Jak pokládat porcelánové dlaždice + fotografie v interiéru

Kolik je dokončovacích materiálů, které jsou krásné, nebojí se vody, mrazu, tepla, teplotních změn, odolné proti mechanickému namáhání, neblednutí, snadno ošetřovatelné.Zdá se, že ne tolik.Jedním z nich je porcelánová deska.Tato kombinace kvalit přispívá k vysoké oblibě materiálu - používá se v exteriéru a interiéru.Složitý systém vnějšího upevnění neumožňuje to udělat sám, ale pokládka porcelánových dlaždic na podlahu nebo stěny uvnitř areálu je úkolem střední složitosti a může být provedena vlastními rukama, bez zapojení odborníků.

Krásné, solidní, spolehlivé

Druhy porcelánové kameniny

Nejrozšířenější rozložení podlahmáme leštěný porcelánový kamenina, najdete také matný a pololeštěný.Ale to není zdaleka všech typů tohoto materiálu.Existuje několik zajímavých variací, o kterých je zatím málo známo.Budeme se zabývat všemi typy a jejich hlavními charakteristikami.

 • Leštěné a pololeštěné (různé stupněleštění a lesk).Tento vzhled má nejúžasnější vzhled.A ačkoli to stojí více než jiné typy, používá se poměrně často.Je však třeba mít na paměti, že během provozu je leštění matné a postupem času je povrch matný.Ještě jedna nevýhoda leštěných porcelánových dlaždic - leštění otevírá dříve uzavřené póry.V důsledku toho se rozlitá kapalina absorbuje a zanechává stopy.Mnoho výrobců proto pokrývá porcelánové dlaždice lakem.Pokud takový povlak neexistuje, musí být nanesen po instalaci.Další nepříjemný okamžik: pokud se tekutina dostane na takový povrch, podlaha je velmi kluzká.

  Leštěné porcelánové dlaždice se pokládají hladce a vytvářejí monolitický pocit

 • Prosklené.Navenek to vypadá jako keramická dlaždice, ale vyznačuje se zvýšenou pevností.Na porcelánovou dlaždici byla nanesena glazura a poté spálena v peci.Pokud je tento materiál používán v místech s vysokým zatížením, utře se tenká dekorativní vrstva, povrch ztratí svůj vzhled.
 • Matt.Jedná se o lisované desky bez dalšího zpracování.Povrch neprůhledné porcelánové kameniny není tak velkolepý jako povrch leštěný, ale tento druh povrchové úpravy je neklouzavý i za mokra a lze jej použít v kuchyních a koupelnách.

  Matt lze použít ve vlhkých místnostech

 • Technické.Nejlevnější materiál z této skupiny.Něco jako přírodní žula, ne příliš dekorativní, ale velmi trvanlivé.Může sloužit více než deset let, dokonce i na místech svysoké mechanické namáhání.Můžete jej použít na podlaze v technických místnostech, na verandách, terasách, položit stopy na místě.
 • Satin (satén).Velmi dekorativní a neobvyklý vzhled této porcelánové dlaždice.Povrch se podobá saténu, má měkký lesk, ale neodolává významnému zatížení, a proto se více používá pro dekoraci stěn.

  Povrch saténové porcelánové kameniny je velmi neobvyklý

 • Strukturovaný.Tento pohled má reliéfní povrch různých typů.Existují prostě zajímavé reliéfy, ale napodobuje kůži, přírodní kámen, dřevo.Populárnější z této skupiny jsou porcelánové kamenné imitace dřeva (keramické parkety).
  Strukturovaná porcelánová kamenina může být různá
  Toto je také porcelán
  Imitace povrchu kamene je vhodná pro pokládku na terasu nebo na otevřenou verandu
  Toto je kamenná varianta pro stěny
 • ]

Jak vidíte, existuje spousta z čeho vybírat - pro různé požadavky, pro různé úkoly, interiéry a místnosti.Každý z těchto druhů přichází v desítkách barev a odstínů, rozsah velikostí je velmi široký.Minimální velikost porcelánové dlaždice je 5 x 5 cm, maximální je 120 x 360 cm (jedná se o fasádu).Nejoblíbenější velikosti pro dekoraci jsou 30 x 30 cm, 45 x 45 cm a 60 x 60 cm. Tloušťky se liší od 3 mm do 30 mm.Mimochodem, stojí za to říci, že správně položená porcelánová dlaždice (naplochý povrch bez dutin) 3 mm tlustý vydrží stejná zatížení jako 3 cm.

