Jak nainstalovat komín z sendvičové trubky

V posledních letech se stále více komínů vyrábí ze sendvičových trubek.Jde o relativně nízkou cenu, dlouhou životnost, docela atraktivní vzhled.Je také důležité, aby byla možná nezávislá instalace sendvičového komína.To není velmi jednoduchá záležitost - existuje mnoho nuancí, ale můžete to udělat sami bez zapojení odborníků.

Tónovaná varianta zastřešení

Co je to sendvičová trubka a jaké jsou

Potrubní sendvičtak pojmenovaný pro jeho vícevrstvá: jsou dvě kovové vrstvy, mezi nimiž je ohřívač.Tato struktura řeší mnoho problémů, které byly spojeny s jednoduchým komínem vyrobeným z kovové trubky.Za prvé, izolační vrstva neumožňuje vnějšímu kovovému pouzdru zahřát se na kritické teploty, z potrubí nedochází k žádnému tvrdému záření.Místnost vytváří pohodlnější podmínky.Za druhé, stejná izolace výrazně snižuje množství kondenzátu, který se vytváří, když je trubka vyvedena do ulice.Zatřetí, protože vnější plášť již nebylpři vysoké teplotě je snazší nechat komín projít střechou nebo stěnou.

Sendvičová trubka jsou dva kovové válce, jejichž prostor je mezi nimi vyplněn izolací

Z jakých materiálů jsou vyrobeny

) Sendvičové trubky jsou vyrobeny z galvanizované nebo nerezové oceli.Pozinkované sendvičové trubky pro komíny se používají jen zřídka.S výjimkou odstranění produktů spalování nízkoenergetického nástěnného plynového kotle nebo plynového ohřívače vody.Lze použít pro izolované větrání.Pro vážnější topná zařízení jsou nevhodná - při vysokých teplotách, vyhoření zinku, ocel rychle zrezává, komín se stává nepoužitelným.

Sendvičové trubky pro vysokoteplotní spaliny jsou vyrobeny z nerezové oceli.Kromě toho se nerezová ocel používá v různých stupních - od slitin s nízkým obsahem legujících kovů až po vysoce legované žáruvzdorné.Tloušťka kovu se může lišit - od 0,5 do 1 mm, stejně jako tloušťka izolace - 30 mm, 50 mm a 100 mm.Je zřejmé, že rozsah působnosti bude odlišný a také cena.

V tabulce jsou shrnuty hlavní třídy oceli, které se používají při výrobě sendvičových trubek pro komíny, jejich účel a hlavní vlastnosti.

Třída z nerezové oceli Hlavní vlastnosti Použití
AISI 430 Má dostatečnou odolnost proti povětrnostním vlivům, ale netoleruje vysoké teploty Sendvičové trubky používané pro vnější pláště
AISI439 Obsahuje titan, který zvyšuje odolnost vůči zvýšeným teplotám a agresivnímu prostředí. Vhodné pro plynové kotle, nízkoenergetické jednotky na tuhá paliva (do 30 kW)
AISI 316 Legující činidla - nikl a molybden - dávají vysokou odolnost vůčikyseliny, zvýšená tepelná odolnost. Optimální pro plynové kotle jakéhokoli typu.
AISI 304 Levnější verze AISI 316 s méně přísadami Ekonomická varianta pro plynové kotle středního a nízkého výkonu
AISI 316I, AISI 321 Odolává teplotám do 850 ° C Lze použít pro topné pece na pevná paliva
AISI310S Zvýšená tepelná odolnost - až do 1000 ° C (a cena) Pro pece na tuhá paliva do koupele a pyrolýzy

Jak je zřejmé z tabulky,různé druhy nerezové oceli mají různé účely.Levnější slitiny se používají pro vnější plášť, odolnější vůči teplu a dražší - pro vnitřní.To je nezbytné ke snížení výrobních nákladů a není nutná vysoká odolnost proti teplotám mimo komín. Existuje ještě více možností rozpočtu - vnější plášť je vyroben z galvanizované oceli.Navenek tyto výrobky ztrácejí nerez, ale slouží normálně (s normální izolací a její tloušťkou).

