Jak nainstalovat split systém (klimatizace) sami

Klimatická technologie a zejména split systémy, které se běžně nazývají klimatizačními jednotkami, pomáhají přežít letní teplo a plnost.Zařízení není levné, ale nejhorší je, že za jeho instalaci musíte zaplatit o něco méně než za vybavení.Proto mnozí přemýšlejí o vlastní instalaci.Instalace klimatizace pomocí vlastních rukou je možná, ale existuje mnoho malých věcí a funkcí, jejichž neznalost vede k rychlému opotřebení zařízení.Podrobné pokyny krok za krokem vám pomohou udělat vše správně.

Instalace klimatizace vlastníma rukama ušetří slušné množství

Výběr místa

Instalace klimatizačního zařízení pro vlastní potřebu začíná umístěním zařízení.Protože split systémy se skládají ze dvou nebo více bloků, budete si muset vybrat místo pro oba.V tomto případě je nutné zvážit, jak se bude šířitstudený vzduch v domě nebo bytě a také zohlednit technické požadavky.

Začněme s technickými požadavky.Při volbě umístění vnitřní jednotky zohledňujeme následující požadavky:

 • od jednotky ke stropu - nejméně 15 cm (pro některé výrobce nejméně 20–30 cm);
 • k boční stěně - nejméně 30 cm;
 • ​​
 • k překážce, kolem které bude přerušen tok studeného vzduchu - nejméně 150 cm.

Běžné možnosti instalace klimatizací

Venkovní jednotka je obvykle umístěna obvykle u okna nebo na otevřeném balkonu, pokud existuje.Na zasklený balkon /lodžii je možná instalace na plot (pokud má dostatečnou nosnost) nebo v blízkosti zdi.Pokud žijete v prvním nebo druhém patře výškové budovy, snaží se umístit venkovní jednotku nad úroveň okna - daleko od kolemjdoucích.Na vyšších podlažích lze umístit pod okno nebo bok.

Pokud je v soukromém domě plánována instalace klimatizace vlastníma rukama, je místo obvykle vybráno na základě únosnosti stěn.Pokud existuje větraná fasáda, můžete použít speciální držák nebo zavěsit jednotku na základnu, pokud existuje.

Při výběru umístění bloků rozděleného systému je rovněž třeba si uvědomit, že ve většině případů jsou minimální a maximální vzdálenosti mezi bloky normalizovány.Konkrétní hodnoty se mohou lišit podle výrobce.Například minimální vzdálenost může být 1,5 m, 2,5 m (různé modely Daikin) a dokonce 3 metry (Panasonic).Někteří výrobci mají minimumdélka není regulovaná, to znamená, že může být libovolná.V tomto případě můžete nainstalovat bloky zády k sobě.Instalační technici nazývají tento způsob instalace „sendvič“.

Samostatná instalace klimatizace začíná výběrem jejího umístění

Situace s maximální vzdáleností mezi těmito dvěma jednotkami je o něco jednodušší.Obvykle je to 6 metrů.Možná bude potřeba více, ale bude zapotřebí další tankování systému freonem, což je dodatečné náklady a značné.Proto se snaží investovat do požadovaných 6 metrů.

Co potřebujete pro vlastní montáž

Pravděpodobně víte, kolik stojí instalace klimatizace odborníky.Na otázku, odkud tyto ceny pocházejí, protože práce je pouze 3 hodiny, říkají, že velmi drahé zařízení a jeho odpisy jsou významnou část nákladů.Možná je tomu tak, ale většina tohoto vybavení již může být na farmě.Výjimkou je vakuová pumpa, ale mnoho brigád se obejde bez ní, protože normální náklady jsou opravdu hodně a špatné není k ničemu.

Během instalace je důležité dodržovat horizontální instalaci jednotek.K tomu potřebujete dobrou úroveň budovy

Vybavení

K instalaci klimatizace sami tedy potřebujete následující vybavení:

 • Rotační kladivo,vytvořit otvor ve vnější stěně, do kterého jsou položeny komunikace propojující vnitřní a venkovní jednotky.
 • Vrták pro instalaci spojovacích prostředků se sadou vrtáků různých průměrů.
 • Řezačka trubek pro řezání měděných trubek a lemování pro odstraňování otřepů (můžete udělat se souborem /pilníkem a brusným papírem).
 • Přístroj na odlesky měděných trubek.