Množství porcelánové dlaždice se počítá jednoduše: podle plochy, je však požadována alespoň 10% marže.Toto pojištění je v případě chyb měření a prořezávání, což je nevyhnutelné.

Na co se zaměřit při výběru

Při výběru porcelánové kameniny musíte věnovat pozornost nejen vzhledu, ale také kvalitě.Před nákupem nejprve zkontrolujte několik vzorků, nejlépe z různých balení.Externími znaky můžete s velkou jistotou říci, jak kvalitní materiál je před vámi.

 • Změřte rozměry dlaždice.Mohou se lišit od deklarovaných o několik milimetrů.Pokud je nebudete kombinovat s porcelánovými dlaždicemi jiné velikosti, nemusí to být děsivé, ale musíte o tom vědět.Horší je, že pokud dlaždice z různých balíčků mají různé velikosti - pokládka porcelánových dlaždic se změní v obtížný úkol.Je lepší takový materiál odmítnout.
 • Podívejte se na čelní stranu porcelánové dlaždice.Pokud se nejedná o strukturovanou nebo saténovou odrůdu, boční povrch by měl vypadat stejně jako přední strana.

  Kromě vzhledu věnujeme pozornost geometrii

 • Prohlédněte si záda.Zde by měly být vytvořeny kosočtverce nebo čtverce.Optimální velikost buňky je 1,5 až 2 cm, výška výstupku je 2 až 3 mm.Pokud jsou čtverce větší než 3 cm a větší a výstupky vysoké, máte porcelánové dlaždice nízké kvality.
 • Při nákupu zkontrolujte geometrii několika dlaždic,převzato z různých krabic.Změřte několik dlaždic.V ideálním případě by nemělo dojít k překročení velikosti.Zkontrolujte také, zda jsou okraje rovné, pokud povrch není zakřivený /konkávní, zda existuje „vrtule“.

Jsou-li všechny testy úspěšné, může být provedena žula.Stále však existuje několik bodů.Zkontrolujte, zda jsou všechny balíčky stejné velikosti a tloušťky.Vypadněte dlaždice a porovnejte odstíny.Často existují docela nápadné rozdíly, které jsou pak nápadné při pokládání žuly.

Příprava podkladu pro pokládku porcelánové kameniny

Stejně jako většina dokončovacích materiálů je tato položena na rovný, čistý povrch se základním nátěrem.Nejlepším podkladem je betonový nebo cementový potěr.Výškový rozdíl na 1 metr čtvereční by neměl být větší než 1 cm. Pokud je rozdíl výraznější, vyplňte vyrovnávací potěr tloušťkou nejméně 3 cm.

Porcelánové kameniny lze pokládat na dokonale rovný povrch

Jsou-li rozdíly v přijatelném rozmezí, povrch se nejprve očistí od případného starého nátěru.Praskliny, výmoly a třísky jsou uzavřeny.Poté se aplikuje základní nátěr (hluboká penetrace) pro lepší přilnavost (přilnavost).

Co si dát na

Vzhledem k tomu, že porcelánová kamenina má velmi nízkou hygroskopičnost, je její uvedení na běžnou cementovou maltovou maltu plýtváním časem a penězi.Voda se neabsorbuje na povrch tohoto materiálu a dlaždice se prakticky nedrží.Je to s tak lepivou kompozicí, že povrch „skáče“.K řešení téměř nedochází.

Je lepší pokládat porcelánové dlaždice na speciální lepidlo

Pro těžké obkladové materiály se vyrábí speciální lepidlo s velkým množstvím polymerních přísad.Tato kompozice má mnohonásobně větší adhezivní schopnost, takže i při velmi nízké hygroskopičnosti dobře drží porcelánové kameniny.Použití k pokládce cementové malty nemá cenu.V tomto případě je pravděpodobné, že se dlaždice během používání oddělí od podlahy nebo stěn.Je nutné odstranit, vyprázdnit maltu, základní a rostlinné porcelánové kameniny na speciálním lepidle.

