Jak pokrýt střechu profesionálním listem: postupná instrukce, zpracování uzlů

Jednou z nejlevnějších, nejodolnějších praktických možností pro střešní krytinu je vlnitá lepenka, nebo, jak se říká, profesionální plech, kovový profil.Jedná se o kovový plech, který je potažen několika ochrannými vrstvami, a poté prochází formovacím strojem, který v něm tlačí výčnělky a drážky - pro větší tuhost.Materiál je poměrně lehký, střecha z vlnité lepenky může být namontována samostatně a dokonce i „jednou rukou“.Tato technologie není nejsložitější, je docela možné to udělat sami.

Při nízké ceně vypadá vlnitá střecha pevně

Druhy vlnité lepenky

Existují různé typy vlnité lepenky.Existuje pravidelný profesionální plech - galvanizovaný, barevný - s vrstvou polymeru nanesenou na zinkový povlak.V polymerním povlaku je role dvojitá - chrání před vnějšími vlivy a dodává materiálu dekorativnější vzhled.Jednoduchá pozinkovaná vlnitá lepenka se používá jako střešní krytina hlavně na přechodnou dobubudovy, barva má velmi solidní vzhled, je vidět na střechách bytových domů a nádvoří.

Do místa určení

Vlnitá lepenka je vyrobena z plechu různé tloušťky.Nejtenčí jsou určeny k dekoraci stěn, ale mohou být položeny na střechu s častými bednami a malým sněhovým zatížením.Listy této skupiny jsou označeny písmenem „C“.

Nejsilnější kov se používá k výrobě materiálů se zvýšenou nosností.Je označeno písmenem „H“, které se používá jako střešní krytina v oblastech se zvýšeným zatížením větrem nebo sněhem.Existuje také univerzální profesionální list - je označen jako „NS“.Může být použit jak pro stěny, tak pro zastřešení (množství sněhu by mělo být průměrné).

Po písmenovém kódování profilovaného listu jsou čísla: C8, H35, HC20.Označují výšku vlny v milimetrech, která se tvoří v tomto materiálu.V příkladu je to 8 mm, 35 mm, respektive 20 mm.Na střechu je položena vlnitá deska s výškou vlny nejméně 20 mm.

Značení a rozměry profilovaného plechu

Tvar vlny nosného kovového profilu je často složitější - ke zvýšení tuhosti se přidávají další drážky.

Podle typu povlaku

U všech vnějších podobností se může cena vlnité lepenky stejného typu významně lišit.Nejčastěji se nejedná o drzost výrobce nebo prodávajícího, ale o různé technologie a materiály, které se při výrobě používají.Ochranným povlakem může být například zinek a aluminozin.Druhý typ ochrany se objevil nedávno, zařízení je drahé, ale trvanlivost kovu potaženého aluminozinem je mnohem vyšší.

​​

Způsob vytváření vln ovlivňuje také trvanlivost povlaku.Existují dvě technologie - válcování za studena a emulze.Během válcování za studena se plech jednoduše protlačuje válečky bez jakékoli přípravy.Aby bylo zajištěno, že dříve nanesený povlak není poškozen, je nutné drahé vybavení.V souladu s tím je plech válcovaný za studena dražší.

Barevná vlnitá lepenka má mnoho vrstev

Při vytváření vlny s emulzí je kovový povrch navlhčen kapalinou (olej, voda, speciální kapalina) a poté poslán pod válce.Pokud po válcování takový list není usušen, ale poslán do pece k opravě barvy, pak vlhká místa rychle začnou rezavět.Je nemožné tuto vadu vidět předem, musíme doufat, že tato technologie není porušena.Ale profesionální list vyrobený touto technologií je levnější.

Existují také různé polymerní povlaky.Vytvářejí film různé tloušťky a hustoty s různými vlastnostmi.

 • Polyester (lesklý a matný).Profesionální povlak s polyesterovým povlakem má relativně nízkou cenu (nejlevnější barva) a dobré vlastnosti - povlak je plastový, dlouhou dobu nemění svoji barvu.Matný polyester nemá na povrchu odlesky, vypadá to sametově.Toho je dosaženo odlišnou aplikační technikou a silnější vrstvou.Tento povlak je nejodolnější vůčimechanické poškození.
 • Plastisol.Má zvýšenou odolnost vůči agresivním prostředím, ale netoleruje ultrafialové světlo.Střecha z vlnité lepenky s nánosem plastisolu rychle zmizí (dva až tři roky).
 • Puran - polyamid a akryl se přidávají do polyurethanu.Povlak je rovnoměrnější, životnost beze změny barvy - od deseti let.Nevýhodou je vysoká cena.
 • PVDF je složení polyvinylfluoridu a akrylu.Povlak je drahý, ale dlouhodobě slouží i v agresivním prostředí.Tento střešní materiál lze použít na mořském pobřeží.Další z jeho úžasných vlastností je to, že se dokáže očistit.Nejmenší déšť a střecha z vlnité lepenky s vrstvou PVDF svítí jako nová.

