Jak izolovat fasádu pěnou

Aby se snížily náklady na topení, mnoho majitelů domů a bytů přemýšlí o izolaci.Jednou z možností je zateplení fasády polystyrénovou pěnou (PPP nebo EPSP).Práce není nejjednodušší, ale můžete to udělat sami.Je důležité znát technologii.Budeme o tom mluvit podrobně, podrobně, později.

Správná izolace fasády pěnou dává dobré výsledky

PPP nebo EPS (pěna nebo extrudovaná polystyrenová pěna)

Izolace fasády pěnou začíná řešením otázky: co je ještě lepší použít,polystyrenová pěna (PPS) nebo extrudovaná polystyrenová pěna (EPS).Jak jeden, tak druhý materiál jsou vyrobeny ze stejného výchozího materiálu (polystyren), ale používají se různé technologie.Sotva stojí za to jít do složitosti procesů, je důležité znát hlavní rozdíly mezi těmito dvěma materiály.Stručně řečeno:

 • Polyfoam je měkčí, absorbuje vlhkost, hmyz a hlodavce, jako by v něm rostl.S dobrým výkonem má nízkou cenu.
 • EPSP je pevnější a hustší, prakticky neabsorbuje vodu, hmyzům a hlodavcům se to nelíbí.Jeho hlavní nevýhodou je vysoká cena.V případě izolace zdí z vnějšku je ještě jedna minus - vyžaduje předběžné zpracování (je nutné poškrábat povrch), a to je čas.

Existuje ještě jedna plus EPSP - obvykle se desky vyrábějí se čtvrtinou, to znamená, že během izolace bude mnohem méně přímých spojů, a tedy méně studených mostů.Volba není snadná, zejména pokud se domníváte, že cenový rozdíl je solidní - 2krát.Pro usnadnění rozhodování je v tabulce uvedeno několik položek za ceny EPS a PPP.

PRIMAPLEX 35 (EPS) ]
Výrobce /jméno Hustota Tloušťka Velikosti listů Cena
PRIMAPLEX 35 (EPS) 35 kg /m3 50 mm 1200 mm * 600 mm 4250 - 4400 rub /m3
35 kg /m3 100 mm 1200 mm * 600 mm 4850 - 5100 metru na metr krychlový
TEPLEX 35 (EPS) 35 kg /m3 50 mm 1200 mm * 600 mm 4450 - 4650 rub /m3
TEPLEX 35 (EPS) 35 kg /m3 100 mm 1200 mm * 600 mm 4450 - 4650 rub /m3
URSA XPS N-III (EPS) 35 kg /m3 50 mm 1250 mm * 600 mm 4400-4500 rub /metr krychlový
CARBON PROF 300 (EPS) 35 kg /m3 50 mm 1 180 mm * 580 mm 4 500–4 650 rub /m3
UHLÍK PROF 300 (EPS) 35kg /m3 100 mm 1180 mm * 580 mm 4500-4650 metr rub /m3
Polyfoam Mosstroy31 PSBS 25 17 kg /m3 50 mm 1000 mm * 2000 mm 2330-2480 rub /m3
Polystyren Mosstroy 31 PSBS 25 17 kg /m3 100 mm 1000 mm * 2000 mm 2330-2480 rub /metr krychlový
Polyfoam Mosstroy 31 PSBS 25F (T.50 mm.) Přední 16,5 kg /m3 100mm 1000 mm * 2000 mm 3000 - 3150 rub /m3
KNAUF Therm Wall 25 kg /m3 50 mm /100 mm 1000 mm * 1200 mm 2465 - 2600 rub /m3 21]
KNAUF Thermasfasade Light 50 mm /100 mm 1000 mm * 1200 mm 2850-2950 rublů /krychlový metr

Poté, co jste se rozhodli pro typ materiálu, můžete pokračovat v instalaci.

Přípravné práce

Izolace fasády pěnou začíná přípravou stěn.Řekněme hned, kdy je lepší začít pracovat - v teplém období.Ale nejdůležitějším indikátorem je vlhkost stěn.Musí být suché.Po dešti je vhodné počkat týden na suché, nejlépe větrné počasí.Poté můžete začít.

