Jak položit korek na podlahu

Cork je vynikající podlahová krytina, pokud potřebujete „tichou“, příjemnou na dotek, teplou podlahu.Pokládka korku se velmi liší v závislosti na zvoleném typu materiálu.Korková podlaha Castle se snadno instaluje, lepidlo vyžaduje jisté znalosti.Ale jak toto, tak druhé lze řídit samostatně.

Položení korku není lepidlo - není to snadný úkol.To je komplikováno skutečností, že materiál je přírodní a při výrobě některých dlaždic na povrchu existují nevýhody.Existují také rozdíly ve velikosti dlaždic (rozdíl je do 1 mm) a tloušťky.Proto je pro samoinstalaci lepší zvolit buď variantu hradu - hodí se jako obyčejný laminát.Můžete si dát korkovou tašku, která je umístěna na lepidle.Ale je lepší vzít to s úkosem - bude to snazší.Pokud během pokládky dojde ke zkosení, nejsou viditelné různé tloušťky dlaždic (rozdíl může být podstatný) a je snazší pracovat se spoji.Ale při nákupu musíte vzít materiál s velkým rozpětím - asi 10%: posun by měl být přesně stejný, a to je další spotřeba materiálu.

Korková podlaha, která je položena na lepidlo, se také nazývá korkové parkety.

V každém případě byste si měli pozorně přečíst pokyny k instalaci - existuje spousta odstínů,které mají významný dopad na výsledek.

Základ

Pokrytí korkového krytu vyžaduje pečlivou přípravu základny.Jako podklad pro lepicí korkovou podlahu je vhodná betonová deska nebo stěrka vyrovnaná samonivelační směsí.Nazývají se také hromadné podlahy.Skladby Vetonit 3000 nebo Osnovit T-45 se ukázaly jako docela dobré, ale podobné můžete použít.

Pod korkovým lepidlem pro podlahu výrobci doporučují dosáhnout dokonale rovnoměrné základny bez kapek, pod podlahou hradu mohou být kapky až 2 mm x 2 metry (kontrolované pravítkem, úrovní nebo pravidlem).V praxi se ukazuje, že lepicí zátka (korková podlaha) obvykle leží na ne zcela rovnoměrných základech.Je pouze důležité, aby zářezy /hrboly byly velmi hladké, bez schodů, trhlin, dutin atd.

Korek lze pokládat až po úplném zaschnutí potěru.Přípustná vlhkost - ne více než 5%.Pokud není k dispozici žádný nástroj pro měření vlhkosti, vezměte kus polyethylenu o ploše asi 1 metr čtvereční a přilepte jej k podkladu páskou.Musí být pevně přilepena.Odejděte na jeden den a poté odtrhněte.Pokud na fólii nedochází ke kondenzaci, podlaha má požadovaný obsah vlhkosti, můžete na ni nalepit korek.

Na takový základ lze položit korekpovlak je rovný, suchý, čistý

Před pokládkou musí být podklad důkladně očištěn - nejprve koštětem, poté vysavačem.Na povrchu by neměly být žádné zbytky nebo prach.

Dřevěné podlahy se vyrovnávají „suchým potěrem“ - překližkou odolnou proti vlhkosti, OSB, dřevovláknitá deska, dřevotříska, GVL.Listy jsou položeny „odděleně“ - takže švy se neshodují.Při pokládce zůstávají mezery 3-4 mm mezi deskami, listy jsou upevněny k podkladu pomocí samořezných šroubů.Klobouky by měly být zapuštěny do materiálu (v případě potřeby předvrtat otvory).

Švy a otvory jsou utěsněny tmelem.Je lepší vzít akrylový tmel - je pružnější než sádra, lepidlo na něj „bez problémů“ položí.Po zaschnutí tmel nabruste tak, aby byl celý povrch rovný.Základna je očištěna od prachu, může být naplněna - pro snížení spotřeby lepidla.

Nástroje

Nanesení korku na lepidlo vyžaduje určité množství nástrojů.Sada není příliš velká a nevyžaduje velké materiálové náklady.Obtíže mohou nastat pouze u zubaté stěrky - mělo by to být s velmi malým zubem, a takové jsou vzácné.

 • Ocelové pravítko.
 • Ostrý administrativní nebo stavební nůž s vyměnitelnými čepelemi.Držák nože musí být kovový, protože bude nutné vyvinout značné úsilí.
 • Pryžová palička.
 • Velurový váleček pro nanášení lepidla a poté pro lak.Bude potřeba několik válečků - jeden pro lepidlo a jeden pro lak - podle počtu vrstev.
 • Kovovénebo plastová špachtle s malými zuby (2-3 mm).Nerobte chybu, špachtle se čtvercovým zubem nebude fungovat.
 • Svinovací metr a tužka.

