Jak nanášet dekorativní omítky

Existuje mnoho způsobů, jak vyzdobit dům, ale v poslední době jsou stále více populární dekorativní omítky.Jsou velmi rozmanité, umožňují vytvářet stěny a stropy, které mají jedinečný vzhled.Různé typy dávají různé efekty a použití dekorativní omítky se také může lišit.Výsledkem je obrovské množství variací pro jakýkoli interiér v jakémkoli stylu.

Druhy dekorativních omítek

Dekorativní omítka - nádherná výzdoba interiéru

Používá se dekorativní omítkaDokončovací stěn a stropů v místnosti, fasády budov.Základem mohou být různé látky přírodního (sádrového, cementového, mramorového prachu) i umělého (akrylového, silikonového, silikátového) původu.Říká se tomu tak proto, že tvoří atraktivní povrch s jinou texturou - od hladké jako mramorové benátské omítky po reliéfní kámen nebo „pod kožich“.Počet možností je nekonečný - nanášení dekorativní omítky je kreativní proces a je nepravděpodobné, že bude přesně opakována.To je další plus tohoto typu provedení.

Podle typu vytvořeného povrchu se rozlišují tyto typy dekorativní omítky:

 • Reliéf.Po nanesení takových kompozic na povrch se často vytvoří určitý druh heterogenity a nerovností, to znamená, že vytvoří úlevu.Jejich plusem jsou nízké požadavky na přípravu nadace.Musí být trvanlivé, nerozpadat se.Také by neměly existovat významné rozdíly, ale není nutná dokonalá hladkost.
  • Texturou.Reliéf se tvoří díky různým inkluzím - písek různé zrnitosti, kamenné štěpky, slídy atd.Aplikace dekorativní omítky tohoto typu - špachtlími (kov, plast, guma - v závislosti na složení).Obvykle se nepoužívají žádné jiné speciální nástroje.

   V texturované omítce se reliéf vytváří rozptýlením různých velikostí.Více rozmanitosti lze přidat změnou směru pohybu špachtle

  • Struktura.Plastová, obvykle stejnoměrná omítka.Reliéf je vytvořen pomocí různých druhů zařízení - válečky, speciální strouhadla, použití různých technik.K tomu, aby strukturální omítka vypadala organicky, je zapotřebí značných dovedností a uměleckého vkusu.

   Varianty strukturálních omítek.To je hlavní bod aplikační techniky.Stejné složení může mít nekonečný počet možností vzhledu

 • Hladké.V této kategorii existuje pouze jeden poddruh - benátská omítka, ale umožňuje jim vytvářet povrchy s odlišným vzhledem.To jeplastická hmota, často průsvitná.Zahrnuje prach z mramoru, malachitu a dalších přírodních materiálů.S jeho pomocí můžete napodobit mramor, korek, kůži, hedvábí, drahé dřevo, různé kovy, dekorace malachitem, žulu.

  Účinky, kterých lze dosáhnout u benátské omítky

Ihned je třeba říci, že texturované a plastové omítky se často obtížně oddělují, protože lze použítrůzné techniky ve stejném složení.Na níže uvedené fotografii jsou uvedeny možnosti pouze pro jeden typ omítky - různé techniky nanášení dekorativních omítek umožňují dosáhnout velmi odlišných vzhledových ploch.

Možnosti povrchů, které lze vytvořit pomocí složení ONE pomocí různých aplikačních technik

Některé dekorativní omítky jsou tak plastické, že je můžete použít k vytvoření uměleckého díla..Ukázalo se, že jsou velmi krásné a originální panely.

Ne docela panel, ale krásný
)
Trojrozměrný nákres ze strukturované omítky
To vyžaduje velkou dovednost
Dekorativní panel sádrové omítky
Benátská omítka může být také hlavní pro nástěnný panel
Získává se výrazná omítkavýkresy
Různé styly, různé obrázky
Stucco růže
Několik doteků ...

