Jak pájet měděné trubky

Plné instalace nebo topení z mědi se dnes provádí jen zřídka, ale stále je.Pokud počítáte s počtem let, během kterých může měď sloužit, ukázalo se, že je to nejen levné, ale i velmi levné.Samotný materiál však není nejlevnější, ale můžete ušetřit na instalaci - pájení měděných trubek není nejobtížnějším úkolem na světě.Existují určitá pravidla a funkce, které vědí, které můžete dosáhnout kvalitního spojení.

Druhy měděných trubek a jejich použití

Na trhu existují dva typy měděných trubek: žíhané a neochlazené.Žíhané po vytvoření podléhají dodatečnému tepelnému ošetření - jsou zahřívány na 600 - 700 ° C.Tento postup vrací materiálovou elasticitu, která se během lisování ztratí.Proto jsou žíhané trubky dražší, ale také pružnější - vydrží dokonce i mrznoucí vodě.Nevýhody těchto produktů zahrnují nižší pevnost - snižuje se v důsledku zahřívání.

Měděné trubky jsou různé

Neotavené měděné trubky jsou odolnější, ale prakticky se neohýbají.Při rozvodu vody nebo ohřevunakrájíme na kousky a všechny ohyby se vyrobí pomocí vhodného kování.

Existují měděné trubky o různých tloušťkách stěn, prodávané žíhané v polích po 25 a 50 metrech, neuzavřené s běhy po 3 metrech.Pokud hovoříme o čistotě materiálu, pak by podle produktů GOST 859-2001 mělo být v produktech přítomno nejméně 99% mědi.

Způsoby připojení

Měděné trubky jsou nejčastěji spojovány pájením a sadou speciálních tvarových prvků - tvarovek.K dispozici jsou také kování pro krimpování.Mají drážky s nainstalovaným gumovým o-kroužkem.Jsou krimpovány speciálními kleštěmi.Tato technologie se však používá jen zřídka - pájení je považováno za spolehlivější.

Kování pro krimpování

Existují dvě technologie pro pájení měděných trubek pomocí různých pájek:

  • Nízká teplota - s měkkou pájkou.Jen náš případ.Tento typ připojení se používá při pokládání vodovodních potrubí a topných systémů se střední teplotou až 110 ° C.Nízká teplota je relativní pojem.V pájecí zóně se materiály zahřívají na 250 až 300 ° C.
  • Pájení za vysoké teploty.Tento typ připojení se používá v sítích s vysokým tlakem a teplotou přepravovaného média.V domácích sítích - zřídka (i když nikdo nezakazuje), častěji v průmyslových.

Jaký typ pájených měděných trubek k použití je váš výběr.Oba typy jsou vhodné pro instalatérské i topenářské práce.Ale pro vysokou teplotu je vyžadován profesionální hořákměkká pájka může být dokonce roztavena pomocí hořáku nebo levné ruční hořáky s malou jednorázovou plynovou lahví.Pro připojení měděných trubek malého průměru, větších a nepotřebných.

Druhy měděných tvarovek pro pájení

Obecně se pro měděné trubky používají více než dva tucty různých tvarových prvků, ale nejčastěji se používají tři typy:

  • spojky - pro spojení dvou trubek;
  • rohy - pro soustružení;
  • odpaliště - vytváření větví v potrubí.

    Spojky pro pájení měděných trubek

Počet použitých armatur lze minimalizovat - měď lze ohýbat, což sníží počet požadovaných úhlů.Také, pokud si přejete, můžete se obejít bez spojek: jeden konec trubek může být rozšířen (pomocí expandéru) tak, aby do něj vstupovala trubka a tam byla mezera pro pájení, aby tam vstoupila (asi 0,2 mm).Při vytváření prodloužení by se trubky měly překrývat nejméně o 5 mm, ale lépe, více.

To, bez čeho je těžké se obejít, je bez odpališť.K dispozici je vybavení pro vázání - lis, ale patří k profesionálnímu a stojí hodně.V tomto případě je tedy levnější a snadnější dělat s odpalištěmi.

Existují tvarovky pro pájení měděných trubek s pájenou pájkou

Existují dva typy tvarovek - obyčejné, se zásuvkami, které poskytují požadovanou vůli pro tok pájky.Pájka je přiváděna do svařovací zóny ručně.Kování je opatřeno připevněnou pájkou.Poté se na hrdle vytvoří drážka, do které se během výrobyje nainstalována část pájky, což usnadňuje proces pájení - stačí zahřát svařovací zónu, ale vede to k dražším tvarovkám.

Spotřební materiál a nářadí

Kromě trubek a tvarovek budete také potřebovat hořák, pájku a tavidlo pro samotné pájení.A také ohýbačka trubek a několik souvisejících detailů pro zpracování před zahájením práce.

Kartáč na čištění armatur zevnitř

Pájka a tavidlo

Pájení měděných trubek jakéhokoli typu nastává pomocí tavidlaa pájku.Pájka je slitina obvykle založená na cínu s určitou teplotou tání, ale vždy nižší než u mědi.Přivádí se do pájecí zóny, zahřívá se do kapalného stavu a proudí do spáry.Po ochlazení poskytuje pevné a odolné spojení.

Pro amatérské pájení měděných trubek jsou vhodné pájky na bázi cínu s přídavkem stříbra, bizmutu, antimonu a mědi.Nejlepší jsou sloučeniny s přídavkem stříbra, ale jsou nejdražší, nejlepší - s přídavkem mědi.K dispozici je také přidání olova, ale neměly by být použity pro potrubí.Všechny tyto typy pájky poskytují dobrou kvalitu svaru a snadné pájení.

