Jak opláštit dveře ze dřeva, kovu

Nejjednodušší a nejpopulárnější způsob, jak dát dveřím atraktivní vzhled, je zakrýt je nějakým druhem materiálu.To lze provést jak uvnitř, tak venku, bude nutné použít pouze různé materiály a různé technologie.V každém případě se však tento proces nazývá „obložení dveří“.O všech jemnostech a nuancích - níže.

Jak porazit dveře

Existují dva typy obložení dveří - měkké a tvrdé.Měkký je vyroben ze dvou materiálů - dermantin (dermatin) a vinylová kůže.Dermantin je tkaná bavlněná báze potažená filmem nitrocelulózy.Tento materiál byl populární ve 40. až 60. letech minulého století, protože byl praktický a levný.O něco později se objevila vinylová kůže.

Čalounění s koženkou: několik možností

Trochu o vinylové kůži a dermatinu

Tento materiál je vyroben z různých materiálůzákladny - tkané a netkané, protahovací a ne.Proto má umělá kůže různé vlastnosti.Na základěnanese se vrstva polyvinylchloridu (PVC nebo PVC).Je odolnější, chemicky neutrální.Má pouze jednu významnou nevýhodu - špatně reaguje na ultrafialové paprsky - ztrácí pružnost, mění barvu a může prasknout.Protože čalounění dveří, které jdou přímo na ulici, je vinylová kůže nežádoucí.Je pravda, že existuje materiál se zvýšenou odolností vůči UV záření, ale jedná se pouze o speciální materiál, který byste si měli při nákupu věnovat pozornost.

Teď o trochu zmatku v terminologii.Dermantin ve své čisté formě, jako tomu bylo v minulém století, se již nějakou dobu nevyrábí.Místo toho existují různé typy umělé kůže vyrobené z vinylu.Existují také materiály potažené jinými polymery, ale málo.To je vše, co se jim říká ze staré paměťové dermantiny nebo koženky (i když je mimochodem správné říci „dermatin“ bez „n“).Abychom viděli toto jméno, je nutné objasnit, o jaký druh materiálu se jedná, protože vlastnosti a ceny se výrazně liší.

Navzdory skutečnosti, že materiál je v podstatě stejný, má odlišné vlastnosti a vzhled.Existují elastické typy, které se dobře protahují, jsou tu tvrdé, které se obtížně protahují.Kromě toho má moderní umělá kůže mnoho barev a odstínů, může mít jinou povrchovou strukturu:

 • hladká - lesklá a matná, dokonce i s kovovým efektem;
 • porézní;
 • strukturovaná, napodobující různé typy kůže (had, krokodýl atd.).

  Pod kůží krokodýla

Takževýběr měkkého čalounění dveří je rozsáhlý.To je zřejmě rozhodující faktor v popularitě tohoto typu čalounění dveří.

Pevné obložení dveří

Existuje více tuhých materiálů pro čalounění dveří, i když se používají méně často:

 • MDF panely o tloušťce 8 mmdo 18 mm;
 • přírodní dřevo - fragmenty, masiv;
 • dýha;
 • laminát;
 • plast;
 • postforming.

Z tohoto seznamu jsou dveře nejčastěji zakončeny MDF panely /panely.Takové čalounění je obzvláště populární pro zdobení kovových dveří, včetně těch domácích.Panely jsou vyráběny podle velikosti konkrétního křídla dveří, po kterém jsou nainstalovány na lepidlo nebo montážní pěnu v pevných startovacích pásech.V tomto případě má smysl a dělat svahy z MDF.

Z katalogu existují možnosti obložení MDF a to vše je stále v různých barvách ...

Dveře jsou také pokryty jinými materiály - laminát, plast, dodatečné tvarování.Po obvodu dveří jsou instalovány výchozí profily, do kterých se vkládají ozdobné kusy „upravené“.Všechno je jednoduché, pokud máte základní dovednosti s vrtákem, pilou a kladivem, můžete to udělat sami za pár hodin.

