Jak izolovat stará dřevěná okna na zimu

Dřevěné rámy jsou mnohem šetrnější k životnímu prostředí než plastové, ale pro taková okna je nutná pravidelná údržba.Jedním z nezbytných bodů je izolace oken na zimu.Bez ohledu na to, jak dobře byly dřevěné rámy vyrobeny, s časem, kdy vyschly, se v domě objevují návrhy.Aby nedošlo k promíchání ulice, musíte uzavřít trhliny.

Kardinální izolace dřevěných oken

Foukání z dřevěných oken může v mezerách mezi sklem a rámem.Tato „nemoc“ je léčena samostatně.Dalším možným zdrojem studeného vzduchu jsou křídla, která nejsou pevně připevněna k rámu.Pro dosažení dobrého a dlouhodobého účinku je nejlepší zahřívat dřevěná okna ve dvou fázích.Nejprve se zbavte foukání z pod brýlemi, pak minimalizujte praskliny v rámech.Taková izolace je zaručena, že poskytuje dobrý výsledek.Oteplování by mělo začít s instalací brýlí na silikon, který přišel nahradit starý tmel, ale funguje mnohem lépe, zachovává si své vlastnosti déle.

Dřevěná okna jsou krásná, ale vyžadují péči a údržbu

Těsnicí sklo

Pro snížení foukáníteplo okny, sklomusí být nainstalován bez mezer.Nejúčinnějším způsobem je použití tmelu.Brýle budou potřebovat transparentní silikonový hygienický tmel.Můžete si vzít sanitární, ale pro akvária.Liší se tím, že se na povrchu nikdy neobjeví houba nebo plíseň.A to je možné, pokud okna „pláče“.Při nákupu věnujte pozornost teplotnímu režimu použití - měl by snadno vydržet minimální teplotu ve vaší oblasti.Pak bude účinná izolace dřevěných oken.

Silikonové tmely jsou různých typů.Přečtěte si pozorně anotaci

Pro snazší práci je lepší odstranit rámeček a provést všechny akce na stole.Proč střílet?Budete muset vyjmout okna.Pokud je okno opravdu staré, rám může být zkosený bez skla.Pak je stále musíte odstranit a zarovnat, ale není to tak jednoduché, jak se zdá.Takže je lepší odstranit křídlo.Dále je postup následující:

 • odstraní staré zasklívací kuličky;
 • sklo oddělíme, očistíme od tmelu, prachu, odmaštěním na okrajích;
 • čistíme rám od barvy a všeho, co může spadnout;
 • ukládat těsnicí pásek na výstupek rámu pro instalaci skla;
 • stohujeme sklo, tiskneme;
 • nechejte několik hodin - do polymerace tmelu (čas je uveden na obalu);
 • vezmeme nové zasklívací korálky, přibijeme je na místo.

Takové těsnění funguje také, ale ne tak účinně

Pokud dojde čas, nemůžete čekat, ažtmel polymerizuje a okamžitě instaluje zasklívací korálky.Severní okno může být ještě teplejší - těsnicí hmota prochází pod zasklívací lištou.Získejte dvojité skleněné těsnění.Také to udělejte, pokud do ní neustále fouká vítr.

Dovolte mi, abych vám dal jednu radu: pokud vidíte, že rámy se brzy rozpadnou, posílejte rohy s náplastovými rohy (alespoň).To umožní, aby rám udržel svůj tvar tvrdší a nové trhliny se neobjeví alespoň několik let.

Izolace dřevěných oken bez utěsnění skla nedosáhne požadovaného účinku.Kontroluje se opakovaně, a to nejen doma.Můj syn měl nejchladnější třídu ve škole.Poté, co bylo sklo utěsněno na tmelu a nainstalovány nové zasklívací korálky, bylo mnohem teplejší.Třída se stala téměř nejteplejší.Zkuste to.Opravdu to funguje.

