Jak postavit garáž z sendvičových panelů

Pokud potřebujete prefabrikovanou, levnou a teplou garáž - věnujte pozornost sendvičovému panelu.Tento materiál je lehký, což umožňuje lehký základ.Navíc přichází okamžitě s nátěrem dovnitř a ven, takže není nutné ani dokončovací práce.Montuje se na kovový, méně často - dřevěný, rám během několika dní (v závislosti na dostupnosti hotového základu).Takže garáž z sendvičových panelů je dobrá volba.

Garáž jejich sendvičových panelů je teplá, má pevný vzhled

Z čeho jsou sendvičové panely vyrobeny z

Sendvičový panel je třívrstvá struktura, která se skládá ze dvou vnějších vrstev tvrdého materiálu a izolace,nachází se mezi nimi.

Struktura sendvičového panelu

Tvrdý materiál - nejčastěji je to galvanizovaná ocel.A právě takový materiál se obvykle používá při stavbě garáže z sendvičových panelů .A pocházejí z deskových polymerů, kompozitů ze dřeva a polymeru (WPC), deskových dřevotřískových materiálů (OSB, překližka, GVL, GSP atd.).

Je-li použit jako vnější plášť z galvanizované oceli, je potažen ochranným a dekorativním nátěrem.Nejčastěji je to jeden z vulkanizovatelných polymerů.Nejběžnější jsou polyester a pural (pural má lepší vlastnosti, silnější a odolnější).Polymerní film zvyšuje životnost materiálu, takže je necitlivý na agresivní prostředí.Barva povlaku z pozinkovaných kovových sendvičových panelů je vybrána podle tabulky RR a RAL a celkem může mít více než 240 odstínů.

Část tabulky RAL

Izolace v sendvičových panelech se používá odlišně:

 • Čedičová bavlněná vlna.Má dobré vlastnosti, ale má strach z navlhčení (ztrácí tepelně izolační vlastnosti) a absorbuje vodu ve formě kapaliny a páry.Když zamrzne ve vlhkém stavu, může se po rozmrazení jednoduše rozpadat.Pro odstranění této nevýhody je nutné zajistit utěsnění úseků, což je při konstrukci garáže problematické.
 • Skelná vlna.Nebojí se vlhkosti, ale práce s ní je velmi problematická - potřebuje plný ochranný oděv - silné oblečení, čepici, rukavice, vysoké boty, respirátor a brýle.Materiál je velmi lepkavý a nejmenší částice pronikají všude.Má dobré vlastnosti, ale málokdy se používá.
 • Polystyrén.Lehký materiál s buněčnou strukturou.Nebojí se vlhkosti, má velmi dobré tepelně izolační vlastnosti a je to nehořlavý materiál.Jeho nevýhodami jsou pomačkání pod zátěží (kompenzované tuhostí vnějšího pláště), hmyz a malá živá stvoření ho rádi okusují.Dobrá volba, ale ne nejlepší.
 • Polyuretanová pěna.Vynikající tepelně izolační materiáljejichž vlastnosti jsou nezávislé na vlhkosti.Nemá hnilobu, bakterie a houby v ní nehnízdí, hmyz a hlodavci to nemají rádi.Nevýhodou je vysoká cena, a sendvičové panely s takovou náplní jsou dražší.

Je-li to možné, je lepší postavit garáž z sendvičového panelu s izolací z polyuretanové pěny.I když se ukáže, že je dražší, nebudou problémy ani v případě zvýšení vlhkosti.

Typy profilů stěnových sendvičových panelů

Podle typu profilu jsou sendvičové panely stěn a střech.Liší se tvarem profilu (výška zvlnění) a rozměry:

 • Stěnové jsou:
  • se šířkou 1 000 až 1 200 mm:
  • s tloušťkou 60 až 260 mm.
 • Zastřešení:
  • šířka - 1000 - 1600 mm;
  • tloušťka 20 - 260 mm.
  • ​​

Plechy sendvičových panelů jsou spojeny zámky různých tvarů.Stěny obvykle mají zámek „jazyk a drážka“ a střešní mají zámek „překrytí“.

Zámky různých typů sendvičových panelů

Stěnové panely mohou být s hladkými nebo profilovanými stěnami.Profily mohou být běžné (zvlnění různých výšek /šířek) nebo mohou být dekorativní.

Instalace a upevnění

Garáž z sendvičových panelů patří do kategorie rámových budov.Pod nimi se obvykle montuje kovový rám (z profilovaných trubek), ke kterému jsou panely připevněny šrouby.Aby byla zajištěna požadovaná únosnost, měla by být minimální tloušťka stěny trubky 1,5 mm.Pro malou garáž mohou být stojany vyrobeny z trubek 150 x 50 mm, pro větší pevnostdo 150 x 150 mm.