  Nástroje pro pokládku lepicí podlahy z korku

Nelze-li najít špachtle s malým zubem, můžete ji z obyčejného souboru pomocí pilníku najít.Potřebná hloubka řezu se získá, když dvakrát nebo třikrát projdete rohem souboru podél okraje.Nezabere to moc času.

Metoda pokládání

Existují různé pokládací vzory, včetně vzorů.Je však třeba je spočítat, a to vyžaduje určité znalosti a čas.První samoinstalace korkového povlaku je žádoucí za použití nejjednodušších ofsetových schémat.Vypadá dobře a je ideální pro získání zkušeností.

Pokud lepicí zátka na podlahu není zkosená, můžete použít náhodný způsob.Obvykle na konci řádku není sloupec celý.Zbytek jde na začátek další řady.Stejný postup pokračuje ještě dále, s jediným omezením, že „šíření“ švů by mělo být více než 15 cm. Pokud se ukáže méně, vložte tento kus řadou nebo trochu později.Výsledkem je nedostatek vzorců posunutí (dobře, téměř) a klouby jsou téměř neviditelné.

Dva z nejjednodušších způsobů instalace

Pokud byla korková podlaha zakoupena se zkosením, mělo by být odsazení jasné - hranice dlaždic jsou jasně viditelné, proto musí být objednávka.V tomto případě se použije posun 1/3 nebo 1/2 délky tyče.Spotřeba touto stylingovou metodoutam je více korku pokrytí, a to stojí za zvážení při nákupu.

Příprava dlaždice z lepivé korkové podlahy

Dlaždice je vybalena (všechna balení) a ponechána po dobu jednoho dne při pokojové teplotě.Během této doby bude mít dlaždice „pracovní“ rozměry a následně se neobjeví žádné trhliny.Mimochodem, existují požadavky na "povětrnostní podmínky": vlhkost 40-70%, teplota od + 18 ° C do + 30 ° C.

Když je dlaždice aklimatizovaná, musí být roztříděna.Tento materiál je vyroben z přírodních surovin a často se vyskytují vady.Při třídění budete potřebovat maskovací pásku (papír), která se používá k označení nalezených vad, aby nebylo možné je znovu prohledávat.Dlaždice se dělí do tří kategorií:

 • bez vad;
 • s malými vadami (prohlubně, mírně sražené hrany a rohy);
 • s významnými odchylkami (výmoly, cizí inkluze, loupání dekorativní vrstvy).

V blízkosti každého „manželství“ lepíme kousky papírové pásky - to usnadní vyhledávání.Může být spousta vadných dlaždic, ale to se nebojí - najdou místo.Na stěny jsou nalepeny ty dlaždice, u kterých jsou malé odchylky.Obvykle neexistuje přímé světlo a tyto nedostatky nejsou viditelné.Silně vadné dlaždice jsou umístěny poslední v řadě.Vybereme si tak, aby se vada objevila pod základní deskou a zbývající část bez vad přejde na začátek další řady.

Položení korku s fototiskem

Existuje další vada, kterou je obtížné vidět na samostatné dlaždici, ale je velmi jasně viditelná v instalaci.Stává se, že dekorativní vrstva kolem okrajeleštěno tak, aby se substrát objevil.Díváme se skrz všechny „dobré“ obruby na tento nedostatek.Umístili jsme je do první nebo poslední řady podél zdi tak, aby se okraj pod okrajem objevil také pod soklem.

Existují také dlaždice různých tlouštěk, takže na tomto základě je také třeba zkontrolovat vše.Vezmeme referenční kus (můžete jej odříznout od vadného popruhu), položte ho na jednu a druhou ruku, nakreslete jej prstem a zkontrolujte, zda se tloušťka shoduje.Odložili jsme tenčí.Umístili jsme je blíže ke zdi, kde rozdíly nejsou tak viditelné.Pro silnější jsme broušené hrany.Chcete-li to provést, přilepte proužkem středně velkého brusného papíru zrno dolů a přebytek zbruste ze špatné strany.Korek spočívá na podlaze, brusný papír drtí přebytek.Jakmile je tloušťka stejná, zastavíme se.Po takové přípravě bude pokládání korkového povlaku na lepidlo snazší.