Příprava vnějších stěn

Příprava na izolaci fasády polystyrenem začíná čištěním všeho, co se odlupuje a padá.Pokud byly stěny pokryty barvou, odstraní se, vápno se vyčistí.Pokud jsou oteklá místa sádry nebo dlaždic, je štípána.Mělo by zůstat pouze to, co drží pevně.

Všechno, co by mohlo spadnout, musí být vyčištěno

Pak přijdečas zarovnání zdi.Je velmi dobré, když izolační desky leží na stěně s celým povrchem, bez dutin.Takové stěny jsou však spíše výjimkou než pravidlem, proto jsou přípustné nepravidelnosti asi 1 cm na metr čtvereční.Výčnělky a jímky, které jsou velké do hloubky /výšky, musí být vyrovnány - vyplněné omítkou (předem připravené) nebo štípané.Čím hladší povrch, tím snazší práce.

Základní nátěr nebo bez nátěru

Není nutné natírat pouze ty stěny, u kterých je dlaň čistá.Pokud existují bílé stopy, kousky sádry, písek atd., Je lepší základní nátěr.To zajistí lepší kontakt lepidla se stěnou.Operace zabere trochu času, je provedena jednoduše, vyžaduje trochu peněz a její výhody jsou skvělé.Pokud je tedy fasádní izolace s pěnou nebo EPS provedena „pro sebe“, je lepší uzemnit.

Základní nátěr je jednoduchý proces, ale velmi užitečný

Základní nátěr je vhodný pro jakoukoli práci na fasádě.Normální firmy jsou Ceresit, Master, Stolit, Chrysel, Tokan, Ekomiks.Půda je zředěná nebo ne - v závislosti na formě uvolňování a pokynů naneste štětcem nebo sprejem.Postřikovač je rychlejší a snadnější a kartáč je lepší.

Příprava EPSF

Pokud se rozhodnete zahřívat stěny zvenku pomocí expandovaného polystyrenu (EPSP), musí být jeho povrch tak hladký.Pěna má volnější strukturu a nevyžaduje předběžnou přípravu.Na povrchu EPSP musí být provedeny škrábance, jinak odpadne z lepidla.

Nástroje pro přípravu EPSP

Vezměte ostnatý válec, který je ošetřen sádrokartonem, a jsou dobře válcovány ve všech směrech.Druhým způsobem je vzít štětec s kovovými štětinami a udělat s ním drážky.Měkčí metody nefungují.Práce není těžká, ale vyžaduje hodně času.To musí být provedeno před zahájením instalace polystyrénové pěny na stěny.Pokud je izolace pokládána ve dvou vrstvách, je nutné listy zpracovat pro obě vrstvy.

Dokončování parapetů, sklonů, odlivu

Před instalací izolace na stěny je lepší nainstalovat všechny prvky - parapety, sklonky a odlivy (kapání).Při instalaci musíte mít na paměti, že stále budete mít pevnou tloušťku izolace + povrchovou úpravu.Pokud již byly nainstalovány parapety a svahy, je třeba je vyměnit - ukáže se, že jsou příliš krátké.Aby všechno vypadalo organicky a snadno se ukotvilo izolačním kolákem, měly by mít prvky následující velikosti:

 • Okenní parapet by měl vyčnívat 3-4 cm za rovinu stěny (ne více či méně).Pokud je tloušťka izolace 60 mm, budete potřebovat parapet s hloubkou 100 - 110 mm (izolace 60 mm, povrchová úprava 10 mm, výčnělek 30-40 mm).Při instalaci parapetu musíte vyplnit všechny mezery.Můžete položit izolační desky, zaplnit mezery montážní pěnou a na to všechno položit parapet, naložit něčím těžkým a nechat 3-4 hodiny.

  Izolace fasády pěnou začíná sklonem

 • Při oddělování sklonů by měly vyčnívat za rovinu stávající stěny (bezizolace) o 1 cm. Bude tedy snazší dokovat ji izolací.Umístili ho na lepidlo (stejné, jaké bude použito při izolaci fasády pěnou).Zde je další jemnost: pro dokončení svahu je vyžadován ohřívač menší tloušťky - maximálně 20-30 mm.Silnější ten „leze“ na sklo (nezapomeňte na přítomnost finálních vrstev, necháme na nich asi 10 mm).
 • Mezi základnu a izolaci je také nainstalován odliv (také nazývaný „kapání“).Jedná se o pozinkovaný ocelový pás s práškovou barvou.Namontuje se na základnu pomocí samořezných šroubů nebo hmoždinek (v závislosti na materiálu podkladu) v krocích po 20 cm. Prodává se v kusech po dvou metrech, během instalace jeden kus přechází do druhé o 10–15 cm.do domu a sloučil se do ulice.

