Jak postavit dům z baru: technologie + foto reportáž + video

Rozhodnutí postavit dům ze dřeva není učiněno okamžitě a ani najednou.Je to jen to, že tato technologie s jednodušší montáží stěn vám umožní získat vynikající vlastnosti pro bydlení: v oblasti Moskvy stačí dřevo o tloušťce 195 mm.S takovou tloušťkou vnějších stěn bude teplá, ale pro úsporu při zahřívání je lepší ji izolovat (min. 10 mm venku) a vytvořit otočnou fasádu.Potom dojde také k úsporám na vytápění.

Plastičnost při zpracování je jednou z výhod dřeva

Jaké dřevo si vybrat

K výstavbě domu se obvykle používá jehličnaté dřevo.Existuje několik důvodů.Za prvé, vysoký obsah pryskyřic, což jsou přírodní konzervační látky a antiseptika.Díky jejich přítomnosti je dřevo zničeno na dlouhou dobu.Za druhé, rozumná cena.Můžete si samozřejmě postavit dům z bukového nebo dubového trámu, ale cena bude vysoká.Za třetí, dřevo je měkké, snadno zpracovatelné.

Ze všech jehličnanů je nejčastěji upravován dům z borovicového dřeva.S dobrým výkonem je relativně levný.Domy vyrobené z modřínu a cedru jsou zřídka zasazeny: příliš drahé.Z smrku ještě méně často, ale z jiného důvodu: je zničen rychleji než kdokoli a dokonce obtížně zpracovatelný.Takže pokud jde o dřeviny, ve skutečnosti není na výběr.V 95% je to borovice.Ale s druhem dřeva musíte pochopit.

Podle způsobu zpracování paprsku se to děje:

 • Pravidelný nebo pevný, neplánovaný paprsek.Řezem z celého protokolu je průřez čtyřúhelník (čtverec nebo obdélník).
 • Profilované dřevo.Vyřezává se také z celého kmene, ale po jeho zpracování: hroty a drážky jsou tvořeny frézami - profily, pomocí nichž se jeden paprsek spojuje s druhým.Rovněž jsou zpracovány boční hrany.Nechávají stroj již naplánovaný.Průřez - složitý tvar.Boční tváře mohou být hladké, zaoblené, kudrnaté - se zkosenými hranami, tvarem „hradu“ - četné vousy a drážky.
 • Lepený paprsek.Navenek podobné profilovaným, ale sestaveným (lepeným) z několika desek.

Pojďme analyzovat vlastnosti každého druhu dřeva, pokud jde o stavbu domu.

Dům z obyčejného paprsku

Pokud jste říkal, že jste se rozhodli postavit dům z paprsku, jasně jste pochopili obyčejný obdélníkový paprsek.Nebyl prostě žádný jiný nebo byl příliš drahý: byl přiveden ze zahraničí.Běžný paprsek je nejdostupnější, pokud vezmete náklady na metr krychlový.V důsledku všech požadovaných opatření však mohou být náklady na výstavbu vyšší než náklady na profil.Je to všechno o vlastnostech materiálu.Vedou k významným dodatečným nákladům i ve fázi výstavby: při stavbě domu z neplánovaného paprsku se nutně používá intervenční topení.Geometrie onnedokonalé, a pokud se tak nestane, foukání trhlin mezi korunami bude tvrdě sooooo.Druhým rysem - povrch stěn je nerovný a neobejde se bez dovnitř a ven.

Takto vypadá obyčejný paprsek

Kromě pokládky mezikorunové vrstvy je dodaný srub utěsněn a dodatečně utěsňuje švy.Těsnění nepotřebuje jeden, ale nejméně dva, někdy i více.A to vše proto, že je vyrobeno ze dřeva s přirozenou vlhkostí.V praxi to má následující důsledky:

 • Skládaný dům by měl být udržován po dlouhou dobu bez dokončení.Požadovaná doba expozice je asi dva roky.Navíc, první rok nezavřou střechu ani nestaví krokvový systém, zakryjí ji membránou a nechají ji tak.Ve druhém roce je položena střešní krytina.Během této doby dřevo vyschne, stěny se „posadí“ a můžete začít zdobit.
 • Po zaschnutí je tyč přirozené vlhkosti silně prasklá.Někdy se vytvářejí velmi hluboké a široké trhliny, které pak musí být utěsněny.V nejhorším případě se může objevit end-to-end.Existuje ještě jedna nepříjemnost: paprsek může „vést“: odšroubovat určitým směrem.Všechny tyto procesy jsou pro dřevo přirozené, ale je třeba mít na paměti.