Taková velká šířka trubek je vysvětlena vlastnostmi instalace sendvičových panelů - jsou připevněny k rámu a odchylují se od okraje 50 mm.Ukazuje se, že když se dva panely vzdálenost mezi dvěma šrouby je 100 mm.Pokud je šířka vzpěry 150 je 25 mm mm k síle větší přílohy.

Schéma instalace sendvičových panelů

Střešní krokvový systém garáže je vyroben z sendvičových panelů jako obvykle - z baru nebo uvařených ze stejných profilů jakoa rám.Minimální sklon střechy, pokryté tímto materiálem - 10 ° C.

Rám pro malou garáž pro jedno nebo dvě auta bez přípojek může být vyroben ze suchého dřeva o průřezu 150 x 150 mm.Jeho předem ošetřeny s bio-ochrannou sloučenin, pak - hoření.

Upevněte sendvičové panely pomocí speciálních samořezných šroubů (samořezné šrouby).Jsou vyrobeny z tvrzené oceli pokryté vrstvou zinku.Tato součást má vdiametr 5,5 mm a osmibokou hlavy.Někdy, pro zajištění utěsnění, použijte pryžový těsnicí podložky.Při jejich instalaci musíte zajistit, aby byla podložka pevně přitlačena k materiálu, ale šroub by neměl vnější vrstvu deformovat.

Správná instalace upevňovacích prvků

Při instalaci jsou šrouby umístěny přísně kolmo k povrchu, aby nedošlo k odchylkám, jinak je pravděpodobné, že dojde k poškození kovu a úniku vody.uvnitř panelu, což způsobí jeho zničení.

Minimální délka spojovacího prvku závisí na tloušťce panelu a je uvedena v tabulce níže.Obecněsamořezný šroub by měl být zašroubován do rámu nejméně 35 mm.To znamená, že jeho minimální délka je tloušťka panelu plus 35 mm.

Minimální délka upevňovacích prvků pro sendvičové panely

Počet šroubů na metr čtvereční plochy závisí na typu budovy a zatížení větrem v regionu.Při stavbě garáže z sendvičových panelů v Moskvě a v regionu nebo v Petrohradě stačí přišroubovat na bocích panelu krokem 300-400 mm.

Při montáži na kovový rám se na sloupky a příčky přilepí gumová těsnicí páska.Na jedné straně je lepivá vrstva chráněná pruhem papíru.Před instalací je papír odstraněn, páska je přilepena k rámečkům.

Způsoby instalace nástěnných panelů

Instalace nástěnných sendvičových panelů může být vertikální a horizontální.Pro každý z nich vytvoří rám, přičemž v každém případě zohlední vlastnosti upevnění.Vzdálenost mezi stojany se rovná šířce vybraného typu materiálu.Kratší vzdálenost mají pouze první stojany od rohu (150 mm, pokud se používají stojany 150 x 50 mm nebo 150 * 150 mm).

Při horizontální instalaci se první list instaluje přímo na základnu.Pro lepší tepelnou izolaci lze pod panely umístit pěnu nebo polystyrenovou pěnu.Zámek musí být nasazen tak, aby drážky byly venku.Voda tedy nebude protékat do křižovatky.

Ve vertikální instalaci začíná obložení stěnového sendviče z jednoho z rohů.Směr zámku je zvolen libovolně.Pro lepší tepelnou izolaci pod panelem můžete takédát pěnu nebo polystyrenovou pěnu.

Bez ohledu na typ stohování je třeba před upevněním listu zkontrolovat, zda je správně umístěn.Vezměte úroveň a zkontrolujte vertikální nebo horizontální styl.Teprve poté nainstalujte upevňovací prvky.

Během instalace lze odstranit jednu z nevýhod konstrukcí vyrobených z sendvičových panelů - nedostatek izolace ve švech, a proto jsou místnosti vyfukovány a rychle vynikají.Ke zlepšení tepelného výkonu je do spoje vložena montážní páska, butylová pryžová šňůra nebo tenká izolace.Někdy, aby byla zajištěna těsnost, je kloub potřen tmelem.To platí zejména při instalaci střechy, ale pro stěny garáže nebolí.Při spojování desek je důležité zajistit těsné dosednutí listů k sobě navzájem, ale je nemožné rozdrtit izolační materiál.

Po instalaci jsou rohy a boční spáry listů pokládány izolací a pokryty ozdobnými rohy nebo obložkami.Barva je vybrána tak, aby odpovídala základnímu nátěru nebo kontrastní barvě.

Montáž střechy

Střecha sendvičových panelů je provedena po opláštění stěn.Málo soukromých garáží má délku více než 12 metrů, takže je lepší položit střešní panely do celých plechů podél převisu.Tím se zabrání vytváření svislých spojů, které je obtížné vyrobit vzduchotěsně.

Pokud je krokevní systém sestaven z kovu, na nosníky a nosníky se přilepí pryžový tmel, začne se instalace.Při podlahy je zámek obrácen vzhůru nohama - směremna brusle.Před spojením je spoj listů potažen silikonovým tmelem.Tím je zajištěno dobré utěsnění střechy.

