Jak postavit garáž z vlnité lepenky (profilovaný plech)

Pokud vaše auto vyžaduje levné parkovací místo, můžete si vyrobit garáž z vlnité lepenky.Montuje se rychle, není to drahé, ale co je nejdůležitější, snad to může udělat i neprofesionální stavitel.Je pravda, že je žádoucí mít svářečské dovednosti, ale bez nich se můžete obejít.

Garáž z vlnité lepenky může být vyrobena samostatně

Výhody a nevýhody

Nejdůležitějšíin - garážích vlnité lepenky může být dělána s vlastníma rukama, a v relativně malém množství, a malé množství času.Pokud je nadace již připravena, může trvat až týden, než se postaví středně velká budova.Další výhodou je nízká hmotnost materiálu.Je snadné s ním pracovat a základ může být lehký, což šetří.

Existují také nevýhody.Především stojí za zvážení, že kovový profil není nejodolnějším materiálem.Snadno se stříhá, chybí i při silném úderu.Z tohoto důvodu je garáž z vlnité lepenky postavena hlavně na nádvoří soukromého domudoma.Druhý bod - kov má vysokou tepelnou vodivost a bez izolace v garáži je v zimě velmi chladný a v létě horký.

Rozměry, místo na místě

Když uvažujete o stavbě garáže, musíte se na místě rozhodnout.Nejčastěji je postaven u vchodu.Někdy se brány otevírají přímo na ulici, někdy několik metrů ustupují od vjezdových bran, raději zaparkují auto pryč, pod ochranou plotu.

Výkres a rozměry garáží z vlnité lepenky pro jedno auto

Rozměry garáže, kterou vyberete, vycházejí z dostupnosti prostoru a práce, kterou chcete provést.Pokud neplánujete nic dělat, přidají metr k velikosti automobilu (k délce a šířce) a bude to minimální velikost bydlení pro vaše auto.Pokud dáte nějaké vybavení, budete muset přidat alespoň další metr na délku.

Pohodlná výška garáže je 2,6 m, minimálně 2,2 m. Jsou-li dvě auta, je hloubka považována za větší a vzdálenost mezi dvěma vozy musí být nejméně 0,6–0,8 m.

Rozměry garáže pro dvě auta

Základna pro garáž z vlnité lepenky

Při konstrukci garáží jsou oblíbené dva typy. základy: páska mělká nebo monolitická deska.Pásku lze provést na půdách, které dobře odvádějí vodu a nejsou náchylné k prohýbání.Zbytek je spolehlivější na výrobu kamen.Deska je ve fázi výroby více, ale dobrá věc je, že současně se spolehlivým základem vás okamžitěDostanete dokončenou podlahu v garáži, která zbývá pouze nivelovat a zakrýt něčím .

Vzhledem k tomu, že garáž a vlnitá lepenka vyžadují při lepení základny přítomnost rámu, je nutné pro lepší spojení uvolnit vyztužení nebo upevnit svorníky, na které bude rám připevněn.

Příprava na nalití pásového základu do garáže - bylo zřízeno bednění

Existuje i jiná ekonomická možnost - neudělit základ vůbec, ale kopat stojany do země.V tomto případě je rám vyroben ze silnostěnných trubek.Pod každým stojanem se vytvoří díra, do něj se nalije drcený kámen, umístí se stojan (je nutné jej ošetřit antikorozními sloučeninami), vrazil rozdrcený kámen kolem trubky, nalít beton.Vedle stojanů svařované pásky, sbírání celého rámu.Mezi stojany kopat malou drážku.Je asi 20 cm na šířku a do hloubky - je nutné odstranit úrodnou půdu.Drcený kámen je nalit do výsledné příkopy, stlačený.Úroveň drceného kamenného polštáře by měla být o něco nižší než úroveň země.Během instalace je profilovaný plech spuštěn na suti a spočívá na něm (měl by být vyrovnán s úrovní).Poté, co jsou stěny garáže postaveny z vlnité lepenky, jsou na obě strany profilovaného plechu položeny betonové pásy, které by měly přesahovat drážku.Ze strany ulice můžete okamžitě vytvořit něco jako slepou oblast - odklonit vodu od zdí garáže.Tím nechci říci, že tato metoda je „správná“, ale dělají to.Zvláště často - v chatkách, kde je garáž pouze dočasným přístřeškem.

Jak vytvořit rám

Je lepší svařovat rám zprofilovaná trubka.U stojanů se doporučuje průřez 80 x 40 mm s tloušťkou stěny 3 mm nebo více, pro páskování je možné menší rozměry.Další možností je ocelový roh se šířkou police nejméně 50 mm a tloušťkou kovu 3 mm nebo více.

