Jak malovat stěny emulzí na vodní bázi

Jednou z metod zdobení pokojů je malování kompozicemi na vodní bázi.K čemu je tato možnost dobrá?Natřené stěny emulze vody jsou kombinovány s interiéry jakéhokoli typu.A s dnešním hi-tech a minimalismem neexistují téměř žádné možnosti - stěny by měly být pouze hladké, bez vzoru.Toho lze dosáhnout zbarvením nebo vložením prostou tapetou.Druhé plus - můžete si vybrat libovolnou barvu a výběrem vhodného typu barvy získáte matný nebo pololesklý povrch.Třetí pozitivní bod - malování stěn vodou ředitelnou barvou je jednoduchý proces.Můžete to udělat sami.

Natírání stěn vodou ředitelnou barvou může být provedeno nezávisle a výsledek bude až po značku

Kterou barvu na bázi vody zvolit pro stěny

Pod názvem vodní emulzní barvy jsou kompozice s různými vlastnostmi - některé lze použít pouze v interiéru apak rychle mazají a mizí, jiní malování vnějších stěn a roky neztratí svůj vzhled.K tomudůvod, proč musíte vybrat složení pro konkrétní úkoly a cíle.

Základem barev na vodní bázi je voda, ve které jsou částice polymeru nebo minerálu.Při sušení po lakování se voda odpařuje a polymery a minerály vytvářejí na povrchu film.Vlastnosti tohoto filmu jsou určeny typem polymeru, a proto při výběru je klíčové složení barvy na vodní bázi.A jsou to:

 • Emulze minerální vody.Vyrobeno z vápna nebo bílého cementu.Mají nízkou cenu, dokonale přilnou k jakémukoli povrchu, ale rychle mizí a snadno se poškodí - při dotyku jsou setřeny.Proto se i přes nízkou cenu stávají stále méně populární.
 • Silikát.Základem této barvy je tekuté sklo, které dává kompozici vysokou odolnost proti atmosférickým jevům.Stěny zůstávají propustné pro páry.Může být použit uvnitř i venku, životnost je asi 10 let.

  Minerální a silikátové barvy na vodní bázi mají odlišné vlastnosti a účel

 • Akrylové barvy na vodní bázi.Jeho pozitivní vlastností je, že leží na rovině a vytváří hladký povrch.Může utáhnout malé praskliny (do 1 mm), což znamená, že příprava povrchu pro lakování může být nedokonalá.Bez aditiv je film hygroskopický a takové kompozice se používají v suchých místnostech (obývacích pokojích).Pokud se k akrylové bázi přidá latex, stává se vodoodpudivým.Takové emulze se nazývajílatex a použít je v koupelnách a pro malování stěn v bazénech.Nevýhodou této možnosti je to, že nepropouští páry (na ní se tvoří kondenzace).Cenové rozpětí je průměrné, takže lakování stěn akrylovou vodou ředitelnou barvou je jednou z nejlepších možností pro dnešek.
 • Silikonové barvy na vodní bázi se objevily na trhu poměrně nedávno.Vytvářejí husté napínací trhliny až do šířky 2 mm.Povrch může vést vodní páru, barva na dlouhou dobu nezmění vzhled vytí.Nevýhodou je vysoká cena.

  Akrylové a silikonové barvy na vodní bázi mohou utáhnout malé trhliny

Po rozhodnutí o složení je nutné vybrat výrobce.Nejsou zde žádné novinky - je lepší zaplatit o něco víc, ale získat kvalitní lak, než znovu za pár měsíců znovu načíst vše.Při výběru věnujte pozornost nejen ceně a objemu, ale také takovému ukazateli, jako je spotřeba.Udává se v gramech na metr čtvereční a někdy se výrazně liší.Navíc často drahé barvy mají výrazně nižší spotřebu.

