Jak obnovit nábytek: leštěný, dýhovaný, dřevěný

Starý nábytek ztratil svůj bývalý lesk?unavený, ale omlouvám se, že ho zahodíš?To vše je opravitelné: můžete vylepšit vzhled tak, aby si nikdo myslel, že nábytek po mnoho let.Restaurování nábytku pro kutily je náročná práce.Ale nebudete muset dělat nic extra komplikovaného.Některé metody jsou tak jednoduché, že to zvládne kdokoli (samozřejmě nejde o starožitnosti).

Restaurování dřevěných povrchů

Bez ohledu na to, jak úhledně se s nábytkem manipuluje, stále se vyskytují oděrky, škrábance a skvrny.Lze je snadno odstranit.Hlavní věc je vědět, jak a čím.

  1. Pokud dřevěný povrch jednoduše ztratil lesk, vyhledejte produkt na péči o dřevo, který obsahuje pomerančový olej.Vezměte čistou houbu, mírně navlhčete a zahřejte v mikrovlnné troubě po dobu 20-30 sekund.Postřikproduktu ze stříkací láhve a poté jej otřete horkou houbou (ruce by měly být v gumových rukavicích s uvnitř uvnitř prachu).

   Horká houba a nástroj s pomerančovým olejem obnoví lesk dřevěného nábytku

  2. Pokud se na stromě vyskytují oděrky nebo skvrny, můžete se pokusit vyrovnatmnul je banánovou kůrou.S drobným poškozením to pomáhá.
  3. Vážnější místa vyžadují seriózní opatření.To jeretušovací značky (dostupné v obchodech prodávajících nábytkové kování), denaturovaný alkohol a vosk.Nejprve vyčistíme povrch (nejlepší prostředek ven je mycí prostředek na nádobí zředěný ve vodě).Po vysušení otřete dřevo, které bylo vysušeno alkoholem: navlhčeným tamponem jsou dobře tři rozjasněná místa.Ve většině případů je barva obnovena.V hlubokých škrábancích alkohol neobnovuje barvu, je natřen pomocí značky vhodné barvy.Pro dosažení lesku je povrch shora pokrytý voskem a vyleštěn měkkým hadříkem.

   Takové přeměny jsou možné pomocí markeru, alkoholu a vosku

  4. Pokud potřebujete vyrovnat malé nepravidelnosti, můžete použít pilník na nehty.S pečlivou prací je snazší ovládat než s brusným papírem.
  5. Pokud je dřevo místně nabobtřeno vlhkostí: vložte prosakující nádobu, můžete rychle odstranit vadu a neutralizovat její účinky smícháním soli a olivového oleje.Mřížka se aplikuje na poškození a tře se kruhovým pohybem.Nechejte působit 20-30 minut.Sůl bude čerpat vodu a olivový olej obnoví pružnost vlákna.
  6. Pokud existují čipy, neobejděte se bez tmelu.Vhodné jak pro dřevo, tak pro automobilový průmysl.Nejlepší způsob je koupit si světlo a podle potřeby přidat barvu.Štěpka je rozmazaná, na sousedním povrchu je rozmazaný malý tmel.Po zaschnutí je vše dobře vyrovnáno brusným papírem s jemným zrnem.

Možná budete chtít přečíst, kteréna zdi jsou police (s výkresy).

Obnovení leštění

Obnovení laku je obtížný úkol.Veškeré restaurování nábytku začíná také vyčištěním a odmaštěním a opravou lakového nátěru.Mycí prostředek používáme na nádobí zředěné ve vodě: bezpečné a spolehlivé.Po vysušení pokračujeme v aktualizaci leštění.

 • Na tmavém nábytku může být škrábance natřen jódem, čímž se dosáhne požadované barvy podle počtu vrstev nebo zředěním vodou.Pokud existují značky nábytku, můžete je použít.
 • Hluboké škrábance, které zbarvily na bílou, nelze překrýt.Existují i ​​jiné metody:
  • Vytvořte tmel ze 4 dílů roztaveného vosku a 3 dílů terpentýnu.Tato pasta se nanáší na leštění a otře se měkkým hadříkem.
  • Pokud existuje leštička na boty vhodné barvy, můžete ji vyleštit leštěním a potom vše vyleštit hadříkem.