Izolace a její tloušťka

Izolace je umístěna mezi dvěma vrstvami kovu.Nejčastěji se jedná o kamennou vlnu.Tloušťka izolace je od 30 do 100 mm:

  • Při izolaci při tloušťce 30 mm by teplota spalin neměla býtnad 250 ° CTyto teploty dávají pouze plynové kotle malého a středního výkonu.
  • Tepelně izolační vrstva 50 mm vydrží teploty až 400 ° C.Rozsah - veškeré plynové a kapalné kotle, dřevo, za předpokladu, že je komín vyveden na ulici (stěnou).
  • Vrstva kamenné vlny o průměru 100 mm vydrží teplo až do 850 ° C.Takový sendvičový komín může být instalován na kotel na tuhá paliva jakéhokoli typu, v krbu a krbu.

Kromě tloušťky izolace je třeba věnovat pozornost její značce, nebo spíše teplotnímu rozsahu, ve kterém může fungovat.Ne každá kamenná vlna vydrží teplo až do 850 ° C, ale pouze některé speciální stupně.Pokud potřebujete komín pro kotel na pevná paliva, musíte také vzít v úvahu tepelnou odolnost izolace.

Sada prvků, ze kterých je sestaven sendvičový komín jakékoli konfigurace

Typy připojení

Prvky, které mají být propojenykomínový sendvič může být dvěma způsoby: zvony a zvlněné okraje.Zvonovitý kloub naznačuje na jedné straně mírně širší zkosení.Díky této konstrukci je dosaženo vysokého stupně těsnosti komína.Tento typ sendvičové trubky je vhodný pro plynové kotle, kde je důležité zabránit úniku.Existuje minus: instalace vyžaduje vysokou přesnost.

Vlnitý okraj sendviče umožňuje bez problémů sestavit komín.Nevýhodou tohoto řešení je, že k zajištění těsnosti je zapotřebí značné množství vysokoteplotního tmelu,ale stojí to hodně.

Vlastnosti sendvičových trubek pro komíny

Rovněž je třeba věnovat pozornost podélnému švu.Může být svařován nebo svarován.Je-li svar svařen, musí být vyroben v argonovém ochranném prostředí (aby legované kovy nespálily).Tento typ připojení je nutný pro kotle na tuhá paliva, koupelnová kamna a krby.Pro všechny ostatní můžete také použít šev.

Způsoby instalace

Existují dva způsoby, jak vytáhnout komín.Prvním z nich je vést trubku stěnou a poté ji zvednout podél vnější stěny na požadovanou úroveň.Druhá je nahoře, skrz strop a střechu.Oba jsou nedokonalí.

Pokud je komín na ulici, kondenzát se v něm bude aktivně tvořit kvůli teplotním rozdílům.Proto musí být ve spodní části komína instalováno tričko se sběračem kondenzátu (sklo) a čisticí otvor.Tato jednotka umožňuje údržbu komína bez větších obtíží: sklo je odšroubováno, kondenzát je vypuštěn.Také saze se pravidelně bez problémů odstávají - pomocí čisticího otvoru můžete pro komín spustit speciální kartáč.

Přibližný diagram průchodu komínového potrubí stěnou a střechou

Pokud má být komín vypouštěn přes střechu, bude zapotřebí několika průchodových jednotek - podle počtu stropů.Pokud je dům jednopatrový, budete potřebovat jeden průchod stropem a druhý střechou.K pozinkované kulaté trubce budete také potřebovat bleskový master nebo zástěru.

Instalace sendvičového komínuna ulici vyžaduje pouze jeden průchod stěnou.Bude však nutné jej připevnit ke zdi každých 1,5–2 metry.Jsou-li stěny budovy hořlavé (dřevěný dům nebo rám), jsou stěny nutně chráněny nehořlavou clonou.

kouřem nebo kondenzátem

Druhy sestav sendvičových trubek

Jak bylo uvedeno výše, jedna strana sendvičové trubkytrochu širší, druhý trochu užší.Kvůli tomuto rozdílu v průměru jsou moduly vzájemně propojeny.Pokud se širší konec objeví (na obrázku vpravo), sestava se nazývá „kondenzát“.U této metody instalace kapky kondenzátu stékají bez omezení.Nevýhodou této metody je to, že při nedostatečném utěsnění spár může kouř pronikat do mikrotrhlin.Tento typ instalace sendvičového komínu se používá při odstraňování potrubí stěnou.Zde je zapotřebí volný odvod kondenzátu a malé úniky kouře nebojí se - na ulici nejsou kritické.

