Jak položit drážkovanou podlahovou desku

Podlaha je dlouho očekávanou fází přechodu ze stavu „kdy tato stavba skončí“ do stavu „zdá se, že brzy skončí“.Prostory mají více či méně normální podobu, je snazší posoudit plochu a objem.Na otevřených silnicích, verandách, v hozblokové prkenné podlaze z okrajových desek.Ale v tom jsou mezery, které jsou v tomto případě přípustné.V prostorech se obvykle používá speciální deska na pero a drážku.Její instalace má své vlastní charakteristiky, o kterých budeme hovořit v tomto článku.Takže položení podlahy z rýhované desky - detaily a triky.

Co je to jazyková a drážková deska a co je lepší

Drážkovaná deska je deska s drážkou vyříznutou podél její jedné strany,po druhé je trn.Při pokládce bodec přechází do drážky a vytváří silnější spojení s vyloučením „vyfukování“.A to je plus v porovnání s hranami nebo palubami.

Takto vypadá drážkovaná podlahová deska

Další plus souvisí s technologickým procesem: drážkovaná deska je „upravena“ v geometrii, ořezává boční stěny a leští přední částboční, podélné drážky jsou vyříznuty na zadní straně pro lepší ventilaci.Poté se na zpracovaných bočních stěnách s mlýnem vytvoří hrot a drážka.Poté je deska na pero a drážku připravena.Při takovém zpracování je rozdíl (zejména u nízko jakostního produktu) samozřejmě, ale není tak velký a je třeba brousit, ale ne ve stejném množství jako při použití řeziva na hraně.

Trochu o tom, proč je to mnohem dražší.Je toho hodně práce, proto je tento materiál mnohem dražší, ale podlaha je silnější a spolehlivější.

Jak si vybrat kvalitní materiál

Položení podlahy z jazýčku a drážky začíná výběrem materiálu.Nejprve si povíme o velikostech.Šířka podlahové desky je od 70 mm do 200 mm.Vezměte příliš úzký - to bude trvat hodně času, aby ležel, příliš široký - je velmi pravděpodobné, že při sušení okraje desek se zvedne, bude podlaha žebrovaná.Problém je vyřešen broušením, ale jedná se o dodatečné náklady v čase a penězích.Proto nejčastěji berou drážkovanou desku střední šířky - 130 - 150 cm.

Volba tloušťky desky pro podlahu závisí na vzdálenosti mezi kládami

Tloušťka drážkované desky je od 18 mm do 45mmTenké pokládání je nevýhodné - proto, aby se při pokládce na klády neohýbalo, musí být (lag) nastavovány často.Proto se pro podlahu používá dříví o tloušťce 28 mm, 36 mm, 45 mm.

Jazyková a drážková deska se prodává v různých délkách.Standard - 3 ma 6 m, ale produkují 4 ma 5 m. Zde je výběr jednoduchý: délka materiálu by měla být o něco delší než délka místnosti, ve které jese hromadí.Sestřih na délku není příliš krásný, protože častěji dělají jen to.

Výběr druhů dřeva

Podlahová deska je vyrobena z borovice a smrku, modřínu, dubu nebo popela.Borovice a smrk nejsou drahé, ale jejich dřevo je měkké.Zbytky po patách, padlé předměty, vymačkaný nábytek.Na místech aktivního pohybu v čase se vytvářejí „stezky“.Tato situace může ušetřit lak odolný proti opotřebení v několika vrstvách.Pokud vám tato možnost vyhovuje, je volba dobrá.

Hromada borovicových nebo smrkových listů pod lakem trvá dlouho

Hromada listů modřín je dražší materiál, ale také odolnější vůči opotřebení.Dřevo má výrazný vzor, ​​pěknou barvu.Může být použit bez povlaku nebo potažen formulacemi na bázi oleje, aniž by na povrchu vznikl pevný film.

