Jak opravit železo sami

Pokud žehlička přestala zahřívat, můžete si koupit novou, ale poškození často není příliš závažné a můžete to opravit sami.Pokud víte, jak s šroubovákem a multimetrem pracovat, zacházejte s ním.V tomto článku budeme hovořit o tom, jak opravit železo vlastními rukama.

Společné zařízení

Jelikož vyrábějí žehličky velmi odlišných společností, jsou mírně odlišné - tvarem, rychlostí ohřevu, kvalitou náhradních dílů atd.Ale celkové zařízení zůstává stejné.K dispozici je:

  • Podešev se zabudovaným elektrickým topením.Pokud existuje funkce parníku, je v podrážce několik větracích otvorů.
  • Termostat s rukojetí, která umožňuje nastavit požadovanou teplotu pro ohřívání podešve.
  • Vodní nádrž /nádrž používaná pro napařování.
  • Existuje tryska pro stříkání vody, která nutí páru k úniku.K dispozici je také regulátor pro přívod páry.S jeho pomocí je nastavena frekvence automatického přívodu odpařené vody.
  • Připojte se k sítižehlička s elektrickým kabelem, která je připevněna ke svorkovnici umístěné vzadu pod plastovým krytem.

Obecné uspořádání elektrické žehličky

Poté, co jste se seznámili s obecným obrysem, kde se nacházíte, můžetezačněte opravovat žehličku vlastními rukama.

Co bude potřeba k práci

K práci budete potřebovat sadu šroubováků - Phillips a plochý.Budete potřebovat široký nůž nebo zbytečnou plastovou kartu - aby se části železa odlomily západkami.Ke kontrole integrity dílů budete potřebovat multimetr ( , jak jej používat, přečtěte si zde ).Možná budete také potřebovat páječku - to je, pokud musíte vyměnit jakékoli součásti.

Nástroje, které mohou být zapotřebí při opravě železa

Ze všech nástrojů, ale někdy potřebujete při práci izolační pásku nebo smršťovací trubice, možná budete potřebovat brusný papír, kleště.

Jak rozebrat železo

Prvním problémem, kterému čelí lidé, kteří chtějí železo sami opravit, je demontáž.To zdaleka není jednoduché a není zřejmé.Nejjednodušší způsob, jak odstranit zadní panel.Existuje několik šroubů, které jsou viditelné a odšroubované, což představuje práci.Kromě šroubů mohou existovat západky.Takže odšroubujte všechny viditelné spojovací prvky, vypáčte kryt špičkou šroubováku nebo starou plastovou kartou, odděltekryt z případu.

Pod ním je připojena svorkovnice, ke které je připojen kabel.Pokud jsou problémy s kabelem, nerozebírejte žehličku dále.Ale pokud je s kabelem vše v pořádku, budete se muset dále rozebírat, což může způsobit problémy.

V některých žehličkách - Philips (Philips), Tefal (Tefal) pod krytem jsou stále šrouby.Zkroucíme je také.Obecně platí, že pokud vidíme spojovací prvky, odstraníme je.

​​

Při demontáži železa je první věcí, kterou je třeba odstranit při demontáži železa

Každý výrobce vyvíjí svůj vlastní návrh a často se mění z modelu na model.Proto vznikají obtíže.Existuje však několik bodů, které lze nalézt téměř u všech výrobců.

Musíte okamžitě odstranit knoflík pro regulaci teploty a páru, pro který musí být upnut v prstech a vytáhnut.Tlačítka mohou mít západky, takže budete možná potřebovat něco tenkého, abyste je mohli stisknout - můžete je zavěsit pomocí šroubováku.

K demontáži žehličky je třeba vyjmout tlačítka

Některé žehličky, jako je například Rowenta, mají na rukojeti šrouby (k dispozici u některých modelů)Scarlet).Pokud nějaké existují, odšroubovali jsme je.Pod odstraněnými knoflíky se také skrývá šroub, také jsme jej odšroubovali.Poté odstraňte horní plastové díly.Obvykle jsou namontovány na západkách.Chcete-li je snadněji odstranit, můžete do zámku nebo do nože vložit nůžkus plastu (plastová karta).

