Jak leštit nábytek doma

Leštěný nábytek má velmi „velkolepý“ vzhled.Je to docela konkrétní, ale mnohým se to líbí.Obtížnost spočívá v tom, že je snadné zkazit lesklý povrch a je obtížné obnovit jeho atraktivitu.Jedinou cestou ven je leštění nábytku.

Leštěný nábytek je v klasických interiérech dobrý.

Nejběžnějším problémem jsou škrábance.Stále můžete jednat s malými pomocí laků se speciálními vlastnostmi.Hluboké, s poškozením samotného dřeva nebo dýhy, lze odstranit pouze novým lakem (pokud se jedná o starý nábytek sovětské éry potažený nitro-lakem).Za tímto účelem nejprve úplně odstraňte celý starý povlak, poté naneste lak a celou část kompletně obruste.To znamená, že nábytek je leštěný - nový nebo starý - podle jednoho algoritmu, s jediným rozdílem v tom, že starý lak musí být odstraněn.

Je-li produkt novější, je pravděpodobně pokryt silnou vrstvou laku.Pokud je škrábnutí hluboké, ale nedosáhlo dýhy nebo dřeva, je situace o něco jednodušší.Nejprve se poškrábaná vrstva odloupne brusným papírem 80 a 120.Potom je vyleštěno jemnějším zrnem.Poté se nanese jedna nebo dvě vrstvy laku, po vysušení se vyleští.

Dalším případem, kdy může být vyžadováno leštění nábytku, je případ, kdy je lak zakalený nebo zažloutlý.K tomu často dochází.Ošetření také není snadné - úplné odstranění starého laku a nanesení nového s leštěním.Podobně problémy se všemi ostatními stopami, které nelze při restaurování odstranit konvenčními prostředkyleštěný, dýhovaný dřevěný nábytek číst zde ).

Můžete lakovat pouze na vodorovném povrchu

Další bod: leštící nábytek se provádí pouze a výhradně ve vodorovné poloze.K tomu musíte často všechno rozebrat.Je to obtížné, ale neexistuje jiný způsob.Můžete pracovat pouze na vodorovném povrchu.

Předbroušení

Leštící nábytek je zdlouhavý proces a začínás broušením.Nejprve jsou všechny trhliny a další vady pokryty vhodným barevným tvrdým tmelem na dřevo.Po úplném zaschnutí (označení je uvedeno na etiketě) začíná mletí.

Lešticí stroj je nejvhodnější pro leštění dřeva nebo dýhy.Tape go disk - záleží na vkusu a preferenci, také záleží na složitosti formy nábytku.Budete také potřebovat sadu brusného papíru s obilím od velkých

po velmi malé (1200).

V extrémních případech se může objevit úhlová bruska se speciální tryskou (disk a suchý zip).Při práci s ním je však obtížné dosáhnout skutečně dobrého výsledku - není nutná pohyblivost brusné plošiny, takže výsledek takového leštění stromu nebude nadprůměrný.

Co budete možná potřebovat pro lakování nábytku

Začneme broušení zrnem 80.Pracujeme opatrně a odstraňujeme pouze velké nepravidelnosti.Poté opakujeme ošetření brusným papírem při 120, pak - 180 a 240. Během práce je nutné pravidelně odstraňovat prach a kontrolovat povrch, abychom identifikovali nepravidelnosti a jiné vady.někdy jsou lépe definovány dotykem.

Potom vezmeme vodu a smirkový papír se zrnem 320. Navlhčíme brusný povrch a brusný papír.Vše brouste znovu, ale vodou.V této fázi byste měli dosáhnout dobrého výsledku - vše by mělo být plynulé.Pokud se vše hodí, jdeme dál, pokud ne, chvíli se brousíme.

Základní nátěr

Je nutné natřít dřevěné a dýhované povrchy tak, aby byl lak rovnoměrnější.Při broušení jsme otevřeli většinu pórů, uvolnili jsme některá vlákna.Pokud je okamžitě nalakujete lakem, bude absorbován nerovnoměrně, díky čemuž dojde ke znečištění povrchu.Základní nátěr pokrývá většinu pórů, takže lak bude ležet rovnoměrněji.

Základní nátěry na dýhovaný nábytek lze provést dvěma způsoby.První je rychlý, ale doprovázen silným zápachem.Je třeba nanést nitrolový lak nebo polyuretanový lak, zředit jej 10-20% (v závislosti na počáteční hustotě), povrch pokrýt.

Základní nátěr je nezbytný k tomu, aby lak byl světlejší

Druhá metoda základního nátěru je dlouhá, ale správná a téměř bez zápachu.Bereme epoxidové lepidlo, měkký hadřík.Lepší je flanel, nejlépe bílý, takže nebledne ani nezmění barvu nábytku.Tímto tampónem vtíráme epoxy do dýhy.

Dokud všechno zaschne, dálprach se přilne k povrchu.Musí být odstraněn.To lze opět provést dvěma způsoby: škrábáním a broušením.Pokud škrábání - vezmeme ostrou čepel (je to možné z nůž na tapety) a vyčistíme všechny zbytečné.Aby nedošlo k poškození dýhy, musí se čepel pohybovat podél vláken.S broušením je známo všechno: kůže s obilím 320 a vodou.Připravený povrch se očistí od prachu, promyje se vodou a vysuší se.Po zaschnutí lze aplikovat lak.