  Trhliny mohou být hluboké

 • Řada přírodní vlhkosti je vysoce náchylná k rozpadu a modré.I při dodání může začít proces ztmavnutí dřeva.Proto musí být paprsek naskládán do větraných komínů a pod spodní řadypoložit obložení.Kromě toho je před položením do srubu nutné ošetřit dřevo ochrannou impregnací (antiseptika) a retardéry hoření.Je nezbytné pro veškeré dřevo, právě s vysokou vlhkostí jsou kladeny vysoké nároky na kvalitu zpracování.

Dalším rysem domu je obyčejný paprsek: stěny jsou nerovnoměrné.K tomu, aby jim dodali „slušný“ vzhled, jsou buď oříznuty dokončovacími materiály nebo leštěny.Resurfacing je však kontroverzní: intervenční pečeť je téměř nemožná.I když se vám podaří dřevo vyleštit, kam dát švy?

Ukazuje se tedy, že v důsledku toho mohou být náklady na dům vyšší: připočtěte náklady na dřevo k izolaci mezi topnými tělesy, materiál na konopí a samotnou práci (což není levné), náklady na vnější a vnitřní výzdobu.Zvažte také, že přinášejí na vaše stránky lišty - tyče v objednané délce.Misky jsou řezány na svém místě.To znamená, že dovednosti truhlářů musí být vysoké.Jak jsou rohy vyrobeny, záleží na tom, jak je řez proveden.A v dřevěném domě jsou to nejproblematičtější rohy.

Zde si přečtěte o technických vlastnostech dokončení dřevěného domu.

Vlastnosti profilovaného paprsku

Vzhledem k profilovému paprsku je první věcí, která upoutá vaše oko, téměř dokonalá geometrie a hladké povrchy.V každém případě by to tak mělo být.Při dobré kvalitě provedení není nutná povrchová úprava: zeď se okamžitě otočí rovně a hladce, alespoň okamžitě pro malování.

Druhý,také docela zřejmý rys - vzhledem k tomu, že plochy, které jsou spojeny dvěma profilovanými nosníky, mají vybrání a výčnělky (zámky) průchozích štěrbin nemohou být.Výrobci profilovaného dřeva tvrdí, že je možné pokládat stěny bez intervenční izolace: bude tak teplo.Ale jen málo lidí je poslouchá.Dali alespoň tenkou, ale izolaci.Někdo používá tenký substrát pod laminátem, někdo používá samorozpínací pásku pro instalaci plastových oken, stejně jako jutovou pásku a podobné materiály.

Mezi dřevem byl položen substrát pro laminát

Na fotografii je mimochodem nejběžnějším profilem vývojářů v poslední době „hřeben“.Může mít „zub“ různých výšek a šířek, ale milujeme všechny, protože je teoreticky nemožné „prorazit“.Přesto jsou zde pojištěni a pokládají topení.

Několik typických profilů paprsku (dva zcela vpravo na obrázku jsou slepené paprsky, ale stejný profil je vyroben z profilu z pole)

Obecně existuje velmi mnoho profilůhodně.Některé z nich jsou na fotografii.Při výběru dodavatele musíte věnovat pozornost nejen tvaru zámků, ale také tomu, jak jsou vyrobeny.Náhoda v jakémkoli páru by měla být maximální.

Poté, co se rozhodnete postavit dům z paprsku s profilem, musíte určit jeho vlhkost.Profilované dřevo je přirozená vlhkost (levnější), stává se - komorové sušení s obsahem vlhkosti nejvýše 14-16%.Rysy dříví přirozené vlhkosti již byly zváženy, pojďme nyní mluvitkomorové sušení.V podniku jsou instalovány velké sušicí pece, do kterých je naložen hotový profilovaný paprsek.Tam, za podmínek zvýšených teplot, ztrácí přebytečnou vlhkost.Současně se v komoře vyskytují všechny procesy, které obvykle doprovázejí sušení dřeva: praskne, točí se.V souladu s tím část jde do manželství a zbytek se prodává za vyšší cenu.Důvody, jak se zdá, jsou jasné.