Při změně použití dekorativní omítky získáme všechny tyto různé reliéfy - od jednoduchých po složité.

Je třeba zvážit, zda je ještě nerozdělíte podle oblasti použití.Existují dvě velké skupiny - pro vnější a vnitřní použití.Existují také univerzální sloučeniny, ale zřídka.Téměř všechny výše diskutované sloučeniny jsou určeny pro vnitřní použití.Toto jsou další řešení interiéru.Některé z nich jsou odolné proti oděru, některé lze prát čisticími prostředky a dokonce i kartáčem, ale nevydrží odolné drsným venkovním podmínkám.

Pro vnější použití jsou vhodné některé typy sádrové omítky - například kůrovec.Tento druh povrchové úpravy je prostě univerzální.Je vidět na fasádě, uvnitř.V bytech jsou to obvykle chodby a chodby, v kancelářích a institucích tímto způsobem mohou být dokončeny chodby nebo kancelářské prostory.

Příklad zdobení domu s dekorativní omítkou z vnějšku: omítka z kamene na základně, kůra brouka na stěnách nad

Tmely pro vnější práce mají většinou vícehrubá struktura, obsahuje komponenty, které zvyšují odolnost proti ultrafialovému záření a dalším klimatickým vlivům.V této kategorii jsou specifické omítky - kámen.Skládají se z malých přírodních frakcíkameny v pojivovém roztoku.Nanesením dekorační omítky tohoto typu je pouze špachtle nebo nerezový struhadlo.Jiné prvky se používají zřídka.U fasád a plotů není vytváření reliéfů dobrý nápad - prach ucpává a kazí vzhled a nebude snadné jej umýt.

Příprava povrchu

Různé typy dekorativních omítek vyžadují různé stupně přípravy povrchu.Můžeme však určitě říci, že je nutné odstranit vše, co může spadnout.Povrch by měl být pevný, suchý a čistý, neměl by se rozpadat.Požadovaným krokem je také primer.A ne se žádným složením, ale se speciálním složením, které vytváří hrubý povlak.Zvyšuje přilnavost (přilnavost).

Pro reliéfní (strukturální a texturované)

Pod všemi reliéfními stěnami nebo stropy nelze zvláště vyrovnat.Složení se nanáší ve velmi slušné vrstvě - do 1 cm, takže skryje rozdíly až 8 - 9 mm.Aby se však snížila spotřeba drahé kompozice, doporučuje se odstranit velké nesrovnalosti.Výčnělky jsou ucpané, otvory jsou pokryty vhodnou omítkou.Dalším požadovaným krokem je základní nátěr.Po zaschnutí můžete začít nanášet dekorativní omítky.

U reliéfních omítek není nutná ideální hladkost, ale musí být vyžadován základní nátěr.

Strukturální omítka se obvykle nanáší ve dvou vrstvách.První - základní - je položen rovnoměrně a usušen.Tloušťka vrstvy je uvedena výrobcem, obvykle nastavena s určitou tolerancí.Tato vrstva takéslouží jako nivelace, ale opět, aby se snížily náklady, je lepší nejprve vyrovnat povrch.Druhá vrstva je již nanesena trochu tenčí a na ní se začíná tvořit reliéf.

Ale ne všechny strukturální omítky jsou dvouvrstvé.Na mnoha z nich můžete vytvořit reliéf ihned po aplikaci, bez základní vrstvy.Doporučená vrstva je v tomto případě obvykle o něco silnější.

Pod benátskou omítkou

Složení této skupiny vyžaduje dokonale rovný povrch.Ne tak jako na malbu, ale téměř tak.Jsou povoleny malé rozdíly - ne více než 2-3 mm na metr čtvereční. Technologie vyrovnání stěn je standardní - nejprve se na stěny nanese vrstva omítky (obyčejná), do které je zabudována barva.Po zaschnutí se nanáší vyrovnávací vrstva - do dokonale rovnoměrného stavu.Další - základní nátěr a po zaschnutí této vrstvy - nanesení benátské omítky.

