Jak postavit dům pro kutily pro 10-20 kuřat

Hospodaření v chalupách pro domácnost nebo v létě je velkou pomocí.Vejce a maso budou mít i tucet kuřat.První věc, kterou musíte udělat, je postavit kuřecí koňak pro 10–20 kuřat.Budova může být docela levná.

Optimální rozměry

Pokud přistupujeme k otázce stanovení velikosti kuřecího měchýře opatrně, pak pro každé plemeno drůbeže existuje určitá norma „životního prostoru“.Ale v zemi nebo v soukromém domě málokdy chová plnokrevného ptáka.Proto přicházejí od středu.

Existují některá obecná doporučení, která by měla být dodržována při vytváření projektu kuřecí moči

Odhadujeme plochu a velikost budovy

obvykle pocházejí z plánovaného počtu ptáků.Předpokládá se, že 2 až 4 slepice mohou žít na ploše 1 m2.Pokud mluvíme o brojlerech, můžete si vzít 3-4 kusy zametr čtvereční.Jsou neaktivní a tato oblast jim stačí.Pokud mluvíme o nosnicích, plemenech masa a vajec, předpokládá se, že optimální počet je 2-3 ptáci na čtvereční plochu.Kuřecí bedra pro 10 brojlerů může mít rozlohu -2-3 čtverce, kuřata pro 10 kuřat - u slepic nebo plemen masa a vajec - vyžaduje 4-5 čtverců.Pokud se rozhodnete postavit kurník pro 20 kuřat, pro brojlery bude plocha 5-7 čtverců, vejce a maso - 8-10 čtverců.

Krásný dvorek pro 10–20 kuřat nelze na zahradě skrýt

Ale znalost oblasti kuřecího koňaku pro 20 kuřat nebo 10 není vše.Velikost je stále nutné určit.Nejčastěji se snaží vytvořit obdélníkový objekt: 3 * 1,5 m;4 * atd.V takovém případě můžete dům vyčistit, aniž byste šli dovnitř - hrábě, škrabka, koště se dostanou i do nejvzdálenějších rohů.Náměstí v tomto ohledu není tak pohodlné, i když malá kuřecí bedra pro 10–20 kuřat stále nebude velká.Náměstí je tedy normální.

​​

Jak vysoký by měl být kuřecí koňak

Při stavbě kuřecího koše je třeba také určit výšku budovy.U ptáků stačí výška asi 140 - 150 cm, ale musíme si uvědomit, že budete muset vyčistit, sbírat vejce, změnit podestýlku v domě.Při výběru výšky domu tedy vychází z vlastního pohodlí.Z tohoto důvodu je střecha vytvořena nad úrovní hlavy - takže můžete chodit vzpřímeně.

Výška závisí na tom, zda jdete dovnitř za účelem údržby nebo ne

Bez překrývání

Existuje střechadvě možnosti.Za prvé: pokuddům bude bez překrývání (strop), můžete vyhnat stěny o asi 140-150 cm, udělat štít střechu a zvednout brusle o 180-200 cm (nebo mírně vyšší, jak si přejete).V tomto případě bude možné bez problémů se pohybovat po středu místnosti, ale i tak zřídka obcházíme okraje.Obvykle se vyskytuje okouna a hnízda a může se jednat o vrh.V této zóně je nutné pečlivě pracovat a chránit hlavu.

Může se také stát, že se uvnitř nebudou překrývat

Výhodou této možnosti je, že s takovým zařízením ušetříme na materiálu stěn.Nevýhodou je, že zahřívání střechy trvá déle: musí být izolována po celé ploše, což je mnohem více, než je potřeba při zahřívání stropu.Obecně je však tato možnost levnější, ale také méně výhodná (musíte se starat o hlavu).

S podkrovím

Druhou možností, jak monolitně postavit slepici pro 10–20 slepic, je vytvořit mini kopii běžného domu.V tomto případě jsou stěny poháněny do výšky, která je nezbytná pro volný pohyb uvnitř.Toto je výška člověka plus 10-20 cm. Mějte však na paměti, že část výšky se bude překrývat, bude tam další patro a položí se na něj.Každý vyžaduje výšku asi 15 cm.Takže, pokud je výška majitele kuřecího koše 180 cm, budete muset udělat stěny s minimální výškou 220 - 230 cm.

Při překrývání budete muset izolovat méně

Jak vidíte, tato možnost bude vyžadovat vícemateriály na stěny, ale bude možné izolovat pouze strop (strop) a podkroví by mělo zůstat chladné.V podkroví lze také ukládat slámu, stelivo atd.Ale nezapomeňteo hlodavcích, kteří zbožňují taková úložiště a mohou být problémem.