   Škrábance se natírají, poté se obnoví povlak

 • Skvrny neznámého nebo známého původu se odstraňují čistým benzínem.Měkký hadřík je navlhčen a otřen.Ve zvláště obtížných případech může být nutné vícenásobné zpracování, ale dříve nebo později budou všechna místa odstraněna.Potom je měkkým hadříkem vše vyleštěno na lesk.Směs lněného oleje s denaturovaným alkoholem pomůže jej obnovit.
 • Pokud skvrny zůstanou z horkých bílých kruhů z kelímků nebo jiných předmětů, setře se alkoholem.Můžete také opakovat několikrát.Poté, co skvrna zmizela, povrch se obnoví směsí lněného oleje a denaturovaného alkoholu.
 • Zvláště hluboké horké skvrny lze snáze odstranit směsí sušicího oleje a alkoholu.Skvrna je rozmazána touto kompozicí, dokud úplně nezmizí.Potom se otřel alkoholem a vyleštil se hadrem.

Vybledlý lak na nábytku můžete jednoduše vyblednout pomocí vlastních ručně vyráběných směsí:

 1. Dvě části lněného oleje a terpentýnu a jedna část octa.Všechny promíchejte, naneste tamponem, počkejte, až se vstřebají a vyleští.
 2. Smíchejte máslo a pivo ve stejných částech a otřete nábytek touto směsí.Po namočení roštu.
 3. Pokud je pivo vařeno kouskem vosku, povrch bude na nábytku lesklejší, chladnější a lehce teplý.Když je kompozice absorbována, povrch se otře do lesku.

Několik dalších receptů ve videu.

Jak odstranit leštění z nábytku

Poměrně často musíte leštění odstranit: nejedná se o nejmódnější povrchovou úpravu.Moderní nábytek je nejčastěji malován neprůhlednými nebo tónovacími barvami a povrch je matný.V každém případě je třeba odstranit lesk.Existuje několik způsobů.Protože se laky liší svým složením, je nutné je vybrat experimentálně.Ale jedna z metod by měla fungovat.

 1. Starý lak lze z nábytku mechanicky odstranit.Pokud existuje mlýnek, postup bude probíhat rychleji, pokud ne, vezměte brusný papír s velkými zrny a odloupněte vrstvu laku, dokud se neobjeví dřevo.Poté vezměte jemné zrno a brouste na rovnou plochu.Mechanické odstranění nefunguje vždy.Někdy ani bruska nedává výsledek: Polština se neodlupuje, ale začíná se tát a smrdět.Poté se taktika změní.
 2. Vyžaduje to kus starého skla.Nasaďte si rukavice a rozdělte je na několik fragmentů.S ostrými hranami, které se vytvořily, odloupněte povlak na dřevo.Pokud existují zkosení a vybrání, je vhodné je seškrábat ostrými hranami.Po odstranění hlavní leštící vrstvy se vše upraví do hladkého stavu pomocí štěrbiny s jemným zrnem.

  Restaurování nábytku pro domácí kutily si často vyžaduje tvrdá opatření: některé druhy leštění je možné seškrábat pouze sklem

 3. Pokud vás práce se sklem nepřitahuje, zůstávají chemické metody.K dispozici jsou hotové nástroje pro odstranění leštění.S nimi můžete pracovat venku nebo v průvanu: výpary jsou škodlivé.Jak odstranit leštění - musíte si přečíst na obalu.Prostředky se liší a doba trvání a pořadí zpracování se mohou lišit.

Jak malovat leštěný nábytek

Pokud byl starý nábytek připraven k malování, měl by se očistit od prachu, otřít navlhčeným hadříkem a nechat uschnout.Poté, co vše vyrovnáte tmelem, vyhladíte všechny hrboly, počkejte, až vyschne.Vezměte brusný papír a znovu kůži nejprve střední, pak jemné zrno.Poté naneste základní vrstvu a počkejte, až uschne.

Nanesení laku štětcem při restaurování laku na nábytek

Základní nátěr se nakupuje s barvou, kterou chcete použít, nebo můžete barvu naředit kompatibilním rozpouštědlem a nátěrem namísto základního nátěru.Posušení může být malované.

Můžete malovat válečkem nebo štětcem.Obvykle je potřeba několik vrstev: nepokoušejte se okamžitě aplikovat hodně barvy, protože se mohou objevit kapky.Je lepší nanést několik tenkých vrstev.Povrch bude tedy hladký a monofonní.Další trik: pro jednotné zbarvení jsou vrstvy aplikovány v různých směrech - podél, pak napříč.To platí také pro nanášení laku.