Pod kryty se obvykle nachází několik šroubů.Po jejich odšroubování pokračujeme v demontáži, dokud se tělo a podešev neoddělí.Bohužel je nemožné poskytnout přesnější doporučení - existují příliš odlišné návrhy.To, co lze doporučit, je jednat pomalu a opatrně.A pár videí o tom, jak rozebrat žehličky různých značek.

Napájecí kabel

Porucha napájecího kabelu je poměrně častým typem poruchy.S takovým poškozením se žehlička nemusí vůbec zapnout nebo pracovat v zapadnutém stavu a začíná, podrážka se může zahřát špatně.Šňůra může být ohnutá, zvlněná, v místech ohybu je poškozena izolace, některé dráty se mohou úplně nebo částečně roztřepit.Pokud dojde k takovému poškození, je lepší vyměnit kabel, bez ohledu na to, zda je příčinou nebo ne.V každém případě musí být všechna místa s poškozenou izolací izolována.

V případě jakéhokoli poškození začíná jakákoli oprava železa kontrolou kabelu.Chcete-li přesně určit, zda je v normálním stavu nebo ne, musíte zazvonit.K tomu stačí odstranit zadní kryt.K dispozici bude svorkovnice, ke které je připojen kabel.Potřebujete tester nebo multimetr.Dali jsme to do režimu vytáčení, stiskli jednu sondu na jeden kolík zástrčky, druhý se dotkli jednoho z vodičů na bloku.Vdotykem „správného“ drátu by měl multimetr zapípat.To znamená, že vodič je neporušený.

Zkontrolujte integritu napájecího kabelu

Barva izolace vodičů může být libovolná, ale žluto-zelená je nutně broušená (musí být zkontrolována instalací sondy na malou kovovou desku vspodní část zástrčky).Další dva jsou připojeny ke kolíkům zástrčky.Zde by jeden z těchto dvou vodičů měl zvonit kolíkem, na který jste přitlačili multimetrovou sondu.Stejnou operaci opakujte s dalším pinem.

Pro úplnou důvěru v použitelnost kabelu musí být během hovorů zmačkaná /zkroucená.Obzvláště tam, kde jsou problémy s izolací.Pokud je pískání z takových akcí přerušeno, je lepší vyměnit kabel.Pokud jeden nebo oba kolíky „nezvoní“, musí být vyměněn.Možná máte štěstí a nepotřebujete další opravy železa.

Kontrola provozu ohřívače

Pokud se žehlička vůbec nezahřívá, mohlo dojít k vyhoření ohřívače.Pokud ano, pak stojí za to koupit nové železo, protože náhrada bude stát téměř stejnou částku.Ale v první řadě se musíte ujistit, že je to vina.

Toto jsou výstupy topného tělesa železa

Za účelem kontroly ohřívače se dostáváme na samý spodní konec žehličky.Na ní, blíže dozadu, jsou dva východy topného článku.Umístěte multimetr do polohy měřeníodpor (do 1000 Ohmů), provádíme měření.Pokud se na displeji zobrazí číslice řádově 25 ohmů, je topení normální, pokud je vypáleno.Jak již bylo zmíněno, v případě vyhoření topného tělesa se oplatí opravit železo - je výhodnější koupit si nový.

Kontrola regulátoru teploty

Regulátor teploty vypadá jako deska se skupinou kontaktů a vyčnívajícím plastovým kolíkem, na který je disk poté nasazen.

Jedná se o termostat na žehličce

Pro desku jsou vhodné dva kontakty.Nainstalujeme na ně sondy multimetru a zkontrolujeme výkon (volání).V poloze „vypnuto“ by měl zvuk multimetru zmizet. Když je zapnutý a zapnutý do jakékoli polohy, měl by i nadále znít.