Na sloupech

Jiná možnost: na sloupech vyrobit kuřecí bednu pro 10 slepic.V tomto případě jsou v rozích budovy vyhloubeny 4 trámy, překrývání podlahy se provádí ve výšce 50–80 cm od úrovně terénu.Střecha je vyrobena ve výšce 180-200 cm. Obecně je to výhodná varianta pro mini-kuřecí bednu pro letní sídlo.Možnost, spíše v létě, ale může být izolován.Aby se pták dostal dovnitř a ven, vytvořili šikmý žebřík z desek s tenkými tyčemi přibitými po asi 10 cm - aby se usnadnilo pohyb ptáka.

Co není možnost slepičího kuře pro 5-6 slepic

Obecně si vyberete výšku a celkový plán výstavby podle vlastního uvážení.

Materiál pro konstrukci kuřecího koše

Pro stěny kuřecího koše je materiál vybírán podle zamýšleného použití.Pro letní drůbež jsou vhodné desky, překližka, OSB.Tyto budovy jsou vyráběny podle principu konstrukce pouzdra rámu: sestavují rám z tyče, opláštějí jej deskami nebo deskovým materiálem.Úkolem těchto budov je chránit před sluncem, deštěm větru a dokonale se s tím vypořádat.

Stejné materiály lze použít pro zimní družstvo jako pro léto, ale stěny budou muset být izolovány.Stále můžete používat klády, dřevo, plyn nebo pěnový beton, adobe, tvárnice, skořápku, pískovec atd.V zásadě veškeré stavební materiály.Pokud zbude nějaký materiál z budovy domu, lázeňského domu, stodoly, lze jej uvést do činnosti.Pouze část materiálu během výstavbyzimní družstvo vyžaduje povinné oteplování, další se neobejde (v závislosti na tloušťce stěny, zimních teplotách).

Prkna, OSB, podšívka, překližka - to jsou nejoblíbenější materiály pro stavbu kuřecího koše

Kuřecí koňsko pro 10–20 kuřat je obvykle pokryto levným materiálem.Nejčastěji se jedná pouze o břidlici nebo břidlici, ale můžete použít jakýkoli jiný materiál.Pouze pokud plánujete kovovou střechu (z kovové dlaždice, profesionální podlahy), zvažte, že slepice nemají rádi hluk.Během deště nebo krupobití mohou být vystrašení, což ovlivní počet vajec nebo přírůstek hmotnosti.

Izolace - minerální vlna nebo polystyren.Minerální vlna je propustná pro páry, proto je možné v kuřecí bedně (pokud jsou stěny také propustné pro páry) automaticky udržovat normální vlhkost.Polyfoam neumožňuje průnik vlhkosti, ale je levnější a používá se k výstavbě rozpočtového domu.Jen si pamatujte, že v takovém ohřívači (polystyren a minerální vlna) se myši rádi usadí.A to je katastrofa.Chcete-li zablokovat jejich přístup ke zdi, je tažen ze dvou stran jemným kovovým pletivem (velikost buňky - čím menší, tím lépe).

Existuje také extrudovaná polystyrenová pěna.Je to mnohem dražší než výše uvedené možnosti, ale plus je, že nezačne plísně, bakterie se nerozmnožují, hmyz a hlodavci to nemají rádi.A přesto - má vynikající tepelně izolační vlastnosti a pro zahřívání moči je dostačující tloušťka 2-3 cm (pěna potřebuje více než 5 cm), takže ve skutečnosti náklady na izolacinebude moc růst.

Výkresy a projekty

Letní bedna 10–20 slepic je malá budova zpravidla vyrobená ze dřeva.Mini-drůbež s výběhem, který obsahuje méně než tucet ptáků, má velikost 3 x 1,5 m. Navíc je zde výběh - zděná plocha.Stejná místnost, ve které kuřata stráví noc a klus, má hloubku 80 - 100 cm, šířku 140 - 160 cm a jeho výška je asi 1 metr.

Letní bedna pro 5–9 kuřat s procházkou je velmi malá budova

Pro údržbu - změna ubytování, čištění - v zadní stěně jsou dveře.Pro světlo je zde malé okno zavřené okenice.Obecně je ideální pro letní chaty pro malý počet kuřat.

Kuřata pro 10-15 kuřat je již vážnější stavbou.Rozměry se zdvojnásobí: 1 * 2.Výška může být stále malá - veškerá údržba může projít dveřmi v zadní stěně.Není třeba jít dovnitř.Pokud v extrémních případech.