Rozložení

Je lepší začít pokládat korkové podlahy uprostřed místnosti.Najdeme střed, tímto bodem nakreslíme čáry kolmé ke stěnám (v úhlu 90 °).V tomto případě položíme dlaždice podél stěn.Pokud chcete položit korkový kryt šikmo, nakreslete čáry pod úhlem 45 ° vzhledem ke stěnám.Je snazší je porazit maskovací šňůrou (obyčejná šňůra rozmazaná modře).

Před položením korkové podlahy najděte střed místnosti

Obvykle je dlouhá strana korkové tyče umístěna podél dlouhé zdi, ale není to nutné.Poté, co jste se rozhodli, jak budete rozkládat korkové dlaždice, musítezkontrolujte, zda bude poslední prkno širší než 5 cm. Abychom toho dosáhli, „na suchou“ zeď klademe dlaždice pevně v řadě na podlaze - od stěny ke zdi.Mezery na stěnách by měly být větší než 5 cm. Pokud ne, posuneme dlaždice tak, aby bylo dodrženo pravidlo.Musíte zkontrolovat na „úzké“ - příčné straně.Pak můžete položit korkové podlahy, ale samotný proces je pro korkové podlahy komplikovanější a budeme o tom mluvit dále.

Lepidlo pro pokládání korku

Toto je velmi důležitý bod.Při nanášení korku na lepidla výrobci obvykle doporučují konkrétní značku.Je vhodné poslouchat jejich názor, ale je možné použít náhradu podobnou kvalitou.

K položení korku se používá neoprenové lepidlo na bázi rozpouštědla.Voní velmi dobře, proto je vhodné pracovat v dobře větraném prostoru, ale je lepší mít plynovou masku.Bez nápravných opatření může dojít k silné bolesti hlavy, zvracení a halucinacím.

Lepidlo korku na podlahu pomocí speciálního lepidla

Další bod.Jíl a jeho páry jsou velmi hořlavé.Protože žádné kouření a dokonce i blízká přítomnost ohně.Pouze jedna jiskra (například zkrat) vede ke vznícení.Dokonce i vyschlé lepidlo hoří a čerstvé lepidlo hoří po celém povrchu.Proto zacházejte velmi opatrně.

Na zadní stranu korku se lepidlo nanáší velurovým válečkem, který se rovnoměrně valí.Nalévá se na podlahu a poté se rozdělí po povrchu špachtlímalý zub.Po aplikaci by lepidlo mělo zaschnout 30-40 minut (přesněji viz pokyny na sklenici) a lepidlo by mělo trvat několik hodin, takže je čas na lepení a odstranění nedokonalostí.Ale již není možné úplně odtrhnout kompletně pokládané a „poklepané“ dlaždice, proto se při pokládce korkového povlaku snažíme o to dobře a teprve poté jej začneme lisovat.

Lepidlo se na podlahu nanáší zubovou stěrkou s velmi malým zubem

Při rozmazání dlaždice je důležité pokusit se neznečistit přední stranu - všechny skvrny se objevují pod lakem.Pokud stále existují skvrny, odstraníme je okamžitě po nalepení pomocí bílého lihu nebo jiného rozpouštědla pro vaši značku lepidla.

Chcete-li práci urychlit, najděte plochý list (karton, dřevovláknitá deska, dřevovláknitá deska, jakýkoli jiný materiál), na který je umístěno 5–10 dlaždic.Položte dlaždice vzhůru nohama, těsně vedle sebe, spojující široké části.Získejte stopu.Všechny dlaždice nanášíme najednou a necháme zaschnout.

Následně, aby práce probíhala rychleji, je lepší mít dvě prkna, na které lepidlo zaschne, a na podlahu natřít dvě plochy lepidlem.Pokaždé, když budete čekat 30-40 minut - bude trvat hodně času na pokládku, a tak, zatímco položí první, druhý je téměř připraven.Vyčistíme uvolněnou desku z lepidla, vložíme další dávku, mastnotu atd.

Jak řezat korkový povlak

Řezání korku je jednoduché - s ostrou čepelí podél kovového pravítka.Pokud je dlaždice tlustá (jsou 4 mm a 6 mm), přibližně jedna třetina se ořízne v jednom průchodutloušťka.Pokud je řez skrytý pod podlahou, zvedněte lištu, ohněte se podél linie řezu, zlomí se.V případě potřeby si můžete pomoci nožem.

