Jak obnovit vanu

Co dělat, když je vana již zdaleka nepředstavitelná a není zde žádná možnost ani přání instalovat novou (generální oprava během výměny je téměř nevyhnutelná)?Existuje několik technologií, které vám umožní vyrobit novou ze staré vany - aktualizovat povlak.Obnovení koupele je možné vlastními rukama, stačí si vybrat, kterou konkrétní metodu použijete.

Způsoby obnovení lázně, jejich výhody a nevýhody

Koupel můžete obnovit ve svých domácích podmínkách

Obnovit vlastní koupelruce mohou býtvyrobeno třemi způsoby:

 • malováním se speciálním emailem;
 • kapalina (sypký akrylát);
 • vložení akrylové vložky (vana ve vaně).

Pokud hovoříme o nezávislé práci, pak nejčastěji obnovují povlak vany pomocí malby nebo akrylu.Jen náklady na akrylovou vložku představují asi 80% z celkové částky, kterou firmy berou za tento postup, takže málokdy chce někdo porozumět složitosti.Navíc při vlastní instalaci ztratíte záruku.Tuto metodu však lze také aktualizovatudělej si sám vanu.

Smaltování

Nyní o výhodách a nevýhodách každé metody.Smaltovaná malba je nejlevnější variantou, ale také nejkratší dobou.Tento povlak trvá několik let - od 3 do 5. Konkrétní hodnota závisí na důkladnosti předběžné přípravy povrchu a kvalitě nátěru.

Proces lakování není nejjednodušší - k dosažení dobrého výsledku je nutné použít několik (nejméně tři) a každý z nich musí „vydělat peníze navíc“ odstraněním přílivů, pruhů a vyhlazení nepravidelností.To vše vyžaduje čas a trpělivost.Ale jako možnost rozpočtu není tato metoda špatná.Poté, co se barva začne odlupovat, je odstraněna (zahřátá konstrukčním vysoušečem vlasů, odstraněna špachtlí) a po úpravě povrchu může být lázeň natřena.

Nejlepší recenze tohoto smaltu pro obnovení vany

Složení smaltu má velmi ostrý přetrvávající zápach, který trvá poměrně dlouhou dobu.Je lepší pracovat v respirátoru, ale je vhodné neotevírat dveře - barva schne rychleji, bude obtížnější ji opravit.

Podle značek barev, které se používají k malování koupelny.Nejprve to je Tikkurila REAFLEX 50 (Tikkurila Reaflex).Dvousložkový email.Není levné, ale vysoce kvalitní.Hodnocení jeho použití jsou pozitivní.Kvalita povlaku v zásadě závisí na tom, jak přesně jsou dodrženy proporce při míchání složek.Nemůžete nalít ani méně, ani víc.Bude to jen horší.

Existují i ​​jiné smalty - organokřemík, na kterém je napsáno „pro koupele“.Ostatní používajíJe to nemožné, protože při kontaktu s teplou vodou mohou uvolňovat škodlivé látky.

Sypká koupel

Obnovení lázně s objemným akrylem je stále populárnější.Jedná se o dvousložkovou kompozici, která se mísí těsně před použitím.Cena soupravy je asi 50 $ (více či méně závisí na velikosti mísy).Stejně jako v předchozím provedení závisí trvanlivost povlaku na kvalitě přípravy povrchu.A nemělo by to být žádné znečištění, mastné skvrny a samotný povrch potřebuje hladký a drsný povrch.Proces nanášení kompozice je jednoduchý - jednoduše se nalije tenkým proudem z malého kontejneru a sám se vyrovná.Vrstva na stěnách je tenčí, na dně silnější.Ideální pro využití.Pokud je vše provedeno správně, bude takový povlak trvat 5-7 let, ačkoli výrobci tvrdí, že životnost je více než 10 let, někteří dokonce mluví o 15 letech.

Plná koupel - to říkají z dobrého důvodu.Akrylát se jednoduše nalije do stran

Kromě trvanlivosti se tento materiál potěší i bez zápachu.Spíše je cítit, ale velmi slabý, téměř nepostřehnutelný, takže je s ním příjemné pracovat.