Je-li užší hrana obrácena, druhý prvek se na něm nosí širší částí.Tento typ sestavy se nazývá „kouř“ (na obrázku vlevo).V tomto případě může kondenzát stékající po zdi unikat špatně utěsněným spojem.Ale kouř volně prochází.Tento typ sestavy se používá, pokud je potrubí vedeno uvnitř (vypouštěno přes střechu).Kondenzát, který protéká potrubím, samozřejmě kazí vzhled, ale není tak nebezpečný jako spaliny unikající do místnosti.Navíc s dobrýmtěsnicí spáry a kondenzát netěsní.

Aby bylo spojení komínových sendvičových modulů spolehlivé, je každý z nich obvykle potažen tepelně odolným tmelem a poté utažen hadicovou svorkou.

Parametry

Sadwichské komíny jsou dobré, protože mají modulární strukturu, která vám umožňuje sestavit libovolnou konfiguraci s libovolnými parametry.Než půjdete do obchodu, musíte znát požadovaný průměr komína, výšku potrubí a další potřebné prvky.

Průměr komína

Při výběru průměru sendvičového potrubí platí jednoduché pravidlo: nesmí být menší než průměr výstupní trubky kotle. Pokud je výstupní trubka 120 mm, měl by být vnitřní průměr sendviče stejný nebo větší.Může být širší, ale méně - rozhodně ne, a zúžení nelze provést v komíně.Pokud je komín o něco širší než tryska, zakoupí se adaptér, který je umístěn přímo na výstupu z kotle a pracovní velikost již pokračuje.

Pokud kotel ještě není k dispozici, ale znáte jeho kapacitu, můžete na základě těchto údajů vybrat komín:

  • výkon kotle je až 3,5 kW - vnitřní průměr sendviče je 80mm;
  • od 3,5 kW do 5,2 kW - ne méně než 95 mm;
  • více než 5,2 kW - 110 mm nebo více.

Je však lepší koupit (nebo alespoň vybrat) kotel a poté určit komín, protože mnoho výrobců se pojistí tím, že rozšiřuje výstupní potrubí, aby se zlepšila trakce.

Instalacekomínový sendvič začíná určováním průměru

Výška potrubí

Výška komína nad povrchem střechy závisí na místě jeho výstupu, ale jeho minimální výška by měla být 5m. To znamená, že je-li výška domu malá, v každém případě uveďte potrubí do výšky 5 metrů.Je-li výška domu vyšší než 5 m, měla by roura stoupat nad střešní krytinu do této výšky:

  • Měla by stoupat nad hřebenem o 50 cm, pokud vychází ze vzdálenosti menší než 150 cm od něj.
  • Je-li vzdálenost od hřebene k potrubí větší než 300 cm, může být potrubí pod úrovní hřebene, ale úhel by neměl být větší než 10 ° (viz obrázek).
  • Pokud komín vystupuje ve vzdálenosti 150 až 300 cm od hřebene, jeho výška může být na stejné úrovni jako u hřebenového prvku nebo vyšší.

Za těchto podmínek je dosaženo normální trakce.Kouř odejde normálně bez ohledu na povětrnostní podmínky.Aby se zabránilo vniknutí listí do komína, položili speciální deštníky, větrovky a na větrná místa - deflektory, které stále zlepšují trakci.

Výška potrubí sendvičového komínu

Pokud potrubí nelze uvést do takové výšky, instaluje se odsávač kouře - získá se nucený tah.Ventilátor nebude potřebný po celou dobu, ale za určitých podmínek, když přirozená trakce nestačí, nucená kapuce situaci zachrání.

Instalace sendvičového komínu stěnou

Existují dva způsoby, jak odstranit komín stěnou.První možnost (na obrázku vlevo) je vyzvednout jipokoj je blíže ke stropu, a tam se stáhnout.Druhým je učinit závěr na úrovni kouřovodu z kotle.V tomto případě je téměř celý komín na ulici.

Jak může být komínový sendvič veden zdí

Druhá možnost je výhodnější - má pouze jedno koleno, což znamená, že tah bude lepší.Také s takovou strukturou existuje menší šance na vytvoření saze.