S některými laky je snadnější pracovat, když jsou teplé.Trochu se zahřejí a poté se aplikují stříkací pistolí nebo štětcem.Při zahřívání musíte být opatrní: výpary mohou blikat.

V pořadí zbarvení: nejprve natřete vnitřní povrchy, hrany a klouby, poté se přesuňte směrem ven.S touto sekvencí je menší šance na zašpinění nebo dotek již natřeného povrchu a jeho zničení.

Pokud je lak rovnoměrný, bez vad a je třeba jej natřít, můžete to udělat bez odstranění této vrstvy.Pro obtížné povrchy existují speciální základní nátěry.Naneste povrch s nimi a po zaschnutí natřete.Mají komponenty, které pronikají dokonce i do vrstvy laku.Proto bude barva dobře nanášena a držena po dlouhou dobu.Ale takové půdy mají minus: jsou drahé.Ale výrazně šetří čas.

Některá tajemství malování dřeva (včetně kartáčování a malování ve dvou barvách) jsou v článku „ Jak malovat podšívku “.Několik tajemství plynulé aplikace akrylové barvy, viz video.

Pokud by navrácení nepřineslo očekávaný výsledek, může být nutné změnit vnějšídruh?Zde je popsáno, jak přestavovat nábytek novým způsobem.

Jak obnovit dýhu

Dýhovaný nábytek vyžaduje zvláštní přístup.Nástroje jsou v zásadě stejné, metody se liší.Například, pokud je dýha po zasažení oteklá, sbíráte PVA lepidlo do jednorázové injekční stříkačky, propíchnete bublinu a vstříknete lepidlo do dutiny.Položte kus husté tkaniny na horní část a umístěte náklad.Pokud je povrch nerovný (konvexní nebo konkávní), použije se jako náklad pytel z husté textilie s vyhřívaným pískem.

Takové poškození dýhy je napraveno ve dvou etapách.Nejprve se bobtnání odstraní, poté se škrábanec natře a obnoví se povlak

Pokud je dýha nalepena na alkoholové lepidlo, může být napučená část vrácena na své místo žehlením horkým železem hadrem.Neohřívejte železo: dýha se může natáhnout.Stupeň zahřívání je střední.

Pokud žehlení suchým hadrem nepomůže, zkuste operaci opakovat s vlhkostí (navlhčete ji a dobře ji stiskněte).Je pravděpodobné, že dřevo nabobtná a stane se pružnějším.Pro spolehlivou fixaci otoku můžete vstoupit do PVA a poté zahřát železem.

Pokud je otok prasklý, můžete se také pokusit jej zahřátím zahřátím (hadrem).Pokud to nefunguje, odtrhněte odlupovaný kus.Neřežte, ale odlomte: na dýze jsou chyby po restaurování méně patrné než řezy.Proto odlomte zpožděný kus.Z místa poškození a části dýhy se staré lepidlo očistí (brusným papírem nebo pilníkem na nehty -v závislosti na velikosti).Dále je oprava dýhy na nábytku standardní: byly rozloženy lepidlem PVA, položeny, zarovnány zlomové čáry, položeny na horní stranu silnou látku a položeny na sucho.

Takové loupání dýhy lze s největší pravděpodobností eliminovat jednoduše žehlením železem

Škrábance a stopy navrácení na dýhách jsou odstraněny i na dřevo: jsou natřeny nábytkovou značkouodstín.Pokud je škrábnutí hluboké, aplikuje se na něj trochu roztavený vosk, aby se obnovil nábytek (špachtlí).Po vysušení se vosk rozemele, je-li to nutné, použije se brusný papír s jemným zrnem, ale po takovém zpracování se obnovený kus pokryje vrstvou laku.

Restaurování nábytku pro kutily si vyžaduje trpělivost a přesnost.Musíme jednat postupně a metodicky: jsou rozprostřeni, čekáme na sušení, rovnoměrně, znovu rozprostřeni atd.Někdy musíte vyzkoušet několik metod: poškození se může lišit, například materiály použité při výrobě (lepidlo, laky atd.).V důsledku toho bude nábytek vypadat mnohem lépe.