Různé typy povlaků poskytují odlišné vlastnosti.

Za normálních podmínek je střešní krytina vyrobena z vlnité lepenky potažené polyesterem.Z hlediska ceny a kvality je optimální.

Jak vyrobit střechu z kovové dlaždice viz zde.

Jak pokládat vlnitou lepenku na střechu

Střecha z vlnité lepenky se pokládá na hotovou bednu desek, ve které jsou fragmenty rovnoběžné s přesahem střechy.Instalační krok soustruhu je až 60 cm. Obvykle se používá hranová deska palce o tloušťce 25 mm.Listy jsou naskládány jeden po druhém s vertikálním překrytím na jedné vlně.Při položení profilovaného plechu na střechu si uvědomte, že krajní police mají různé délky.Ten, který je o něco kratší, by měl být níže, který je o něco delší - pokrývá krátký.V tomto případě se sousedíjeden k druhému pevně, bez vůle.Pokud ji zamícháte a obráceně, vytvoří se mezi oběma policemi mezera několika milimetrů, do které bude voda protékat.Při instalaci proto buďte opatrní.

Rozsah horizontálního překrytí.Pokud je na střeše více než jedna řada vlnitých desek, jsou plechy pokládány s přesahem.Množství, o které horní vrstva překrývá dno, závisí na úhlu sklonu střechy: čím jemnější je střecha, tím více je vyžadován vstup.

Úhel střechy Horizontální překrytí profilovaného plechu
méně než 12 ° 200 mm + tmel
12 ° až 14 ° 200 mm
15 ° až 30 ° 150-200 mm
větší než 30 ° 100-150 mm

Většina továren vyrábějících vlnitou lepenku vám může nabídnout výrobu plechů, které pokryjí celou vaši střechu - od hřebene po převis - s jedním dlouhým plechem (maximální délka 12 metrů).Během instalace to způsobuje určité potíže - takové listy se obtížně zvedají a stohují.Obzvláště to bude trvat dlouho, než se odhalí první list - musí být umístěn přísně svisle, což je ve výšce obtížné.Hlavní výhodou takového řešení je však souvislý nátěr shora dolů, který občas zvyšuje stupeň ochrany podkroví před vlhkostí, čímž překračuje všechny nepříjemnosti.Koneckonců neexistují žádné vodorovné spoje, což znamená, že jsou zde také problémy s tekoucí.

Podívejte se, jak pokrýt střechu pružnými dlaždicemi.

Jak je správně opravitvlnitá střecha

K upevnění vlnitého plechu použijte speciální šrouby s gumovými těsněními pod uzávěry.Poskytují těsné těsnění.Tyto šrouby jsou obvykle natřeny v jednom tónu střešní hmotou.Počet upevňovacích prvků na metr čtvereční je 5-7 kusů (nezapomeňte přidat asi 20% pro upevnění hřebenového prvku, upevňovacích spojů a dalších podobných prací).

Namontujte samořezné šrouby do spodní police, kde je plachta v kontaktu s přepravkou.Jejich délka je 20-25 mm, v závislosti na tloušťce laťové desky, protože je důležité, aby ostrý konec šroubu nevyčníval ze zadní části desky.Bude existovat hydroizolační film, který by se mohl poškodit.

Jak vypočítat délku samořezného šroubu pro instalaci profilovaného plechu na střechu

Když jsou spojeny dva sousední listy, jsou také upevněny samořeznými šrouby.V tomto případě je však třeba spojovací prvky přišroubovat do vlny a také razit dvojitou vrstvu kovu.Pro tyto účely je upevňovací prvek delší - 40 mm nebo více (v závislosti na výšce vlny) - šroub by měl jít do desky latě.

Jak řezat

Je velmi vzácné instalovat vlnitou lepenku na střechu bez řezání - jedná se pouze o unikátní případy.Jak snížit profesionální list?Nůžky na kovové nebo skládačky.Ano, je to pomalé a nepříliš pohodlné, ale přesně to výrobci doporučují.Nemůžete použít úhlové brusky (brusky) - při řezání se plech místo ohýbání ohřívá na velmi vysoké teploty, což vede k odpařování zinku.Výsledkem je, že na tomto místě se materiál rychlezačne rez.

Postup instalace

Po montáži krokevního systému se přibije přední deska, k ní se připevní háčky, aby se nainstaloval systém přelivové dráhy, a na vrcholu již zvláštního pásu je kapání, které pak vedou okraj hydroizolační fólie.Jak kapka, tak fólie jsou k ní připevněny samořeznými šrouby s těsnící gumovou podložkou.