Charakteristika vodních barev na stěny

)
Název Aplikace SpeciálníVlastnosti Spotřeba Cena za 1 litr Cena barvy za metr čtvereční
Tikkurila Euro-7 A Beton, dřevo, cihla, sklolaminát (tapeta), omítka Vodoodpudivá latexová barva na bázi akrylu 8–10 m² /kg292 rub /l 29,2 - 36,6 rub /m²
Optimum (Leningradské barvy) Beton, sádrokarton, dřevo, cihla, sádra Vodopropustný paropropustný 6 - 8 m² /kg 42 rub /l5,25-7 rub /m²
Dulux Diamond Matt BW Beton, cihla, skleněná vlákna (tapety), omítka Zvýšená odolnost proti opotřebení, skvrny se snadno omyjí 12-17 m² /kg 801 rub /l 41-66 rub /m²
Dufa Superweiss RD 4 Beton, sklolaminát (tapeta) Bílá akrylová barva odolná proti vlhkosti 6,5 m² /kg 252 rub/l 38,7 rub /m²

Příprava stěn na lakování

Natírání stěn vodní emulzeSionová barva vyžaduje hladký povrch.To může být speciální tapeta pro malování nebo tmel a základní nátěr.Současně nelze na emulzní barvu na vodní bázi natřít olejovou barvou ani vápnem.Dříve nanesené nátěry musí být zcela odstraněny - na omítku by měly být vady opraveny, opatřeny základním nátěrem a teprve poté mohou být natřeny.

Pro tapety na vodní bázi lze použít speciální tapety

Odstranění staré barvy

Způsob odstranění staré barvy na bílé a vodní báziponěkud podobné.Nejprve „suchý“ špachtlí, očistěte vše, co se děje.Pro rychlé odstranění staré vodní emulze ze stěn je povrch navlhčen horkou vodou.Vezměte váleček, ponořte ho do horké vody a několikrát jej převalte.Ponechejte 3-5 minut a potom postup opakujte.Obvykle po druhé dávce horké vody povlak bobtná a snadno se čistí špachtlí.Některé zvláště složitéoblasti je třeba znovu navlhčit.

S odstraňováním bílého vápna ze stěn je situace podobná, ale použitá voda je studená a může být potřeba více - vápno má vysokou hygroskopičnost.Ale po navlhčení je dobře očištěný.Dalším rysem - po odstranění všeho je nutné povrch dobře saturovat roztokem sody.To neutralizuje vápno zbývající v pórech.Po zaschnutí je již možné provést základní nátěr a tmel.

Často odstraňují starou barvu ze stěn špachtlí

Nejobtížnějším procesem je odstranění olejové barvy ze stěn.Oteplování stěn pomocí fénu v budově je neefektivní - ohřívají se velmi pomalu.Existují také chemické sloučeniny - mycí prostředky.Ale za prvé, jsou toxické, za druhé, jsou drahé a za třetí, odstraňují jednu vrstvu dobře a všechny níže uvedené vrstvy musí být znovu rozmazány.Obecně to není nejlepší způsob pro tuto situaci.

Nejčastěji se pro odstranění staré olejové barvy ze stěn používají mechanické metody. Na vrtačku nebo brusku se nasadí kovový drátěný kartáč.Zapnutím při nízkých rychlostech očistí barvu.Metoda není špatná, ale ukazuje se hodně prachu, což není dobré.Jak se ukázalo, je mnohem efektivnější použít vrták s korunkou pro vrtání otvorů.Olejová barva odletuje na kousky, téměř žádný prach, proces je rychlý.

Vyplnění defektů a tmelu

V případě vodních emulzí není možné jíst dost, aby barva zakryla nedostatky stěn.Právě naopak - zdůrazněte.Pokud nepoužíváte silikonovou emulzi, ale i s touto barvou doporučujemepřikryjte malý kousek a zjistěte, zda vám výsledek vyhovuje.Pokud ne, musíte tmel.

Nejprve jsou drážky a trhliny uzavřeny.Úhel stěrky nejprve zpevní trhliny a odstraní vše, co by mohlo spadnout.Poté jsou potaženy základním nátěrem (ponořte kartáč do kompozice a dobře navlhčete) a po nanesení suchého tmelu vyrovnejte s rovinou stěny.

Trhlina je nejprve přemostěna, poté připravena a poté potažena tmelem

Pokud spadla významná část omítky, je lepší ji opravit cementovou maltou.Výsledná díra je navlhčena vodou, ale je lepší projít také vhodným základním nátěrem (na bázi cementu), doplnit roztokem, vyrovnat tak, aby vypláchla stěnou.Tato záležitost je komplikována skutečností, že další práce mohou být prováděny až poté, co roztok uschne, stane se světle šedou.Nezkoušejte to však násilím - rozpadne se a rozpadne se.

Po odstranění všech vad se zbývající nepravidelnosti vyhlazují tmelem po celé ploše.Dříve byly stěny opatřeny základním nátěrem.To je snazší udělat s válečkem, nalitím směsi do zásobníku.