Dub a popel jsou velmi krásné tvrdé dřevo s hustým dřevem odolným proti opotřebení.Ale cena je zcela nelidská.Stejně jako v předchozím provedení může být podlaha těchto druhů dřeva použita bez povlaku nebo s jemnějšími kompozicemi.

Druh drážkované desky a její vlastnosti

Veškeré řezivo je rozděleno do čtyř tříd:

 • Třída „Extra“.Vyrobeno z nejkvalitnějšího materiálu.Nesmí se vyskytovat hnědé nebo černé uzly nehomogenit, trhlin a jiných defektů.
 • Třída A. Jednotlivé skvrny jsou přijatelné, jinak neexistují žádné vady.

  Rozdíl mezi různými druhy drážkovaných podlahových prken

 • Třída B(nebo AB).Mohou existovat hnědé uzly, skvrny a skvrny.
 • Třída C. Heterogenity, skvrny, černé a hnědé uzly, přípustný je určitý počet průchozích bodů z uzlů.

Stupeň C se používá při konstrukci podkladu.Je zde příliš mnoho defektů pro dokončení.Zbývající třídy jsou vhodné pro dokončení, ale to, co si vyberete, závisí na finančních možnostech - rozdíl mezi třídami je slušný.

Vlhkost

Pro pohodlné položení podlahy z desky na pero a drážku zvolte dřevo, které suší v komoře.V tomto případě surovina po řezání zraje v sušicích komorách, ve kterých je upravena na obsah vlhkosti 8 až 14%.Takový materiál po pokládce pravděpodobně nevyschne - je to téměř nemožné, ale náklady ve srovnání s přirozeným sušením jsou asi o 50% vyšší.Je to kvůli nákladům na zařízení (sušící komory) a palivo na sušení.

Deska na pero a drážku komorového sušení je balena do polyethylenu

Vlhkost se měří pomocí speciálního zařízení, které je k dispozici profesionálům, a dokonce ne všem.Můžete se také pokusit určit podle vzhledu.Dřevo sušené komorou je nejčastěji baleno v polyethylenu - takže neabsorbuje vlhkost ze vzduchu.Obal musí být přirozeně neporušený a bez vlhkosti (kondenzace uvnitř).Pokud klepete na suché dřevo, vydává hlasitý, výrazný zvuk, mokré zvuky matné.

Co se stane, pokud bude podlaha položena z hmoždinky s hmoždinkami?Prvnítomu, čemu musíte čelit - s tvorbou trhlin, jak vysychají.Po šesti měsících nebo roce bude muset být podlaha peretilní a odstranit vzniklé trhliny.Druhý - při sušení se často objevují trhliny, dřevo se krouží v různých směrech.Někdy lze tyto křivky kompenzovat tvrdším stisknutím desky, někdy ne.Musíte tedy ponechat pár desek „v rezervě“: během přepážky přidávat od smrštění a nahradit těžce poškozené fragmenty.

Geometrie

Při výběru nezapomeňte věnovat pozornost geometrii.Kromě skutečnosti, že tloušťka a šířka desky by se měla shodovat, nemělo by dojít k významnému zakřivení, je třeba věnovat pozornost správnému vytvoření jazyka a drážky:

 • Hloubka drážky by měla být o něco větší než jazyk.V tomto případě bude pokládka podlahy z desky na pero a drážku jednoduchá a nebudete muset ručně upravovat řezivo.
 • Sledujte vzdálenost od horní roviny k jazyku a drážce.Musí se shodovat a na všech deskách strany.Poté ihned po instalaci získejte rovnoměrný povlak, který nevyžaduje další broušení.

  Dvě desky na pero a drážku by měly být spojeny bez mezer

V normální produkci je vše monitorováno, ale ve skutečnosti je zde velmi velké rozprostření - 5 mm není limit.Je jasné, že taková podlaha bude muset být uzemněna.Čím menší je tento nesoulad, tím menší je množství práce.Proto se pokuste najít výrobce, pro kterého bude tento rozdíl minimální.