  Zařízení pro rozpínání trubek

Pro ideální instalaci je nutné vakuové čerpadlo, ale obvykle není kam jet a na trasách do 6 metrů bez něj.

Materiály

K připojení a instalaci dvou splitových systémových jednotek bude zapotřebí následujících spotřebních materiálů:

 • Kabel pro připojení napájení a pro připojeníbloky.Značka a parametry kabelu závisí na výrobci a obvykle jsou uvedeny v pasu v instalačních pokynech.Obvykle se jedná o čtyřžilový kabel o průřezu 2 mm2 nebo 2,5 mm2.Délka kabelu se rovná délce trasy s malým okrajem.
 • Měděné silnostěnné bezešvé trubky (nikoli vodní, ale speciální pro chladicí a klimatizační systémy).Potrubí bude potřebovat dva průměry - větší a menší.Konkrétní čísla budou uvedena v příručce, délka každého segmentu se rovná délce trasy plus 20–30 cm k rezervě.Ještě jednou upozorňujeme, že měděné trubky nejsou vodovodní, ale pro chladírenský průmysl.Mají další měď - měkčí, která se dobře rozpíná a může zajistit požadovanou těsnost.Je nutné přepravovat a skladovat měděné trubky se zasunutými hranami - aby se zabránilo vniknutí prachu tam.To je velmi důležité.

  Měděné trubky vyžadují speciální, se silnou stěnou, bezešvé vyrobené z měkké mědi

 • Izolace pro trubky vyrobené z technické pryže.Tam jetmavě šedá nebo černá.Barva se neodráží v kvalitě, dodává se v segmentech po dvou metrech.Požadovaná délka se rovná délce stopy.Izolace je nutná pro oba průměry potrubí - větší i menší.
 • Odtoková trubka.Odborníci doporučují instalaci speciální vlnité hadice s plastovou spirálou uvnitř.Při vlastní instalaci je často nahrazena polypropylenovou trubkou.Délka drenážní trubice je délka trasy plus 80 cm.
 • Dvě konzoly ve tvaru písmene L pro připojení venkovní jednotky.Jejich velikost by měla odpovídat rozměrům bloku a nosnost by měla přesahovat jeho hmotnost 4-5krát.Tato rezerva je nezbytná k vyrovnání zatížení větrem a sněhem.Je vhodné zakoupit je ve společnostech, které prodávají komponenty pro klimatizační zařízení.Běžné závorky mohou být nespolehlivé.

  Konzoly pro klimatizační zařízení musí odolat těžkým břemenům - 3–4násobek hmotnosti venkovní jednotky

 • Šrouby, kotvy, hmoždinky.Typ, rozměry a množství závisí na typu držáků a montážní desky pro vnitřní jednotku, jakož i na typu stěn, na kterých je klimatizační jednotka namontována.
 • Plastová krabička 60 x 80 cm - aby bylo možné uzavřít pokládanou komunikaci.

To je vše, co potřebujete k instalaci klimatizace sami.

Postup instalace a vlastnosti práce

Při vlastní instalaci splitového systému není nic složitého, ale existuje mnoho nuancí, které mohou ovlivnit trvanlivost a kvalitu provozu zařízení.Před začátkem práce si nejprve pečlivě přečtěte instalační a provozní pokyny, které jsou součástí vybavení.Vyrovnáváte čas strávený přesně tím, že přesně víte, co a jak to udělat s klimatizací, protože existují nějaké nuance.

Pro usnadnění montáže vnitřní jednotky je třeba před zahájením instalace provést její upevnění na desku

Start - namontovat bloky

Před zahájením všech prací se vyplatí hledat skryté rozvody nebo topné trubky v místě instalace.Dostat se do nich v práci je velmi smutné.Další je skutečná instalace klimatizace vlastníma rukama.Musíte začít s instalací vnitřní jednotky.Na vybrané místo umístíme destičku pro jeho upevnění.Blok by měl viset přísně vodorovně bez sebemenších odchylek.Proto pečlivě přistupujeme ke značení a upevnění.