Čalounění dveří pomocí dermantinu

Nejoblíbenějším způsobem oříznutí dveří je umělá kůže.Toto oddělení umožňuje současně se zlepšením vzhledu zvýšit ukazatele tepelné a zvukové izolace.Ale tam je tento typ obložení dveří azápory - jedná se o nejsložitější proces, který vyžaduje alespoň obecnou představu o postupu.

Metody čalounění

Zaměří se na technologii dermantinu čalounění dveří.Můžete jej připevnit dvěma způsoby: válečkem po obvodu křídla dveří a bez něj.V závislosti na tom se mění pořadí akcí (více o tom později).

Čalounění dveří s dermantinem - s válečkem a bez válečku

Dále je možné na povrchu čalounění pomocí hřebíků a zúžení vytvořit geometrický vzor.Několik možností na fotografii níže.

Příklady vzorů čalounění dveří s dermantinem

Pro zúžení můžete použít stejný materiál, jaký byl použit pro dveře.Je nakrájen na proužky široké 2,5 až 3 cm, připevněn k horním hřebíkům a poté tažením a upevněním dalších hřebů vytvoří vzor.Chcete-li pruh opravit, můžete jej ovinout kolem ne zcela hnaného hřebíku, který je potom zatlučen.Tato možnost je však vhodná, pokud mají ozdobné nehty velké klobouky.Pokud jsou klobouky malé, proužky se přibijí.

Vzor lze také vytvořit pomocí tenkého kovového ohebného kabelu, ale je obtížnější jej opravit - ohýbá se horší.

Jak as čím připevnit dermatin na dveřní křídlo

Pokud je nutné čalounění dřevěných dveří, obvykle neexistují žádné otázky - připevňují se sponkami ze sešívačky, pak se přibijí ozdobnými hřebíky podél obrysu.Pouze zde jsou nuance: závorky by měly být se širokým hřbetem (nejméně 1 mm) a hřebíky by měly být tapety, sširoký klobouk.Krok instalace upevňovacích prvků je v případě potřeby od 2,5 do 7 cm.

Nejčastěji používané hřebíky na tapety

Další otázky vyvstávají, pokud jde o zakrytí železných dveří dermantinem.Existuje jen jedna cesta ven - nalepit lepidlo.Jíl se obvykle používá v „Momentu“, lze však použít jakýkoli jiný univerzální materiál, pomocí kterého lze lepit kov a koženku.Mazají obložení zevnitř (tyč, která prochází po obvodu dveří a uzavírá spojení plátna s dveřním rámem).Při upevňování vinylové umělé kůže je vyříznuta s okrajem 15 cm, jen pro lem z obou stran na nesprávnou stranu.

Materiály pro tepelnou a zvukovou izolaci

Pro izolaci dveří se nejčastěji používá pěnová guma.Je levný a pokud je to žádoucí, umožňuje vám vytvořit vydutý vypouklý vzor.Nejběžnějším případem jsou dvě vrstvy pěnové gumy o tloušťce 1 cm. Tato varianta není nejlepší - pěna nijak neovlivňuje zvukově izolační vlastnosti dveří, což je někdy velmi důležité.Kromě toho, po 3-4 letech, ztrácí svou pružnost, začíná se držet pohromadě, musíte udělat zúžení dveří, i když vzhled koženky je stále docela slušný.

To vše je pravda, ale zatím neexistují žádní hodní konkurenti pro pěnovou gumu.Existují materiály s určitými vlastnostmi, které lze pokládat místo jedné z vrstev, a druhá bude stále pěna.Například pro zlepšení zvukově izolačních vlastností můžete použít „Isoton“.Používá se pro tepelnou a zvukovou izolaci automobilů.Prodává se v malých listech, lepidlo nanáší na záda.chráněno plastovým obalem.S instalací tedy nebudou žádné problémy.Z minus - cena a poměrně velká hmotnost materiálu.Aby se předešlo problémům, vyplatí se nahradit panty silnějšími.

Materiály pro zvukovou izolaci dveří

V automobilovém průmyslu se používají další dva materiály s podobnými vlastnostmi.Jedná se o Splen a Vibrofilter.Všechny jsou vyrobeny na bázi lepidla, lze je použít ke zlepšení vlastností dveří.