Poškození může spočívat v tom, že v poloze „zapnuto“ stále nedochází ke kontaktu - železo se tedy nezahřívá vůbec.Může nastat jiná situace - není vypnuta regulátorem a /nebo nereaguje na polohu regulátoru.Oba důvody v kontaktech.A s největší pravděpodobností byly spáleny.

V prvním případě může dojít k narušení sazí, které může být očištěno vložením kusu brusného papíru s jemným zrnem mezi kontakty a několikrát a „oloupáním“ přes kontakty.Pokud neexistuje žádný brusný papír, můžete použít pilník na nehty, ale musíte jednat opatrně - nastavení teploty závisí na ohýbání desek.Není tedy možné je silně ohnout.

Ve druhém případě, pokud není železoodpojí - kontakty mohou být spáleny - roztaveny.Oprava železa v tomto případě spočívá ve snaze je odpojit.Ale takový trik málokdy uspěje.Cesta ven je nahradit ji.

Regulátor teploty z jiného úhlu

Může nastat další okamžik: při poklesu by se kontakty mohly nějakým způsobem zablokovat.Když je žehlicí plocha zahřátá, ohýbá se termoplatina na skupiny kontaktů, ale kontakty se nemohou otevřít.Výsledek je stejný - žehlička se po zahřátí nevypne.Oprava železa je také podobná - snažíme se vrátit mobilitu desek a pokusit se je narušit.Pokud to nebude fungovat, změníme to.

Kontrola pojistky

V oblasti, kde je umístěn termostat, je instalována tepelná pojistka.Stojí v případě přehřátí podrážky železa - vyhoří, pokud je železo zahřáté na nebezpečné teploty.Na tuto pojistku se obvykle používá ochranná trubice a nejčastěji je bílá.

Oprava železa: pojistka a její kontinuita

Najděte kontakty, zavolejte je.V normálním stavu „pojistka“ zazvoní, pokud je spálená, ticho.V případě potřeby můžete mikrotelefon přesunout přímo, zazvonit - může dojít k přerušení /vyhoření spojovacího drátu.Pokud je pojistka spálená - vypařte se, vyhledejte podobnou pojistku a nainstalujte ji na její místo.

Nezahrnuje tepelnou pojistkunestojí to za to z okruhu - bude chránit před ohněm v případě problémů s termostatem: jednoduše shoří a žehlička nebude fungovat.A i když bude železo vyžadovat opravy, váš domov bude v bezpečí.

Systém rozprašování páry

Pokud ze železa nevychází téměř žádná pára a voda v nádrži je s největší pravděpodobností soliotvory se ucpaly.Obnovení výkonu může být jednoduchá technika.Nalijte vodu a ocet (běžné, nádobí bez barviv) do misek s nízkými stranami (pánev nebo plech na pečení).Jedna sklenice octa na litr vody.Druhý recept - na 250 ml vroucí vody 2 lžičky kyseliny citronové.V misce s připravenou tekutinou spusťte odpojené železo.Kapalina by měla pokrývat podešev.

Čištění výstupu páry na žehličce

Umístěte nádobu se žehličkou na oheň, přiveďte k varu, vypněte ji.Počkejte, až vychladne.Zahřejte se znovu.Takže můžete opakovat 3-4 krát.Dokud se soli nerozpustí.

Někdy voda z postřikovače přestane proudit.S největší pravděpodobností je to způsobeno tím, že sluchátko bylo odpojeno.V tomto případě spočívá oprava železa v tom, že je nutné rozebrat panel, na kterém jsou upevněna injekční tlačítka, a znovu namontovat všechny trubky, dráty.

Druhým způsobem, jak vyčistit železo ze stupnice, je úplné rozebrání tak, aby zůstala pouze jedna podešev.Pásku podlepte páskou tak, aby nebylavoda vytékala, ale můžete také vložit nádobí.Uvnitř podešve nalijte horkou vodu s octem nebo kyselinou citrónovou, nechte ji vychladnout, vypusťte vodu a znovu nalijte.Pokračujte, dokud nejste s výsledkem spokojeni.Opláchněte vodou a sbírejte.