Putty se prodává v pytlích, je primární a dokončovací.Primární použití, pokud je pro zarovnání stěn nutná vrstva větší než 5 mm.Pokud je zeď relativně hladká, můžete vyhladit drobné nepravidelnosti s konečnou kompozicí (vrstva ne více než 5 mm).

Nejvhodnější je uzavřít tmel v plastové nádobě.Obvykle se jedná o kbelík o objemu 10-15 litrů.Nejprve se nalije voda - podle doporučení na obalu se nalije složení adůkladně promíchejte.Pro míchání použijte stavební mixér nebo vrták s tryskou.Zvláštní pozornost je věnována dnu a stěnám - často zde zůstává suchý prášek.

Pro další práci budou zapotřebí dvě špachtle - jedna široká, druhá - obvykle malá nebo střední velikost.Pracují takto:

 • Tmel se bere malou špachtlí a podél velké čepele se nanáší válečkem.
 • Velká špachtle se přitlačuje čepelí proti zdi, provádí se v jednom ze směrů a udržuje stejný stupeň tlaku.V tomto případě je kompozice distribuována podél stěny a vyplňuje hrboly.Tloušťka nanesené vrstvy závisí na stupni tlaku: čím silnější stisknete, tím tenčí vrstva tmelu zůstává na zdi.
 • Pokud se vytvořily proužky, drážky nebo jiné vady, prochází se tímto místem opět stěrkou, aby se odstranila vada.
 • Všechny tyto akce se opakují, dokud nejsou všechny stěny vodorovné.

Tmel se nechá asi den sušit (v závislosti na tloušťce vrstvy, teplotě a vlhkosti).Poté vezměte brusný papír nebo speciální síť, připevněte ji ke struhadlo (stavební nástroj - plošina s držadlem).Zbývající pruhy jsou vyrovnány s touto platformou, čímž se dosáhne rovného povrchu.

Každý aplikovaný tmel se vyhladí smirkovým hadříkem nebo sítí

Obvykle po prvním vyrovnávacím povlaku jsou stále nedostatky.Zblízka s jejich dokončovací paletu tmelu.V něm jsou složky jemněji mleté, složení směsi je plastickější, nanáší se v tenčí vrstvě.Pořadí akcí je stejné.

Abyste pochopili, zda jste správně zarovnali stěny, musíte je zvýraznit na boku.Takové osvětlení odhalí všechny hrboly.Obvykle jsou přirovnávány ke struhadle s nataženou jemnou sítí.Pokud tak neučiníte, budou nevýhody odhaleny aplikovanou vrstvou barvy.

Základní nátěr

Základní nátěr se volí podle barvy.Pod akrylovým základem je akrylový základní nátěr, pod silikátový - silikátový základní nátěr atd.Zpravidla se prodává v kanystrech různých kapacit ve stejných obchodech jako vodní emulze.Nanáší se válečkem.

Základní nátěr stěn

Proč musím natírat stěny pro natírání emulzí na vodní bázi?Za prvé, pro udržení barvy lepší, ne praskliny nebo bubliny nahoru.Za druhé, ke snížení spotřeby barvy.Primer mírně uzavírá póry, což snižuje savost povrchu.

Malování stěn vodou ředitelnou barvou: technologie a pravidla

Základní barva nátěrové hmoty na bázi vody je bílá, ale mnoho společností vám umožňuje získat jakýkoli stín z palety RAL, což je něco přes 200 možností.K tomu se do kompozice přidá barvicí pigment.Tónování si můžete objednat ve speciálních strojích, můžete si koupit odstín zvlášť a přidat si ho sami.

Při tónování emulze na vodní bázi vlastníma rukama určujete barvu „okem“, zatímco stroj obsahuje programy, podle kterých měří požadované množství barvicích látek.V každém případě musíte najednou zbarvit celé množství barvy potřebné pro stěny ai s malým okrajem - pro malování skvrn nebo škrábanců.Opakování stejné barvy nebude fungovat zcela jistě a auta vydávají mírně odlišné odstíny.

Můžete si vybrat jakýkoli odstín

Při tónování se barva nejprve zředí čištěnou vodou na požadovanou konzistenci (obvykle je hustá).Poté si vezmou čistou dřevěnou tyčinku nebo čistou trysku na vrtačku, začnou míchat barvu v kbelíku (vrtačka při nejnižší rychlosti).Otevření barvy, tenký proud nalít barvu.Po obdržení požadovaného odstínu míchejte další 2-3 minuty, pak emulzi nechte, počkejte, až se pěna usadí.