Jak uzavřít mezery mezi rámem a křídly

Ve starých dřevěných oknech se často vyskytují mezery mezi rámem a křídly.V těchto štěrbinách a fouká teplo.Aby se předešlo podobné situaci, jsou tyto mezery opatřeny tmelem.Existují moderní materiály pro těsnění:

 • Utěsněná pěna na samolepicí bázi.Pruhy asi centimetr široké se prodávají ve přadénkách nebo na metr.Hustější jsou ty, které jsou na metr.Lépe chrání před průvanem.

  Pěnová okenní těsnění jsou levná, ale také trvají jednu sezónu

 • Gumová těsnění různých tvarů na přilnavé podložce.Existují dva hlavní profily - D a F. Dodávají se v různých velikostech.Používá se v závislosti na velikosti a typu slotunarthex.D-profil je pružnější, umístěte jej tam, kde jsou velké mezery.F-profil je nutný tam, kde mezery nejsou příliš velké.

Těsnění pro okna vyrobená z gumy jsou spolehlivější a odolnější

Samolepicí základna jakéhokoli těsnění umožňuje rychle a snadno přilepit na rám, ale po několikaPo uplynutí této doby se lepidlo zastaví a páska se uvolní.Je nutné vyměnit těsnění.S pěnou to není příliš nepříjemné - to stojí penny, ale gumové těsnění je docela drahé.Chcete-li tomu zabránit, po instalaci upevněte těsnění pomocí konzol ze stavebního sešívačky.S dlouhými nohama bude nutné vyzvednout svorky dostatečné šířky.To je lepší z nerezové oceli nebo mědi, protože ocel bude rez.Svorky se umisťují v krocích po 20 cm, v rozích častěji.Pokud je nutné gumové těsnění vyměnit kvůli ztrátě pružnosti, je snadné odstranit svorky běžným šroubovákem.

Můžete nalepit těsnění na rám i křídlo.Je důležité, aby se okno normálně zavřelo a nefouklo

.Je to snazší a pohodlnější.Tloušťka se volí podle velikosti mezery.Silně tlustý může rušit zavírání okna, tenký - nebude prosakovat.A ještě jedna věc: při lepení gumovým těsněním ponechte malé mezery: ve vertikální části, dvě a jedna v horizontální poloze.Jinak budou okna plakat.

Co jiného izolovat okna

Místo pěnové gumy nebo pryžových těsnění lze použít i jiné materiály.Oteplovánídřevěná okna lze vyrobit pomocí:

 • Pěněný polyethylen.Je to na bázi lepidla, existují jen role izolace.Jak připevnit lepidlo, je pochopitelné a běžná izolace rolí se rozřeže na proužky požadované šířky.Lze jej namontovat na knoflíky nebo svorky ze sešívačky konstrukce.Tato možnost je dobrá v tom, že můžete „oříznout“ proužky požadované šířky.

  Pěnový polyethylen je jednou z možností zahřívání dřevěných oken v zimě

 • Použijte montážní pěnu.Pokud nechcete otevřít okno v zimě, můžete vyplnit mezery montážní pěnou ze spreje.Vyfoukají se s velmi malým množstvím a pěna je potřebná s malou expanzí, jinak může vytlačit rám.Po polymeraci se přebytek ořízne v jedné rovině s rámečkem a poté ho můžete buď natřít nebo přilepit papírem.Závisí to na tom, jak plánujete okno používat v budoucnu.Nevýhodou tohoto způsobu je, že pěna nemůže být odtržena bez poškození barvy.
 • Namažte rozhraní rámu a křídla silikonovým tmelem, ale bílým.Dostaneme individuální těsnicí pásku, která v ideálním případě vyplní mezery.Ale znovu, silikon přichází s barvou.V zásadě je možné aplikovat tmel na jednu z částí „suchou“ odmaštěním povrchu.Namažte druhou část něčím výrazným (například se stejným rostlinným olejem).Zavřete okno a počkejte na polymeraci.Poté otevřeme okno, máme pás tmelu, který téměř dokonale kopíruje obrysy sousedního křídla.