Pokud svařování není jednou z vašich dovedností, můžete k montáži vlnité lepenky použít pozinkovaný profil ve tvaru písmene U.Šířka police není menší než 50 x 50 mm.Tento materiál se rozřeže na kusy požadované délky a shromáždí se pomocí šroubů.

Jatečně upravená těla garáže sestavená z pozinkovaných profilů pro připevnění profilovaného plechu

Někdy vytvářejí kostru garáže z vlnité lepenky ze dřeva.Není to nejlepší volba z hlediska požární bezpečnosti, ale v některých regionech je to paprsek - nejlevnější z možností.Průřez nosníku pro stojany a páskování je nejméně 80 x 80 mm.

Poté, co se rozhodl pro materiál rámu, musíte se rozhodnout, jak upevnit spodní postroj k nadaci.Existují dvě možnosti.Už jsme hovořili o jedné věci - zaklínovat cvočky v nadaci a druhou - připevnit úvazek k nadaci kotvami.V tomto případě je postroj vařen, položí kov na základ a zkontroluje úhly a úhlopříčky.Poté je hotový rám upevněn kotevními šrouby

Rám pro garáž z vlnité lepenky je obvykle vyroben z profilované trubky nebo ocelového rohu

Při montáži rámu jsou stojany umístěny tak, abypadl na ně kus plachet.Protože je profilovaný list namontován s překrýváním jedné vlny, výpočty budou potřebovat užitečnou šířku (takový parametr je v technických specifikacích. To bude krokinstalace stojanů.

Na sloupky jsou připevněny tři páskovací pásy - zcela dole a nahoře a uprostřed.Chcete-li zvýšit tuhost konstrukce, můžete vkládat rohy (na fotografii výše) nebo řezy - části šikmo přecházejí z jednoho stojanu do druhého.Pod regály brány se zpevní - přivaří dvě trubky nebo rohy.Horní nosník je také dvojitý - rozpětí bez podpěry bude pevné, takže nosník nebude klesat, přidá se druhá trubka.

V místech, kde jsou garážová vrata upevněna, jsou regály vyztuženy

S malou velikostí garáže a velkým potrubním úsekem se můžete vyhýbat pouze se dvěma prameny - horní a dolní.Ale pouze v těch oblastech, kde vítr není silný nebo garáž je chráněna zdí domu, plotem, jinými strukturami.

Střecha

Vlnité střechy na garážích obvykle vytvářejí jednostrannou nebo sedlovou střechu.Obě varianty se ukázaly dobře, ale je jednodušší implementovat jednostopou dráhu - pro vazníky a krokve je zapotřebí méně materiálu, méně je spotřeba vlnité lepenky.Předpojatost může být na jedné ze stran (na fotografii níže) nebo zpět.Vybráno v závislosti na situaci.

Příklad farem pro vytváření střechy s jedním sklonem garáže

V regionech se spoustou sněhu jsou jednostranné střechy zřídka vytvářeny - pro sníh je nutný velký úhel sklonu, a toa spotřebovává většinu úspor (jedna ze stěn musí být mnohem vyšší) a zatížení větrem se zvyšuje.Zde je garáž z vlnité lepenky často vyrobena s štítovými střechami.

Příklad nosníků pro sedlovou střechu

Doporučuje se, aby úhel sedlové střechy garáže byl alespoň 20 °.Při větším sklonu je střecha drahá a při menším množství sněhu se dobře neroztaví.

Výběr profilovaného plechu pro garáž

Vlnitá lepenka je vyrobena z pozinkované oceli.Tloušťka plechu - od 0,4 do 1 mm.Při stavbě garáže z vlnité lepenky má smysl, aby stěny a střechy vybraly materiál různé tloušťky.Pro střechu je normální tloušťka 0,45-0,5 mm, u stěn je lepší vzít 0,6-0,7 mm.

Kovový profil se vyrábí pro různé účely: pro stěny, střechy, ložiska (nevyžaduje rám).Materiál určený pro stěny je označen písmenem „C“, u střech - u písmene „K“ je ložisko označeno „H“.Je zde také dvojí účel - pro uložení na stěnách je označen „NS“.Někteří výrobci dali před tato písmena „P“, což znamená „vlnitá lepenka“.

Při stavbě garáže se materiály z vlnité stěny berou s označením „C“, u střechy s písmenem „K“.Dále v označení jsou čísla za písmenem.Označují výšku vlny.Například nápis С18 - může být dešifrován jako „kovový profil stěny s výškou vlny 18 mm.“Je to takový materiál, který se převážně používá na stěnách garáže.Má dostatečnou míru tuhosti (čím vyšší je vlna, tím větší tuhost) a zároveň není příliš drahá.V případě potřeby si můžete vzít ještě tvrdší C21.