Připevňujeme desku, nastavíme ji podle úrovně, označíme místa pro upevňovací prvky.Vyvrtáme otvory, vložíme plastové hmoždinky pod hmoždinky, zavěsíme desku a hmoždinky upevníme.Obzvláště upevňujeme spodní část desky - tam jsou západky, které drží blok, takže musí být pevně upevněny.Bez vůle.Potom znovu zkontrolujeme horizontalitu.

Vyvrtáme otvor pod dráhou pro instalaci klimatizace vlastníma rukama

Po odhadnutí, kde bude trať umístěna (měla by jít pod úhlem nejméně 1 cm na metr - pronormální odvodnění), začněte vrtatotvor ve vnější stěně.Díra je také vyvrtána se sklonem - znovu, takže kondenzát normálně opouští (úhel může být větší než kolej).

Minimální průměr otvoru je 5 cm. Pokud neexistuje vrták této velikosti, můžete vytvořit několik otvorů menšího průměru, ne společný svazek komunikací, ale každou trubku /kabel samostatně.V každém případě je lepší vyvrtat dva otvory - jeden pro měď a elektrický kabel, druhý - pro drenážní trubku.Musí být položena pod ostatní - aby nedošlo ke znecitlivění při komunikaci v případě nouze.

Pokud jsou namontovány dva bloky zády k sobě, musí být otvor přísně kalibrován (změřte na vlastní jednotce, kde jsou umístěny připojovací porty).

Poté namontujeme držáky pro venkovní použití.blok.Pokud mluvíme o výškové budově, budete potřebovat horolezecké vybavení a dovednosti v nadmořské výšce.Tento blok by měl také viset přísně vodorovně, takže při označování děr také používáme úroveň.Při montáži držáků instalujeme upevňovací prvky do každé díry, bez ohledu na to, kolik je - to je předpoklad.Standardní upevňovací prvky - kotvy 10 x 100 mm.Je možné více, méně je velmi nežádoucí.

Někdy se neobejdete bez prolapů

Po upevnění závorek je venkovní jednotka odkrytá.Opravíme blok také ve všech upevňovacích prvcích, které jsou.Pouze tak můžeme zaručit, že za jakýchkoli podmínek může stát na svém místě.

Položení komunikací

Dva bloky jsou spojeny elektrickým drátem, dvěma měděnými trubkami.Vypouštěcí potrubí je také vypouštěno stěnou.Všechny tyto komunikace musí být správně vybrány, připojeny, položeny a zabezpečeny.

Takto vypadá připojená venkovní jednotka

Měděné trubky

Začneme měděnými trubkami.Jeden větší průměr, druhý menší.Rozměry jsou uvedeny v pokynech pro klimatizaci.Vyřízněte kus požadované délky pomocí řezačky trubek, hrany z otřepů zpracovejte speciálním nástrojem, narovnejte a vyrovnejte řez.Použití běžné pily je nežádoucí, stejně jako soubor pro odstraňování otřepů - piliny budou jistě uvnitř potrubí, které se dostane do systému a rychle zničí kompresor.

Izolované trubky se ukládají na připravené trubky.Tepelná izolace musí být navíc spojitá a musí zahrnovat vnitřní stěnu.Spoje kusů izolace musí být přilepeny kovovou páskou, čímž se dosáhne velmi těsného uložení okrajů.Kvalita tepelné izolace je důležitá, protože na neizolovaných částech trubic se bude tvořit kondenzace a může odtékat dovnitř stěny, což způsobuje zmrzlé pruhy a ničí zeď.

Na měděné trubky položili izolaci, spojili je velmi pevně a spoj spojili kovovou (hliníkovou) páskou

Měděné trubky zabalené do tepelné izolace musí projít otvorem ve zdi.Před tím je nezbytné, aby hrana, která bude zasunuta do stěny, byla pečlivě utěsněna, aby se prach nedostal do potrubí (a je lepší zamlžit oba konce bezpečně ihned po řezání a ponechatpřed zahájením připojení).Toto je velmi důležitý bod, protože prach rychle poškodí kompresor.