Pod benátským + požadovaným základním nátěrem je vyžadován ideální povrch

aplikační techniky

Řekněte o každém způsobu nanášení dekorativní omítkynemožné - spousta různých detailů a nuancí.Nejjednodušší případ je u texturovaných omítek.Jsou jednoduše aplikovány špachtlí.Celý rozdíl je ve směru špachtle, v hloubce ostnů, které opouštějí skvrny, a v barvě.Ale to je v základní verzi.Nikdo neobtěžuje experimentovat s těmito sloučeninami.Další věc je, že strukturální účinek stejných akcí je působivější - víceplastové směsi.

Co lze použít k vytvoření dekorativního efektu

Je možné použít dekorativní omítku s tolika nástroji a běžnými domácími materiály a zařízeními vyrobenými z nich:

 • Lžíce a strouhadla z kovu.Používají se nejen pro aplikaci kompozice v rovnoměrné vrstvě, ale také pro vytváření geometricky chaotických vzorů na ní.

  Jeden příklad použití strouhanek

 • Konstrukční strouhadla vyrobené z plastu, polystyrenu.Vyrovnají se a vyhladí čerstvě vytvořenou převisovou reliéf.
 • Jemně zrnitý brusný papír.Také pro vyrovnání reliéfu, ale na již vysušeném materiálu.Ve srovnání s předchozí metodou jsou účinky odlišné.
 • Pěnové houby.Jsou multifunkční.Mohou:
  • Vytvářet různé povrchy.Vlny, jehly (pokud jsou aplikovány na povrch tmelu a ostře utrženy), nějaký druh kuliček nebo květů (otočte houbou o 180 °) atd.
  • Odstraňte barvu z vyčnívajících částí, aby byla textura jasnější a objemnější.

   Vhodné jsou také houby a papír.

 • Celofanové fólie a sáčky.Také multifunkční nástroj:
  • Rozložením tenké měkké plastové fólie na čerstvě nanesenou dekorativní omítku si můžete vytvořit úlevu rukama.Může to být nějaký druh abstrakce nebo něco s nějakým motivem.Když je reliéf připraven, film je opatrně odstraněn, reliéf je ponechán uschnout.
  • Do filmuzabalte zmačkaný papír.Získejte jednoduchý, ale účinný nástroj pro vytváření heterogenního a chaotického vzoru.Aplikační techniky lze použít různými způsoby - kruhové pohyby, krátké „strkávání“, vlny, tahy, komety, ocasy atd.
  • Pouhým zmačkáním celofánu, ale už pevnějším a „strkáním“ do omítky, získáme povrch, který trochu připomíná měsíc.
 • Válce.Používají se běžné válečky z pěny nebo kožešiny, jakož i speciální válečky s jakýmkoli vzorem.Obvykle se používají k vytvoření základního reliéfu, na který se pak aplikují výraznější tahy.Typ a tvar „základního“ reliéfu závisí na délce hromady.Při válcování s pěnovým válečkem se získají malé výčnělky-žlaby.Při válcování se chlupatý - výraznější.Čím je hromada delší, tím větší jsou rozdíly.

  Různé válečky - různé povrchy

 • Ruce v gumových rukavicích.lze vyrobit jakýkoli vzor.Úkolem je opakovat víceméně podobné na zbytku letadla.

  Gumové rukavice a štětiny s tvrdými štětinami

 • Štětce.Můžete získat pruhy, vlny a spoustu možností vzhledu.

Zásady formování reliéfů

Dekorativní omítka je atraktivní, protože umožňuje vytvořit jedinečný vzor - můžete použít svou vlastní fantazii.Aby tento obrázek vypadal harmonicky, musíte znát některá obecná pravidla.Kvalitní výrobci v popisu každé skladby mají pravidla pro práci s ní.Popisuje topostup, způsoby aplikace, způsoby vytváření dekorativních povrchů.