O materiálech, které lze použít k obnově koupelny doma.V zásadě existují recenze o dvou značkách: Stakril (Stakril) a Plastoll (PlastAll).Oba materiály mají dobrou pověst (pokud jsou provedeny správně).Na trhu existuje velké množství levnějších značek tekutého akrylu, ale zřídka mají hygienické certifikáty.A bez dokumentů je lepší to riskovat.

Vložit do koupele

plus možnost „koupe se ve vaně“ v trvanlivosti povlaku je až 15 let, ale záruka je obvykle poskytována na 2–3 roky.S touto metodou však není tak jednoduché.Vložení akrylové vložky je zároveň snazší a těžší.Za prvé, na standardních koupelnách je tolik vložek, ale ne každý je má.Za druhé, není možné je nasadit na tenkostěnný kov nebo ze „lehké“ litiny - kov je tenký, chodí pod zatížením, díky čemuž se vložka rychle odděluje od základny a praskne.Protože se tyto případy nejčastěji obnovují, firmy na tento okamžik jednoduše „zapomenou“.

To by mohlo být

Při používání metody „koupel v lázni“ existují tři další negativní aspekty.Nejsou nutně přítomny, ale mohou také vést k poškození vložky, proto je vhodné o nich vědět.To může negativně ovlivnit životnost akrylové vložky v koupelně:

 • Lisovaná vložka má dokonalou geometrii a vany mají především odchylky.V místech těchto nesrovnalostí se obvykle tvoří trhliny.
 • Akryl sedí na speciální dvousložkové pěně.Přestože drží břemeno lépe než konstrukční, může se přesto rozpadat.Na těchto místech se vytvářejí mezery a vedou ke vzniku trhlin.
 • V místech sifonu a přepadu jsou spojeny dva sifony.Je velmi důležité pečlivě tento spoj utěsnit.Za prvé, protože voda teče do podlahy, a za druhé, může odtékat do dutinkvetou a šíří odpovídající "vůně".

Kromě všech nuancí instalace je důležité zvolit také kvalitní vložku.A to je velmi obtížné.Instalatérské akrylové je drahé.Podšívky jsou proto někdy velmi tenké nebo vyrobené z levného porézního a křehkého akrylu, někdy vyrobeného ze skleněných vláken s rozprašováním.

Podstata metody „koupel v lázni“

Čím silnější je akrylová vrstva ve vložce, tím vyšší je cena.V levných vložkách je tloušťka velmi malá - 0,5 - 1 mm, u středních v kvalitě 2 - 3 mm a nalezení vložky s akrylem ve 4 mm je velmi obtížné, ale jsou nejodolnější.Při telefonování firmám se zajímejte o tloušťku vložky dole.Pokud říkají, že 5-6 mm nebo více - jste podvedeni.To prostě není a není o čem dál mluvit.Druhou věcí, kterou je třeba požádat, je dostupnost hygienického certifikátu.Podšívky jsou někdy vyrobeny z padělaného materiálu a jsou velmi krátkotrvající - po několika měsících to praskne.Neexistují žádné dokumenty pro takový produkt, ačkoli "vlevo" to může dát.Ale přesto ... Další krok v kontrole kvality je vizuální.Při návštěvě společnosti, od které máte v úmyslu zakoupit plastovou vložku v koupelně, prohlédněte si několik kusů.Měly by být dokonale rovné a barva by měla být sněhově bílá.Ne šedavé, zelenavé nebo nažloutlé.Sněhurka.Žádné odstíny.V tomto případě můžeme doufat, že jím obnovená koupelna vydrží dlouho.

Příprava

Příprava lázně pro obnovení je v každém případě důležitá.I když se chystáte vložit přílohu.Tam takyVyžaduje se dobrá přilnavost (přilnavost) k pěně.A v případě použití smaltu nebo akrylu hraje velmi důležitou roli příprava.

Pokud se podíváte na popis práce společností zabývajících se restaurováním koupelí, je jejich přípravnou fází odstranění odtoku a přetečení, chůze po celém povrchu brusným papírem s brusným práškem, opláchnutí a osušení.Pokud existuje, uzavřete žetony autovým tmelem.Někdy dodávají, že je nutné povrch odmastit rozpouštědlem.To je vše, pak je email již nanesen nebo se nalévá akrylát.Veškerá práce trvá maximálně 3-4 hodiny.

