dvou typů:

 • hluboké pokládání;
 • mělké nebo mělké.

  Druhy pásových základů podle hloubky průniku

Podle konstrukčních norem musí být podešev pro ochranu proti silám způsobeným mrazem zahloubena o 15-20 cm níže.úroveň mrazu pro půdu.Když je tato podmínka splněna, nadace se nazývá „hluboké pokládání“ nebo „pohřbená“.

Při hloubce mrazení nad 2 metry má ražba velmi velké objemy, spotřeba materiálu je také vysoká a cena je velmi vysoká.V tomto případě zvažte jiné typy základů - hromadu nebo vlasovou mřížku, jakož i možnost pokládky nad standardní bod tuhnutí.To je však možné pouze za přítomnosti půd s normální únosností, povinné izolace suterénu a základu, jakož i při instalaci izolované slepé oblasti.V tomto případě se hloubka pokládky několikrát zmenší a obvykle je menší než metr.

Někdy se nadace nalije přímo na povrch.Toto je volba pro bytové domy, pravděpodobně ze dřeva.Pouze za takových podmínek je schopen kompenzovat výsledná zkreslení.

Předběžný výzkum

Před plánováním domu se musíte rozhodnout, na které místo na pozemku chcete dům umístit.Pokud již existují geologické studie, vezměte v úvahu jejich výsledky: aby se vyskytlo méně problémů s nadací, mělo by to minimální náklady, je vhodné zvolit sekci „nejsušší“: kde je spodní voda co nejnižší.

Nejprve se musíte rozhodnout o místě domu v lokalitě

Poté se na vybraném místě provedou geologické průzkumy půdy.Chcete-li to provést, vrtat jámy do hloubky 10 až 40 metrů: záleží na struktuře švů a plánované hmotnosti budovy.Vyrobí se nejméně pět vrtů: v místech, kde jsou plánovány úhly a uprostřed.

Průměrné náklady na takovou studii jsou asi 1 000 USD.Pokud je výstavba plánována ve velkém měřítku, nebude mít tato částka velký dopad na rozpočet (průměrná cena domu je 80–100 tisíc dolarů) a může vám ušetřit mnoho problémů.Takže v tomto případě, objednávkavýzkum profesionálů.Pokud chcete postavit malou budovu - malý dům, letní dům, lázeňský dům, altán nebo gril, můžete si udělat vlastní výzkum.

Studujeme geologii vlastníma rukama

Abychom zkontrolovali geologickou strukturu půdy vlastníma rukama, vyzbrojili jsme se lopatou.Ve všech pěti bodech - v úhlech budoucí struktury a uprostřed - budete muset kopat hluboké díry.Velikost: metr na metr, hloubka - nejméně 2,5 m. Vyhlazujeme stěny (alespoň relativně).Po vykopání díry vezmeme pásku a kousek papíru, změříme a zaznamenáme vrstvy.

Abyste prozkoumali půdu pod suterénem sami, budete muset kopat takové jámy do hloubky asi 2,5 metru

Co je vidět v sekci:

 • Nahoře je nejtmavší vrstva - plodná.Jeho tloušťka je od 10 cm do 1,5 metrů, někdy i více.Tato vrstva je nutně odstraněna.Za prvé, je to volné a za druhé, žijí v něm různá zvířata /hmyz /bakterie /houby.Proto je ihned po označení základu odstraněna první věc.
 • Níže je přírodní půda.Takže to bylo před „zpracováním“ zvířat a mikroorganismů.Takové půdy mohou být;
  • Hustý písek (hrubý, střední, se štěrkem).Vynikající základ pro stavbu domu: voda rychle opouští a základ je spolehlivý.Na takových půdách můžete dům postavit na mělkém podkladu (hloubka pokládky 50 cm).
  • Volné písky (jemné a zaprášené).Pokud je podzemní voda hluboká, můžete stavět.Ale tyto půdy jsou nebezpečné, protožekterý se vznáší, když je nasycen vodou.
  • Hlína, hlína, písčitá hlína.Chová se stejně jako prašné písky: když jsou mokré, vznášejí se, pokud je málo vody, ale jejich nosnost je vysoká.Stále je třeba se podívat na množství srážek v regionu.
  • Rašeliniště.Nejspolehlivější důvody.Lze je stavět pouze pomocí sloupcových základů.A pak, pouze za předpokladu, že půdní vrstva s dobrou únosností není příliš hluboce lokalizována.

   Je nutné určit, jaký druh půdy v každé vrstvě

Při pokusech o rozlišení půd obsahujících jíly často vznikají obtíže.Někdy stačí jen se na ně podívat: jestli převládá písek a jsou tam rozptýlené hlíny - před vámi písčitá hlína.Pokud hlína zvítězí, ale je tam také písek, je jílovitá.Hlína neobsahuje žádné inkluze, těžce kopá.