Řezání korkové podlahy nožem

Někdy musí být řezací linka spojena.Pak to musíte odříznout nožem.Bude nutné provést 2-3 krát, a aby byl řez hladký, je nutné, aby se pravítko nepohybovalo.K tomu se na spodní stranu pravítka přilepí několik kusů oboustranné pásky.Aby páska nebyla příliš lepivá, je „zaprášená“ - prachem, maltou, moukou atd.

Proces instalace

Dále začíná skutečná instalace korkové podlahy.První řádek je položen podél nakreslené čáry.Je velmi důležité ji položit rovnoměrně, bez deformací a odchylek.Všechny spoje by měly být absolutně rovnoměrné, proto v prvních dvou řadách z hromady „bez manželství“ vyberte dlaždice přesně stejné velikosti.Mohou být položeny na nezamýšlenou část podlahy a zkontrolovat shodnost velikosti a tloušťky.

Vybrané dlaždice potřeme lepidlem, čekáme na nastavený čas.Pokračujte v instalaci.Jednu hranu jsme rozložili striktně podél linie.Od prvního je vše jednoduché: oblékněte si ho, přitiskněte si ho rukama a poklepejte paličkou.

Následující by měl být položen tak, aby na položenou dlaždici vedl hranu 1-1,5 mm.Kloub bude tak těsný a trhliny se ani nebudou tvořit následně.Chcete-li to provést, zkuste to, udržet ji na váze, ujistěte se, že to nelepí.Když jste se ujistili, že hrana přijde do správné vzdálenosti, můžete snížit konec,postavte dlouhou stranu tyče rovně podél linie a pažbu nastavte na druhý konec.V blízkosti křižovatky se vytváří vlna.Vytvrzuje se díky pružnosti dlaždice, ale korková podlaha bude vypadat spíše jako souvislý povlak a mezi dlaždicemi nebudou žádné mezery.

Schematické znázornění technologie korkové podlahy

Lepený pás lepíme ze vzdáleného konce, nejprve ho vyhladíme rukou a potom poklepeme paličkou.Poslední položil „vlnu“.Je přibitý paličkou směrem na křižovatku.Ukázalo se, že je to velmi těsný šev.Všechny ostatní dlaždice jsou pokládány podle stejného principu.Měly by být trochu „stísněné“.Díky výsledné vlně utěsnímeme šev, v následných řadách díky pružnosti také korigujeme odchylky velikosti proužků.

Při pokládání druhé a následujících řad jsme také dotáhli podélný spoj vytvořením „těsnosti“, nikoli však v takovém objemu.Pevně, s mírným ohybem jsme nastavit tyč k okraji položil, pak snížit protilehlý okraj (spoj na krátké straně je také s vlnou).Pečlivě poklepeme na každou dlaždici po celé rovině paličkou a věnujeme zvláštní pozornost kloubům.

Řezáme dlaždice poblíž stěn tak, aby byla mezera 5 mm.Tato vzdálenost kompenzuje tepelnou roztažnost podlahy a při zvyšující se teplotě nenapouští.

Potíže

Položení korku je zřídka bez obtíží.Obvykle je obtížné obejít potrubí.Pokuste se mít na nich spojení dlaždic.Pokud nena tomto místě jsme řezali korek.ale ne přímo, ale šikmo a tak, že horní přední část leží na spodní straně.

V každém případě nejprve vyrobíme šablonu z tlustého papíru nebo lepenky.Korkovou podlahu pokládáme tak, aby zbývalo méně než jedna dlaždice, až budeme čekat na trubky, čekáme ještě déle, aby lepidlo zaschlo ještě lépe, jinak se papír nebo lepenka prostě přilepí a nebudou se moci bez poškození odtrhnout.Obecně čekáme asi hodinu nebo trochu víc.Nyní se šablona pevně nepřilepí.Vystřihněte kus papíru (lepenky) na velikost dlaždice a poté z ní vystřihněte, co by mělo fungovat.Po nalepení na místo připevníme zátky k plechu, kružnici a řezu.Je to dlouhá doba, ale dopadne to krásně a bez vad.Pokud se něco pokazí, před lakováním mohou být vady utěsněny tmelem na parkety.

Po pokládce by se celá korková podlaha měla válcovat pomocí svěrného válečku pomocí technologie.Jedná se o běžný kluziště, ale jeho hmotnost je 50 kg a přitlačuje povlak pevně k lepidlu.Protože ne každý má takové zařízení, můžete se pokusit jej vyměnit - vy sami můžete jemně otisknout celý povrch.Hmotnost není menší, takže účinek by měl být.