Při studiu recenzí nezávislého restaurování se situace objevuje odlišně - je tu mnohem více etap a přípravy často trvají jeden den.Existují dva způsoby.Prvním z nich je odstranění horní vrstvy brusným papírem a brusným papírem z okvětních lístků (odstranit horní vrstvu smaltu a nečistit ji kovem).Po odstranění prachu je možné malovat.

Smalt se často očistí bruskou s abrazivní tryskou

Druhým způsobem je odstranění znečišťujících látek pomocí kyselin, zásad a rozpouštědel.Obě metody byly vyzkoušeny, fungují stejně dobře.Vyberte si, který je lepší - prach a zvuk při zpracování pomocí mlýnku, nebo vůně při zpracování pomocí chemie.

Před obnovením emailu pomocí chemické metody čištění je třeba provést následující kroky:

 • Odstraňte přepad a sifon a odstraňte veškeré nečistoty, které se odstraní.
 • Pokud již byla lázeň obnovena, veškerý materiál se odstraní do smaltu.
 • Odstraňujeme prach a nečistoty měkkým štětcem (zametejte do vypouštěcího otvoru).Můžete použít vysavač.
 • Bereme kyselé složení, natíráme ho, vydržíme čas podle pokynů, umyjeme ho (pod vaničku umístíme umyvadlo - sifon již byl odstraněn).
 • Bereme alkalický čisticí prostředek, stačí si vypérat sodu, pečlivě ji namazat a vtřít do povrchu.Omyjte (nezapomeňte na povodí).

  Často opláchněte

 • Sushim.
 • Pokud existují místa, kde byl kov vystaven a objevila se rez, vyčistíme ho, aby se kov vyčistil, zpracoval se s konvertorem rezu a počkal na stanovenou dobu.Poté vyrovnáme hladinu smaltem pomocí tmelu.
 • Uzavřeme čipy a velké trhliny tmelem.Tmel z Novolu, univerzální nebo se skelným vláknem, se dobře hodí.Má šedou barvu, není vidět pod nátěrem.Zamrzne za 10 až 15 minut a poté jej lze vyčistit brusným papírem, aby se získal hladký povrch.
 • Opět odstraníme prach, nečistoty.Pokud je to nutné, můžete je znovu omýt a vysušit.Pokud jsou v sklovině praskliny, musí být velmi pečlivě vysušeny - i malé množství vlhkosti povede ke vzniku bublin, které brzy prasknou.Místo hladkého a hladkého povrchu, který se snadno umývá, získejte dostatek otvorů, ve kterých se ucpává nečistota.

To je vše.Poté se nanese smalt nebo akrylát, nainstaluje se vložka.

Aplikace hromadného akrylu

Obnovení koupele pomocí hromadného akrylu je možná nejjednodušší způsob, jak ho aktualizovat (i když ne nejlevnější), stačí znát několik jemností.

První okamžikse týká hustoty a teploty materiálu.Normální polymerační proces vyžaduje teplotu 22-26 ° C.Aby tekutý akrylát normálně tekl, musí stát nejméně jeden den v teplé místnosti.Během této doby získá kompozice požadovanou teplotu.Existuje další možnost - dát do kbelíku nebo umyvadlo s teplou vodou (ne horkou, ale teplou).Pouze v tomto případě existuje možnost přehřátí.Pak to bude příliš tekuté, vrstva v koupelně bude mnohem tenčí, než je potřeba.Snažíme se ji tedy uvést na požadovanou teplotu.

Druhým bodem je absence návrhů.Dobří řemeslníci pracují uvnitř.Dokonce brouší smalt bruskou nebo ošetří kyselinou.Dělají to v respirátorech, což doporučujeme.Ale musí si pospíšit, protože pro ně čas jsou peníze a majitel nemá kam spěchat.Pokud obnovujete koupelnový potah pro sebe, můžete provádět všechny zaprášené nebo „zapáchající“ práce s otevřenými dveřmi a zapnutým větráním, pak je zavřete a počkejte, až teplota dosáhne požadovaného limitu 22 ° C nebo o něco vyšší.

