Jak opravit PVC okno

Plastová okna jsou dobrá pro každého, ale bez jistých znalostí je jejich údržba nemožná - jsou ovládána složitými kováními a existuje mnoho malých věcí, které jsou pro jejich majitele jednoduše neznámé.Mnoho poruch - zlomená rukojeť, výměna těsnění a řada dalších - lze snadno opravit vlastníma rukama.Taková oprava plastových oken nevyžaduje speciální volání.Jak eliminovat nejčastější „vředy“ oken z PVC, se budeme dále zabývat.

Výměna držadla

Pokud nejsou okna z PVC upravována a mazána včas,oni se horší.Stává se to hladce a nepostřehnutelně.Musíte jen neustále vyvíjet větší úsilí na zavření nebo otevření křídla.Často to zachytí až poté, co se držadlo zlomí na plastovém okně.Pak musíte opravit plastová okna.Rozbité pero však není největším problémem.Práce je velmi jednoduchá.Jediným problémem je, že před změnou kliky na plastovém okně ji musíte koupit.Prodávají se v obchodě, kde se prodávají plastová okna a příslušenství.Liší se pouze tvarem, barvou acena, ale univerzální.Takže nedělejte chybu.Je pravda, že stále existují kliky se zámkem.Jsou užitečné v rodinách s dětmi: okno můžete otevřít pouze pomocí klíče.

Kliky pro plastová okna se liší tvarem a barvou

Po nové klice můžete začít vyměňovat zlomenou.Pokud se podíváte pozorně, uvidíte, že základna kliky se skládá ze dvou částí.Horní část je třeba uchopit prsty, přitáhnout ji směrem k sobě a otočit ji „ve směru hodinových ručiček“ nebo „proti směru hodinových ručiček“.

Horní část základny držadla musí být zatažena a otočena

Pod deskou jsou skryty dva šrouby.Odšroubovali jsme je, zatáhli jsme za sebe a vytáhli násadu.To vše je snadné - není třeba žádné významné úsilí.

Pod deskou jsou dva šrouby

Umístěte novou rukojeť na místo nové, upevněte ji stejnými šrouby (deska se pohybuje stejným způsobem) a vložte desku na místo,zkontrolovat práci.To je vše.Výměna rukojeti na plastovém okně je dokončena.

Instalace hřebene (zarážka otevření)

Ne každý má na oknech z PVC funkci mikro ventilace.Aby se křídlo neotevřelo úplně, je podepřeno něčím těžkým.Bez těchto podpor umožňuje omezovač otevření plastového okna.Toto zařízení se skládá ze dvou částí - proužků s vybráními a čepu.Vzhledem ke svému charakteristickému tvaru se omezovač nazývá hřeben, přidržovač nebo krokodýl.Nejedná se o opravu plastových oken, ale o jejich modernizaci, ale tuto operaci lze snadno provést i rukama.

Vypadá to taktoOtevřená zarážka okna z PVC

Chcete-li nainstalovat hřeben na plastové okno, musíte nejprve odstranit držadlo na křídle, které budete používat pro větrání (viz - viz výše).Na odstraněnou rukojeť se nasadí západka (viz foto).Je nasazen tak, že vyčnívá z okenního křídla.

Jak nainstalovat ventilační zarážku na PVC okno

Rukojeť se zámkem je nasazena.Nyní musíte upevnit blokovací lištu.K tomu potřebujete dva malé šrouby a vrták s vrtákem 1,5-2 mm.

​​

Je instalována plastová ventilační zarážka okna

Umístíme lištu na rám okna tak, aby „lpěla“ na vyčnívající zátce.Nejprve aplikujeme, zkontrolujeme, zda to funguje normálně, dejte značky na místa, kde musíte vyvrtat otvory.Opatrně vyvrtejte, abyste nevrtali skrz rám.Poté jsme připevnili lištu.Na plastovém okně je nainstalován hřeben (zámek).

Výměna těsnění

Jedním z nejčastějších problémů je foukání kolem křídla.Existuje několik možností léčby.Nejprve - je nutné posílit tlak křídla, který se provádí pomocí nastavení čepu.Pokud to nepomůže, je možné, že tmel je nepružný a neposkytuje těsnění.Oprava plastových oken spočívá v výměně těsnicí gumy.Je instalován po obvodu křídel a na rámu oken z PVC, vyžaduje pravidelnou údržbu.Na podzim a na jaře se musí umýt, vysušit, namazat silikonovým tukem.Ale i takza takových podmínek ztrácí v průběhu času svou elasticitu a může dokonce prasknout nebo se zlomit.Výměna těsnění na plastovém okně je velmi jednoduchá, ale nejdřív si musíte koupit vhodné.Faktem je, že má odlišný profil pro různé výrobce (viz foto).

Formy těsnění pro narthexová a dvojitá okna různých společností

Použití těsnění jiného tvaru nezaručuje správný stupeň tepelné izolace.Pokud si nepamatujete, která společnost máte okna, můžete si s sebou vzít odstraněnou pečeť.Takže se rozhodně nemýlíte.Tentokrát začíná oprava plastového okna výletem do obchodu.

