Jak nakreslit schéma obvodu na počítači - přehled programu

Stále více používáme počítače a virtuální nástroje.Nechci vždy kreslit schémata na papíře - je to dlouhé, ne vždy krásné a obtížné je opravit.Program pro kreslení obvodů může navíc poskytnout seznam potřebných prvků, simulovat desku s plošnými spoji a některé dokonce mohou vypočítat výsledky své práce.

Programy zdarma pro vytváření schémat

Síť má mnoho dobrých bezplatných programům pro kreslení elektrických obvodů.Odborníci na jejich funkčnost nemusí stačit, ale pro vytvoření plánu napájení domu nebo bytu budou jejich funkce a operace stačit.Ne všechny z nich jsou stejně pohodlné, obtížně se učí, ale najdete několik bezplatných programů pro kreslení elektrických obvodů, které může kdokoli použít, takže mají jednoduché a intuitivní rozhraní.

Nejjednodušší možností je použít standardní program Windows Malování, který je k dispozici téměř na každém počítači.Ale v tomto případě budete muset nakreslit všechny prvkysami.Speciální program pro kreslení diagramů umožňuje vložit hotové prvky na správná místa a poté je propojit pomocí komunikačních linek.O těchto programech budeme mluvit dále.

Volný program pro kreslení obvodů neznamená špatný.Na této fotografii spolupracujte s Fritzingem

Editor elektrických obvodů QElectroTech

Program pro kreslení obvodů QElectroTech je v ruštině a je zcela rusifikovaný - nabídka, vysvětlení -v ruštině.Pohodlné a intuitivní rozhraní - hierarchické menu s možnými prvky a operacemi na levé straně obrazovky a několika kartami nahoře.K dispozici jsou také tlačítka pro rychlý přístup pro provádění standardních operací - ukládání, tisk atd.

Editor elektrických obvodů QElectroTech

Existuje rozsáhlý seznam hotových prvků, je možné nakreslit geometrické tvary, vložit text, provést změny v určité oblasti, změnit některépoté směr jednoho fragmentu, přidejte řádky a sloupce.Obecně je program docela vhodný, s pomocí kterého je snadné nakreslit schéma napájení, uvést název prvků a jmenovitých hodnot.Výsledek lze uložit do několika formátů: JPG, PNG, BMP, SVG, můžete importovat data (otevřená v tomto programu) ve formátech QET a XML, exportovat je ve formátu QET.

Nevýhodou tohoto programu pro kreslení schémat je nedostatek videa v ruštině o tom, jak jej používat, ale v jiných jazycích existuje značné množství lekcí.

Grafický editor společnosti Microsoft - Visio

Pro ty, kteří mají alespoň nějaké zkušenosti s prací s produkty Microsoft, bude snadné se naučit, jak pracovat z grafického editoru Visio (Visio).Tento produkt má také plně rusifikovanou verzi s dobrou úrovní překladu.

Není obtížné sestavit elektrické obvody v aplikaci Visio

Tento produkt umožňuje nakreslit měřítko, které je vhodné pro výpočet potřebného počtu vodičů.Velká knihovna šablon se symboly, různé součásti obvodu, dělá práci podobnou sestavení návrháře: musíte najít požadovaný prvek a umístit ho na místo.Protože mnoho lidí je zvyklých pracovat v programech tohoto typu, vyhledávání není obtížné.

Mezi pozitivní aspekty patří přítomnost slušného počtu lekcí o práci s tímto programem pro kreslení diagramů, navíc v ruštině.

Compass Electric

Dalším programem pro kreslení obvodů v počítači je Compass Electric.Toto je vážnější produkt, který profesionálové používají.K dispozici je široká funkce, která umožňuje kreslit různé plány, vývojové diagramy a další podobné výkresy.Při přenosu obvodu do programu se paralelně vytvoří specifikace a schéma zapojení a vytisknou se.

Abyste mohli začít, musíte knihovnu načíst pomocí systémových prvků.Při výběru schématického obrazu prvku se objeví okno, ve kterém bude seznam vhodnýchčásti převzaté z knihovny.Z tohoto seznamu je vybrán vhodný prvek, po kterém se jeho schematický obrázek objeví na označeném místě schématu.Současně je označení odpovídající GOST automaticky připojeno k nepřetržitému číslování (program mění čísla sama).Současně se ve specifikaci objeví parametry (název, číslo, hodnota obličeje) vybraného prvku.

Příklad obvodu vytvořeného v Compass Electric

Obecně je program zajímavý a užitečný pro vývoj obvodů zařízení.Může být použit k vytvoření schématu zapojení v domě nebo bytě, ale v tomto případě se jeho funkčnost sotva využije.A ještě jeden pozitivní bod: o práci s Compass Electric je mnoho lekcí videa, takže bude snadné ji zvládnout.

Program DipTrace - pro kreslení jednořádkových obvodů a schémat zapojení

Tento program je užitečný nejen pro kreslení napájecích obvodů - vše je jednoduché, protože je potřeba pouze obvod.Pro vývoj desek je užitečnější, protože má vestavěnou funkci pro převod stávajícího obvodu na obvod pro desku s plošnými spoji.