Zabalte kohoutky fólií nebo sáčky

Třetím bodem je vyloučení kapiček vody a prachu.Zatímco se místnost zahřívá, je nutné navinout všechny kohoutky polyethylenem, čímž se zcela vyloučí možnost vniknutí vody.Kromě toho je nutné police, vyhřívanou věšák na ručníky nebo jiná zařízení a předměty, které jsou nad vanou, zabalit hadříkem.To má zabránit tvorbě kondenzace, jejíž kapky mohou poškoditpovrch neztuhlé objemové lázně.Další: během provozu a polymerace (od dvou do pěti dnů) musí být dveře zavřené.Udržujete tak požadovanou teplotu a také snižujete možnost prachu, koše a hmyzu na povrchu.Je to škoda, když midge nebo moucha přistane na krásném bílém povrchu.Odstranění bez stopy je téměř nemožné.Po úplném ztvrdnutí bude nutné broušení a doplnění, ale stopa obvykle zůstává - není dostatek kvalifikace.

Když teplota v koupelně vzrostla na 22 ° C, umístí se pod vnější část koupelny film nebo papír a pod vypouštěcí otvor se umístí čistý kontejner, do kterého se nadbytečný materiál sloučí.Pokud je koupelna obložena podél okraje tak, aby se neznečistila, překryje se maskovací páskou a ujistěte se, že okraj je rovnoměrný.

Pro další práci budete potřebovat pravidelnou nebo gumovou stěrku o šířce asi 10 cm, plastovou nádobu o objemu 500–600 ml (vhodné je pivní sklo).Otevře se sklenice s akrylem zahřátým na požadovanou teplotu, zbývající akrylát z víka se opatrně odstraní špachtlí, která se odešle do sklenice.Potom také očistěte materiál od stěn.Všechny stěny musí být čisté, aby nezanechávaly akrylové smíchané s tužidlem.

Tvrdidlo, které je dodáváno s akrylem, se nalije do sklenice a míchá se po dobu 15 minut.Při vrtání při nízkých rychlostech můžete zasahovat do hoblované dřevěné tyčinky nebo trysky.Je to bezpečnější s holí - zaručeno, že nepoškozujete sklenici a nestříkejte materiál.Pokud se rozhodnete použít vrták,tryska nesmí mít otřepy nebo ostré výčnělky, rychlost je nejnižší.Při míchání dobře fungujte na dně a na okrajích.

Tekuté akrylové lepidlo lépe promíchejte tyčinkou

Smíšené akrylové lepidlo naivní lázně necháme 10 minut, poté znovu 5 minut mícháme.Je nutné pracovat bez košile nebo v oděvu, které se nedotýkají okrajů koupelny.

Dáme sklenici do vany, vezmeme nádobu a z ní nalijeme směs ze sklenice.Ze skla začneme nalévat na stranu od krajního okraje koupelny a obejít ji ze tří stran.Kompozice se pomalu vypouští a obaluje povrch, je distribuována v rovnoměrné vrstvě.

Nalijte na stranu podél zdi

Nalijte na stranu přesně pod stěnu nefunguje a okraj vypadá ošklivě.Vezmeme špachtli, pečlivě rozložíme kompozici a pokryjeme celý povrch.Dokonce vyjde.

Na stěnu upevníme špachtlí

Po rozlití tří stran podél strany začneme nalévat těsně nad místo, kde je vidět starý povlak.Opět míjíme na třech stranách.Obvykle stačí dva nebo tři průchody, aby pokryly celou plochu, na některých místech můžete lehce korigovat špachtlí a nasměrovat materiál na správné místo.

Druhou část nalijeme o něco výše, než je místo, kde je vidět starý povlak

Naplňujeme poslední stranu poslední.Začíná kapat, takže pracujte opatrně.Proces je stejný.Nejprve nahoru, pak několikrát trochu níže.

Poslední dotknutí.Kreslíme podél dna koupelny s úhlem lžíce klikatým pohybem.To jepomáhají rovnoměrně distribuovat složení, aby nedošlo k ochabnutí.Na závěr, špachtlí, odstraňte kapky, které tam visí z vnějšího okraje ráfku (jen nakreslete špachtli s čepelí podél okraje).

Odstraňujeme kapky ze strany

Koupel se ponechá 48 hodin.Poté můžete odstranit pásku, film, papír, který je rozložen.Všechno, obnova vany vlastními rukama je dokončena, ale můžete ji použít za další tři dny.

Jedná se o koupel „před“ a „po“ restaurování s objemným akrylem

Smaltovaná koupel doma

O dobrých složeníchPro smaltování bylo popsáno výše, zde je žádoucí je používat.Banka má návod k použití, ale pravidla jsou stejná jako pro normální malování.Pouze příprava je neobvyklá, ale již o ní psali.