Jednoduchým způsobem je válcování se vzorem na něm vytvořeným

Velké firmy (výrobci nebo nákupní centra) pořádají mistrovské kurzy, na nichž si mohou všichni vyzkoušetpracovat s konkrétní dekorativní omítkou, která je zde také k dispozici, a ne experimentovat „na místě“.Proto si před nákupem přečtěte veškerý dostupný materiál, sledujte videa, která jsou také často dostupná, a ve velkém počtu - existuje opravdu spousta pracovních metod.Slovní popis je obtížný a často nepochopitelný.Je mnohem snazší dělat vše ve formátu videa.Pokusíme se stručně shrnout techniky.

  • Při práci se strukturálními omítkami, které se natírají hromadně (barva se přidá do kompozice), se nejprve nanese tenká základní vrstva.Může být hladká nebo - lehce tvarovaná - válcovaná jedním z válců.Tato vrstva se nechá vyschnout (6-24 hodin v závislosti na výrobci).Poté se stejnou nebo vyčištěnou kompozicí (přidá se nenatřená kompozice, která přijímá hmotu o několik tónů světlejší), se vytvoří jedna z reliéfů.Další možnosti:
    • Ihned po formování, dokud omítka nezaschne, jsou příliš vyčnívající části lehce vyhlazeny nerezovou nebo plastovou stěrkou.
  • Počkejte, až vrstva zaschne.Smirkový papír připojený k držáku nebo dřevěný blok čistí část reliéfu.
 • Práce stexturované omítky aplikují jednu vrstvu.Aniž by čekali na vyschnutí, okamžitě si vytvoří spárovací hmotu a vytvoří požadovanou úlevu.Příkladem je práce s omítkou z kůrovce.Toto složení je rozšířené, ale v podstatě všechny povrchy jsou stejné - se svislými tahy tvořenými skvrnami.Ve videu jsou některé velmi zajímavé techniky.
 • Nejobtížnější technika aplikace benátské omítky.Vrstvy jsou velmi tenké, průsvitné, je jich mnoho a jsou aplikovány různými způsoby:
   • Prvním je nanesení rovnoměrné, tenké základní vrstvy.Vyschne to.
   • Jsou aplikovány jemné chaotické tahy, které postupně vyplňují povrch.V tomto případě se získá určitá, ne příliš výrazná úleva - získají se tahy různých tlouštěk, různých směrů.
   • Vrstva se nechala vyschnout po dobu 4 až 5 hodin.
   • Vezměte si velkou nerezovou špachtli nebo struhadlo a otřete povrch.Současně jsou ostré hrany mírně vymazány, povrch místy vyhlazuje, někdy sametově.Začne se objevovat „mramorový efekt“.
   • Další vrstva je téměř stejná, ale stačí vyrovnat povrch co nejvíce.
   • Vrstva se nechala schnout 1,5 až 2 hodiny.
   • Hladký s hladkou špachtlí bez otřepů se zaoblenými konci (aby nedošlo k poškození náhodou).V této fázi se povrch leskne.
   • ​​
   • Poslední fází je dekorativní voskový povlak.Tato vrstva zvyšuje odolnost povlaku proti vlhkosti, lesk se stává výraznějším leskem.

Použití dekorativní omítky: videonávody

Ne všechny nuance dokončovacích prací mohou být jasně popsány slovy.Dříve bylo vše převedeno z mistra na studenty pomocí stáže.Moderní technologie nám umožňují zintenzivnit tento proces - lekce videa a mistrovské třídy dávají představu o tom, jak se pohybovat, což je velmi obtížné popsat slovy.Tato část obsahuje několik zajímavých nápadů pro zdobení stěn štuky.

Jak víte, použití dekorativní omítky je kreativní záležitost.Ale bez zkušeností je těžké si představit, jaké výsledky povedou vaše nebo jiné akce.Díváme se opatrně, pokusíme se kopírovat pohyb.Za prvé, je vhodné cvičit na kusu tmelu sádrokartonu - vypracovat techniku.Až vám výsledek vyhovuje, můžete začít zdobit stěny.