Výkres s velikostí slepice pro 10 až 15 kuřat

Pro ještě větší počet ptáků by mělo být provedeno ještě větší kuřecí stáji.To už je pravda - stodola nebo změna domu.Už můžete jít do takové místnosti.

Pokud jsou zimy zasněžené, budete muset udělat vysoké svahy a střecha

Upozorňujeme, že i v nejmenším domě by měla být okna.Nikdo nebude dávat kovový plast, ale mělo by být vyžadováno sklo.V sezónním kuřecím moku stačí jedna sklenice, v zimě jedna dvě.A druhýlze nastavit pouze v chladu.A ještě jedna věc: je žádoucí mít na okně rolety.Tím získáte příležitost změnit délku denního světla.

Existují projekty drůbežích kursů neobvyklého tvaru - ve tvaru trojúhelníku nebo vigvamu.Tento typ konstrukce je optimální.Když utrácíme minimum prostředků na výstavbu, dostaneme solidní oblast.

Neobvyklý tvar.Ukazuje se, že podlahová plocha je velká a náklady jsou velmi malé

Tato kuřecí bedra pro 10–20 slepic je postavena pomocí technologie rámu.Neexistují žádné stěny jako takové, jsou pokryty měkkým střešním materiálem.Velmi racionální konstrukce.Je také vhodný pro zasněžené oblasti: s takovým sklonem se trochu zpozdí.

Coop pro 10–20 kuřat: vybereme a uděláme nadaci

Typ nadace závisí na typu vybraného materiálu.Pokud se jedná o rámovou konstrukci nebo nosník, použijí se klády, nejoptimálnější je sloupcový základ.Náklady na čas a peníze jsou minimální, dostatečná spolehlivost a možná deformace sloupců jsou kompenzovány vazbou a elasticitou materiálu.

Dokonce i malý kuřecí koňák je lepší nasadit na základnu

Pokud budou stěny postaveny z bloků jakéhokoli typu, cihel, skořápky a podobných materiálů, potřebujete pásový základ.Jsou zde další náklady, ale nebude to fungovat jinak.Ještě lepší možností je založení ve formě talíře, ale náklady jsou ještě vyšší.Ale můžete použít kamna jako drsnou podlahu a s takovým základem není žádný mrazivý potah děsivý.

Přípravasekce pro zakládání

Chcete-li postavit kuřecím mechem pro 10 slepic vlastními rukama, nejprve vyčistěte oblast.Je nutné odstranit celou úrodnou vrstvu.Jeho tloušťka může být 20 cm nebo více a může být pouze 5. V každém případě odstraníme vše, včetně kamenů, kořenů atd.Vyrovnáváme plošinu narážením.Pro pěchování můžete použít kus kulatiny velkého průměru s řídítky připnutými nahoře.

Můžete použít kameny.Je důležité pouze odstranit úrodnou vrstvu

Půdu je nutné odstranit, protože zvířata a zbytky rostlin uvnitř ní ve výstavbě začínají hnit.Takže k odstranění úrodné vrstvy půdy je nutné.Provádíme další stavební práce na vyčištěném a vyrovnaném místě.

Sloupový základ

Sloupy pro založení domu lze skládat z cihel, ale je nejjednodušší použít betonové bloky o rozměrech 20 x 20 x 40 cm.Pokud stavíte slepici pro 10–20 kuřat, je nepravděpodobné, že by vaše budova byla větší.Nejdelší délka strany, která může být 4 metry.Pokud je zima zasněžená, můžete na tuto stranu umístit tři sloupy: dva na okrajích a jeden uprostřed.Pokud délka stěny slepice nepřesáhne 3 metry, vložíme pouze rohy do podpěry.

Na vybraných místech vykopáváme díry, které jsou o něco větší než budoucí příspěvky.Hloubka otvorů je 25-30 cm. Rozlitý kámen středové frakce nalijte na dno, dobře ho uhodíme.Tloušťka vrstvy ve stlačené formě je 15 cm, na zhutněný štěrk nalijeme písek a dobře ho stlačíme.Na tomto základě můžetedát bloky.Musí být umístěny „na obzoru“.K tomu můžete použít kolíky s lanem napnutým na úrovni, nebo můžete na bloky položit i prkna, položit na ně úroveň budovy a orientovat se na ni.

Tyto bloky se obvykle používají k ukládání dřevěných a rámových kuřecích košelů

Poté, co jsou bloky vyrovnány, můžete začít pokládat postroj.To je buď trám (pro rámovou nebo dřevěnou konstrukci), nebo polena.Páskování paprskem /kmenem by mělo být ošetřeno impregnací.Pod nimi je žádoucí položit kus střešní krytiny nebo hydroizol (moderní a vylepšený analog střešní krytiny) složený do dvou vrstev na sloupy.Ve skutečnosti všechno můžete postavit kuřecí dům.