Pokud se rozhodnete postavit dům z tyčinky sušicí komory, můžete začít dokončovat dříve.Srub by měl stále stát, ale bude to trvat 9–12 měsíců.V tomto případě se nové trhliny zřídka vytvářejí, rozšiřují se pouze stávající.Je však třeba mít na paměti, že vzhledem k vysokým nákladům na sušení nejčastěji snižují vlhkost na provoz - 16-18%, zatímco sušení v komoře je považováno za dřevo 8-12%.

V každém případě musí být mezery zapečetěny.Těsnění je potřeba ve velmi omezeném množství: v první řadě se budete muset podívat na všechny rohy a zářezy, pokud existují (tzv. Připojovací body mola).Dokonce i dobře vyrobená mísa během sušení může být nerovnoměrná, díky čemuž se objeví mezera.Rovněž paprsek může dopadnout, což také povede ke vzniku nebo rozšíření mezery.Během provozu je tedy nutná pravidelná revize úhlů.Dřevo je živý materiál a něco se neustále mění.Také po roce kalu budou muset být příliš velké trhliny v paprsku uzavřeny (bez fanatismu, aby koudel neotevřel trhlinu).

Srub je složen z očíslovaných polotovarů s lisovanýmimísa (čísla jsou na koncích modrá)

Se sestavou je snazší se vypořádat.Pokud si jen objednáte řezivo, můžete na místě řezat rohy z profilovaného paprsku, jako z běžného paprsku.Ale mnoho podniků, pokud existuje projekt, nabízí převzít část práce.S pomocí zvláštního programu vytvoří na panelu rozložení: vytvoří seznam „náhradních dílů“, ze kterých bude dům sestaven.Potom jsou z tohoto seznamu vyříznuty polotovary, navíc lisovanými houštinami.Polotovary jsou očíslovány a přivezeny na místo, kde bude dům zbývat, jako návrhář: skládací tyče podle čísel vyznačených na plánu.

To je výhodné, zejména pokud máte v úmyslu postavit dům bez vlastních zkušeností s výstavbou.Je zřejmé, že služba není bezplatná, ale můžete ušetřit na placení truhlářů: není nutné sestavovat tak vysoce kvalifikovaného designéra.Pouze v tomto případě, zda bude váš dům teplý nebo ne, záleží na tom, jak přesně jsou mísy vyráběny ve výrobě.Někdy existují společnosti, které dělají velmi nekvalitní škrty.Na fotografii vidíte několik z nich.

Špatně vyrobené mísy - bude neuvěřitelné vyhodit do vzduchu a těsnění ušetří špatně

Obecně platí, že existují mínusy a plusy, ale ve srovnání s obyčejným dřevem,profilovaný je výhodnější v konstrukci, ale za cenu může také vyjít levněji, pokud počítáte s dekorací.

O vlastnostech pokládání kabelů v dřevěných domech si přečtěte zde.

Lepený paprsek

Z názvu je zřejmé, že se skládá z lepených částí.PrvníLamely se vystřihnou, ošetří se antiseptiky, vysuší se na určitou vlhkost a potom se přilepí.Vzhledem ke složitému výrobnímu procesu je cena tohoto materiálu přibližně 2,5 až 3krát vyšší než u běžného materiálu a 80 až 90% než profil.

Jaké jsou jeho výhody?Správně vyrobená, nepraská, nevede k ní: suchý materiál nemůže vyschnout a lepené kuličky by neměly mít obsah vlhkosti vyšší než 12-15%.Proto proces dokončování, kdy je šířka paprsku dostatečná pro kompenzaci tepelných ztrát, lze vidět pouze v lakování nebo lakování, protože ochranná impregnace se provádí v podniku (v každém případě by měla).

Jak vypadá lepený paprsek a jeho profily

Dalším důsledkem nedostatečného smrštění je to, že po několika týdnech můžete okamžitě složený srub umístit pod střechu a po několika dalšíchtýdny a můžete začít dokončovat.Tato doba je nutná pro smrštění misek a geometrické rozměry lepeného paprsku by se neměly měnit.To znamená, že se dosáhne významné úspory času - vše, včetně dokončovacích prací, lze provést v jedné sezóně.