Jak porazit dřevěné dveře

Je vhodnější pracovat na odstraněných dveřích, ale pokud se jedná o problém, můžete je porazit na místě.Nejprve musíte z dveřního křídla odstranit veškeré příslušenství - zámky, západky, dveřní kukátko.Pokud existuje staré čalounění, je pečlivě odstraněno.Vyžaduje-li část dveří opravu, odstraní se poškozené fragmenty a nahradí se řezanými dřevěnými.Sloty mohou být pokryty tmelem nebo napěněny pěnou s nízkým koeficientem roztažnosti.

Varianty

Pokud se na čalounění objevil vzor a vyhovovalo vám, v zásadě jedeme obyčejnými do míst, kde byly hnány nehty tvořící vzor.Neprovádíme je do konce, klobouky by měly vyčnívat 1-1,5 cm. S jejich pomocí pak prorazíme pěnu a čalounění na správných místech (stačí stisknout prsty, všechny vrstvy se prodají).Vytáhneme běžné hřebíky, na místo nainstalujeme ozdobné hřebíky, pomocí pásky vytvoříme obrázek.Postup je jednoduchý.

S válečkem

Aby konec dveří nevypadal o nic horší než zbytek letadla, začneme s ním.Pokud se jedna ze stran oříznenechodit, tento krok přeskočit, pouze malovat koncovou plochu barvou tak, aby odpovídala cíli na jedné nebo druhé straně.Pokud na obou stranách čalouníme dveře, vystřihneme pás materiálu o šířce asi 10 cm, přesněji se podívejte na vaše dveře, protože tloušťka plechu se může lišit.Pruh by měl zakrýt konec a jít na jednu a druhou stranu na 3 - 4 cm. Pruh položte, upevněte podél okraje sponkami ze sešívačky (rychlejší a snadnější) nebo hřebíky s velkým plochým kloboukem.

Upevňujeme pásek na konec

K vytvoření válce je rovněž zapotřebí pás materiálu.Šířka - 10-15 cm v závislosti na tom, jakou šířku chcete válec.Potom existují dvě možnosti:

 • Okamžitě vytvořte váleček.Za tímto účelem je uprostřed proužku položena koudel z pěnové gumy nebo pálkování, uprostřed zvlněná.V této podobě je upevněn kolem obvodu dveří.Poté se položí pěnová pryž a materiál.Pro vytvoření úhledné hrany je materiál zastrčený dovnitř.

  Válec je vytvořen okamžitě, hotový, připevněný kolem obvodu plátna

 • Válec je vytvořen později poté, co je vinyl položen na plátno.Zde je technologie jiná - pás je připevněn po obvodu lícem dolů.Poté se připojí pěnová guma a čalounění.Hrany se nezasahují, pouze seříznou na míru.Po konci se pásek zabalí na přední stranu (lze do něj položit pásek z pěnové gumy), ohne se a upevní hřebíky na tapety.

  Pás pro válec je upevněn předem, je vytvořen po jeho upevněníčalounictví

Rozdíl mezi těmito dvěma způsoby je pouze ve vzhledu: v prvním případě jsou hřebíky přibity podél okraje čalounění (na fotografii vpravo), ve druhém - podél okraje válce (na fotografii)vlevo).Vyberte si někoho, kdo má rád více.Například se mi zdá, že první možnost (napravo) vypadá lépe - přesněji.Ale to je jen osobní názor.

Dvě možnosti formování válce

K čemu je tento válec?Aby bylo možné blokovat možné mezery mezi plátnem a ostění.Vyhýbáme se tak průvanu a snižujeme tepelné ztráty.Ale můžete udělat váleček, pouze pokud jsou dveře čalouněné na otevírací straně (dveře se otevírají uvnitř bytu a uvnitř jsou čalouněné).Pokud naopak zaostření selže, nezavře se.Pak se musíte obejít bez válečku.

Bez válečku

V tomto případě je vše jednoduché: plátno je rovnoměrně zastrčené, upevněno hřebíky nebo sponkami - pro které se nejvíce hodí.