Kabel a drenáž

Situace je jednodušší u elektrických kabelů.Každý vodič je zakončen speciálními výstupky, které jsou instalovány na vodičích očištěných od izolace a krimpovacích kleští.Připravený kabel je připojen podle schématu, které je uvedeno v návodu.

Na vnitřní a venkovní jednotce nad porty pro připojení měděných trubek je odnímatelná deska, pod níž jsou konektory pro připojení kabelu.Než začnete instalovat split systém samostatně, odstraňte desky, zvažte, co a kde se budete muset připojit - pak bude snazší práce.Zejména s externí jednotkou.

Takto vypadá port pro připojení elektrického kabelu

Připojení odpadního potrubí je obecně jednoduché: je připojeno k odpovídajícímu terminálu na vnitřní jednotce a vyvedeno ven přes zeď.Délka této trubice by měla být taková, aby končila ve vzdálenosti 60-80 cm od stěny.Drenážní potrubí musí být položeno se sklonem směrem k východu do ulice.Svah je dlouhý alespoň 1 cm na metr.Více je možné, méně není.

Trubka musí být zajištěna každý metr, aby se zabránilo ochabnutí.Poté hromadí kondenzaci, která může být na podlaze nebo v nábytku.Když dáte trubku skrz otvor ve zdi, je také lepší ji něčím připojit.

Jak trať vypadá z boku ulice (trubky jsou izolovány také ve zdi)

V místnosti jsou trubky a kabely obvykle obaleny kovovou páskou v jednom svazku.Poté jsou připevněny ke zdi na několika místech, nahoře je připevněna plastová krabička.Obvykle se bere v bílé barvě nebo ve vhodné barvě pro povrchovou úpravu.

Pokud si přejete, můžete skrýt všechny zkumavky ve zdi - vyvrtat cestu do zdi, umístit ji a po kontrole funkčnosti ji zabalit.Ale to je poněkud riskantní varianta, protože pro opravu něco, co budete muset rozebrat zeď.

Spojení bloků

Zde obecně neexistují žádná zvláštní tajemství.Když jsme protáhli otvor v komunikační zdi, připojíme se k odpovídajícím konektorům.S připojením kabelu nejsou žádné problémy - připojte vodiče stejné barvy ke svorkám, které jsou k nim již připojeny.V tomto případě se určitě nebudete mýlit.

Pokud výškový rozdíl v instalaci bloků přesáhne 5 metrů, je nutné vytvořit smyčku pro zachycení oleje (tímto způsobem jsme dali měděné trubky) rozpuštěné ve freonu.Pokud je rozdíl nižší, neděláme žádné smyčky.

Pokládka trasy mezi vnitřní a venkovní jednotkou splitového systému

Drenáž

Existují dva způsoby, jak odvádět drenáž ze štěrbinysystémy - dolů odtokem nebo jen venku, oknem.Druhá metoda je u nás běžnější, i když není příliš správná.

Toto je drenážní výkon vnitřní jednotky (po ruce)

Připojení odtokové trubky je také přímé.Výstup drenážního systému vnitřní jednotky (trubice s plastovou špičkou ve spodní části jednotky) je snadnýVlnitá hadice je tažena.Chcete-li jej udržet pevně, můžete připojení utáhnout svorkou.

To je také případ odtoku z venkovní jednotky.Ukončete to dole.Často nechávají všechno tak, jak je, a voda kape těsně dolů, ale je pravděpodobně lepší nosit odtokovou hadici a odstranit vlhkost ze stěn.

Vypouštění venkovní jednotky

Pokud používáte spíše trubku z polymeru než hadici, budete muset vybrat adaptér, který vám umožní připojit výstup klimatizace a potrubí.Musíte se dívat na místě, protože situace se liší.