Tavivo a pájka jsou nezbytným spotřebním materiálem

Měkká pájka se prodává v malých cívkách, tvrdá pájka v baleních, nakrájená na kousky.

Před pájením je křižovatka ošetřena tavidlem.Tavidlo je tekutý nebo pastovitý produkt, který umožňuje roztavené pájce proudit do spáry.Obzvláštěnení na výběr: je vhodný jakýkoli tok pro měď.Přesto - pro nanášení tavidla potřebujete malý kartáč.Lepší - s přírodními štětinami.

Hořák

Pro práci s měkkou pájkou si můžete koupit malý ruční hořák s jednorázovou plynovou lahví.Tyto válce jsou připevněny k rukojeti, mají objem 200 ml.I přes svou malou velikost je teplota plamene od 1100 ° C a vyšší, což je více než dost pro roztavení měkké pájky.

Měli byste věnovat pozornost přítomnosti piezoelektrického zapalování.Tato funkce není zbytečná - bude snazší pracovat.Na rukojeti ručního plynového hořáku je umístěn ventil.Řídí délku plamene (průtok plynu).Stejný ventil uzavře plyn, pokud je třeba hořák zhasnout.Bezpečnost je zajištěna zpětným ventilem, který v případě nepřítomnosti plamene uzavře přívod plynu.

Ruční hořák pro pájení měděných trubek

Některé modely mají reflektor plamene.Zabraňuje šíření plamene a v pájecí zóně vytváří vyšší teplotu.Díky tomu, co vám pochodeň s reflektorem umožňuje pracovat na nejnevhodnějších místech.

Při práci na domácích a poloprofesionálních modelech je třeba dávat pozor, aby nedošlo k přehřátí jednotky, aby se plast neroztavil.Proto byste neměli dělat mnoho dávek najednou - je lepší nechat zařízení vychladnout a připravit další připojení v tuto chvíli.

Související materiály

K řezání měděných trubek je nutná řezačka trubek nebo pila s kovovou čepelí.Plátek by měl býtpřísně vertikální, což poskytuje řezačku trubek.A pro zaručení rovnoměrného řezu pomocí pily můžete použít obvyklé truhlářské tesařství.

Řezačka trubek

Při přípravě trubek je třeba je vyčistit.K tomu existují speciální kovové kartáče a kartáče (pro čištění vnitřního povrchu), ale můžete to udělat s brusným papírem se středními a jemnými zrny.

Pro odjehlovací sekce existují úkosovací ústrojí.Trubka, kterou vypracovali, lépe zapadá do armatury - její zvon je jen zlomek milimetru větší než vnější průměr.Takže nejmenší odchylky vedou k obtížím.Ale v zásadě lze vše odstranit brusným papírem.Zabere to jen více času.

Je rovněž žádoucí mít ochranné brýle a rukavice.Většina členů domácnosti tyto bezpečnostní prvky zanedbává, ale popáleniny jsou velmi nepříjemné.To jsou všechny materiály a nástroje potřebné pro pájení měděných trubek.

Technologie pájení mědi pájením za krokem

Pájení měděných trubek začíná přípravou spáry.Spolehlivost připojení závisí na kvalitě přípravy, proto věnujte tomuto procesu dostatek času a úsilí.

Pájení měděných trubek sestává z několika stupňů

Příprava spoje

Jak již bylo uvedeno, musí být trubková částstriktně svislá, bez otřepů, trubka by neměla být zaseknutá, hrana je rovná a hladká.Pokud existují alespoň malé odchylky, vezměte zkosení nebo brusný papír a přiveďte řez k ideálu.

Musí být odstraněnyoxidovaná vrstva

Poté vezmeme tvarovku a do ní vložíme trubku.část, která jde do zásuvky, vyžaduje čištění.Vyjmeme trubku a horní oxidovanou vrstvu z této části trubky odstraníme brusným papírem.Pak provedeme stejnou operaci s vnitřním povrchem zvonu.

Aplikace tavidla

Tavivo se nanáší na celý vyčištěný povrch - mimo potrubí a uvnitř armatury.Nejsou žádné potíže - kompozice je rovnoměrně distribuována štětcem.

Aplikace tavidla

Pájení

Zpracované fragmenty potrubí jsou vloženy jeden do druhého a fixovány.Pokud existuje asistent, může držet díly nehybně.Pokud ne, musíte se sami oklamat.Poté je hořák zapálen, plamen je nasměrován na křižovatku.Teplota plamene je od 1000 stupňů a výše a připojení musí být zahřáté na 250-300 ° C, a to trvá 15-25 sekund.Zároveň se můžete zaměřit na barvu tavidla - jakmile potemní, je na čase pájení.

Správné umístění hořáku při pájení měděných trubek vlastními rukama

Aby bylo zajištěno rovnoměrné zahřívání, nasměrujte plamen hořáku doprostřed spáry.Poté se celá svařovací zóna zahřeje rovnoměrněji.

Pájení měděných trubek s měkkou pájkou

Pájka se zavádí na křižovatce, kde se spojuje tvarovka a trubka.Jakmile se zahřeje, začne se roztavit, rozprostřít a zaplní mezeru mezi prvky.Může být aplikována pouze na polovinu délky - při roztavení teče do zbytku sloučeniny.Ve skutečnosti je to všechno - pájení měděných trubek je dokončeno.Všechna ostatní spojení také.

Při použití tvrdé pájky je vše téměř stejné, používají se pouze jiné hořáky - plynový plamen a při procesu pájení je nutné otočit trubku a navinutím měkčené pájky na trubku.