Instalace drážkované podlahy

DíkyMožné smrštění dřeva položeného na podlaze z drážkované desky se provádí ve dvou stupních.Poprvé je fixována pouze každých 4–5 barů, po 6–18 měsících je povlak vyřazen, čímž se odstraní vzniklé trhliny.Podruhé již připojili každou desku ke každému zpoždění.

Jsou-li prostory obytné, dřevo během roku, zatímco vysychá, se setře a ztratí atraktivní vzhled.Aby se tomu zabránilo, poprvé se drážkovaná deska upevní zadní stranou nahoru.Při opětovném pokládání otočte obličej nahoru.Máme čistý povlak.

Nejvhodnějším řešením je pokládka podlahy z prkenné desky na klády.

Při nákupu materiálu nezapomeňte nechat několik prken, abyste je po utažení mohli přidat.V závislosti na počáteční vlhkosti a šířce desek může být vyžadována jedna nebo dvě (nebo i více) dalších desek.Také se nechají uschnout.Nejlépe ve stejné místnosti, ale v podkroví.Na ulici - to už je problém, protože vzhled bude „ne“.

Způsob připevnění a připevnění

Pokládku podlahy z desky na pero a drážku lze provést pomocí hřebíků nebo samořezných šroubů.Hřebíky jsou vyrobeny z pružné oceli a vydrží značné zatížení.Při „odšroubování“ desky se ohýbají, ale nezlomí se.Pouze je tu další problém: jejich odstranění bez poškození dřeva je velmi obtížné a někdy nemožné.Při výměně příliš zakřivených desek nebo při třídění podlahy po vyschnutí dřeva je nutné odstranit upevňovací prvky.Protože častěji používají samořezné šrouby, nikoli černé, aležlutá.Černá z křehké oceli žhavé.Při bočním zatížení, které se vyskytuje během „kroucení“ desek, klobouky jednoduše odletují.Pro pokládku podlahy z drážkované desky je proto lepší použít žluté samořezné šrouby.

Existují tři způsoby, jak opravit podlahovou desku, z nichž dva jsou zapuštěné:

 • do obličeje.Nejspolehlivějším způsobem, ale z estetického hlediska to nevyhovuje - upevňovací prvky jsou ucpané v přední části.

  Při upevňování do čelní strany je upevňovací prvek nainstalován v přední části desky - dva po dvou, odchylující se od okraje 5-7 mm

 • V drážce.Při upevňování desky s perem a drážkou do drážky se samořezný šroub zašroubuje do spodní části drážky pod úhlem 45 - 50 °.Klobouk by měl jít dobře do materiálu, aby nezasahoval do instalace dalšího.Tato metoda je jednoduchá, ale deska je připevněna pouze ke dnu, což je asi 1/3 celkové tloušťky desky.Pokud se během sušení „krouží“, je pravděpodobnost štěpení vysoká.

  Upevnění do drážky - samořezný šroub nebo hřebík je vtlačen do drážky drážky

 • V peru.U této metody jsou upevňovací prvky instalovány v základně čepu (jazyk).Prochází kolem 2/3 tloušťky desky, což je jasně více.S touto metodou však existují určité nepříjemnosti při podlaze - při montáži desek musíte zajistit, aby nedošlo k poškození hrotu.

  Instalace samořezného šroubu do čepu - je zachycena velká tloušťka

Při použití tajného upevnění musí být samořezný šroub nainstalován tak, aby nebránil instalaci další desky.K tomu je předvrtána díra (vrták má stejný průměrprůměr víčka) a poté zašroubujte šrouby.Rozměry upevňovacích prvků závisí na tloušťce desky, ale nejčastěji se používají s délkou 70 až 75 mm a průměrem 4 až 4,5 mm.Tak velká délka je nutná vzhledem k tomu, že při tajném upevnění šroub vstupuje pod úhlem a ukazuje se - do nepříliš velké hloubky.