Korková lišta

Předposlední fází pokládky korku je instalace korkové lišty.Je „pevně“ přilepená k podlaze, pak je stále lakovaná.Takto položená korková podlaha je absolutně vzduchotěsná - na podlaze je vytvořen jakýsi žlab, jehož lišta je základní deska.Proto věnujeme zvláštní pozornost fit- Klouby musí být těsné.

Proces montáže se příliš neliší od instalace soklové lišty z obyčejných materiálů: řezané rohy s tesařským pokosem (jak to správně udělat, přečtěte si zde článek o stropní liště, ale podlaha se také řeže).Korková lišta, která má takovou velikost, aby přilnula, je přilepena k povrchu podlahy, ale ne ke zdi.Opírá se jen o zeď.

Korková podlaha se zkosením - aby nedošlo k obavám, že jsou viditelné spáry

Podle výběru délky je tento přístup oříznut o něco déle, než je nezbytné, aby spáry byly bezpraskliny.Poté, co je vše rozříznuto, složeno do sucha, zkontrolováno dokování (vady mohou být upraveny brusným papírem), můžete přilepit korkovou podlahu.Přilepíme pás podél šířky soklu na podlahu, na spodní stranu samotný podstavec, vyčkáme na správný čas, přilepíme na místo a dobře ho stiskneme rukama.

Nyní je podlaha téměř připravená.Korkový povlak na lepidle je hotový, poslední fáze zůstává - lakování.Dokončenou podlahu necháme několik dní zaschnout (obvykle 72 hodin, ale podívejte se přesně v pokynech pro lepidlo) a přitom se snažíme po ní chodit - tak, aby se nepohybovala ani nezafarbovala.Po konečném vytvrzení lepidla může dojít k lakování.

Jak lakovat

Lak se nanáší několika slovy pomocí velurového válce.Počet válečků - podle počtu vrstev.Před lakováním pečlivě zkontrolujte korkovou podlahu, zda neobsahuje vady.Budou určitě být - položili jste dlaždice s vadami, navíc, v procesu práce, mohouobjeví se nové: někde je hrana zaváhaná, někde se vytvořil zub atd.Po prvním lakování jsou všechny tyto nedostatky potřeny parketovým tmelem.První vrstva je velká spotřeba laku, ale film se netvoří na povrchu, ale všechny vady "vyjdou" ven.Vylučujeme je.Vezměte prosím na vědomí, že pokud je dlaždice již opatřena ochranným lakovým nátěrem (některé existují), těsnicí hmotu ihned použijeme.

Bereme parketový tmel vhodné barvy.Někdy musíte smíchat několik různých barev, abyste dosáhli správného odstínu.Uzavřou zářezy, hranolky atd. Okamžitě setřeme přebytek.

První nátěr laku

Po nanesení první vrstvy laku se připravte, aby byly všechny vady viditelnější a aby byl povrch drsný.Po zaschnutí tmelu uzavíráme všechny vady, brusným papírem se středně zrnitostí vyhladíme drsnost podél celé podlahové roviny.Prach vytvořený během tohoto procesu je odstraněn pomocí vysavače a otřen vlhkým hadříkem.Po zaschnutí přikryjte druhou vrstvou laku.Aniž bychom to ušetřili, vyplnili jsme všechny hrboly (zkosení, pokud existují).Někdy to stačí (podlaha je hladká), někdy je vyžadována třetí vrstva.Pokud potřebujete další vrstvu, opět pomocí brusného papíru s trochou jemnějšího zrna odstraníme drsnost, odstraníme prach, otřete, suchý, lak.Dokud vás výsledek neuspokojí.

Existuje samostatný článek o domácím lakování.Můžete si ji přečíst zde.

Pokrytí korku na hradě

Není divu, že se tento druh korku nazývá „korek“laminátové podlahy. “Skládání - jeden na druhého.Podobně je vyžadován substrát, ale korek je nejlepší.Rozdíl je v tom, že se doporučuje položit pod něj tlustý plastový film.Je lepší, pokud to bude bezproblémové, ale dvě plátna mohou být spojena.K tomu budete potřebovat oboustrannou pásku.

Instalace krytu korku hradu

Dva listy jsou rozprostřeny s přesahem 10-15 cm. Na kohoutek je nalepeno dva pruhy oboustranné pásky.To zajišťuje dostatečný stupeň utěsnění.Tato vrstva omezuje možnost kapilárního sání vlhkosti v případě smáčení stropu.

Podklad je položen na rozprostřenou fólii a na něj je již položena korková podlaha se zámky.Celý proces je podobný položení laminátu a je zde popsán .