Válec pro vodní emulzi

Je možné nanášet vodní emulzní barvu s několika typy válečků:

 • Pěna.V každém obchodě to stojí trochu, ale absorbují příliš mnoho barvy, a proto se na povrchu stěny mohou objevit mikroskopické bubliny.Povrch bude proto nerovný a drsný.Lepší je případ pěnové gumy s vysokou hustotou, ale je obtížnější je najít.
 • Velur.Tento typ válečků není tak rozšířený, je nutné hledat ve specializovaných prodejnách.Při použití je barva rovnoměrná, ale velur je velmi hustý materiál a jeho větrnost je malá.Z tohoto důvodu ji budete muset během práce ponořit příliš často do barvy.
 • Fleecy.Malování stěn vodou ředitelnou barvou s vlnitými válečky je nejlepší volbou.Délka hromady se může lišit v závislosti na ní, vrstva barvy je tenčí nebo tenčí.Pro malování rovnoměrně zatmelených zdí není délka hromady důležitá, ale je lepší nebrat příliš chlupaté - může dojít k potřísnění.Existují vlněné válečky vyrobené z přírodní kožešiny nebo plsti, slouží po dlouhou dobu, ale jsou drahé.Umělé materiály jsou levnější, ale opotřebují se rychleji.Pro barvy na vodní bázi je nejvhodnější polyamidová hromada.

Pro barvy na bázi vody tapety s mírně výrazným reliéfem je lepší použít vlněné válečky vyrobené z polyamidového vlákna nebo přírodní kožešiny.Délka vlasu v tomto případě je 6-14 mm.

Technologie pro nanášení vodní emulze

Před lakováním se podél okraje lepí sokly (pokud nejsou odstraněny), platiny, parapety, maskovací páska.Je-li třeba na zdi vyznačit hranice malby, označí se také maskovací páskou - nakreslete čáru, nalepte lepicí pásku podél ní.Pokud jsou stropy již natřeny, nepoškodí se lepení pásky na strop.Takže máte jistotu, že to neznečistíte.Vezměte prosím na vědomí, že páska je odstraněna okamžitě po vymalování této oblasti.Pokud barva ztuhne na pásku, pak je odtržení bez poškození stěny nerealistické.

Barva připravená k nanášení (zředěná a zbarvená v požadované barvě) se nalije do zásobníku barvy.Aby bylo možné malovat zeď ke stropu, je k válečku připevněna dlouhá držadla.Obvykle se jedná o plastovou trubku nebo dřevěný tenký dobře vytvořený držák (pro shrnovač je tenčí a je výhodnější ho držet).

Válečkové pohyby nahoru a dolů

Malovánízačněte z jednoho z rohů.Roh sám prochází štětcem, maloval asi 5 cm na zeď.Pomocí štětce se malovat přes roh pod stropem (pokud jste malovat až na vrchol).Potom vezmou váleček, namočí ho do barvy, zmáčknou ho na plošinu a začnou shora, natahují barvu dolů.Posouváním válečku nahoru a dolů natírají souvislý pruh barvy a 5-8 cm na již natřený povrch.Tímto způsobem se můžete vyhnout vzhledu okrajů, které se vytvářejí při nanášení barvy.

Emulze na vodní bázi na stěně „spojky“ za 10-15 minut.Proto musíme jednat rychle, bez přestávek a přestávek.Pokud rámeček vyschne, bude to viditelné.Aby se tomu zabránilo, je nutné udržovat vysoké tempo malby.

Barvíte nad druhým rohem, když před ním zůstane jedna šířka válce.Pokud okamžitě nalakujete druhou sousední stěnu, můžete ji malovat štětcem.

Doporučuje se, aby se na stěn tmelu aplikovaly tři vrstvy vodní emulze.Po každém počkejte, až barva zaschne.Přesná doba expozice mezi nanesením vrstev je uvedena na bance a obvykle 2 až 4 hodiny.Pokud se na tapetu aplikuje barva na vodní bázi, stačí jedna vrstva.

Upozornění!Při nákupu a tónování - na tmelený povrch stěn je potřeba třikrát více barvy než na lepenou tapetu.