Bez válečku

Proces čalounění dveří ve fotografickém formátu

Pro snížení hladiny hluku jsou dveře pokryty jednou vrstvouzvuková izolace a jednopěnová guma.Byla vybrána předběžná role.Nejprve odstranili staré kování a vložili nový zámek.Podložky a držadlo byly odstraněny, vnitřní části zůstaly na svém místě.Dostat se k obložení dveří.

Okamžitě vytvoříme váleček - do pruhu dermantinu jsme vložili úzkou pěnovou pryž, upevnili se po obvodu dveří.Je vhodnější to provést se sponkami ze sešívačky.

Porazili jsme válečekobvod

Dalším krokem je oprava zvukové izolace.Je to na adhezivní bázi, takže neexistují žádné problémy - byly nařezány na míru, opatrně slepeny z filmu a slepeny.Při lepení se snažíme vytlačit veškerý vzduch, proto postupně odtrháváme film a žehlíme materiál od hrany k okraji.

Lepíme zvukovou izolaci

Nyní fixujeme pěnovou gumu o tloušťce 1 cm. V tomto provedení jsou nejvhodnějším způsobem svorky ze stavebního sešívačky.Nejprve se upevníme po obvodu, pak často podél povrchu dveří tak, aby pěna dobře přiléhala.

Nainstalujeme a zafixujeme pěnovou gumu

Pěnová guma se odřízne malým okrajem, po instalaci se přebytek odřízne.

Přebytečnou pěnovou gumu ořízneme

Dále upravíme čalounění.Je vystřižený o 15 cm na délku a šířku.Tato pažba půjde do dveří a vytvoří úhlednou hranu.

Otočíme horní hranu o 2-3 cm, začneme se připevňovat od levého horního rohu.Tam zatloukáme první hřebík, potom narovnáme materiál a druhý hřebík umístíme vpravo nahoře.Poté, v krocích po 3-4 cm, přibijte lem od jednoho okraje k druhému hřebíky.

Po zasunutí horního okraje jsme jej upevnili

Upevnili jsme se ze strany závěsu a otočili okraj dovnitř.Narovnejte jej tak, aby nahoře nebyly žádné záhyby.

Porazili jsme na straně závěsu

Po stejné operaci se opakuje ze strany hradu, poté dolů.Ve skutečnosti je obložení dveří téměř hotové, stačí nainstalovat nábytek na místo.

Namontujte destičkyzámky a příslušenství

Videonávody na téma

Vinylová umělá kůže pro čalounění dveří se prodává na metrech i v sadách.V některých sadách může být způsob montáže odlišný: mají plastové profily, které jsou namontovány po obvodu křídla dveří.Tyto profily mají upevňovací systém podobný systému používanému v strečových stropech.

Následující video zachycuje proces využívající materiál role.

Jak izolovat a zakrýt přední dveře.Technika formování válce druhého typu - je porazena poslední.

Jak čalounit kovové dveře

Přední část kovových dveří je zřídka čalouněná - již má velmi atraktivní vzhled.Vnitřní část častěji trpí.Budeme o tom mluvit.

Na železných dveřích je uvnitř rámeček. U některých modelů je u jiných kovový - dřevěný.Mezi lamely rámu je položen tepelně izolační materiál.Může se jednat o desky z polystyrenu nebo minerální vlny.Jsou připevněny k montážní pěně, která má velmi malý koeficient roztažení (požadováno!).Shora vše je uzavřeno překližkou nebo OSB.Toto je standardní možnost.Jsou-li prkna dřevěná, vše je v pořádku, nehrozí žádné problémy - dveře nezmrznou.Ale pokud je rám uvnitř dveří kovový, s dobrými mrazy všechno zamrzne - skrze studené mosty, kterými jsou kovová žebra.Aby se tomu zabránilo, vrstva Isoton se opět položí na pěnovou /minerální vlnunebo „Splen“ a již mají překližku.

Zbývající procesy pro čalounění kovových dveří jsou velmi podobné postupům popsaným výše.Celý rozdíl je ve způsobu fixace: čalounění je přilepeno na vhodné vysoce kvalitní lepidlo.Přebytek se okamžitě na křižovatce odřízne ostrým nožem na tapety.


Zde došlo k klasické chybě - neexistuje žádná vrstva, která by řezala studené mosty.Jinak je vše dobře zobrazeno.