Pokud jste se přesto rozhodli provést spolehlivou montáž v nádrži, může být méně znatelná.Toho je dosaženo ohnutím hlavy do dřeva (můžete vyvrtat díru).Výsledné vybrání je utěsněno tmelem na dřevo a vyleštěno.Druhou možností je vyříznout chopik, nainstalovat ho do výklenku a také ho brousit.To vše však vyžaduje značné množství času a dovedností, proto při instalaci drážkované desky dávají přednost použití skrytých způsobů upevnění.

Obecná pravidla pro podlahy

První řada se pokládá za mezeru 5 až 7 mm od stěny a upevňuje ji,od okraje asi 1 cm, do přední plochy - do obličeje.Toto místo bude pokryto základní deskou, takže můžete.Pokud je zvolen způsob instalace „ve špici“, drážka se otočí ke zdi a obráceně.

Udělejte si sami dřevěnou podlahu: budete potřebovat kladivo, šroubovák, vrták

Poslední deska je položena také tak, aby byla zajištěna určitá vůle ke zdi.Může být opatřena obložením a klíny, které se ucpávají mezi stěnou a poslední deskou.Je také připevněna „k povrchu“ a ustupuje asi 1 cm od okraje.

Jak odstranit podlahové desky

Pokud vezmete hromádku plechů třídy AB nebo B, bude jich mnohozakřivené desky.Čím delší deska, tím výraznější bude zakřivení.Prvních pár kousků ze zdi se snaží vybrat co nejvíce sudý.Jsou naskládané, pevné.To bude základ, na kterém se můžete orientovat.Poté se pokusí vybrat desky tak, aby se zakřivená místa střídaly.Jsou stlačeny nebo se říká, že jsou „přitaženy k sobě“, snaží se zajistit, aby neexistovaly žádné mezery.

Na pravé straně je tradiční způsob potírání zakřivených podlahových desek

K potěru podlahové desky se používají různá zařízení.Například - nosná deska přibitá v určité vzdálenosti a několik klínů.Tato metoda je dobrá pro všechny, kromě toho, že musíte vždy upevnit podporu.Při hrubém pokládání, kdy jsou upevněny pouze 4 až 5 desek, je to stále normální - můžete po sobě táhnout několik kusů najednou.Ale pokud potřebujete každého připojit, zabere to hodně času.Používají proto svorky, speciální držáky a další zařízení.Svorky jsou jednoduše připevněny k zpožděním, držáky jsou do nich zatloukány, poté používají běžné dřevěné klíny, které spojují povlak, čímž se eliminují praskliny.Obě možnosti zabírají méně času.

Svorky a speciální držák jsou instalovány rychleji

K dispozici jsou také tovární možnosti (viz níže).Hlavní věc je zde mazaný mechanismus upevnění k zpoždění na svorce.Zajímavý je také mechanismus pro držení desek na místě.

Tovární verze zařízení pro potírání dřevěné podlahy

Při práci se ujistěte, že položení podlahy z drážkované desky „neopustí“.To jeto je vidět, když se podíváte na položenou podlahu ze strany: podlaha může být ohnuta podél hran k jedné straně.Chcete-li tomu zabránit, pravidelně změřte vzdálenost od naskládané desky ke stěnám na několika místech a upravte její polohu podle přijatelných indikátorů.

Video ukazuje podrobněji, jak pracovat s podobnými zařízeními.První je tradiční způsob s tvrdou deskou a klíny.

Druhá - neobvyklá domácí svorka z vlásenky a rohu pro upevnění trámů na strop.Zajímavou možností je, že můžete upravit délku klipu, to znamená, že jej můžete kdykoli změnit uspořádání.

Velmi zajímavý způsob rychlé instalace.V tomto případě se však pokládka podlahy z jazýčku a drážky provádí dvěma: jedním lisem, druhým instalací upevňovacích prvků.Otvory musíte předvrtat pouze pro požadovanou šířku řeziva.

Může se pokládka podlahy z rýhované desky obejít bez tohoto kroku?Možná, pokud si koupíte materiál „extra“ třídy nebo laických kusů (nebo colo) kusů.Na měřicí části mezery, pokud existují, jsou malé a snadno opravitelné bez úprav.