Jak postavit prasátko sami

Je lepší chovat prasata v místnosti určené k tomuto účelu, nikoli společně s jiným skotem.Můžete si postavit prasátko vlastními rukama z jakéhokoli levného materiálu ve vaší oblasti.Je důležité znát funkce, správně vypočítat velikosti a proporce.

Prasata by měla být v pořádku, pak rychle porostou

Rozměry a uspořádání

Velikost prasete závisí na hospodářských zvířatech, která plánujete chovat.Záběry pro prasata různého věku vyžadují různé, stejně jako počet zvířat, která mohou žít v jednom kotci.Pro snazší navigaci jsou data uvedena v tabulkách.

Hospodářská zvířata Počet zvířat ve stroji Plocha na hlavu s chovem Plocha najedna hlava při podávání
Kanci 1 8 sq.m 8 m2.m
Prasnice jsou svobodné a těhotné do 2 měsíců 4 3 m2.m 2 m2.m
Těhotné prasnice ve 3. měsíci 2 6 sq.m 3,5 m2.m
Prasnice jsou ve 4. měsíci těhotné 1 6 m2.m 6 m2.m
Kojící prasnice s prasaty 1 10 m2.m 7,5 m2.m
Prasata do 5 měsíců 10-12 0,6 sq.m 0,5 m2.m
Chovné příušnice po dobu 5-8 měsíců 5-6 1,15 čtverečních metrů.m
Chov kanců 5-8 měsíců 2-3 1,6 m2.m
Výkrmová selata po dobu 5-6 měsíců 20 0,7 m2.m
Výkrmová selata 6-10 měsíců 15 1,0 m2.m

Na základě těchto velikostí je nutné naplánovat prasátko.Nemá smysl vyrábět mnoho kotců různých velikostí, protože v zásadě vyrábějí dvě velikosti 3 * 4 m - pro prasnice s selaty a údržbu zbytku hospodářských zvířat a stroje na krmení 4 * 4 metry.

Pokud to umožňuje šířka budovy, jsou stroje (stojany, ohrady) umístěny na obou stranách střední uličky.Pro pohodlnou údržbu je šířka průchodu nejméně 1,5 metru.Celkově je celková šířka prasete asi 10 metrů.Je to dlouho záleží na plánovaném skotu.Příklad uspořádání dvou řad strojů - na obrázku níže.

Rozložení prasete je 18,5 * 7,5 m

Pokud budova není široká, jsou ohrady provedeny na jedné straně, průchod je již hotovýnepříjemné pro práci se nedoporučuje.Je-li to nutné, je lepší učinit stroje méně hlubokými nebo mírně menšími, než je velikost normy.

Kromě toho je nezbytné zajistit přítomnost pěší zóny - letní oblasti s baldachýnem.Za teplého počasíprasata tráví většinu času venku.To má dobrý vliv na rychlost hromadného zisku.Také v tuto chvíli můžete stodolu zavřít kvůli opravám.

Dobrý design pro prasátko - s oploceným doletem pro každý ze strojů (viz foto).

Pohled z ulice
)
Je to před „vypořádáním“
Toto je prasátko s procházkou uvnitř - každýobráběcí stroj jeho výstup do uzavřeného ohrady
Toto je procházka pro selata, prasata budou potřebovat více pevných oddílů

V případě potřeby můžete prasátko rozšířit průchodem ze zadní části strojů - pro pohodlnou údržbu.Podobná možnost je na následujících fotografiích.Vchod do prasátka na jedné straně, chůze - na straně druhé.

Oplocená procházka na druhé straně budovy
Pro snadnější údržbu je lepší mít oplocenou chodbu v chlévě s procházkou

Nadace

Pod pigstami nejčastěji tvoří pásové základy.Jiné typy bází jsou vzácné.Někdy můžete vidět hromadu nebo sloupový sloup, obvykle s mřížkou.

Základová páska je vyrobena z mělkého pokládání (hloubka 60–70 cm) a v podstatě pouze kolem obvodu, protože obecný prostor je rozdělen pouze malými přepážkami - metr výšky -.Pokud anosamostatná místnost, je oplocena velmi lehkými stěnami, častěji z prken (obvykle se jedná o technickou místnost pro uložení vybavení).Pod takovými přepážkami není vyžadována základna, dostatečná podpora na podlaze.

Můžete si postavit malý salaš s vlastníma rukama na odlehčeném pásovém základu

Pokud se rozhodnete postavit selaš s vlastníma rukama, může vyvstat otázka: nalít monolitickou pásku nebo to udělat prefabrikované pásové zakládání prefabrikovaných betonových tvárnic. Monolit bude stát levnější, ale blok bude postaven rychleji.