Pokud není komínový výstup na zadní straně pece, nýbrž nahoře, instalační vzor se mírně mění - přidá se koleno o 90 °, pak se vytvoří přímý úsek pro průchod stěnou a poté také, jako v jiných schématech.

Samotný sporák je umístěn na nehořlavém podkladu, stěna za sporákem se uzavírá nehořlavou clonou.Nejjednodušší způsob, jak připevnit plech na zeď.Lze jej namontovat na keramické izolátory vysoké 2,5-3 cm.Mezi plechem a stěnou bude vrstva vzduchu, takže zeď bude bezpečná.Druhou možností je umístit pod kov tepelně izolační materiál - například karton z minerální vlny.Další možností je list azbestu (jako na fotografii).

Příprava místa pro instalaci pece a PUF instalovaného do stěny pomocí kusu trubky

Ve zdi je vytvořen otvor.Její rozměry jsou stanoveny SNiP - vzdálenost od potrubí k nehořlavým stěnám by měla být nejméně 250 mm ze všech stran a od hořlavých - 450 mm.Ukázalo se, že jde o pevný otvor, zejména pokud jde o stěny vyrobené z hořlavých materiálů.Existuje jeden bod, kterým můžete zmenšit velikost otvoru pro průchod sendviče: makerozměry podle norem nehořlavých stěn a zapouzdřit otvor nehořlavým materiálem.

Příklad uspořádání průchodu sendvičové trubky stěnou

Otvor může být kulatý nebo čtvercový, pokud jsou dodrženy požární standardy.Je snazší vyrobit a opláštit čtvercové otvory, proto se často vyrábějí.

Takto vypadá průchod trubky stěnou zabudovanou do kovového plechu

Do tohoto otvoru je vložena průchodová jednotka - krabice vyrobená z nehořlavého materiálu.V něm je spuštěn komínový trubkový sendvič, upevněný ve středu.Všechny mezery jsou pokládány tepelně odolnou izolací, otvor na obou stranách je uzavřen nehořlavým materiálem.To je obvykle plech.

Jednotka průchodu je vložena ze strany místnosti.V tomto případě je to z mineritu, ale může to být také kovový

Jeden důležitý bod: komín je nutné navrhnout tak, aby uvnitř stěny nedošlo ke spojení dvou trubek.Všechny spoje musí být viditelné a udržované.

Dále je třeba vytvořit nebo nainstalovat připravenou nosnou konzolu, která udrží celou hmotnost potrubí.Konstrukce se může lišit v detailech, ale hlavní myšlenka je jedna - podpůrná platforma, která pomocí dorazů přenáší hmotnost na zeď.

Domácí podpůrná plošina pro venkovní komínový sendvič z rohů 50 x 50 mm a 40 x 40 mm
]
DIY plošina vyrobená z děrovaného rohu
) ​​
StavbaKovový profil ve tvaru písmene U

Podobné provedení lze svařovat z profilové trubky malého průřezu 25 x 25 mm nebo 25 x 40 mm.

Jak vidíte, tričko je připojeno k potrubí, které prochází stěnou.Ve spodní části je odnímatelné sklo, ve kterém se hromadí kondenzát.Některé modely mají spodní montáž s malým kohoutkem.To je ještě pohodlnější - nemusíte sklo vyjímat, můžete k armatuře připojit hadici, vytáhnout ji do nějaké nádoby (je velmi toxická, takže ji nemusíte vypouštět poblíž domu) a vypouštějte ji jednoduše otočením kohoutku.

Dále se zkumavka uvede na požadovanou úroveň.Protože v tomto případě bude vzdálenost od hřebene zřejmě větší než 3 m, je možné, že výška komína je o něco nižší než hřeben - ne menší než 10 ° vzhledem k vodorovné linii vedené z úrovně hřebene.

K odstranění komína přednostně nad hřebenem

Protože je však tento dům v nízkém terénu, byla potrubí zvýšena nad hřeben, aby byla zajištěna trakce.Byla připevněna ke zdi pomocí svorek z nerezové oceli, v krocích po více než metr.Na střeše jsou nástavce z ocelové tyče o průměru 6 mm.Pro instalaci strie jsou k dispozici speciální svorky „s ušima“, ke kterým jsou struny připojeny.