Některé typy profilů a velikostí vlnité lepenky

Šířka vlnitého plechu závisí na výšce vlny.Čím vyšší je vlna, tím menší je šířka.V označení je celá šířka listu označena spojovníkem.Například profilovaný list HC44-1000 má šířku listu 1000 mm a H60-845 se získá se šířkou 850 mm.Při nákupu je však třeba mít na paměti, že plechy z kovového profilu jsou naskládány s přesahy - vertikální a horizontální.Požadovaný materiál je proto o 10-15% více než plocha, na kterou se vztahuje.

Existuje ještě jeden parametr, o kterém byste se měli rozhodnout - stavíte garáž z pozinkované vlnité lepenky nebo s polymerovým povlakem.Pozinkováno je levnější, ale více vystaveno povětrnostním faktorům.A přestože materiál s normální galvanizací může trvat asi 10 let, životnost barev může být 30 a více let.Vzhled garáže je často důležitý a galvanizace vypadá mnohem jednodušeji.

Pravidla instalace

Aby garáž z vlnité lepenky mohla sloužit po dlouhou dobu, je nutné dodržovat pravidla instalace.K upevnění kovového profilu se používají speciální samořezné šrouby s osmihrannou hlavou a těsnicí podložkou.Jsou vyrobeny z nerezové oceli, poté galvanicky pozinkovány.Pro zajištění těsnosti pod kovovou podložkou je pryžová.

Samořezné šrouby pro kovový profil a pravidla pro jejich instalaci

Při montáži profilovaného plechu se ujistěte, že gumové těsnění těsně přiléhá k materiálu, ale kov by neměl být drcen..Zašroubujte šrouby ručním vrtákem při nízkých rychlostech.K instalaci budete potřebovat speciální trysku pro osmihranný klobouk, je lepší ji magnetizovat - je snazší pracovat.

Pravidla pro upevňovací plechy

Při montáži na zdi se samořezné šrouby instalují buď do drážky nebo do hřebene volů - na tom nezáleží, ale na střeše jsou umístěny pouze do hřebene.Při montáži do drážky se používá hardware o průměru 4,8 x 28 mm, při montáži do hřebene se délka samořezného šroubu volí v závislosti na jeho výšce.K výšce vlny se přidá 35 mm a získá se minimální délka.Lze použít delší spojovací prvky, kratší - ne.

Stanovení délky samořezného šroubu pro profilovaný plech při montáži ve vlně

Připevněte plechy k rámu - k postroji.Frekvence, s jakou dali šrouby - skrz vlnu, jeden řádek vůči druhému - v šachovnicovém vzoru.Aby byla pevnost spoje obou plechů vyšší, po upevnění plechů se šrouby dodatečně zašroubují nebo se místo spoje umístí nýty.

Spojení dvou listů vlnité lepenky pomocí samořezných šroubů

Nyní o uspořádání vlnitých listů na rámu.Vlnu lze spustit svisle nebo vodorovně - žádný rozdíl.Pokud kupujete kovové profily od výrobce, mohou vyrobit plechy, které potřebujete, dlouhé (maximální délka 12 m).V tomto případě bude méně švů a také mírně nižší spotřeba (méně překrývání).

Když jsou dva listy spojeny podél vlny, jeden jde jeden po druhém.Vezměte prosím na vědomí, že boční vlny jsou různé - jedna je o něco širší, druhá je o něco užší a má odkapávací drážku.Ten, který již klesá, se překrývá se širším.

Pokud existují vodorovné spoje, musí být překrytí nejméně 20 cmPro lepší těsnost je kloub potažen střešními tmely nebo bitumenovým tmelem.Plechy musí být uspořádány tak, aby do spoje netekla voda (horní list uzavírá dno), proto instalace začíná zdola, pohybuje se nahoru.

Klouby a uzly

Při zdobení štítu střechy garáže jejich vlnité lepenky je zapotřebí hřebenový prvek.Prodává se ve dvou metrech.Úlomky hřebene jsou zasazeny s přesahem 20 cm, je lepší opatřit klouby bitumenovým tmelem.Upevňovací prvky se vkládají do hřebene se sklonem 20 cm.

Upevnění hřebene k profilovanému plechu na střeše garáže

Spáry v rozích garáže jsou uzavřeny speciálními rohy.Upevňují se pomocí malých 4,8 x 35 mm samořezných šroubů v krocích po 25–30 cm.

Na spoji krytinové profilované desky a stěny jsou otvory.Jsou zapečetěny pěnou a potom převisy přesahují profesionální plachtou nebo jiným materiálem rozřezaným na proužky.Existují také těsnicí pásky z pěnového polyethylenu.Jsou speciální pro určité profily, opakují průběh a existují univerzální profily - pouze pás.