Jak vytvořit převis střechy z vlnité lepenky

Složení koláče z materiálů pro vlnitou lepenku závisí na tom, zda chcete v podkroví vychladnout nebo zahřát.Je-li půda studená, sled akcí je následující:

 • Na krokve je balena parotěsná membrána.Nedopustí, aby se do podkroví dostaly páry z domu na střechu, a nedovolí, aby se vlhkost unikající pod vlnitou fólii dostala do podkroví.Je nacpaná na krokvích, ne pevně připevněna, ale svisle.K šíření membrány začněte zdola, pohybujte se nahoru.Jeden panel vstupuje do druhého o 15 cm, spoj musí být lepen páskou.

  Jak nainstalovat hydroizolaci na střechu

 • Připevněte membránu pomocí proužků, které jsou přibity podél krokví.Stejné pásy vytvářejí potřebnou vůli:membrána nesmí přijít do styku se střešním materiálem .
 • Přepravka (deska 100 x 25 mm) se přibije kolmo k krokvím se sklonem 50–60 cm. Nahoře jsou dvě desky upevněny v řadě, na obou stranách hřebene - zde budou připevněny hřebenové prvky.Ve spodní části, kde je vytvořen přesah, jsou také připojeny dva nebo dokonce třidesky v řadě - zde je připojen další kapátko (viz obrázek výše).
 • K přepravce je připevněn profilovaný plech.

Pokud zateplíte střechu, změní se pořadí práce a množství potřebného materiálu.Bude více vrstev:

 • Z podkroví je bedna přibita k krokvím.Budou držet izolaci.
 • Na bednu se pomocí pásů (rovněž z podkroví) připevní membrána proti barvě páry, pak může dokončovací materiál již jít.

  Přibližné složení dortu pro izolovanou střechu z profilovaného plechu

 • Ze strany střechy je prostor mezi krokvemi vyplněn tepelně izolačním materiálem.Nejčastěji se jedná o kamennou vlnu a je lepší, když najdete příležitost ke koupi materiálu, který se nebojí navlhčení (existuje několik).
 • Na izolaci je k krokvím připevněna hydroizolační fólie nebo membrána.Pravidla pro pokládku jsou stejná jako pravidla popsaná výše.Ale zde je úkol složitější: prověšení by mělo být takové, aby membrána nepřicházela do styku s izolací.Minimální množství prověšování je 2,5 cm plus minimální ventilační mezera je 2 cm. Pokud není možné zajistit doporučenou tloušťku izolace, přibije se k krokvům další pásek a k němu se připevní hydroizolace.Samotná hydroizolace je také upevněna obloženími.
 • Je uspořádána přepravka.
 • Profesionální list je namontován.

Zastřešení: profily

I s konvenční sedlovou střechou existuje několik obtížných úseků, kteréobvykle se tvoří na křižovatce různých rovin a /nebo částí systému.Tyto weby se obvykle nazývají „uzly“.V předchozím odstavci jsme prozkoumali jeden takový uzel - návrh čelní desky a upevnění okapů.Ale to není zdaleka jediný uzel, kde je vyžadováno podrobné vysvětlení.

Instalace a utěsnění hřebene

Prostor pod střechou pod vlnitou lepenkou by měl být dobře větraný.Tento materiál se rychle zahřívá a rychle se ochladí, což přispívá k tvorbě kondenzátu.Při montáži kovového profilu na střechu v horní části tedy listy na obou stranách nezapadají do sebe, ale ponechávají mezeru několika centimetrů - takže vzduch může volně vystupovat, přičemž s sebou nese vodní páru.

Zásada instalace brusle s větráním

Pokud existují speciální brusle s větráním (na obrázku), ale i když pouze instalujete běžný prvek bruslemezi vlnitou vrstvou a jejím okrajem se získá velké množství otvorů - v každé dutině zvlnění.Velikost této mezery závisí na výšce vlny - čím vyšší je vlna, tím více mezer se získá.Na převisu, kde je přibitý přední panel, jsou také podobné otvory.Pohyb vzduchu obvykle přechází zdola nahoru - od převisu přes prostor pod střechou (k tomu je bezpodmínečně nutné ponechat větrací štěrbiny, které tvoří bedna při instalaci střešního materiálu), na trhliny v hřebeni.Tím dochází k ventilaci a regulaci vlhkosti izolace, kondenzát se odpařuje a je odváděn pryč.