Je ale lepená korálek tak dobrá?Pokud jde o rychlost výstavby, ano.Má však vážné nedostatky.Za prvé: lepí se.Co skrývá jednu z hlavních výhod dřeva - šetrnost k životnímu prostředí.Druhá propustnost pro páry je nízká.Mnoho lidí staví dřevěné domy právě kvůli své schopnosti přirozeně regulovat vnitřní vlhkost.Lepený paprsek kvůli přítomnosti vrstev lepidla je toho zbaven.Ze všech výhod dřeva jenatraktivní vzhled, ale pórobetonový betonový dům, zdobený podšívkou odpovídajícího profilu nebo blokového domu, vypadá úplně stejně.Proto je použití lepených nosníků pro stavbu domu velmi kontroverzní otázkou.

Zde je popsána konstrukce dřevěného domu.

Fáze výstavby domu z trámu

Dřevěný dům má několik výhod:

 • Stěny jsou lehké, což způsobuje zatíženínízký základ, což znamená, že náklady na jeho instalaci budou nižší.
 • Dřevo - elastický materiál a kompenzuje malé pohyby nadace, aniž by byla narušena integrita budovy.A to opět umožňuje, aby se na dobře odvodněných půdách vytvořily dobře uložené základy.

Volba typu nadace závisí do značné míry na půdě, ale nejčastěji z ní dělají pásovou nadaci, pokud není potřeba suterén, můžete umístit sloupec (pro malé budovy dočasného pobytu - chaty, lázně)atd.) nebo hromada (s nebo bez roštu ).Výběr je přednostně založen na výsledcích geologických studií.Proces je popsán podrobněji zde.

Zatímco nadace „zapadá“, je dřevo připraveno.Celý paprsek a nagel jsou ošetřeny antiseptiky a retardéry hoření.Použijte kompozice, které netvoří film na povrchu kulatiny.Nebudou rušit proces sušení.Po přípravě paprsku začíná skutečná stavba domu:

 • Hydroizolace pro uzavření. Aby dřevo ze základu nenasávalo vlhkostje nutné položit vrstvu hydrofobního materiálu.Dříve byly pod první korunu položeny dvě vrstvy střešního materiálu.Dnes existuje více moderních materiálů - povlakování a válcování.Můžete je použít a v kombinaci: kabát, přilepit na roli.
 • Položení příruby. Paprsek je vybrán bez známek modré barvy, s minimálním počtem uzlů.Je žádoucí - ze střední části stromu - s maximální hustotou ročních prstenů.Dále je ošetřena impregnacemi určenými pro dřevo v přímém kontaktu se zemí.Aby byla zajištěna lepší bezpečnost první korunky, je zde trik: na hydroizolaci je položena široká deska impregnovaná živičným tmelem s opracováním.Položili na ni další vrstvu hydroizolace a nahoře je první koruna.Všechny tyto vrstvy jsou spojeny s nadací pomocí čepů, které jsou vloženy do základu.
 • Drsná podlaha. Klády podlahy jsou připojeny k první koruně - nosníku o průřezu 150 x 100 mm.Jsou rozloženy v krocích po nejméně 70 cm. Pro usnadnění práce se podkladové desky pokládají na zpoždění bez přibití.
 • Montáž zdí ze dřeva. Pokud není objednána nástěnná souprava s hotovými miskami, jsou „poraženy“.Pila podle vzoru.Šablona je nakreslena z kusu překližky, je zakroužkovaná a pak vyřezaná.Nejčastěji používají řetězovou pilu, ale vyžaduje se poměrně vysoký stupeň vlastnictví nástroje: přesnost řezu závisí na tom, jak teplý bude dům.Formy spojování dřeva - na obrázku.

Způsoby spojení paprsku


Už jsme hovořili o položení intervenční izolace: při použití obyčejného nosníku je to povinné, pro profilované dřevo je to žádoucí v miskách a zbytek je volitelný.Koruny jsou vzájemně propojeny hřebíky - dlouhými kulatými tyčemi, vyřezávanými z jednoho kusu dřeva, hmoždinkami - obdélníkovými nebo cvočky - kovovými tyčemi.V každém případě se pod spojem, do kterého je ucpaný spojovací prvek, vyvrtá otvor.

 • Sestavení krokvového systému. Pořadí prací závisí na vybraném typu střechy.Když je instalována jednoduchá sedlová střecha, jsou nainstalována ramena krokví, zatímco je instalováno podkroví, pořadí je jiné.Větruvzdorná membrána je navinuta a upevněna na sestavený krokevový systém.V této podobě je dům ponechán po dlouhou dobu na smrštění.
 • Otvory pro dveře a okna. Pro rychlejší smrštění a smršťování můžete vystřihnout otvory pro okna a dveře, vložit pigtail nebo upevňovací proužky.Bloky dveří a oken nejsou instalovány až do konce hlavního smrštění.