Pamatujte, že těsnění musí být z jednoho kusu.Sloučeniny dvou nebo více kusů nedávají normální těsnost.

Stará guma se odstraní

Nejprve se odstraní stará guma.Jednoduše to můžete vytáhnout prsty.Nefunguje to - páčte to něčím tenkým a ostrým.Snadno vyjde.Poté se z drážky odstraní prach, který se nashromáždil.

Instalace nového těsnění začíná v jednom z rohů.Přiveďte do drážky novou gumu, vložte a stiskněte prsty.Je zapotřebí určité úsilí, ale ne dále.V rozích to bude obtížnější.Zde se musíme pokusit rozvrhnout přesně tak, aby se nezamračil, ale také se neroztahoval.

Namontujte těsnění z jednoho z rohů

Když je těsnění pokládáno kolem celého obvodu, může být odříznuto.Dělají to ostrými nůžkami a kloub je lepen dobrým lepidlem na gumu.Tak snadné je to změnittěsnění okna na PVC.Taková oprava plastových oken vlastníma rukama trvá maximálně 20 minut.

Jak odstranit /namontovat křídlo plastového okna

Chcete-li vyměnit těsnění na křídle, musí být odstraněno.Za tímto účelem se z kloubů odstraní ozdobné čepice.Musí být přitahovány nebo tlačeny nahoru, někdy sami.Dále začneme odstraňovat křídlo.Jen mějte na paměti, že je mnohem těžší, než se zdá.Připravte se na pevnou hmotnost.Pokud existuje jeden z asistentů, je lepší pojistit se.Akce jsou:

  • Levou rukou držíme křídlo zdola.Bude mít téměř veškerou hmotnost, takže buďte připraveni.
  • Budeme pracovat s horní smyčkou.Musíme odstranit kovovou tyč, na které je křídlo drženo.Nahoře stojí několik milimetrů.

    Horní závěs, na kterém je křídlo drženo

    Bereme obyčejný šroubovák (plochý, nikoliv křížový), stiskneme čep.Stojí několik milimetrů níže.Do výsledné mezery vložíme šroubovák a tyč stlačíme ještě níže.Nyní ji můžete chytit prsty (kleště) a stáhnout ji dolů.Není nutné jej úplně vytáhnout, natahujeme to úplně (budete cítit odpor).

Jak odstranit plastové křídlo z pantů

  • Nyní to bereme pravou rukouu horního rohu křídla (vlevo dole) mírně zvedněte křídlo a současně jej mírně „směrem k sobě“, vyjměte ze spodního stonku.Všechno, křídlo je zdarma.

Toto je spodní stonek křídla.Je mobilní

Dále je proces výměny těsnění podobný: vytáhněte staré, vytřete drážku od prachu, osušte ji a vložte nové těsnění.Čep spodní smyčky musí být vyčištěn a namazán pouze před umístěním křídla PVC okna.Tento jednoduchý manévr - s čištěním a mazáním špendlíku - vám umožní zbavit se nepříjemného vrzání, které je slyšet při otevírání a zavírání plastových oken nebo dveří.

Při instalaci křídla plastového okna je postup opačný:

  • Umístili jsme křídlo na spodní čep.
  • Vystavujeme ji svisle a zarovnáme horní smyčku.
  • Stiskněte prst (čepel šroubováku) na tyči, dokud nevyskočí shora.

Všechno, křídlo PVC okna je na místě, oprava plastového okna je dokončena.Tento proces je jednoduchý, ale pro lepší porozumění si prohlédněte video.

Jak odstranit a změnit dvojité zasklení

Někdy je nutné rozebrat plastové okno, aby bylo možné vyměnit dvojité zasklení - sklo prasklo nebo prasklo, uniká (kondenzace se usazuje mezi okny).Někdy je nutné vyměnit gumové těsnění, které stojí kolem skleněného obvodu ze strany místnosti a ulice.Postupem času ztrácí pružnost a začíná foukat z pod sklem.U všech těchto prací je třeba odstranit dvojsklo.

V rámu je dvojité zasklení udržováno zasklenými korálky - tenkými plastovými proužky, aby bylo možné odstranit dvojité zasklení, musí být odstraněny.Na každém okně s dvojitým zasklením jsou čtyři shtapiky - dva dlouhé vertikální, dva krátké, horizontální.Začneme střílet s dlouhými.

Pro provoz je nutná špachtlese zaoblenými rohy nebo starý nůž se silnou čepelí, nějaký jiný podobný nástroj.Tento nástroj je nakloněn do mezery mezi zasklívací lištou a rámem.