Existuje další metoda, která vám pomůže zajistit, jak správně jste půdu identifikovali.Chcete-li to provést, válte válec z navlhčené půdy rukama (mezi dlaněmi, jako tomu bývalo ve školce) a ohněte jej do housky.Pokud se všechno rozpadlo, jedná se o nízkoplastickou hlínu, pokud se rozpadne na kusy, jedná se o hlínu z umělé hmoty, pokud zůstane neporušená, je hlína.

Poté, co jste se rozhodli, jaký druh půdy máte ve vybrané oblasti, můžete si vybrat typ nadace.

Hloubka položení základu v závislosti na hladině podzemní vody

Všechny konstrukční prvky jsou popsány v SNiP 2.02.01-83 *.Obecně lze říci, že vše lze omezit na následující doporučení:

 • Při plánování na skalnatých, písčitých, velkých a středně velkých, štěrkovitých, hrubozrnných půdách s písčitým plnivem nezávisí hloubka suterénu na úrovni umístění podzemní vody.
 • Pokud jsou pod podrážkou nadace jemné nebo prašné písky, pak může být hloubka základny na úrovni 2 metrů pod úrovní zamrzání pod úrovní podzemní vody.Pokud je voda nad touto značkou, musíte položit základ pod úroveň mrazu.
 • Pokud se pod podrážkou vyskytují jíly, hlíny, hrubé půdy s prachovým nebo jílovitým kamenem, měl by být nadace rozhodně pod úrovní mrazu (nezávisí to na hladině podzemní vody).

  Tabulka s doporučenou hloubkou zakládání v závislosti na typu půdy a hladiny podzemní vody (pro zvětšení obrázku klikněte na něj pravým tlačítkem)

Jak vidíte, v zásadě je úroveň položení základu nadace určována přítomností podzemních vod a tím, jak hodně půdy v regionu zamrzne.To je mrazivé zvedání, které způsobuje problémy se základy (nebo změnou hladiny podzemní vody).

Hloubka zamrznutí půdy

Chcete-li zhruba určit úroveň, na kterou půdy ve vašem regionu zamrzají, stačí se podívat na mapu níže.

Pomocí této mapy můžete zhruba určit úroveň zamrznutí půdy v oblasti (kliknutím na ni zvětšíte velikost obrázku)pravé tlačítko myši)

Jedná se však o průměrovaná data, takže pro konkrétní bod můžete určit hodnotu s velmi velkou chybou.Pro dotazování mysli předkládáme metodiku výpočtu hloubky zamrzání půdy v jakékoli lokalitě.Musíte pouze znát průměrné teploty v zimních měsících (ty, ve kterých je průměrná měsíční teplota záporná).Můžete si spočítat sami, vzorec a příklad výpočtu jsou uvedeny níže.

Vzorec pro výpočet hloubky zmrazení

Dfnje hloubka zmrazení v této oblasti,

Do je koeficient,s ohledem na typy půdy:

 • pro hrubou zeminu je 0,34;
 • pro písky s dobrou nosností 0,3;
 • pro sypký písek 0,28;
 • pro jíly a hlíny je 0,23;

Mtje součet měsíčních průměrných záporných teplot pro zimu ve vaší oblasti.Najděte metrologické statistiky pro vaši oblast.Vyberte měsíce, ve kterých je průměrná měsíční teplota pod nulou, sčítejte je, najděte druhou odmocninu (na každé kalkulačce je funkce).Nahraďte výsledek vzorcem.

Napříkladbudeme stavět na hlíně.Průměrné zimní teploty v regionu: -2 ° C, -12 ° C, -15 ° C, -10 ° C, -4 ° C

Výpočet zamrznutí půdy bude následující:

 1. Mt= 2 + 12 + 15 + 10 + 4 = 43, najdeme druhou odmocninu 43, rovná se6,6;
 2. Dfn= 0,23 * 6,6 = 1,52 m.

Bylo zjištěno, že odhadovaná hloubka zmrazení podle daných parametrů: 1,52m. To není vše, zvažte, zda bude nutné zahřívání, a pokud ano, jaké teplotybude v něm podporováno.

Pokud je budova nevyhřívaná (lázeňský dům, letní sídlo, výstavba bude trvat několik let), použije se faktor zvýšení 1,1, což vytvoří bezpečnostní rezervu.V tomto případě je hloubka základu 1,52 m * 1,1 = 1,7 m.

Je-li budova zahřívána, půda také přijme část svého tepla a méně zamrzne.Proto v přítomnosti zahřívání se koeficienty snižují.Mohou být odebrány ze stolu.

