Jak položit laminát rukama: metody a schémata

Jak učinit podlahu spolehlivou, krásnou, snadnou instalací a zároveň levnou?Tyto zdánlivě nekompatibilní vlastnosti jsou kombinovány v laminátu.Protože se tato podlaha používá stále častěji.Nicméně, aby podlaha sloužila po dlouhou dobu, stačí znát jemnost technologie.Například před položením laminátu musíte zkontrolovat, jak hladký je podklad.Maximální přípustná odchylka není větší než 1–2 mm na metr povrchu.Pouze za takového stavu bude ležet pevně, nebude se ohýbat a vrzat.Pokud dojde k více výkyvům, může zámek dokonce prasknout nebo prasknout desku.

Pokud má základna nepravidelnosti, které přesahují přípustnou velikost, musí být vyrovnána.U cementových podlah je vše jednoduché - nalije se vyrovnávací potěr.Laminát položte poté, co roztok dosáhne alespoň 50% pevnosti.

Pokládání laminátu je možné pouze při rovnoměrném vyrovnání

Pokud je základem stará dřevěná podlaha, musí být odstraněna pomocí technologie, pak by měla být provedena celá cementová podlaha svšechny potřebné vrstvy (zásyp, hydroizolace a tepelná izolace, výztužný pás a potěr).V této podlaze je možné namontovat topný systém a na teplou podlahu již položit podlahovou krytinu.Pouze v tomto případě je nutné použít speciální druhy laminátu, které dobře snášejí teplo.Náklady na takovou podlahu jsou vysoké a její instalace vyžaduje hodně času.Proto to není vždy provedeno.Pokud nejsou protokoly a desky poškozeny, můžete je zarovnatdřevěná podlaha je překližka a na ni již položte laminát.

Při vyrovnání dřevěné podlahy jsou všechny silně vystupující úlomky štípány hoblíkem nebo škrabkou, trhliny jsou utěsněny tmelem.Překližkové desky se pokládají na připravenou starou dřevěnou podlahu (používá se častěji, lze však položit jakýkoli listový materiál s rovným povrchem).Připevňují se k podlaze šrouby: kolem obvodu po 15 cm, uprostřed šachovnicovým vzorem.

Klouby plechů jsou posunuty - nesmějí se shodovat (viz foto níže).Zátěž je tedy přenášena rovnoměrněji.Další bod - nechte mezi deskami určité mezery - neměly by být k sobě zapuštěny.Dřevo mění rozměry v závislosti na vlhkosti a teplotě.A tyto mezery poskytnou nezbytnou svobodu, aby nedocházelo k „hrbům“ a deformacím.

Pokládka překližky na dřevěnou podlahu pod laminát je běžný způsob přípravy podkladu během oprav.Pokud dřevo nebylo poškozeno a překližka je položena rovnoměrně, nehraje se a neohýbá se, tato nadace slouží roky

Takto vypadá stará dřevěná podlaha připravená k pokládce laminátu

]

.

Laminátová podlaha

Substrát se pokládá nejprve na rovný a čistý podklad.Zakrývá ty nepřesnosti 1–2 mm, které jsou přijatelné, a činí podlahu méně „hlučnou“.Slouží k odpisování a lepšímu vyvážení zátěže.

Substrát je vyroben z několika typů:

 • Cork.Vyrobeno z korkových lupínků.Má dobré tepelné izolační vlastnosti, pohlcuje zvuky.Nevýhody: bojí se vlhkosti a nemá rád topení.Rozsah jeho aplikace je proto prostor bez podlahového vytápění, s běžným významem a minimálním rizikem „povodně“.To znamená, že se jedná o obývací pokoje.Korek pod laminátem se používá občas: drahý.Pokud je položen, je to více pod parketovou deskou - pro zachování podlahy.

  Korek je nejlepší, ale také nejdražší typ substrátu.Fólie - o něco levnější a její výhoda - je vhodná pro podlahové vytápění

 • Asfaltový korek na bázi celulózy.Na vrstvu celulózy napuštěnou bitumenem se nalijí malé fragmenty korku.Tento substrát je o něco levnější než korek, ale jeho hlavní výhodou je to, že jej lze použít pro pokládku na systém teplé podlahy.
 • Vyrobeno z pěnového polyethylenu.Dobře snáší vysokou vlhkost, špatně vede teplo, je chemicky neutrální, kanalizuje proti bakteriím, snadno se používá (k dispozici ve formě rolí), má nízkou cenu.Nevýhody: citlivé na ultrafialové záření, rychle ztrácí tvar, mákrátká životnost, špatně slyšící „vlhké“ zvuky.Protože se tento substrát používá pro levný laminát: jejich životnost je srovnatelná.