  Instalace odlivu (odkapávání)

Jak vidíte, přípravné práce před fasádou jsou izolovány polystyrenem (polystyren) také vyžaduje čas.Nejsou složité, ale významně ovlivňují celkový výsledek.

Technologie montáže polystyrenové pěny na stěny

Pro normální výsledek se polystyrenová pěna přilepí ke stěnám a poté se přilepí.Přesně, a ne jinak.Lepení začíná zdola, obvykle z levého rohu.Pokud je dům izolován polystyrenovou pěnou, pak je první řada založena na instalovaném přílivu, je-li zlepšena tepelná izolace v bytovém domě, startovací tyč se přibije.Bez ní je pravděpodobné, že se pěna plazí dolů.

Materiály a nářadí

Pro polystyrenové nálepky nastěny budou potřebovat dvě špachtle.Jeden je široký asi 100 mm, druhý je 180-200 mm.Z nádoby se shromažďuje úzké lepidlo, široké je aplikováno na stěny.I pro ořezávání materiálu budete možná potřebovat pilu s nožem s malým zubem.Všechno je v této fázi mimo nástroje.Potřebujete více bude lepidlo.Vyžaduje speciální, na sáčku by mělo být napsáno „pro polystyrénové desky“ nebo něco podobného.Existují dvě varianty tohoto lepidla:

 • Univerzální kompozice pro polystyren a následné zdobení fasády (lepení síťoviny a vyrovnávací vrstvy).
 • Složení pouze pro lepení polystyrenu ke stěnám.Ostatní vrstvy vyžadují univerzální.

Pokud přistupujete k problému z ekonomického hlediska, je výhodnější koupit dvě různá složení - univerzální je slušně dražší.Lepidlo může provádět řadu operací:

 • přilepit polystyren ke zdi a na svazích;
 • namažte spáry izolace;
 • houby fixující stěr;

  K nalepování polystyrenu na stěny je zapotřebí speciální lepidlo

Seznam prací, pro které je potřeba univerzální lepidlo, je:

 • ) přilepení sítě na rohy (a také na svahy) a stěny;
 • nanesením vyrovnávací vrstvy.

Spotřeba obou sloučenin je přibližně stejná a činí 4 až 6 kg na metr čtvereční.Spotřeba může být menší, pokud jsou stěny zpočátku rovné a je nutná menší vrstva lepidla (není třeba vyrovnávat žlaby).Spotřeba vyrovnávací vrstvy (po slepení oka) závisí na tom, jak hladce je polystyren fixován, vyčnívat nebo nerohy.

Pro další připevnění polystyrenu ke stěně jsou zapotřebí houby

Pro druhý stupeň - připevnění polystyrenu ke stěnám - budou nutné houby.Jedná se o speciální tvar hmoždinky s velkým plastovým kloboukem a dlouhou nohou.Do hmoždinek se vkládají ocelové nebo plastové hmoždinky.Při izolaci fasády polystyrenem je lepší použít plast.Neprovádějí chlad, nejsou náchylné ke korozi, jsou levnější a velká izolovaná fasáda nevytváří zátěž.

K instalaci plísní potřebujete vrták a kladivo.Chcete-li aplikovat síť a vyrovnávací vrstvu, budete potřebovat ještě širší špachtli - 300 - 350 mm nebo více.K broušení vyrovnávací vrstvy budete potřebovat plastový struhadlo a brusný papír se zrnitostí 400-500.

Technika lepení polystyrenu na stěny

Lepidlo se uzavře vodou podle doporučení výrobce (míchá se vrtákem s tryskou nebo míchačkou).Je pohodlnější pracovat, když je o něco silnější, než se ukáže, pokud budete dodržovat doporučení.Proto nepřidáváme trochu vody a tam se podíváme, jak pohodlné je pracovat.