Kurzy zohledňující přítomnost topení v budově.Ukazuje se, že čím je dům teplejší, tím menší je hloubka, kterou je třeba prohloubit základ (pro zvětšení velikosti obrázku, klikněte na něj pravým tlačítkem)

Takže, pokud je pokojová teplota neustále udržována nad + 20 ° Сpodlahy s izolací, pak hloubka základny bude 1,52 m * 0,7 = 1,064 m. To je již menší náklady, než jít hlouběji o 1,52 m.

Průměrná úroveň proposledních 10 let.Obecně je pravděpodobné, že ve výpočtech je vhodné použít údaje za nejchladnější zimu, která byla za posledních 10 let.Přibližně v takových intervalech dochází k neobvykle chladným a sněhovým zimám.A ve výpočtech je žádoucí zaměřit se na ně.Koneckonců, nebudete se trochu ujistit, pokud, když stojíte 9 let, 10. nadace ztratí kvůli příliš chladné zimě.

V jaké hloubce by měl být základ vykopán

Vyzbrojeni těmito čísly a výsledky průzkumu na místě je třeba vybrat několik základů.Nejoblíbenější jsou pásky a sloupové nebo hromádkové.Většina odborníků souhlasí s tím, že s normální nosností půdy by měla být jejich podešev 15–20 cm pod hloubkou mrazu.Jak to spočítat, jsme popsali výše.

Hloubka nadace je úroveň, na kterou se nadace musí prohloubit

Přitom zvažte následující doporučení:

 • Podpořte jedinýMěl by být na zemi s dobrou únosností.
 • Základ by měl být ponořen do nosné vrstvy nejméně o 10-15 cm.
 • Je žádoucí, aby spodní voda byla nižší.V opačném případě je nutné přijmout opatření k odklonění vody nebo snížení jejich úrovně, což vyžaduje velmi velké finanční prostředky.
 • Je-li nosná půda příliš hluboká, stojí za zvážení možnosti pilotového založení.

Po výběru několika typů základů a po stanovení hloubky pokládky se provádí přibližný výpočet nákladů každého z nich.Vyberte si ten, který bude úspornější.

Také si všimněte, že ke snížení hloubky základu můžete použít izolovanou slepou oblast y.Při konstrukci pásového zakládání mělkého pokládky je nutná slepá plocha.

Mělký základ

Někdy je stavba hlubokého základu velmi nákladná.Pak zvažte hromádku (vlasovou mřížku) nebo mělké základy (mělkou).Nazývají se také „plovoucí“.Existují pouze dva typy - jedná se o monolitickou desku a pásku.

Za základovou desku se považuje nejvícespolehlivé a snadno předvídatelné.Má takovou konstrukci, že může utrpět významné škody pouze při hrubých chybných výpočtech v designu.Může to však být zničeno.

Vývojáři však nemají rádi základové desky: jsou považováni za drahé.Berou hodně materiálu (hlavně výztuže) a času (pro pletení stejné výztuže).Ale někdy je základová deska levnější než pokládka hlubokých pásů nebo dokonce hromada.Nevyhazujte jej tedy okamžitě.Je optimální, pokud chtějí na těžkých nebo uvolněných půdách stavět těžkou budovu.

Mělký základ

Mělká páska může mít hloubku 60 cm nebo více, měla by také spočívat na půdě s normální únosností.Pokud je hloubka úrodné vrstvy větší, pak se hloubka položení základu pásu zvětšuje.

S pásovými základy plytkého pokládání pod lehkými budovami je vše velmi jednoduché: dobře fungují.Kombinace s logem z logu nebo baru je ekonomická a zároveň spolehlivá volba.Pokud jsou v pásech excesy, pak s nimi elastické dřevo dokonale zvládne.Rámový dům se také cítí docela dobře na takovém základě.

Je třeba počítat opatrněji, pokud budou zadní postaveny z mělkých stavebních bloků (pórobeton, pěnový beton atd.) Na mělkém základovém pásu.Reagují na změny geometrie ne nejlepším způsobem.Zde potřebujete radu zkušeného a nutněkompetentní specialista s rozsáhlými zkušenostmi.

Struktura základové desky

Není však výhodné umístit mělký pásový základ pod těžký dům.Aby bylo možné přenášet celé zatížení, musí být velmi široké.V tomto případě bude s největší pravděpodobností levnější varná deska.

Jak funguje mělká základna

Tento typ se používá, když je příliš nákladné zabývat se zdvihacími silami a nedává smysl.V případě malých nadací s nimi nebojují.Lze říci, že jsou ignorovány.Jen dělají, aby nadace a dům stoupaly a padaly spolu s intumescentní půdou.Protože se také nazývají „plovoucí“.

Vše, co je nezbytné, je zajistit stabilní polohu a pevné spojení všech částí základu a prvků domu.K tomu potřebujete správný výpočet.