Pásová nadace pro kuřecí měď

Pásová nadace se obvykle vyrábí pro kuřecí měď pro 20 kuřat, která budou postavena z jakýchkoli stavebních bloků, arbolit, adobe,skořápka, cihla atd.Chcete-li vytvořit betonovou pásku, budete muset kopat příkop podél obvodu budoucí budovy s hloubkou nejméně 50 cm a šířkou nejméně 35 cm. Pokuste se, aby stěny příkopu byly rovnoměrné, a pokud je půda volná, s mírným sklonem.

Spodní část příkopu je očištěna od kamenů, kořenů, vyrovnaných, vrazil.Drcený kámen střední frakce se nalije na dno, beran se vyrovná.Tloušťka vrstvy - 15 cm (stlačená).Stavební písek se nalije na vršek a vrazil se.Tloušťka vrstvy je asi 10 cm a dále se ve výkopu z desek shromažďuje bednění pro lití betonu.Bednicí panely by měly stoupat nad zemí nejméně o 10-15 cmpodlaha kurníku bude mírně zvýšena.

Pásková základna - pro vážné stavby nebo velmi obtížné půdy

Pro zvýšení odolnosti vůči pohybům půdy během vymrazování je uvnitř základu pásu umístěna výztuž.V tomto případě stačí dvě tyče o průměru 10 až 12 mm (žebrované, ne hladké), které jsou umístěny ve vzdálenosti asi 15 cm od sebe. Vzdálenost od tyčí k bednění je alespoň 5 cm. Vzdálenost od dna by měla být stejná nebo větší..

Posledním krokem ve výstavbě pásového základu pro kuřecí mech 10–20 slepic je betonové lití.Značka betonu - M150, nedělejte méně.Poměry jsou standardní: pro 1 díl cementu M400 bereme tři díly drceného kamene střední frakce a čtyři díly suchého písku.Voda - 0,7-0,8 dílů.Všechny promíchejte a vyplňte bednění.Po zarovnání horní hrany zavřeme základ filmem a počkáme 1-3 týdny.Je-li teplo (+ 20 ° C a více), počkáme týden, pokud od + 17 ° C do + 20 ° C - dva, pokud je méně než + 17 ° C - tři.Poté můžete bednění odstranit a pokračovat ve stavbě.

Nezapomeňte, že betonový základ, i když je kuřecí koňský nos 10–20 slepic, musí být vodotěsný.Může být dvakrát pokryta živičným tmelem, nebo je možné pokládat dvě vrstvy hydroizolace.Pokud je vlhkost v oblasti vysoká, je lepší použít obě.

Oteplování a parotěsná zábrana

Stěny v kurníku jsou stavěny podle zvolené technologie.Nejsou zde žádné nuance.Ve skutečnosti také izolace, ale stojí za to mluvit o izolaci, protože tato budova má stále svou vlastnífunkce.

Nainstalujte tepelnou izolaci mezi oběma vrstvami pokožky - jedná se o zimní koš

Minerální (čedičová nebo skleněná) bavlněná vlna

Oteplováníminerální vlna se nejčastěji vyrábí, pokud je kuřecí bedra pro 10–20 kuřat postavena na principu rámové bytové výstavby.Sestavený rám je venku opláštěn položením vrstvy hydroizolace pod materiál (překližka, OSB, desky).Současně si uvědomte, že mezi izolací a vnějším pláštěm musí zůstat ventilační mezera 2–3 cm, kterou lze zajistit rozestupem mezi tyčovými tyčemi nebo nataženým provázkem (zajistěte pomocí konzol ze sešívačky).Druhá možnost je méně spolehlivá, ale rychlejší a levnější.

Pro izolaci kuřecího moku minerální vlnou je nejlepší vzít tvrdé nebo polotuhé rohože.Jsou rozřezány na kousky požadované délky a vloženy do vzpěry mezi stojany ze strany místnosti.Ukazuje se, že zvenčí dosedají na prkna nebo na napnutá vlákna.Tloušťka izolace je 5-10 cm (v závislosti na oblasti) a materiálu vnějšího pláště, ale v žádném případě by neměla přesahovat přes stojany.Pokud šířka stojanů není dostatečná a izolace je silná, prkna /prkna jsou vyplněna přes stojany.