Pokládání porcelánové kameniny do kutilství

Před pokládkou zkontrolujte dlaždice.Mnoho výrobců v továrně zakrývá přední stranu ochrannou vrstvou - technickým parafínem.Zabraňuje poškrábání během přepravy.Před položením musí být parafín odstraněn.Snadno se čistí špachtlí.Poté se povrch omývá mýdlovou vodou (s jakýmkoli detergentem), načež se porcelánová dlaždice vysuší.Před pokládkou je zakázáno navlhčit ji.

Trochu o podmínkách, za kterých by měla být práce prováděna.Minimální teplota, při které můžete umístit porcelánové kameniny, je + 5 ° C, optimální + 18-20 ° C.Pokud je umístěna na vyhřívanou podlahu, musí být topení vypnuto nejpozději 36 hodin před zahájením práce a může být zapnuto pouze 3-4 dny po ukončení instalace.

Metody pokládání

Porcelánové dlaždice lze pokládat podle jakýchkoli schémat, která pouze vyjako.Můžete kombinovat různé velikosti, barvy, vložit ozdobné prvky.

Jednoduché vzory pro pokládání porcelánové kameniny

Kromě výběru pokládacího vzoru je nutné určit šířku švu.Může být od 0 mm do 10 mm.Bezproblémový styling se nejčastěji nanáší z leštěného materiálu.Pak se vytvoří efekt pevného povrchu.Tato varianta není vůbec vhodná pro podlahové vytápění - nenahrazuje tepelnou roztažnost.

V případě pokládky se švy se chovají pomocí speciálních vložek, tradičně používám plastové kříže správné velikosti.Po nastavení lepidla jsou švy vyplněny speciální pastou - setřeny.Barva pasty může být vybrána „tónem“ nebo může být kontrastní.

Možnosti kombinování několika barev

Instalace na podlahu

Dále se podle pokynů nanáší lepidlo (nedělejte chybu sobjemy, protože rychle mrzne).Na podkladovou podlahu se nanáší vrstva lepidla běžnou špachtlí.Okolo čtvereční metr je obvykle položen najednou - už ne a složení začne tuhnout.

Tloušťka stojatého lepidla závisí na tom, jak hladký je podklad, na rozměrech dlaždice a vlastnostech lepidla.Proto je mluvení obecně obtížné.Ze zkušenosti však lze říci, že při pokládání porcelánových dlaždic do velikosti 60 cm na dokonale rovnou podlahu si můžete vzít vroubkovanou stěrku 8 nebo 10 a rozdělit jim lepidlo.Při rozrušení je skutečná vrstva 3-4 mm.To je dost.Pokud potřebujete podrobnější informace, najdete je naoficiální webové stránky výrobce lepidla.

Začněte pokládat ze středu místnosti.Pro usnadnění navigace jsou dvě linie, které v průsečíku dají střed, bity na podlaze pomocí potaženého potaženého kabelu.Ve vztahu k tomuto středu se provádí další pokládání, pohybující se jedním a druhým směrem ke stěnám.

Ve středu může být roh dlaždice (jako na fotografii níže) nebo jeho střed - záleží na schématu.Obecně platí, že pro vyhodnocení, jak bude vybrané schéma rozvržení vypadat, byste jej měli položit „suché“.Kromě toho, že opravdu vidíte, zda bude všechno vypadat dobře, a pokud je to nutné, změníte zavazadlový systém, také jasně pochopíte, jaké podříznutí je třeba a kdy položit, které dlaždice.

Pokládka se provádí vzhledem ke středu místnosti

Takže instalace porcelánové dlaždice probíhá v následujícím pořadí:

 • Na podlahu položte lepidlo o velikosti1 m2
 • Pomocí zubové stěrky odstraňte přebytek a vytvořte reliéf.

  Vložte lepidlo, vytvořte reliéf

 • Bereme suchou dlaždici z porcelánové dlaždice, dáme ji na správné místo.Musí být dobře stlačen dolů a pohybován tam a zpět nebo s kruhovým posunem.
 • Je vložen fragment, vloženy kříže (pokud se pokládají švem).

  Položte dlaždici dolů, zatlačte ji dolů, posuňte

 • Vezměte druhou, položte ji také.

Při pokládce lepidlo často vyčnívá na švy, někdy se dostane na přední povrch.Skutečnost, že lepidlo vyčnívá, je dobrá, to znamená, že pod dlaždicí nejsou žádné mezery.Ale jehoOkamžitě otřete vlhkou houbou a poté suchým hadříkem.I ty nejmenší stopy by neměly zůstat na povrchu: pokud lepidlo zaschne, je jeho odstranění téměř nemožné.