Pokud je zeď nerovná, naneste na zeď lepidlo.Je snazší korigovat hrboly - více do zářezů a méně na hrboly.Pokud je příliš mnoho hrbů ke snížení spotřeby lepidla, může být v pěně vytvořen zářez.S EPSP tento trik nebude fungovat.

Aplikovat lepidlo přibližně tak, ale pouze na stěny, ale ne na polyfoam

Roztok pokládejte „dorty“ do oblasti 9–10 v oblasti a také vytvořteváleček (není spojitý)přibližně po obvodu desky, ustupující o 3-4 cm od okraje.Velikosti dortů nemusí být nutně stejné.Je důležité vyrovnat povrch co nejvíce.Po nanesení lepidla naneste pěnu, zatlačte dolů, zatlačte dlaň (není tak tvrdá, aby se nevrásčila).Klobásy rozprostřené po okrajích mohou vycházet ze švů nebo „plavat“ pod jinými plachtami.Skutečnost, že se plazí na jiné listy, je normální a dokonce dobrá, bude to trvat pevněji.Je však lepší vyzvednout lepidlo, které vyšlo.Pak bude méně zarovnání.

Existuje druhá technika - nalepit na pěnu, vyrovnat ji s hřebenem (zubovou stěrkou) a takto ji přilepit.Tato metoda je však vhodná pouze na rovných fasádách bez rozdílů.

Je-li stěna plochá, naneste na pěnu souvislou rovnoměrnou vrstvu

Při pokládání druhé řady jsou desky umístěny tak, aby švy nebyly spojité (s přesazením, jako je cihla).zdivo).Sledovány jsou také všechny následující řádky, aby se švy neshodovaly.Polystyren vkládáme na fasádu po dobu 3 dnů - asi tolik lepidla zaschne.Mezitím jej nalepte na druhou část.

Pár slov o tom, jak je vhodnější nalepit polystyrenovou pěnu na fasádu a jaký druh místa.Pokud je soukromý dům izolován polystyrenem, oblast práce je významná, stejně jako výška.Část práce bude prováděna ze země, některé bude muset být provedeno z lešení.Chcete-li je přetáhnout méně, je pohodlnější provádět práce v sekcích.Jedna část je hotová - od lepení pěny po vyrovnávací vrstvu, přejděte na další.V tomto pořadí práce je další plus: méně polystyrenuzůstává otevřený (špatně reaguje na ultrafialové světlo).

Rozdělují dům na sekce s různými fázemi práce

Nehty polystyren (EPS)

Takže potéjak lepidlo zaschlo (trvalo 3 dny po lepení), bereme plastové houby (ty, které jsou dražší, jsou tvrdé a ucpávají se dobře).Jejich délka závisí na tloušťce izolace.K tomu (tloušťka) je nutné přidat 4-5 cm, na které houba musí vstoupit do zdi.Pokud máte 50 mm vrstvu pěny, pak by houby neměly být kratší než 9–10 cm.

Houby by měly jít do zdi 4–5 cm.Na obrázku je nepřesnost - mřížka je nalepena na houbu

Na jedné misce je vyžadováno 5-6 hub.Na vybraných místech se vyvrtají díry (vrtačka 10 mm) 2-3 cm hlouběji, než je délka nohou houby.Pokud jsou otvory zkráceny, zanesou se prachem z materiálu a nejsou zcela zasunuty.Poloha hub je jedna ve středu desky a několik v kloubech.Tato poloha umožňuje přibíjení polystyrenu vyrovnat zeď současně (vytáhnout uhlí do požadované polohy).

Uspořádání hub při izolaci fasády polystyrenem

Do vyvrtaného otvoru se vloží houba, načež se do ní vrazil kladivem.Jeho klobouk by měl pevně ležet na izolaci.Pokud nelže, vyjměte to, prohloubte díru.Někdy po určitém množství zavedených hub přestanou ucpat.To znamená, že se vrták odvalil - zmenšil se průměr - a je čas jej změnit.

Plastové hmoždinky jsou hnány do hub

Houby jsou ucpané, takže klobouk je v pěně mírně zapuštěný - někde jde o 1 mm.Potom bude spotřeba lepidla na vyrovnávací vrstvě nižší.S pěnou z polystyrenu je snadné zatloukat, u expandovaného polystyrenu (EPS) je to obtížnější.