Po roce nebo dvou můžete začít zdobit.Po celou dobu usazování srubu je nutné sledovat procesy probíhající ve dřevě.Okamžitě je nutné rohy prohlédnout a v případě potřeby je propíchnout.Pak sledujte jejich stav a také spáry dřeva.Pokud jsou hmoždinky zasunuty s velkou námahou, může během sušení na nich paprsek viset, kvůli čemuž se tvoří trhliny.Tento problém můžete vyřešit uvolněním: vzítobrovské dřevěné kladivo a klepání na zdi, způsobující rychlejší smršťování.Stejná technika se používá, pokud dům sedí příliš pomalu.

Video ukazuje základní kroky, jak postavit dům ze dřeva.Přes lyrické odbočení, spoustu cenných informací.

Jak postavit dům ze dřeva: foto zpráva

Takový dům byl postaven.

Téměř hotové

Objednali jsme pro tento projekt nástěnnou soupravu a pod ní se nalil pásový základ.

Připraven základ s větracími otvory

Byly přineseny sochory s řezanými miskami.Byli pečlivě vyloženi, zatímco kontrolovali nedostatky.Jeden paprsek se ukázal jako problematický - byl uprostřed vazu a zadusený - pokrytý houbou a byl odložen pro samostatné „ošetření“.Ostatní byli pokryty impregnací (Valti Pohjusta) a naskládáni do hromádek.

Je vhodnější pracovat se širokým kartáčem

Aby nedocházelo k problémům s houbou, je pod každou desku ležící napříč položeno těsnění.

Dřevo je naskládáno do větraných komínů, takže podél jeho úspory

Rovněž byly zakoupeny role izolace a hřebíku.Gely byly impregnovány k koupání.Impregnace se nalije do staré lázně a nechá se půl dne, poté se vyjme a vysuší.

Izolace v zálivech a kolících

První korunka, poloviční paprsek, byla položena na hydroizolaci položenou na základu.Ve spodní části nemá žádné drážky.

Položení a vyrovnání první koruny

Kotvy byly přitaženy k nadacicvočky nalité do betonu.

Pod ořechy jsme ořízli mělké díry

Byla položena první korunka.Ten, který byl dříve založen na nadaci, se často nazývá „nula“.

Na nulu je položena první koruna

Měříme úhlopříčky.Aby se šálky bez problémů hodily a nedocházelo k žádnému zkosení, musí být stejné.Přípustná odchylka - několik milimetrů.

Měříme úhlopříčky, v případě potřeby se pohybujeme

Vyrovnávání úhlopříček, vyvrtejte otvory pro hmoždinky.Aby nedošlo k větším /menším otvorům, než je nutné, byla na vrtáku vysazena omezovací stromka.

Omezovač délky vrtání))

Pod paprsek jsme umístili ohřívač, ale na doporučení Finů jeho hrany „nedosáhly“ k okraji paprsku.Takže nebude čerpat vlhkost z ulice.

Izolace je užší než samotný paprsek

Stěny postupně rostou.V šachovnicovém vzoru je upevníme kolíky.

Přidáme stěny

Obecně je paprsek víceméně normální, ale existují problémy s nesprávně umytými šálky.Při položení paprsku získáme obrovskou mezeru.Abychom to vyřešili - poháry nastavujte pouze ručně, aby všechno šlo hladce.

Neměly by existovat žádné mezery.Jeden paprsek by měl ležet na druhém bez mezery

Odstranění těchto nesrovnalostí vyžaduje hodně času, ale postupně jsou všechny stěny rozloženy.

Stěny z profilovaného paprsku byly vyhnány

Pokračujeme k montáži krokvového systému.Za prvé, jak je obvyklé,podle projektu jsou dále zřízeny dvě extrémní farmy - všechno ostatní.

Sestavení krokvového systému

​​

Hotová bedna byla pokryta střešním materiálem.Takže nechte dům uschnout.

Téměř připraveno

Uvnitř jsme rozložili desky podkladu, přibíjeli každou pátou.Budou usušeny spolu s domem.

Hrubá podlaha byla jednoduše položena

Podobná videa


Chyby během výstavby domůz profilovaného dřeva jsou podrobně popsány a rozebrány v tomto videu.Velmi užitečné.Podívejte se.