Při montáži střešních sendvičových panelů je třeba delší šrouby - zatížení větrem je větší (viz tabulka níže).

Délka samořezných šroubů pro připevnění střešních sendvičových panelů

Existují také vlastnosti upevnění:

 • Nejprve je možné plech upevnit pouze dvěmasamořezný šroub.Po zakrytí celého povrchu namontujte zbývající šrouby.
 • Přípravek je nainstalován v horní části vlny, počínaje shora, pohybující se dolů.
 • Instalační sklon je 500 mm podél roviny střechy.
 • Pod převisem jsou samořezné šrouby umístěny v krocích po 250 mm.
 • Po upevnění všech listů přitahují navíc překrývající se vlnu.K tomu použijte samořezné šrouby se štěrbinovým těsněním o průměru 4,8 mm a délce 28 mm. Krok instalace - nejméně 500 mm.

  Je obtížné provést svislé spoje vzduchotěsně

Po dokončení instalace střešních sendvičových panelů začnou dokončovat přesahy a hřeben.Jsou šity lisovanými prvky z galvanizovaného kovu odpovídající barvy.Při instalaci je důležité zajistit těsnost, pro kterou jsou prvky instalovány s přesahem 80-100 mm.Kromě toho jsou spoje potaženy tmelem pro venkovní použití.

Všechny další prvky jsou připevněny samořeznými šrouby s průměrem 4,8 mm a požadovanou délkou.Je povinné používat gumové těsnění.

Schémata uzlů

Ne vše, co lze vysvětlit naslovy, častěji grafický obrázek přináší více informací.V této sekci jsou shromážděny hlavní uzly, které mohou být užitečné, když stavíte garáž z sendvičových panelů.Všechno je nakresleno podrobně a podepsáno.

Úhlový spoj panelů (1 možnost)
Instalace vnitřního oddílu (možnost 2)
Instalace vnitřního oddílu (možnost 1)
Vodorovná křižovatka se svislým uspořádáním
Vodorovný spoj sendvičových panelů (výkres)
Přilnavost stěnových panelů ke zdi
Design oken
Úhlový kloub (možnost 2)
Dekorace brány (dveří)
Schéma svislého spojesendvičové panely
Přilehlé k soklu (možnost 2)
Přizpůsobení základně (možnost 1)

Pravidla pro skladování a provoz

Sendvič panelu musí být uloženna rovině.Pokud tomu tak není, použijte tyče nebo jiný podobný materiál, jehož povrch vytvoří rovný povrch.Tyče můžete dát s krokem 1,5-2 meta, ale musíte je sledovattakže jsou ve stejné horizontální rovině.

Životnost materiálu závisí na integritě polymerního povlaku.Proto se během skladování a během provozu pokuste nepoškodit povrch.Když se objeví škrábance, jsou odmaštěny a natřeny opravnými látkami.

Pokud je garáž vyrobena ze sendvičových panelů, musí být na místech odříznuta.Pokud je izolací minerální (čedičová) bavlněná vlna, proveďte to v respirátoru.Pokud je izolací skleněná vlna, je stále zapotřebí uzavřeného oděvu, ochranných rukavic a brýlí.

Kov lze řezat kovovými nůžkami (ručními nebo elektrickými).Používání úhlových brusek (kotoučů) s kotoučem je zakázáno: při řezání je kov v oblasti řezu velmi horký, zinkový povlak se odpařuje.Výsledkem je, že plátek po krátké době začne rezavit.

Garáž z sendvičových panelů: rozměry a provedení

Najít dokončené garážové projekty z jakéhokoli materiálu je docela obtížné.Ne vždy objednávají plnohodnotný projekt ani pro stavbu domu, ale o přístavbách není co říci.Při plánování garáže z sendvičového panelu se však nevyhnutelně zajímáte o optimální velikost.Pokud mluvíme o minimu, má se za to, že šířka garáže by měla být o 1 metr větší než šířka automobilu a délka - 1,5 metru.To je, pokud plánujete nainstalovat alespoň některé zařízení.S takovými rozměry může být umístěn poblíž zadní stěny.Pokud není k dispozici žádné vybavení, stačí přidat 1 metr k délce vozu.

Projektgaráž ze sendvičového panelu pro jedno auto

Pokud potřebujete pozorovací otvor, se vytvoří posunutím o něco blíže k jedné ze stěn a obvykle doleva.Na této straně je ponechán prostor, takže dveře lze v garáži bez problémů otevřít.Aby byla pohodlnější při check-inu, jsou na jámu položeny desky o tloušťce 40-50 mm.Snadno vydrží jakýkoli osobní automobil.

Projekt garáže pro dvě auta

Pokud existují dvě auta, vzdálenost mezi nimi by neměla být menší než 60 cm, ale pro pohodlí je lepší nechat stejný metr.