Mezi zasklívací lištou a rámem je malá mezera.Přinášíme hranu nástroje

Mírným otočením čepele doprava nebo doleva odpojte zasklívací lištu od rámu.Upevňuje se do drážky a při stlačení se snadno vyjme.Držíme-li nástroj nahoru a dolů, oddělíme ho ve větší délce.Nyní, když držíte zasklívací korálek rukou, lze ji snadno odstranit.Stejnou operaci provádíme i s druhou svislou a vodorovnou lištou.

Aby se zabránilo vypadnutí dvojskla, je lepší odstranit horní zasklívací lištu.V tomto případě byste měli sklo mírně držet rukou (mějte na paměti, že jejich hmotnost je pevná).Mírně táhneme sklenici nahoře směrem k sobě a vyjmeme ji z rámu.

Nové nebo renovované dvojité zasklení je umístěno v obráceném pořadí.Nejprve je nastavena podšívka - pryžové desky, které zjemňují kontakt s rámem.Odkryjí sklo, zarovnané se středem - mezery vpravo a vlevo by měly být stejné.

Namontujte zasklívací perle na místo.Tentokrát však dali první top, potom spodní a potom boční.Postup montáže zasklívací lišty je následující: začněte jednu hranu v drážce, začněte druhou hranu.Zasáhli jsme dlaň uprostřed, dokud nezaklapla.

Výměna skla v okně s dvojitým zasklením

Někdy opravy plastových oken zahrnuje výměnu skla.To je již mnohem komplikovanější.Nejprve potřebujete skleněné řezy přesně ve velikosti.Může to býtSamozřejmě, že řez sami, a pak pracovat na okraji, aby nedošlo k poškození.Můžete si také objednat sklo v dílně a požádat o vyleštění hran.

Poté se dvojité zasklení odstraní z rámu plastového okna a položí se na rovnou plochu.Je to pohodlnější na stole, ale můžete také na stoličkách.Pokud pracujete na stole, přikryjte ho něčím.

Poté se ostrým nožem (může být tapeta) na obvodu pořezá silikon.Poškozené sklo se nakonec od skleněného balíčku oddělí a vyjme.Na jeho místo se položí nový, umytý do lesku, vyrovnán.Velikost by měla odpovídat milimetru.

Dále sklo přikryjeme silikonovým tmelem (nikoli akrylovým).Trubku s tmelem vsuneme do stavební pistole, projdeme po obvodu skla a ujistíme se, že šev je rovnoměrně vyplněn.Počkáme, až silikon zaschne, potom vezmeme lepicí pásku o šířce 40 mm, zalepíme skleněný balíček po obvodu.Sklo v okně s dvojitým zasklením bylo změněno, můžete jej umístit na místo.

Demontáž zámků

Někdy plastový okenní hardware nefunguje správně.Když se to stane poprvé, zdá se, že se okno rozbilo, ačkoli tomu tak obvykle není.Tuto situaci nemůžete ani nazvat opravou.Stačí vrátit vše do funkčního stavu.

Rukojeť se neotáčí

Někdy se na některých místech rukojeť plastového okna „zasekne“ a nechce se otáčet.Obvykle je příčinou blokování.Jedná se o desku, která je umístěna v blízkosti držadla na boku rámu.Tvar desky v jiném provedeníVýrobci příslušenství se liší.

Typy zámků na plastových oknech

K nápravě situace pomocí kliky je nutné vrátit zámek do normální polohy.Pokud je ve formě dlouhé desky, přitlačením na pohyblivou část se umístí svisle, po které se rukojeť otáčí.Pak by všechno mělo fungovat dobře.Někdy vypadá plastový okenní blok jako malý jazyk.Klikneme na něj a otočíme rukojeť do požadované polohy.

Pokud toto „ošetření“ nepomohlo, je třeba zkontrolovat, zda blokátor vstoupí do protějšku (na výše uvedené fotografii).Někdy, kvůli teplu nebo chladu, začínají nesrovnalosti.Pokud jazyk nedosáhne k matce, je nutné ji posunout o něco blíže.Pultová deska je odšroubována (jsou tam dva šrouby), deska je vyříznuta z bílého tenkého plastu velikosti protějšku blokátoru a je instalována mezi rám a tuto desku.Pokud se plast někde vystrčí, je pečlivě řezán ostrým nožem.Nyní by se mělo okno zavřít.

Závěrka visí pouze na spodním závěsu

Tato situace nastane, když se okno současně otevře v režimu otáčení a náklonu.Nepanikařte, nechte křídlo otevřené, zatlačte horní okraj k rámu.Zarovnáním horního okraje se smyčkou otočíme držadlo do polohy „otevřeno“ - vodorovně.Pokud se neotáčí, vypněte zámek.

Hardware plastového okna nefungoval správně

Uzavřeme uzávěrku, otočíme rukojeť dolů do polohy „zavřeno“.Postup pomalu zkontrolujtevšechny pozice.S vyfukováním zpod okna je stále spousta nuancí, ale všechny jsou řešeny hlavně úpravou a zde je psáno , jak upravit plastové okno.

Popsali jsme nejčastější problémy s plastovými okny, které lze vyřešit samostatně, aniž by se zapojili odborníci.