Velké mezery jsou dobré pro větrání, ale srážky deště a sněhu v nich srážejí a prach a listí jim padají do podkroví.Je mnohem horší, pokud se otvory ucpávají listy - ventilace se okamžitě zhorší.Aby nedošlo k podobnému stavu, bylo dříve asi 2/3 výšky mezery naplněno tmelem a položeno ve vrstvách na střešní materiál.Procházení tam a zpět s těsnicí hmotou na horní části střechy, čekání, než předchozí vrstva trochu vyléčí, není příliš pohodlné.Toto rozhodnutí je také nesprávné z hlediska ventilace - mezera se zmenšuje, pohyb vzduchu se zhoršuje.Ale neexistovalo jiné řešení.Nyní je to - tmel na vlnitou lepenku.Je vyroben z pěnového polyuretanu, polyethylenu nebo dřeva.Struktura těchto materiálů je porézní, dobře prochází vzduchem, ale ne prach, voda nebo listy.Ve formě opakuje tvar zvlnění - existují různé typy profilovaných listů a existuje také univerzální páska, která se jednoduše přitiskne na správná místa.

Utěsnění otvorů ve střeše z vlnité lepenky těsnicím prostředkem

Těsnicí prostředek „sednout“ na těsnicí materiál, oboustranná lepicí páska, lepidlo, existují možnosti samolepicí pásky.S tímto zhutněním vzduch volně prochází a ve vnějších vrstvách zůstává srážení, odkud se poté vypaří.

Zakrývání přesahu pomocí profesionálního plechu

Za účelem pokrytí přesahu pomocí profesionálního plechu je k přední desce připevněn speciální profil.Do své drážky se vloží profilovaný list, který se rozřeže na proužky požadované šířky.Druhá hrana pojiva je připevněna k desce,přibitý ke koncům krokví.Spoj mezi pojivem a deskou je uzavřen dvěma kapátkami - jeden je přibitý zespodu, uzavírá spodní polovinu desky a druhý shora.Poté se na něj položí hrana hydroizolační fólie.

Je-li připojen žlabový systém, háčky pro žlaby jsou po instalaci dolního kapátka porazeny.Po nainstalování všech háčků je horní kapka porazena.

Jak lemovat převis střechy profesionálním plechem

Zde naleznete informace o tom, jak vytvořit dotaci střechy.

Přizpůsobení vlnité lepenky ke zdi

V některých případech střecha z kovového profilu sousedí se stěnou nějaké konstrukce.Jak vytvořit křižovatku, aby nedocházelo k únikům?Existují dvě možnosti (viz obrázek).Oba používají úhlový pruh, pouze má jinou velikost a jiný profil.

Jak vytvořit střechu z profilovaného plechu na zeď

Můžete si vzít úhlovou lištu s rozměry polic 150 x 200 mm.Kratší strana je osazena na zdi, delší strana je pevná a jsou připevněny ke zdi pomocí spojovacích prostředků v závislosti na materiálu, z něhož je vyrobena (hřebíky nebo šrouby, pokud je dřevo, hmoždinky, pokud jsou cihly a stavební kameny).Spoj prken se stěnou je silikonový tmel.Na boku střechy je tyč upevněna v hřebeni vlny a instaluje speciální šrouby s gumovými podložkami.Jejich délka je stanovena stejným způsobem jako při spojování sousedních listů vlnité lepenky (výška vlny + 20 mm pro vstup do přepravky).

Druhá možnost je časově náročnější: ve zdi anoshtrobu (drážka), do kterého je veden hranatý pruh s lištami ohnutými pod 45 °.Upevnění je v tomto případě podobné, rozdíl ve velikosti popruhu - může být 100 x 100 mm.

Průchod potrubí

Při utěsňování průchodu komínového potrubí nebo větrání vlnitou střechou vyvstává mnoho otázek.Trubky v sekci jsou kulaté a pravoúhlé, pro každý typ existuje řešení.

Existují speciální ocelové nebo polymerní zástěry pro kulaté trubky, které procházejí střešním materiálem.Horní část je vytvořena ve formě kužele, spodní - sukně - z elastického materiálu, který může mít daný tvar.Zástěra je pevně nasazena na trubku, spuštěna tak, aby „sukně“ ležela na střešním materiálu.Dále musíte elastické sukni dát vlnitý tvar.K tomu použijte kladivo (běžné nebo gumové - záleží na typu zástěry).Aby voda nestékala pod sukni, je kloub potřen tmelem, dobře stlačen.

Po upevnění sukní je krk upevněn.Pokud je zástěra kovová, horní část je pokryta svorkou, utažena, spoj je potažen tmelem.Při použití polymerové zástěry (hlavní záblesk) vynaloží na potrubí slušné úsilí (někdy je dokonce nutné potrubí namazat mýdlovou vodou), ale spoj je přesto spolehlivě utěsněn.

U obdélníkového (cihlového) potrubí je vše poněkud komplikovanější.Prvky jsou vyříznuty z kovových plechů, které uzavírají spáru se střešním dortem.

Organizace pravoúhlé kruhové objezdy na střeše