​​

Ve skutečnosti nemusí být další leštění nábytku nutné.Již v této fázi vypadá produkt slušně.

Aplikace laku

Okamžitě o tom, které laky se nejlépe používají.Nejlepší jsou alkyd (řada Tikkurila Unika-super), polyuretan a voda-polymer (dobrý - švédský Bask).

Navzdory nedostatku vůně není lak na vodní bázi tou nejlepší volbou pro první lakování.V podstatě jde o suspenzi na bázi vody.Ale není zdaleka tak neškodný, jak se obecně věří.Ve složení laků na vodní bázi jsou však v malém množství velmi škodlivá rozpouštědla.Jen známý aceton a další nemohou udržet takové složení ve stabilním stavu.Takže musíte použít mnohem více „chladných“ rozpouštědel.

Je to mimochodem, ale důvod je zásadně odlišný - potíže se zpracováním.Při nanášení laku se voda absorbuje do dřevěných vláken, která stoupají.V důsledku toho je povrch po prvním ošetření zdaleka rovný, ale velmi drsný.Tento účinek je zvláště výrazný u borovicových produktů.Takže po prvním sušenívodní laková vrstva, vezmeme úhlovou brusku nebo brusku, na ni zavěsíme kůži se zrnem 320 a brousíme do hladkosti.Pokud budete mít štěstí, další vrstva bude ležet naplocho a hromada už nebude stoupat, pokud ne, budete muset operaci opakovat znovu.Situace není samozřejmě fatální, ale nepříjemná.To se neděje u jiných laků.

Jak nanášet lak

Nyní je trochu o metodách nanášení laku.Odborníci se domnívají, že nejlepší je stříkat ze stříkací pistole.Může to tak být, ale ne všichni domácí mistři takové zařízení mají a člověk musí být schopen pracovat se stříkací pistolí.Z manuálních metod aplikace je oblíbenou metodou aplikace kusu pěnové gumy (můžete použít novou kuchyňskou houbičku) nebo tkáňového tampónu (tkanina je měkká, bílá, bez chlupů).Chcete-li se rozhodnout, musíte vyzkoušet, co je pro vás výhodnější, jak to dopadá rovnoměrněji (pokud se ukáže vůbec).

Další postup je s malou pěnou.Je vhodné, pokud je povrch jednoduchého tvaru nalakován bez drobných detailů (například křídlo dveří).

Nanášení laku štětcem je nejneoblíbenějším způsobem.

Na posledním místě je použití kartáče při lakování nábytku.Faktem je, že rovnoměrné nanášení vrstvy laku tímto způsobem je obtížné.Potřebujete dobrý kartáč s měkkými, silnými přírodními štětinami, které by v žádném případě neměly stoupat.

Technologie

Bez ohledu na zvolený způsob nanášení laku by jeho vrstvy měly být tenké, jednotné tloušťky.Na kartáč /houba /váleček /tampón bereme trochu peněz, tře je o povrchco nejúplnější.Ponořte se do laku příště až poté, co „pistole“ už nezanechává stopy.Tímto způsobem pokrýváme celý povrch, necháme zaschnout.

Může to vyžadovat mnoho lakových nátěrů

Nanesený lakovací nátěr nevyschne úplně, ale doba uvedená na lakovém obalu ve sloupci „odlepovací“ nebo „nanášecí“další vrstva. “U vodních laků je to v průměru 1 hodina, u alkydu 5 hodin.Další vrstva se aplikuje stejným způsobem.Celkové vrstvy jsou obvykle od 5 do 9, v závislosti na kvalitě dýhy a předběžném mletí.Když je povrch zcela hladký, lak se suší až do úplného zaschnutí - 2-3 dny.Poté začne opět broušení.

Brusný lak

Postup je stejný jako při přípravě, s jemnějším zrnem se používají pouze kůže - počínaje 400. Broušení vodou je povinné - navlhčete povrch a brusný papír.Po dokončení ošetření jsme brusný papír upevnili pomocí 600 zrn, poté 1000 a 1200.

Broušíme lak

Tato fáze je poslední před přímým leštěním.Po tomto ošetření by měl být povrch naprosto hladký, rovnoměrný, bez vad.

Leštící nábytek

Poslední fází je dokončovací ošetření lešticí pastou.K tomu potřebujete pastu pro leštění.Můžete použít nábytek, ale častěji používat automobil.Vhodný je jakýkoli, který neobsahuje vosk (například „Antitsirapin“).Dobrého výsledku mají ti, u kterých je alespoň malé procento teflonu.Jsou to také malé škrábance aheterogenity vyhlazeny.

Leštění nábytku po nanesení laku vyžaduje méně času než všichni ostatní.Pro tuto fázi je nutná přirozená plsť - tře pastu na povrch.Aby nedošlo k ručnímu rušení, připojují brusky na suchý zip nebo úhlové brusky plstěný kruh na míru.Na leštěný povrch se nanese pasta, bruska se zapne maximální rychlostí a nábytek se uvede do požadovaného stupně lesku.Při dobré přípravě je realistické získat zrcadlový povrch.