Pokud existují dvě vrstvy izolace

Pokud je požadovaná tloušťka izolace větší než 50 mm, ale menší než 100 mm, položte dvě vrstvy.V tomto případě je jedna vrstva lepena, jak je popsáno výše, listy druhé jsou uspořádány tak, že se neshodují se spoji první.Při lepení druhé vrstvy je vhodnější nanést lepidlo na fólii a ne na stěnu.Klouby prvního nemohou přepsat a nepěnit - překrývají se.

Je-li čas, je vhodné před nanesením druhé vrstvy počkat, až bude první suchý.Pokud to není možné, můžete druhé lepidlo okamžitě přilepit, ale do výšky ne více než 2 m, jinak se plechy mohou pohybovat.

Švy první a druhé vrstvy by se neměly shodovat

Po zaschnutí lepidla začneme pěnivou houbu (stejné 3 dny).Jen nedělejte chybu při výpočtu délky houby - celková tloušťka izolace + 1 cm na lepidlo + 4-5 cm do zdi.Hloubka díry je o další 2-3 cm větší, průměr je stejný 10 mm.Když se pěna přibije na fasádu, můžete pokračovat.

Těsnící spáry a houby

Nejprve vyrovnáme část fasády pokrytou polystyrénovou pěnou.Často se stává, že okraje pěny někde vyčnívají.Mohou být řezány úředním (tapetovým) nožem.Existují také speciální polystyrenové strouhadla.Jsou vhodné k vyrovnání povrchu.S EPSP to lze také vyzkoušet, ale pouze nožemto je špatně řezané.Práce zabere spoustu času, ale stojí za to ji věnovat - to výrazně sníží náklady na drahé sloučeniny pro následné vrstvy dekorace.

Aby se zamezilo vniknutí studeného vzduchu mezi deskami, jsou švy přepsány.Vezměte na špachtle stejné složení, které přilepilo pěnu k fasádě, a vyplňte švy.Pokud jsou švy větší než 3 mm, pokládáme do nich úzký pás izolace, poté otřete lepidlem.Šev můžete vyplnit montážní pěnou.Necháme to po dobu 4-5 hodin, potom přebytek odřízneme nožem a otřeme jej lepidlem nahoře.Houbové čepice jsou zapuštěné, také je zakrýváme a zarovnáváme s hlavním povrchem.

Pěnové švy z polystyrenu

Při injektování spár a klobouků se snažíme povrch vyrovnat - lepidlo by nemělo vyčnívat.Pokud jste se někde podívali, po vysušení vezmeme strouhadlo, připevníme smaragdovou tkaninu (zrno 400-500) a vyrovnáme ji.Musíte jen počkat, až úplně zaschne - jakmile se dostane do mokrého lepidla, je štěrbina okamžitě ucpaná, stačí ji vyměnit (pletivo není pro tuto práci vhodné).

Pěnové vyztužení a omítání

Někdy je nutné napnout izolaci fasády pěnou na dvě období - v určitém stádiu ji nechat v zimě.Po nanesení vyrovnávací vrstvy nemůže dojít k poškození materiálů.Jednoduše připojený polystyren (EPS) nemůže zůstat.Doporučuje se, aby byly baleny i v baleních uvnitř a ne venku.Takže můžete přerušit až po omítnutí.

Nálepka z výztužné sítě na rozích

Meshpoužitá fasáda, pro venkovní práce (uvnitř lepidla jen rozpadá).Hustota 140 - 160 g /m2.m. První rohy jsou slepeny.Rohy jsou posíleny vše - vnější i vnitřní a svahy. Důležité!Od této chvíle je nutné použít univerzální kompozici, nikoliv kompozici, na kterou byla pěna nalepena. Lepidlo je vyšlechtěno o něco tenčí, než je uvedeno v pokynech - mělo by dobře držet špachtli, ale musí být snadno protlačitelné sítí.