Varianta pokládání porcelánové kameniny pod strom

Proces instalace dlaždic se opakuje znovu a znovu, dokud se nevyplní celý prostor.V tomto případě je nutné monitorovat roviny tak, aby švy byly rovnoměrné a stejné tloušťky a okraje dlaždice byly ve stejné rovině.To vše je ověřeno konstrukcí na úrovni bublin.Při pokládání porcelánových dlaždic vlastními silami je třeba si uvědomit, že po položení malty je možné opravit polohu dlaždice pouze za 4-5 minut.Pak popadl a nic nemůžeš udělat.Proto pravidelně kontrolujte roviny a švy.

Při pokládání musí být letadlo neustále sledováno

Upozorňujeme, že pod dlaždicí by neměly být žádné mezery, dokonce ani minimální.Poté bude cíl trvat dlouho a bez problémů.Pokud se v tomto místě vyskytují mezery, porcelánové kameniny na tomto místě mohou prasknout nebo se odrazit.

Vlastnosti pokládky na zeď

Při instalaci porcelánové kameniny na zeď se také používá speciální lepidlo.Zvláštností je, že pokládání začíná zdola a od druhé řady.Po obvodu stěny je vyznačena čára, kde skončí první řada porcelánových dlaždic (s přihlédnutím k švu).Na této lince jsou přibity dřevěné prkno (nutně ploché) nebo profil pro sádrokarton.Druhá a následující řádky budou „stát“ na této liště.Je to nutnéprotože váha i jednoho prvku je poměrně pevná a ještě více se získává lepidlem.Pokud je taková taška jednoduše nainstalována na lepidlo, pravděpodobně se vznáší - bude se pohybovat dolů.Tato podpora je proto nezbytná.

Při pokládce na zeď je nutná podpora - blok nebo profil

Po položení horní řady vyjměte tyč a poté vložte první.Do této doby se druhá řada na dlouhou dobu „chytila“ a nebude fungovat, aby se posunula, takže můžete bezpečně pracovat.

Injektáž

Vybraná pasta se ředí podle pokynů na obalu.Měl by získat konzistenci v blízkosti kyselé smetany, možná trochu silnější.Vezměte gumovou stěrku, naberte malé množství spárovací hmoty.Při pohybech diagonálně ve vztahu k švu se nanáší pasta, pak se přebytek zachytí spuštěním špachtle podél švu.

Injektáž porcelánové kameniny

Po zpracování kusu o rozměrech 1-1,5 čtverce setřete zbývající pastu čistou vlhkou houbou.Je také nutné pastu opatrně odstranit, lepí se o něco horší než lepidlo.

Jak a co řezat

Porcelánové dlaždice velké tloušťky se řežou na speciálním zařízení vyfukováním vody.Ale to se jen zřídka používá pro podlahy v bytě nebo domě.Tloušťka podlahových dlaždic je obvykle 4 až 8 mm.Je velmi vzácné brát silnější: je to příliš drahé a hmotnost je slušná - nestojí za to, aby se podlahy těžce zatěžovaly bez potřeby.Takovéto případy lze řezat pomocí dobré řezačky nebo brusky na dlaždice.Disky, pokud zjistíte, vezměte speciálníporcelánové kameniny, pokud nejsou nalezeny, můžete vyzkoušet kamenné disky.

Řezačka dlaždic musí být kvalitní, s masivním lůžkem.Je velmi důležité, aby řezný prvek (válec nebo hřídel) měl dobrou kvalitu.

Chůze po dlážděné podlaze je možná tři dny po pokládce.

Foto-příklady interiérové ​​dekorace s porcelánovými dlaždicemi

Zástěra v kuchyni - pohodlná, krásná, spolehlivá

Zajímavý způsob pokládky s ofsetem

Konečně může být strom také v koupelně z keramiky

Elegantní interiér koupelny s leštěným porcelánovým kamenem

Praktickýkuchyňská podlaha

Zajímavá kolekce pro stěny

Schodištěs kameninou to bude krásné a oudovéo to se snadno postará

Variace na téma přírodního kamene v koupelně

Široké kontrastní švy - konstrukční prvek