Tradičním způsobem, jak se zbavit trhlin v garáži z kovového profilu, je montáž pěny

Izolace

Izolace garáže z profilovaného plechu je možná pouzepro případ, že si to zahřejete.Současně stojí za to vědět, že při správném zahřátí se „sluší“ slušné místo - bude to trvat 7–10 cm pro samotné topení, ventilační mezeru a vnitřní obložení.Zpravidla se pro izolaci používají dva materiály - čedičová vatová vlnatvrdé rohože nebo polyuretanová pěna (polystyren).

Jak izolovat minerální vlnou

K instalaci minerální vlny je nutná přepravka - ačkoli desky jsou tuhé, samy o sobě nemohou stát, potřebují podporu.Přepravka je sestavena z desek o šířce rovnající se tloušťce izolace nebo z pozinkovaného profilu se stejnou policí.Připevňuje se k rámu v krocích po 2-3 cm menších, než je šířka rohože.Tímto krokem se izolace stává překvapením, stojí pevně a nevyžaduje další fixaci.Aby byla spolehlivost zajištěna, musí být stále upevněna speciálními „samořeznými deštníky“, které jsou našroubovány do trubek /rohů postroje.

Byl sestaven galvanizovaný profilový rám, byly nainstalovány desky z minerální vlny

Po instalaci izolace se z 3 cm silných proužků naplnila protikusová bedna.Jeho směr je kolmý na latě.Těmito třemi centimetry je ventilační mezera, která je nezbytná k odstranění vlhkosti, která se hromadí v izolaci (kondenzát, ke kterému dochází v důsledku teplotních rozdílů v místnosti a na ulici).Minerální vlna nebude „žít“ ani bez koření.Pokud je nasycený vlhkostí a poté zamrzne, může se po rozmrazení jednoduše rozpadnout.A protože se garáž z času na čas obvykle zahřívá, několik z těchto mrazů je více než dost.Proto použijte buď jiný materiál, nebo proveďte větrání.

Aby se zabránilo tomu, že by minerální vlna měla vzrůstající význam, který se někdy vyskytuje uvnitř garáže, položí se na protikusovou mřížku parotěsná membrána.Musízabraňte vniknutí vlhkosti do místnosti, ale nezabraňte v opuštění izolace.Při instalaci parotěsné zábrany se snaží, aby byla vzduchotěsná.Za tímto účelem se na jednom plátně nachází nejméně 10 cm, klouby jsou slepeny oboustrannou páskou.Parotěsná zábrana je připevněna k přepravce pomocí proužků (na hřebíky, šrouby nebo svorky).

Rozvíjí se parotěsná membrána

Na tento celý koláč se plní vnitřní podšívka.Je to překližka odolná vůči vlhkosti nebo OSB, lze však použít i jiné plošné materiály - GVL, GSP a další.Ta jsou dokonce výhodnější, protože nespalují.

Použití polystyrenu

Polystyren jako ohřívač sám o sobě není špatný, ale v tomto případě tomu tak není.Garáž z profilovaného plechu se v létě zahřeje na pevné teploty a zahřátý polystyren emituje látky, které jsou zdraví škodlivé.To je jedna mínus.Druhý - není jasné, jak to opravit.Obvykle jsou připevněny ke zdi pomocí samořezných šroubů s velkými plastovými klobouky - deštníky, ale tato metoda nefunguje s vlnitou lepenkou - nedržíte ji.

Jak upevnit pěnu na profilovaném plechu

Existuje možnost - nainstalovat ji na těsnicí hmotu nebo polyuretanovou pěnu.Polyuretanová pěna se dobře fixuje, ale je hygroskopická.Bez přítomnosti větrací mezery, nasycené vlhkostí, bude to vynikající živná půda pro plísně, houby, hmyz.

Těsnicí prostředek je nehygroskopický, ale nákladný, protože je vyžadována kompozice se schopností pracovat v širokém teplotním rozmezí.Musí být odolný proti mrazu a musí tolerovat zahřívánívýznamné teploty.

Vytvořte bednu a do ní vložte polystyren

Další možností je vytvoření bedny z pozinkovaného profilu.Jeho krok je 1 metr, protože se jedná o standardní velikost pěnového bloku.V tomto případě mohou být vloženy a připevněny k přepravce.

Oteplování se stává stále populárnější pomocí pěnového polyurethanu, který se aplikuje z přístroje v souvislé vrstvě.V tomto případě nejsou žádné problémy se zapínáním, ale tyto služby jsou placeny - je vyžadováno speciální vybavení.Ale žádné potíže s instalací.

Tepelná izolace polyuretanové pěny napěněné polyuretanovou pěnou

Obecně se jedná o to, jak vyrobit garáž z vlnité lepenky vlastními rukama.Existuje mnoho dalších bodů a nuancí, ale jsou většinou individuální.Přečtěte si o tom zde, jak udělat podlahu v garáži a jak zakrýt betonovou podlahu zde.