Při pokládce drenážního potrubí je lepší se vyhnout ostrým zatáčkám a určitě by nemělo být povoleno prohýbání - v těchto místech se bude hromadit kondenzace, což je zcela špatné.Jak bylo řečeno více než jednou, sluchátko je uspořádáno se zaujatostí.Optimální - 3 mm na 1 metr, minimálně - 1 mm na metr.Po celé délce je připevněna ke zdi, nejméně každý metr.

Freonový oběhový systém

Poněkud komplikovanější je připojení měděných trubek.Pečlivě se vyhýbají excesům a záhybům, které jsou rozloženy na stěnách.Pro ohýbání je lepší použít ohýbačku trubek, ale můžete použít ohýbačku pružin.V tomto případě je třeba se vyhnout ostrým zatáčkám, ale aby se trubky neohýbaly.

Porty na venkovní jednotce vypadají takto.Zevnitř podobně.

Od začátku spojujeme trubky ve vnitřní jednotce.Otočíme matice na portech.Jakmile se ořechy uvolní, uslyší se syčení.Jde to dusík.To je normální - v továrně se čerpá dusíktakže vnitřky neoxidují.Když se syčení zastaví, vyjměte zátky, odstraňte matici, nasaďte ji na zkumavku a potom se začněte válet.

Válcování

Nejprve odstraňte zátky z trubek a zkontrolujte hranu.Měl by být plochý, kulatý, bez otřepů.Pokud průřez není při krájení kulatý, použijte kalibrátor.Jedná se o malé zařízení, které najdete v obchodě na čele.Je vložen do potrubí, posouváním a vyrovnáním průřezu.

Hrany trubek jsou pečlivě vyrovnány na 5 cm, po okrajích jsou rozšířeny tak, aby mohly být připojeny ke vstupu /výstupu bloků, čímž se vytvoří uzavřený systém.Správné provedení této části instalace je velmi důležité, protože systém cirkulace freonů musí být těsný.Poté bude nutné brzy doplnit palivo.

Zapálení měděných trubek k instalaci klimatizace

Při spalování držte potrubí dírou dolů.Opět platí, že částice mědi se nedostanou dovnitř, ale vysypou se na podlahu.V držáku je upnutý tak, aby vyčnívaly 2 mm.Přesně tak, nic víc, nic méně.Trubku zafixujte, vložte kónus vzplanutí, zkrouťte a vyvozujte značné úsilí (trubka se silnými stěnami).Vzplanutí je dokončeno, když kužel nejde dále.Opakujte operaci na druhé straně a poté na druhém sluchátku.

To by mělo být výsledkem

​​

Pokud jste trubky předtím nevalovali, je lepší postupovat na zbytečných kusech.Okraj by měl být hladký, s jasným souvislým okrajem.

Připojení k portu

Spárovanou hranu potrubí spojujeme s odpovídajícím výstupem, matici dotáhněte.Nepoužívejte žádná další těsnění, tmely apod. (Zakázáno).Za tímto účelem berou speciální trubky vyrobené z vysoce kvalitní mědi, takže poskytují těsnění bez dodatečných finančních prostředků.

Zásada připojení měděné trubice k klimatizačnímu portu

Je třeba vyvinout značné úsilí - přibližně 60–70 kg.Pouze v tomto případě se měď vyrovná, stlačí tvarovku, spojení bude téměř monolitické a přesně těsné.

Stejná operace se opakuje se všemi čtyřmi východy.

Evakuace - proč a jak na to

Poslední etapou, která končí instalací klimatizace vlastníma rukama, je odstranění vzduchu a vlhkosti, zbytkového argonu ze systému.Během instalace plní měděné trubky vlhký vzduch z místnosti nebo z ulice.Pokud jej neodstraníte, dostane se do systému.V důsledku toho bude kompresor pracovat s větším zatížením, bude se více zahřívat.

Chcete-li, aby vzhled tratě vypadal čistěji, můžete jej zabalit hliníkovou páskou

Přítomnost vlhkosti také negativně ovlivňuje výkon systému.Faktem je, že freon, který je naplněn klimatizačními jednotkami, obsahuje určité množství oleje pro mazání prvků zevnitř.Tento olej je hygroskopický, ale když je nasycený vodou, mazá vnitřek méně účinně, což vede k jejich předčasnému opotřebení.