Příklad rámu pro kuřecí mříži

Při konstrukci nainstalujte stojany tak, aby mezi nimi byla vzdálenost 3-5 cm menší než šířka izolace.Díky větší šířce se izolace udrží (elastická silová práce).Jen buďte opatrní: změřte skutečnou šířku role aNepoužívejte číslo na roli.Může se lišit o několik centimetrů, hrany se mohou ohýbat, takže v důsledku toho bude obtížné vložit izolaci, protože vypadne.Při zahřívání se snažte udržet kousky vedle sebe bez mezer.Pokud existují, vyplňte je tenkými proužky.Instalovanou izolaci lze upevnit pomocí běžného vlákna a sponek ze ze sešívačky konstrukce.

Na horní části namontované izolace je upevněna membrána proti parám.V nejjednodušší verzi se jedná o film o hustotě 200 mikronů.Ale je lepší vzít membránu za parozábranu.Připevňuje se k stojanům pomocí dřevěných lamel pomocí malých hřebíků nebo sponek ze sešívačky.U spojů by měl jeden list vstoupit a druhý nejméně 15 cm. K lepení listů se používá oboustranná páska.Ukazuje dvojitý šev, který poskytuje normální stupeň ochrany proti pronikání páry.Na horní stranu parotěsné fólie můžete upevnit materiál vnitřního obložení (překližka, OSB, GVL, GKL, desky).

Co není možnost.Také izolace ... Zbývá jen vymyslet něco s podlahou

Takže při zahřívání koše s minerální vlnou vypadá dort ze zdi takto (zevnitř ven):

  • vnitřní podšívka;
  • parotěsná zábrana;
  • izolace;
  • větrací mezera;
  • hydroizolace;
  • vnější kůže.

Sled vrstev zabraňuje pronikání vlhkosti dovnitř izolace.Tento úkol nemůže být 100%hotovo - páry stále pronikají.Proto je nutné mít mezi izolací a hydroizolací ventilační mezeru.Z tohoto důvodu pára zachycená v izolačních listech.Je to taková konstrukce, která zajišťuje, že izolace bude fungovat.

Polystyren a polystyrenová pěna

Při zahřívání polystyrenem a polystyrenovou pěnou je vše o něco snazší.Je sám o sobě parotěsný, takže ochrana před pronikáním páry není nutná.Je-li kuřecí bedra pro 10–20 kuřat postavena podle principu rámu, je možné mezi stojany položit pěnu.Řezá se pilou s malým zubem (na kov), upevněnou montážní pěnou s malým rozpínáním.Aby izolace „nechodila“, jsou prkna plněna podél stojanů na obou stranách.Pěna a polystyren lze pokládat jak z ulice, tak ze strany místnosti.Opláštění lze provádět v libovolném pořadí.Jediná věc: ze strany ulice pod podšívkou je však lepší hydroizolaci opravit.Obzvláště u polystyrenové pěny - „kvete“ z vlhkosti ve velkém množství.

Expandovaný polystyren se také používá k zahřívání kuřecího moku

Je-li kuřecí muška pro 10–20 kuřat vyrobena z materiálu propouštějícího páru (pěnový a plynový beton, dřevo, polena),měla by být z vnějšku izolována pěnou.Mezi stěnou a izolací musí zůstat ventilační mezera, která umožní odpařování vlhkosti ze zdi.K tomu je bedna nacpaná na stěnu pomocí tyče o tloušťce 20-30 mm.Poté je bedna napuštěna v opačném směru.Tloušťka tyčí není menší než tloušťka izolace.Mezi lamelamipultové lišty na montážní pěně fixují pěnu /extrudovaný polystyrenovou pěnu.Pak nahoře můžete připevnit vnější plášť.

Větrání

Slepice jsou při normální vlhkosti normální.Při snižování nebo zvyšování začnou bolet (vysoká vlhkost je nebezpečnější), takže by se během plánovacího období měla vlézt ventilace v kuřecím moku.V jedné ze stěn vytvořte otvor pro proudění vzduchu.Chcete-li to provést, můžete vložit kousek plastové trubky do zdi a vyzvednout kryt.

Větrání je velmi důležité.

Odtok vzduchu z drůbeže (výfuk) je trubka přes střechu nebo horní část stěny.Na ulici stoupá trubka o něco dále nad střechu a končí houbou nebo hledí - aby byla chráněna před deštěm a listovím.Přítok a výfuk mají v protilehlých rozích tak, aby vzduch prošel největší vzdálenost.Tento typ ventilace se nazývá přirozený, ale ne vždy funguje stabilně.

Pro stabilní provoz je do horní části stěny vložen ventilátor s krytem.Lepší, pokud má několik rychlostí.Tento typ ventilace nezávisí na počasí, ale závisí na dostupnosti elektřiny a vyžaduje zásah člověka.V zásadě je možné vytvořit obě metody a podle potřeby je použít.