Původní obvod (multivibrátor), nakreslený DipTrace
)
Deska s plošnými spoji
Samotná deska s multivibrátorem

Chcete-li začít, stejně jako v mnoha jiných případech, musíte nejprve načíst knihovny se základnou prvků dostupnou v počítači.Chcete-li to provést, spusťteSchematická aplikace DT, po které lze knihovny stáhnout.Lze je stáhnout ze stejného zdroje, kam program vezmete.

Po načtení knihovny můžete začít kreslit schéma.Nejprve můžete „přetáhnout“ potřebné prvky z knihoven na pracovní pole, rozšířit je (pokud je to nutné), uspořádat a připojit komunikační linky.Jakmile je okruh připraven, v případě potřeby v nabídce vyberte řádek „převést na desku“ a chvíli počkejte.Výstupem bude hotová deska s uspořádáním prvků a stop.Můžete také vidět vzhled hotové desky ve 3D verzi.

Zdarma program ProfiCAD pro vypracování schémat zapojení

Zdarma program pro kreslení schémat ProfiCAD je jednou z nejlepších možností pro domácí master.Ovládání je jednoduché, nevyžaduje speciální knihovny v počítači - má již celkem 700 prvků.Pokud nestačí, můžete základnu snadno doplnit.Požadovaný prvek lze jednoduše „přetáhnout“ na pole, nasadit tam správným směrem a nastavit.

Příklad použití ProfiCADu pro kreslení elektrických obvodů

Po nakreslení obvodu můžete získat tabulku připojení, kusovník, seznam vodičů.Výsledky lze získat v jednom ze čtyř nejběžnějších formátů: PNG, EMF, BMP, DXF.Příjemnou vlastností tohoto programu je nízký hardware.Funguje to dobře se systémy od Windows 2000 a vyšší.

Tento produkt má pouze jednu nevýhodu - o tom, jak s ním pracovat, není videoRuský jazyk.Rozhraní je však tak jasné, že si na něj můžete přijít sami, nebo se dívat na jedno z „importovaných“ videí, abyste pochopili mechaniku práce.

Zaplaceno, stojí za to peníze

Pokud často musíte pracovat s programem pro kreslení diagramů, vyplatí se zvážit některé placené verze.Proč jsou lepší?Mají širší funkčnost, někdy rozsáhlejší knihovny a promyšlenější rozhraní.

Jednoduchý a pohodlný sPlan

Pokud se opravdu nechcete zabývat složitostí práce s víceúrovňovými programy, podívejte se na produkt sPlan.Má velmi jednoduché a intuitivní zařízení, takže po hodině a půl práce budete již moci navigovat.

Jako obvykle je v takových programech zapotřebí knihovna prvků, po prvním spuštění musí být načteny před zahájením práce.Pokud knihovnu nepřevedete na jiné místo, není potřeba žádná konfigurace - ve výchozím nastavení je použita stará cesta k ní.

Program pro kreslení schémat sPlan a jeho knihovny

Pokud potřebujete prvek, který není v seznamu, můžete jej nakreslit a přidat do knihovny.Je také možné vložit cizí obrázky a v případě potřeby je uložit do knihovny.

Mezi další užitečné a nezbytné funkce patří automatické číslování, schopnost změnit měřítko prvku otáčením kolečka myši a pravítko pro srozumitelnější měřítko.Obecně platí, že příjemná a užitečná věc.

Micro-Cap

Tento program mimokonstrukce obvodu jakéhokoli typu (analogového, digitálního nebo smíšeného) také umožňuje analyzovat jeho práci.Počáteční parametry jsou nastaveny a přijímají výstupní data.To znamená, že můžete simulovat provoz obvodu za různých podmínek.Velmi užitečná příležitost, protože ji pravděpodobně učitelé i studenti milují.

Program Micro-Cap má vestavěné knihovny, které lze doplnit speciální funkcí.Při kreslení elektrického obvodu produkt automaticky vyvine obvodové rovnice v automatickém režimu a vypočítá také podle zadaných hodnot.Při změně jmenovité hodnoty se výstupní parametry okamžitě změní.

Program pro kreslení schémat napájení a nejen pro simulaci jejich práce

Hodnoty prvků mohou být konstantní nebo variabilní v závislosti na různých faktorech - teplota,čas, frekvence, stav některých prvků obvodu atd.Všechny tyto možnosti jsou počítány, výsledky jsou zobrazeny ve vhodné formě.Pokud jsou v obvodu části, které mění vzhled nebo stav - LED, relé - při simulaci práce, změňte jejich parametry a vzhled kvůli animaci.

Program pro kreslení a analýzu obvodů Micro-Cap je placený, v původním znění je angličtina, ale existuje také ruská verze.Jeho cena v profesionální verzi je více než tisíc dolarů.Dobrou zprávou je, že existuje také bezplatná verze, jako obvykle se zkrácenými funkcemi (menší knihovna, ne více než 50 prvků ve schématu,snížená rychlost).Pro domácí použití je tato možnost také velmi vhodná.Je příjemné, že to funguje dobře s jakýmkoli systémem Windows od Vista a 7 a výše.