Z toho všeho vyplývá, žesystém bude fungovat bez odvodu vzduchu, ale ne na velmi dlouhou dobu as možným odstavením z důvodu přehřátí (pokud taková automatizace existuje).

Existují dva způsoby, jak odstranit vzduch ze systému: pomocí vakuové pumpy nebo nějakého freonu vypouštěného z venkovní jednotky (je doplňováno v továrně a má nějaký přebytek freonu - jen pro případ).

Způsob "zilch"

Na portech externí jednotky vyšroubujte ventilové zátky (na fotografii jsou označeny šipkami).

Odšroubujeme kryty ventilů

Provedeme operace se spodním portem (větší průměr), který vyčnívá kolmo k tělu.Pod krytem je zásuvka pro šestihran, vybereme vhodný klíč.

Pod krytem je ventil s vnitřním šestihranem

Dále pomocí tohoto klíče otočte ventil o jednu sekundu o 90 ° a vraťte jej do předchozí polohy.Nechali jsme do systému trochu freonu, vytvořil se tam přetlak.Prst klepněte na cívku, která je umístěna na stejném portu.Tímto způsobem uvolňujeme směs freonu a plynů.Stiskněte doslova na sekundy.Část směsi by měla zůstat tak, aby uvnitř nezačala novou část vzduchu.

Můžete opakovat 2-3krát, ne více, podruhé můžete otočit ventil umístěný výše.Se stopou 2 - 3 metry - můžete 3krát, o délce 4 metry - pouze dva.Pro více zásob freonu nestačí.

Když je vzduch téměř odstraněn, navíjíme cívku na výtok (plnění)úplně otevřete regulační ventily (pod šestihranem) a spusťte freon v systému.Všechny klouby natíráme mýdlovou pěnou, abychom se ujistili, že jsou těsné.Můžete běžet.

Vakuové čerpadlo

Tato operace vyžaduje vakuové čerpadlo, vysokotlaké potrubí, skupinu dvou tlakoměrů - vysoký a nízký tlak.

Bez otevření ventilů na regulačních ventilech připojte hadici z vakuového čerpadla ke vstupu s cívkou, zapněte zařízení.Mělo by to fungovat 15-30 minut.Během této doby se nasává veškerý vzduch, páry, dusík.

Poté, co je čerpadlo vypnuto, ventil čerpadla je uzavřen, ale není odpojen a ponechán dalších 15-20 minut.Po celou tu dobu je nutné sledovat tlakoměry.Pokud je systém vzduchotěsný, nedochází ke změně tlaku, měřicí šipky na místě ztuhly.Pokud šipky změní svoji polohu - někde dojde k úniku a musí být odstraněny.Najdete ji s mýdlovou pěnou a utáhněte spojení (obvykle je problém v místě, kde jsou měděné trubky připojeny k výstupům bloků).

Evakuace klimatizace pomocí čerpadla

Pokud je vše v pořádku, aniž byste odpojili hadici čerpadla, úplně otevřete ventil umístěný na dně.Uvnitř systému jsou slyšet některé zvuky - systém freon zaplňuje freon.Nyní, když jsou rukavice zapnuté, rychle zabalte hadici vakuové pumpy - z ventilu může unikat určité množství freonu a nemusíte mít žádný omrzlina.Nyní jsme úplně vyšroubovali ventil nahoře (pokud je připojen)tenčí trubice).

Proč v tomto pořadí?Protože při plnění freonem je systém pod tlakem, který při odpojení čerpadla rychle uzavírá plnicí otvor.To je vše, instalace klimatizace do-it-yourself je dokončena, můžete ji zapnout.

Spravedlivě je třeba říci, že podobná operace - evakuace - se provádí pouze v Rusku a v nejbližších zemích.Ve stejném Izraeli, kde klimatizace pracuje po celý rok, nedělají nic takového.Proč je otázka k zamyšlení.