Pro vyztužení můžete použít dokončený roh s mřížkou, můžete oříznout proužky z role (šířka 30 cm) a přilepit je.Je snazší pracovat s dokončeným úhlem, levnější - s kouskem oka.Pokud uděláte z role, ořízněte proužky napříč rolkou, objeví se kousky metru.Přeložte je na polovinu a zatlačte ohyb špachtlí.Je nutné složit tak, aby okraje mřížky byly zabaleny dovnitř (bylo v roli).Pokud to funguje opačně - vyčnívají z lepicí vrstvy, bude to tvrdě pracovat.

Síť pro vyztužení rohů

V každém případě je práce téměř stejná.Na úhel ze dvou stran se nanese pás malty o šířce 6-7 cm a tloušťce 2-3 mm.Pokud nelepíte hotový roh, ale ohnutý pruh oka, měla by být délka oblasti vyplněné roztokem o 5-7 cm kratší než řezaný kus (93-95 cm).

Nahoře je umístěn roh nebo část ohnutého pletiva.Při průchodu špachtlí podél mřížky ji jemně zatlačíme do lepidla.Rybinové pohyby - shora dolů a ze strany.

Asi polovina ok po stranách je ponechána bez lepidla.To je normální - bude snazší dokovat jej zesílenímpolystyren v rovině stěny.Také bez lepidla je nahoře pruh, pokud lepíte z kusů.Lepení dalšího kusu výše naneste lepidlo přímo na toto „prázdné“ pletivo, přikryjte další částí shora.Spoj má stejnou tloušťku jako celý úhel.

Když vytváříme úhel, snažíme se ho vyrovnat.Pokud to nefunguje s konvenční špachtlí, můžete vzít roh (na fotografii výše).Nebude to obtížné - pouhým jediným kliknutím vedou shora dolů.

Zesílení pěny na stěnách

Pěna a EPS jsou vyztuženy nanesením vrstvy plastové mřížky, která je vtlačena do lepidla (univerzální).Postup je následující:

 • Naneste vrstvu lepidla (univerzální složení) na stěnu špachtlí (šířka nejméně 350 mm).Šířka proužku je 5-7 cm užší než síťovina (síťovina je obvykle 100 cm široká).
 • Síť se převaluje shora dolů tak, aby 5-7 cm od jedné hrany bylo bez lepidla.
 • Procházejte stěrkou podél sítě a zatlačte ji do lepidla.Pokoušejí se povrch vyrovnat.

  Síť se navíjí na pokládanou adhezivní vrstvu, do ní se vtlačí špachtlí

 • Druhý pás lepidla se nanáší od „prázdné“ části sítě.Nový kousek výztuže je položen v blízkosti již položeného.Ukázalo se to na spoji dvou vrstev komínů, ale tloušťka lepidla je stejná jako na zbytku stěny.

  Je vidět, že část mřížky zůstává bez řešení

Lepená mřížka se nechá uschnout.Mělo by to být alespoň půl dne nebo lépe den.Poté, co vzali strouhadlo se smaragdem a vše vyrovnalirány.

Pěnová omítka (nanášení vyrovnávací vrstvy)

Technika nanášení omítky na polystyren se neliší od standardu pro omítání stěn viz zde ).Tloušťka vyrovnávací vrstvy se určuje na základě výsledku předchozí práce.Pokud byla předchozí vrstva aplikována rovnoměrně, může být vyrovnání velmi tenké - několik milimetrů.

Existuje pouze jeden znak - směs by měla být mírně tekutá.Trochu tenčí než při použití pletiva.Tuto konzistenci lze snáze sladit.

Nanesená vyrovnávací vrstva se nechá vyschnout.Čas závisí na teplotě a tloušťce vrstvy.Vyčkejte, dokud úplně nezaschne, jinak se smaragd zanáší.Mimochodem, v této fázi je lepší použít již opotřebované - povrch bude hladší.Z nových slušných škrábanců zůstává.To je rozhodující, pokud plánujete fasádní fasádu jednoduše vymalovat, a můžete použít novou s aplikací dekorativní omítky.

V tomto případě izolace fasády polystyrenem skončila.Další - dokončovací práce.Jaké budou - vyberete si.

Video zobrazuje všechny kroky.Existuje pouze jedna chyba: při nalepování mřížky se valí na pokládanou lepicí vrstvu a ne na suchou zeď.S takovou technologií jako ve videu je pravděpodobné, že celý povrch padne spolu s mřížkou.