Připevnění střihových značek ke komínu ze sendvičové trubice

Další důležitý bod, na který mnoho lidí zapomíná: v místě instalace potrubí, na střechu je třeba nainstalovat úsek pro zachycení sněhu,jinak může být na jaře trubka stržena sněhem (pokud trubka není vyvedena směrem k pedálu, jako na fotografii).

Jak nainstalovat komín přes střechu

Při odstraňování komína ze sendvičové trubky přes střechu je třeba vzít v úvahu umístění podlahových trámů a krokví na střeše.Je nutné, aby potrubí prošlo mezi těmito prvky.Minimální vzdálenost od vnější stěny trubky k palivovému prvku musí být alespoň 13 cm, a to za předpokladu, že palivový prvek je chráněn topným tělesem.Pro splnění tohoto požadavku je často nutné přemístit potrubí.Udělejte to pomocí dvou úhlů při 45 °.

Posun potrubí pro průchod stropem

Vezměte prosím na vědomí, že instalace sendvičového komínu z kotle na tuhá paliva začíná kovovou trubkou bez izolace.Na výše uvedené fotografii je černá.Poté je umístěn adaptér na sendvič a do průchodové jednotky již vstupuje komín s izolací.

Ve stropě je vyříznut otvor, který splňuje požární standardy - 250 mm od okraje potrubí, pokud je strop chráněn tepelně izolačním materiálem.Po vyříznutí otvoru jsou jeho okraje uzavřeny nehořlavým tepelně izolačním materiálem.K tomu se nejlépe hodí minerit (hřebíky nebo upevnění pomocí vrutů do dřeva).

Šedým materiálem po obvodu díry je minerit

Do potrubí je vložena komínová sendvičová trubka.Měl by být zaměřen přísně svisle, bez sebemenších odchylek.Je nemožné to pevně opravit, můžete dát směr pouze nastavením několika pruhů, které jej drží, ale pohybuje se nahoru /dolůmůže bez problémů.To je nutné, protože při zahřívání se jeho délka výrazně zvyšuje.

Zbývající prostor je pokryt čedičovou vlnou (zkontrolujte teplotní rozsah).Další možností je nalít expandované hlíny, zrnité pěnové sklo.Dříve písek stále spal, ale dříve nebo později se všechno probudilo trhlinami, takže tato možnost je nyní nepopulární.Na přední straně je tato „krása“ pokryta plechem z nerezové oceli, pod kterým je položen nehořlavý materiál (mezi ním a stropem).Dříve to byl azbestový povlak, ale protože azbest je považován za karcinogen, začali používat karton vyrobený z minerální vlny.

Existuje další možnost.Okraje otvoru opláchněte minerální vlnou a poté vložte hotovou průchozí jednotku z nerezové oceli.Okamžitě má krabici a dekorativní nerezovou clonu.

Hotová jednotka pro průchod stropu (jedna z možností)

Po přivedení trubky do podkroví vytvořte otvor ve střešním dortu.Všechny filmy v průchodu (parotěsná zábrana a hydroizolace) jsou řezány napříč.Výsledné trojúhelníky jsou zabaleny a upevněny sponkami ze sešívačky.Takže poškození je minimální.Odkrytá bedna je odříznuta tak, aby byla nejméně 13 cm od potrubí.

Jak odstranit komín přes střechu - průchod stropu a střechy

Na pravé fotografii výšeprůchod střechou je nesprávný - vzdálenost mezi trubkou a deskami je příliš malá.Dobře je musíte oříznout podle normy, porazit je stejným mineritem.Výsledkem by mělo být něco podobného následující fotografii.

Správný průchod sendvičového komínu přes střechu

Poté, co se na podlahu střešní krytiny položí hlavní trubka, na trubku se vloží hlavní záblesk, lem se dostane do požadovaného tvaru (pod tvarem střechy)materiál).

Hlavní záblesk pro sendvičový komín - pryžový uzávěr s pružnou „sukní“

Spoj gumy a potrubí je utěsněn tepelně odolným tmelem.Povrch střechy pod „sukní“ je rovněž potažen tmelem.

Hlavní záblesk namontovaný na potrubí

Všimněte si, že každé spojení sendvičových modulů je taženo k sobě pomocí límce.To platí i pro vnitřní komín.