  Nejběžnějším pěnovým polyethylenovým substrátem je

 • Vyrobeno z pěny z polystyrenu.Má poměrně vysokou hustotu, díky níž vyhlazuje nepravidelnosti, dobře drží svůj tvar, má dobré tepelné izolační vlastnosti a utopí zvuky.Nevýhoda: Nelze použít pro pokládku laminátu na teplou podlahu.Cena je mezi korkem a polyethylenem, je nejpřijatelnější a používá se nejčastěji.Vyrábí se častěji ve formě desek, někdy v rolích.
 • Polyuretanová fólie.Tento typ substrátu lze také použít pro pokládání pod laminát na teplé podlaze.Má nejlepší vlastnosti ze všech výše uvedených, stejně jako nejlepší ceny.Pokud ale chcete položit drahý laminát, jsou to oprávněné náklady: životnost tohoto typu podlah závisí do značné míry na kvalitě podkladu.

  Polystyrenová pěna - průměrná kvalita a cena

Jak položit podložku

Podložte podložku pod laminátem(rozloženo) podél zdi, se kterou pokládka začne.Na délku by měla pokrývat celou podlahu od stěny ke zdi.Řady kloubů se pevně kombinují, pro větší pohodlí jsou lepeny páskou.Někdy jsou panely upevněny konzolami ze sešívačky konstrukce.Je to rychlejší, ale použití svorek není dobré - mohou se otírat o desky a vydávat nepříjemný zvuk.Další vrstva se rozšíří jakoNutnost - není nutné okamžitě pokrývat celou podlahu: je lepší nekráčet po substrátu.

Vzory pokládky

V jakém směru by měl být laminát položen rukama?Neexistují žádná přísná pravidla, ale existují doporučení.Aby byly spáry podél desek méně viditelné, směr světla by měl probíhat podél desky.Ukázalo se to krásně, když pokládáte kryt pod úhlem.Tato metoda je však složitější a získává se více odpadu.Můžete to položit po celém světě - to se také praktikuje a neohrožuje nic víc než vizuální švy.

Pokládání laminátu vzhledem k oknu: rozvržení prvků

Základním pravidlem, které je třeba dodržovat při laminátové podlaze, je odsazení spár.Minimální příčný šev by měl být ve vzdálenosti 40 cm od druhého.Pevnost podlahy bude tedy větší: desky při zatížení se nebudou dělit.

Minimální vzdálenost mezi švy v sousedních řadách je 40 cm

Uspořádání laminátu by mělo být vyvinuto s ohledem na toto pravidlo.Nejjednodušší pro nezávislé provedení je posun o polovinu desky.Pak každá lichá řada začíná celek a každá sudá řada začíná polovinou (nebo naopak).

Pokud délka jednoho prvku přesáhne 1,2 m, pak lze druhou řadu posunout o 1/3, třetí o 2/3 délky (jako na fotografii výše).Ukázalo se, že jde o jakýsi „žebřík“.U některých typů laminátů (drahých) je minimální posun řádků mnohem menší - možná 15 cm, což je uvedeno na obalu nebo v průvodních pokynech.

Můžete položit laminátový „žebřík“,dodržujte pouze minimální přípustný posun švu.Vpravo je pokládací vzor s velkou délkou desky a malým posunem

Mohlo by vás zajímat o technických vlastnostech návrhu dřevěného domu uvnitř nebo o návrhu místností v dřevěných domech.

Jak pokládat laminát rukama: pokyny krok za krokem

Technologie pokládky je stejná: při spojování prvků v závislosti na zámcích existují pouze některé funkce.Postup bude následující:

 1. Substrát se pokládá na vyrovnaný podklad, jeho spoje jsou lepeny páskou.
 2. Klín nebo kousky překližky o tloušťce 10–15 mm jsou instalovány po obvodu místnosti.Laminátové desky proti nim přiléhají.Tímto způsobem vytvořte kompenzační mezeru po celém obvodu místnosti.Je nutné, aby povlak nenapučoval v žáru nebo ve vysoké vlhkosti.
 3. Podél jedné stěny - obvykle naproti vstupu - začíná pokládka první řady.První řada má hrot ke zdi (lze jej oříznout).Celá řada spočívá na klínech měřících mezeru.Extrémně spočívá na klínech také s postranním zámkem (lze jej také odříznout).

  Technologie pokládky laminátu v grafickém obrázku

 4. Všechny prvky v řadě jsou vzájemně spojeny.
 5. Poslední deska musí být často oříznuta: není zahrnuta v délce.Klínky by také měly stát na této straně, proto je velikost o 10-15 mm menší než vzdálenost ke zdi.Označíme jej pro řezání následujícím způsobem: otočte desku „čelem“ dolůtakže požadovaný boční hrot je vpravo.Spojíme tuto hranu s čepelí, čtvercem nakreslíme čáru, která prodlužuje okraj nainstalované desky.Na zakreslené čáře odřízněte požadovaný kus a nainstalujte.
 6. Pokud první řádek začal celou deskou, pak druhá polovina, třetina atd.Všechny řádky jsou tedy shromážděny.V tomto případě slouží jako vodítko vyvinuté schéma stylingu.
 7. Poslední řádek musí být často zkrácen na šířku.Nic komplikovaného, ​​hlavní věcí není zaměňovat stranu, kterou jsme odřízli: nechte část, na které je špička ponechána.