Výše ​​uvedené dvaPoslední způsoby zahřívání oken nejsou humánní.Je velmi pravděpodobné, že dojde k poškození laku nebo barvy a že okno bude mít normální vzhled, bude nutné jej překreslit nebo lakovat novým způsobem.

Co jiného lze použít k izolaci

K izolaci dřevěných oken lze použít i jiné materiály.Například k odstranění mezer mezi rámem a křídlem použijte:

 • bavlněná vlna stočená do svazků;
 • proužky pěnové pryže;
 • Tah látky.

Tato izolace okna se nazývá metoda „babičky“.To je přesně to, co udělali (a pokračují), když o plastových oknech ještě neslyšeli.Tyto materiály jsou zkrouceny do těsného turniketu a pomocí šroubováku nebo stolního nože vtlačeny do štěrbin.V tomto ohledu je výhodnější pracovat s pěnovou pryží - vtlačuje se do jakékoli dutiny.

Stará metoda není tak elegantní, ale efektivní

Poté, aby se úplně zablokoval vzduch, je na něj nalepen pás papíru nebo tkaniny.Papír nebo tkaninu lze navlhčit v pastě (zředit 1 lžičkou mouky nebo škrobu ve 2 polévkových lžičkách studené vody, přidat trochu vroucí vody, dát na nízkou teplotu, vařit míchat pro průhlednost).Pastu lze nahradit namočeným prádlem nebo kosmetickým mýdlem.Jednoduše můžete dát mýdlo do teplé vody, držet jej hadříkem nebo papírem nad navlhčenou částí a přilepit jej na rám.Po zaschnutí se papír a tkanina staly mnohem hustšími, jen stěží prochází vzduchem.

Pokud vás metoda oteplování „babičky“ nespokojí, můžete použítkonstrukční (papírová) páska nebo papír pro utěsnění oken lepidlem naneseným na jedné straně.Ukázalo se totéž, ale o něco dražší.Ale méně „rozruch“.Ale stavební páska se někdy špatně odlupuje - kousky barvy.A metoda „babičky“ je bez problémů odstraněna a dokonce i ne příliš dobře udržovaná barva zůstává na svém místě.

Izolace oken venku

Někdy je sklo „usazeno“ na silikonu, všechny trhliny jsou utěsněny a fouká z okna.To znamená, že izolace se stala nepoužitelnou, což položilo mezeru mezi stěnou a rámem okna.Chcete-li dělat vše důkladně, musíte se dostat k izolaci a změnit ji.Je to dlouhé a obtížné, protože v procesu můžete rám rozbít.Rychlejší a snadnější použití pěny.Pěna je zase lepší vzít se slabým rozšířením.To lze najít, i když to není běžné.Procházka a cílevědomě hledejte láhev, kde se říká - slabá expanze.Ty, které se běžně prodávají, mohou rám zmáčknout /zdeformovat.To nepomůže, ale pouze zhorší situaci.

Při kontrole obvodu rámu můžete najít díry.Nejčastěji je v odlivu nalezena významná mezera.Mohou být na bocích a nahoře, ale obvykle jsou zde svahy nebo omítnuté.Pokud vidíte, že omítka spadla nebo jsou pod svahy zjevné mezery, musíte nějakým způsobem zajistit přístup.Je těžké přesně říci, jak - je třeba rozhodovat lokálně.

Pokud je těsnění pod parapetem nepoužitelné, je lepší vyplnit dutinu montážní pěnou

Po obdrženípřístup do dutiny, postupujte následovně.Vyčistěte vše, co je možné, odstraňte vše, co vypadne a rozpadne se.Navlhčete dutinu ze stříkací láhve vodou.Jemně foukejte vrstvy pěny.Pokud je otvor příliš velký, neaplikujte příliš mnoho pěny najednou.Je lepší položit jej do vrstev a čekat na polymeraci každé vrstvy.