Pro běžnou údržbu prasat musí být prostory suché.Proto při stavbě nadace nezapomeňte na hydroizolaci.Eliminuje únik vlhkosti z půdy.Je položen mezi základ a zdi.Je vhodné natřít základ hydroizolací kapalinou (například bitumenový tmel) a na něj položit hydroizol nebo jiný podobný materiál.

Jsou-li stěny vyrobeny z pěnového betonu z jiného hygroskopického materiálu, je vhodné vyrobit podstavec z materiálu, který neabsorbuje vlhkost.Nejčastěji jsou na základu, na hydroizolaci, položeny dvě nebo tři řady cihel, opět hydroizolace (s nátěrem), a teprve poté pokračují v ohýbání stěn.To platí zejména s vysokou hladinou podzemní vody.

Co a jak vyrobit stěny

Stěny prasete jsou nejlépe vyrobeny z lehkého a teplého materiálu.Tato kategorie zahrnuje všechny bloky z lehkého betonu (pěnový beton, expandovaný jílový beton, pórobeton atd.).Mají jednu nevýhodu - oniabsorbovat vodu, proto ihned po konstrukci musí být takové struktury omítnuty dovnitř a ven.Je však snadné stavět takové pigstye samy o sobě - ​​bloky jsou velké a lehké, budovy jsou teplé a relativně levné.

Omítnutá a malovaná prasátka vypadá velmi rovnoměrně ...

Je tu ještě jeden materiál, který se hodí pro tuto kategorii, ale dosud není příliš využíván - arbolit.Vyrábí se ze směsi štěpky samotné a cementu s vodou.Dokonale udržuje teplo, odolné a robustní, může být vyrobeno nezávisle.

V některých regionech se staví pigsties měkkýšů.Vynikající přírodní stavební materiál, je to škoda, že je k dispozici pouze všude.Docela zřídka použít cihlu.Za prvé, je to drahé, a za druhé, je zima a stěny rozhodně vyžadují izolaci.

Prasátko ze dřeva - OSB je šité zvenku (další foto)
Pod kůží dřeva.V takovém prasete bez zahřívání v zimě + 15 ° C
Skládá se ze starých pražců

Často ze dřeva a dokonce i pražců stavějí pigsties.Ukázalo se, že jsou teplé, celkem lehké.Aby nedošlo k vytržení trhlin, budou utěsněny jako obyčejná zrubová vila a venku jsou opláštěny plátovým materiálem (překližka odolná vůči vlhkosti, OSB) a natřena nahoře.Obecně platí, že strom není pro prasátko nejlepší materiál - prasata jej mohou dokonale kousat, ale pokud není co zachytit, povrch je rovný, pak stěnycelek.

Výška stěn

Prasátko by mělo být v zimě teplé, v létě chladné, mělo by mít dobré větrání, které zajistí čerstvý vzduch a normální vlhkost.V tomto ohledu nestojí za to dělat velmi nízké stropy - u malých objemů budete často muset ventilovat, což neguje výhody vytápění.Příliš vysoké zdi - vysoké náklady na topení, což je také špatné.Nejlepší volbou je strop 2,3 - 2,5 m.

Výška zdí je 1,7 m, výška v hřebeni je 2,5 m. Proti parapetu je položena parotěsná zábrana, stále bude izolována, bude pocházet zdoladeska (bez podkroví)

​​

Někdy je strop šikmý bez podkroví.Stále se téměř nikdy nepoužívá, protože je vysoká vlhkost.V tomto případě jsou stěny nízké - 1,7 - 1,9 ma ve středu je strop zvýšen na 2,5–2,8 m. To vám umožňuje minimalizovat náklady na stěny, ale zvyšuje náklady na instalaci střechy.

Konečná úprava interiéru

Stěny uvnitř prasete jsou nejlépe omítnuté, poté bělené nebo natřené.Whitewashing je dezinfekce a dobrý vzhled, ale dokud není stříkaná zeď.Pak pohled není nejatraktivnější - až do příštího vybílení.Aby se zabránilo ulpívání nečistot na stěnách, jsou potaženy pryskyřicí zředěnou benzínem.Výška tohoto ošetření je asi 1 metr.Z takové zdi letí špína.Vypadá to trochu temně, ale snadno se čistí.

Další možností je porazit celý stroj deskami po obvodu, jako na následující fotografii.Jednoduše se myje a zvířata neopřít se.

Jeden příklad prasete

Střecha a strop

Je výhodnější udělat střechu z prasečího haly - méně nákladů.S velkou šířkou budovy dělají štít, protože s rozpětím větším než 8 metrů jsou náklady na jednostrannou střechu téměř stejné jako štít.