Je-li geometrie místnosti správná, žádné potíže.Pokud dojde ke zkreslení, musíte jej snížit.Při dokončování prahu mohou existovat otázky: deska v blízkosti čelistí není řezána hladce, ale v oblouku při zachování mezery 10-15 mm.Proč v oblouku?Takže pod pásem dveří jakéhokoli tvaru nebude žádná díra.

Metody pokládání laminátu: dvě zámky - dvě metody (video instrukce)

Technologie pokládky laminátu závisí na tom, který ze zámků na podlahové krytině.Jsou vyrobeny ze dvou typů - „click“ (Click) a „lock“ (Lock).Nebudete zmateni, protože obal je napsán na obalu každého balení a mnoho z nich má piktogramy vysvětlující princip stohování.

Způsob pokládky závisí na systému zámků v laminátu

Způsobem bez kladiva je zámek „klikání“

Pomocí zámků na kliku je vhodnější sestavit prkna jeden po druhém.Systém je pojmenován tak kvůli charakteristickému kliknutí, které je slyšet, když se čepel dostane do drážky.S takovým systémem se nejprve připojíboční zámky, pak podélné.To se děje následujícím způsobem:
 • je nainstalovaný prvek přiveden na stranu k prvku namontovanému pod úhlem 45 °,
 • s mírným tlakem je hrot zasunut do drážky a vyrazí hřbet ruky;
 • spusťte desku na podlahu a ukázalo se, že je připojena k boční ploše vlevo;
 • sbírejte tedy celou první řadu;
 • ve druhé řadě je první deska instalována stejným způsobem, pouze s podélnou drážkou: v úhlu 45 ° ji uvedeme, vložíme do drážky a zatlačíme ji, dokud nezacvakne, ji spusťte dolů;
 • první desky ve druhé řadě jsou nejprve spojeny s bočním zámkem;
 • na deskách spojených bočními stěnami zvyšují okraj o několik centimetrů;
 • vložit podélný čep do drážky předchozího;
 • s lehkým úsilím zacvakněte, v případě potřeby je vyrazte pouze dlaní.

  Grafické znázornění postupu pokládky laminátu se zámkem pro klikání

Podívejte se na video, jak pokládat laminát se zámkem pro klikání.

Jak nainstalovat zámek se zámkem [Zámek]

Zde musí být zámek vložen na boku a způsob montáže je odlišný.Budete potřebovat kus laminátu s hrotem a lehkým kladivem (gumová palička).Desky jsou položeny na podlaze a upraveny tak, aby ležely přesně proti sobě.Posunují hrot blízko drážky, vloží kus laminátu na druhou stranu a poklepou kladivem, čímž se dosáhne spojení.

Jak položit laminát pomocí Lok systému

Metoda je také jednoduchá, ale vyžaduje opatrnost: můžete použít kladivoPříliš mnoho na to, abych zasáhl a zlomil hrad.Pak musíte použít jiný prvek.

U této metody je vhodnější položit laminát nejprve sbíráním jednotlivých řad a poté jejich spojením.Schematicky je to znázorněno na níže uvedené fotografii.

Takže je vhodnější položit laminát na svůj vlastní systém „lock“

Více informací o této metodě najdete ve videu.Není slyšet žádný zvuk, ale vše je jasné.

Výše ​​popsané způsoby pokládky laminátu mohou být provedeny téměř vzduchotěsně, v každém případě může být množství vody, které může proniknout do prostoru mezi švy, značně sníženo.K tomu použijte speciální lepidlo.Namazávají hroty naskládaných desek.Kompozice si zachovává svoji elasticitu po dobu 10 minut, proto nanáší lepidlo těsně před instalací.

Nevýhodou této technologie je, že povlak se stává téměř monolitickým.Pokud potřebujete vyměnit jednu nebo více desek, nebude to fungovat.

Jak rovnoměrně řezat laminát

Laminátové desky můžete řezat:

 • pomocí skládačky (nejvhodnější);
 • pila;
 • s ruční kotoučovou pilou.

Aby se zabránilo otřepům na čelním povrchu při řezání, měla by čelní plocha ležet.Aby byl řez rovný, použijte vodítka - pravítka (prkna) z kovu nebo dřeva.Při použití pilové pily by pravítko nemělo dát příležitost „vylézt“ na požadovanou polovinu.

K kreslení čar je možné použít nejen čtverec, ale také jej použít jakovodítko při řezání

Při řezání je vhodnější použít úhly.Je tlačen na dlouhou stranu, druhá slouží jako vodítko.