Při přeplnění ji nepřetěžujte - polyuretanová pěna se slabou expanzí by měla vyplňovat dutinu maximálně o 2/3 (normální nebo silná v době méně).Před polymerací odcházíme (čas je uveden na válci).Po ztuhnutí montážní pěny jsme přebytek odřízli, barvou dosáhneme těsnosti.Taková izolace dřevěných oken umožní dlouhodobě vyhýbat průvanům a udržovat teplo.

Utáhnout se fólií

Pokud jste provedli všechny možné druhy práce a místnost je stále zima, musíte použít extrémní způsob - okno utáhnout filmem.Ano, ošklivý.Ale lépe ne moc krásné, ale teplé.Tato metoda se obvykle používá pro okna směřující do dvorku.Vezmeme hustou průhlednou plastovou fólii, zatáhneme ji na vnější stranu okna a upevníme mříže z ulice.Ne nejestetičtější izolace oken, ale efektivní.

Ugly?Ale je teplo ...

Proč tato metoda funguje?Protože se vytváří další izolační vrstva vzduchu - mezi fólií a vnějším sklem.Toto je první okamžik.Druhým je toto.Protože je film obvykle přibit ke stěnám, ukázalo se, že studený vzduch nepronikne do rámu.

Energeticky úsporná fólie

Stejný účinek - další izolační vrstva - funguje také v případě nedávno inzerované izolace okenního skla pomocí filmu.Jak víte, každá místnost ztrácí teplo stěnami, okny, střechami, podlahami.Windows představují až 40% tepelné ztráty.Dříve byl tento problém vyřešen instalací dalších zimních rámů.Tepelně úsporný film je ve skutečnosti moderní náhradou takového rámu.K rámu okna je připevněna tenká oboustranná páska a na pásku je přilepena fólie.Jak hladký není smysl.Musí být zahříván fénem (obyčejný, nestavitelný), po kterém se vyrovná a stane se neviditelným.

Speciální energeticky úsporné fólie na prodej

Tato jednoduchá metoda umožňuje zvýšit teplotu v místnosti o několik stupňů.Stejný film v létě zabrání přehřátí - zabrání slunečnímu záření sklem.Jediným negativem této metody je nelidská cena.Čtvercový metr filmu stojí od 350 rublů a navíc budete potřebovat oboustrannou pásku.

Je tento energeticky účinný film odlišný od obvyklého?Je obtížné říci, dokud nebyly provedeny srovnávací testy.Změní se něco, když utáhnete okno běžným plastovým obalem?Stěží.Výhodou tohoto filmu je to, že je křišťálově čistý a po zahřátí na okno je neviditelný.Jedná se tedy o relativně levný a snadný způsob, jak zvýšit teplotu v místnosti a nekazit výhled z okna.

Levnější způsob

Téměř stejný účinek může býtChcete-li dosáhnout, pokud zevnitř na skleněnou lepicí fólii se vzduchovými bublinami.Při použití tohoto filmu samozřejmě ztrácíme průhlednost, ale cena není tak vysoká.Fólie se obvykle montuje velmi snadno.Navlhčete část filmu nařezanou na velikost sklenice a navlhčete ji vodou (ze stříkací láhve).Voda se nanáší na hladkou stranu.Nastříkáme to na sklo.Položíme film, zarovnáme, stiskneme, narovnáme rukama.Vše je lepeno.

Lze dosáhnout jednoduššího způsobu: nalepte lepicí obalovou fólii na sklo zevnitř

Může to držet měsíce.Je bez problémů odstraněn - tažen za okraj, vše a posunut pryč.Stejný kus lze použít několik let, protože se mu nic neděje.Toto je jednoduchý způsob, jak zefektivnit oteplování dřevěných oken.