Některé firmy navrhují, aby povrch byl natřen před nanesením smaltu na lázeň.Pokud existuje taková příležitost, musí se tak učinit.Základní nátěr se nanáší stejně jako smalt, po vysušení (doba je vyznačena na nádobě), vyleštěn do hladkosti, poté očištěn od prachu, promyt, vysušen.Poté se nanese smalt.

K distribuci kompozice lze použít dobrý kartáč z přírodních štětin nebo malý pěnový váleček.Aby štětiny nevycházely z kartáče, namočte je na jeden den do vody a rukama odstraňte vše, co je možné.S válcem nejsou žádné problémy.

Na dno vany se nalije malá špína nebo smalt, které se převalí na povrch.

Do základní kompozice se nalije tvrdidlo.Změřtepřesně na doporučení, nic víc, nic méně.Dobře promíchejte a věnujte zvláštní pozornost dnu a stěnám.Při použití válečku se část smaltu nalije na spodní část koupelny - je snazší pracovat.Prostřednictvím štětce se kompozice vybere z plechovky.Pokuste se nanášet smalt nebo základní nátěr rovnoměrně, aniž byste zanechali nenatřená místa nebo ochablé.

Po základním nátěru je broušení povinné, po kterém následuje odstranění prachu, a po nanesení smaltu je třeba se podívat na výsledky.Pokud je vše hladké, můžete se zastavit.Pokud vám vzhled nevyhovuje, musíte kůži znovu zpracovat.vyrovnávání hrbolků a opětovné malování.Někdy jsou zapotřebí až 4 vrstvy.

Samoinstalace akrylové vložky (vložka)

Obnovení koupelny pomocí této technologie má svou vlastní zvláštnost: pokud je okraj vany dokončen dlaždicemi, musí být odstraněn.Není to nejpříjemnější okamžik.Můžete to udělat bez odstranění dlaždice, pokud zpod ní strana koupelny vstupuje nejméně 1 cm, a poté lze vložku odříznout podél okraje.Řezají ji bruskou nebo skládačkou podél nakreslené čáry

Odstraněním dlaždice se řezá podél stěny bruskou s diamantovým kotoučem.Poté, s děrovačem, je hrana postupně bita.Poté vyjměte sifon, vypusťte a přepadový otvor očištěný od znečištění.Měříme jejich polohu v koupelně - místo se musí přesunout na parník.Zápas by měl být dokonalý.Na označených místech jsou vyvrtány otvory pomocí korunky příslušného průměru nošené na vrtáku.

Pokračujeme přímo k instalaci akryluvložka:

 • V lázni, kolem vypouštěcích a přepadových otvorů, naneste pevný pás z akrylového tmelu.Těsnicí prostředek nelitujeme - zamezí úniku.

  Naneste těsnicí prostředek bez ostření

 • Na povrch vany naneste speciální pěny (FOME-PRO).Dole - 4-5 kusů podél a v krocích po 5-7 cm příčných proužcích.Na postranních plochách s přiblížením do strany - tři rohy v rozích a na bočních stěnách vytvářejí klec s krokem 5-7 cm. Na straně jsou položeny dva pruhy.Obecně by pěna měla být rovnoměrně distribuována.

  Ve ​​spodní části vytváříme „síť“ speciální pěny

  V rozích potřebujete tři pruhy

  )

  Vyrábíme také síť na stěnách

 • Vložte vložku na vrchol a dávejte pozor, abyste pěnu neposunuli po stranách.Opatrně ji položte do středu.

  Jemně shora dolů spusťte akrylovou vložku do vany

 • Vyrovnejte vložku po celé délce stran a stěn a dna.Dno musí být stlačeno zvláště pečlivě.
 • Silikon vytéká z vypouštěcích otvorů.Odstraníme to.
 • Na odtok a přepad jsou umístěny speciální mříže - mají speciální upevnění, protože tloušťka vany se značně zvětšila.
 • Naplníme vanu studenou vodou, necháme ji 8 - 12 hodin - čas polymerace pěny.

  Naplníme vanu vodou, necháme ji 8 - 12 hodin, připojíme boční

 • Namontujte boky.Jsou umístěny na montážní pěnu, spoje jsou utěsněny tmelem.
 • Vana je připravena.