Bez ohledu na typ střechy je podkroví zřídka vyrobeno.Pokud ano, nepoužívají ji.Izolují střechu jako obvykle - minerální vlnou.Ze strany místnosti je vyplněna membrána pro parotěsnost a ze strany střešního materiálu je uzavřen vodotěsný paropropustný film.

Strop prasete je obvykle zbit prknem a vybělen

Střešní materiál je jedním z nejdostupnějších v regionu.Obvykle se jedná o břidlicovou, měkkou střechu nebo vlnitou lepenku.Vnitřní strop je lemován deskou, plastem nebo překližkou, OSB.

Pohlaví ve prasete

Nejobtížnější a nejkontroverznější otázkou je, jak vyrobit vepřové prasátko.Názory jsou odlišné.Zde jsou nejčastější metody s jejich výhodami a nevýhodami:

 • Dřevěné podlahy.Jsou vyrobeny z 50 mm silné hranové desky, přibitého lícem nebo s velmi malou mezerou.Výhody - podlaha je neklouzavá, teplá.Nevýhody - absorbuje moč a pachy, bobtná z vysoké vlhkosti a rychle se zhroutí.Dezinfekce je možná, ale obtížně proveditelná, čištění není nejjednodušší.

  Dřevěné podlahy jsou dobrou volbou, ale ne nejlepší

 • Betonové podlahy.U vysoce kvalitního betonu je povrch hladký, voda atéměř absorbuje pachy, snadno se čistí, má dlouhou životnost, nebojí se vysoké vlhkosti.Nevýhodou je, že beton je studený, ale existuje několik možností, jak toto mínus eliminovat:
  • Na zimu jsou hozené desky z desek hozeny na podlahu.
  • Vytápěná podlaha se vyrábí - vytápí se ohřevem vody nebo elektrickými kabely.
  • Při stavbě betonové podlahy je tato vrstva vícevrstvá s tepelně izolačními vrstvami.
 • Asfalt.Protiskluzný, docela teplý a spolehlivý, ale porézní, těžko omyvatelný, částice zůstávají v pórech, dokonce i praní je pomocí "Karcher" je problematické.Postupem času kyseliny a zásady korodují povrch a stává se lepkavým.
 • Zemní podlaha.Z výhod - pouze levnost.Všechno ostatní jsou pevné nedostatky: zima, absorbuje moč, smíchaný s hnojem, obtížně se čistí, neustále voní.Další mínus - prasata milují kopání země a mohou dobře kopat pod zdí a uniknout.Jak všechno může skončit, lze si jen představit.Zemní podlahu v prasete lze tedy použít pouze jako dočasnou možnost.Při instalaci druhého podlaží bude nutné vyjmout slušnou vrstvu půdy, jinak bude jantar nezničitelný.

  S velkým počtem podestýlky lze selata držet také na zemní podlaze

 • Cihla pokrytá betonem.Na zhutněnou půdu, těsně u sebe, položte „rybí kost“.Mezery mezi nimi jsou nality betonem.Tato podlaha je teplejší než beton, ale má všechny své výhody.Jediné negativní je dostvysoká cena (pokud nepoužíváte použité cihly).

Při stavbě prasete vlastníma rukama si obvykle každý majitel vybere jednu z těchto možností, která se mu jeví jako výhodnější.

štěrbinová podlaha

Pár slov o odvádění moči a odstraňování hnoje.Navzdory všeobecnému přesvědčení, že prasata jsou nečistá, si rychle zvyknou na defekaci na jednom místě (existují výjimky, ale občas).Proto mnozí raději dělají dvojité podlahy - dole vytvářejí něco jako beton se sklonem k příkopu a nahoře jsou položeny štěrbinové podlahy.Sloty nemusí být v celé oblasti, ale pouze v určité oblasti.Právě zde jdou „slušní“ prasata na defekaci.

Pro pohodlné čištění může být drážková podlaha vyrobena na jednom místě

Drážkované podlahy jsou betonové, kovové a plastové.Pro malá selata se používají plasty a kovy - povrch podlahy je mírně žebrovaný a drsný, mezery jsou velmi malé.

Drážkované podlahy pro selata

Betonové drážkované podlahy se vyrábějí v sérii.Mají malé velikosti otvorů a široké propojky.To se provádí za účelem minimalizace zranění.Obecně platí, že konstrukce štěrbinové podlahy značně usnadňuje práci, je snazší udržovat čistotu v prasátko.

Betonové desky pro štěrbinovou podlahu

Z ekonomických důvodů je štěrbinová podlaha někdy vyrobena z tlustých desek.Ale to není dobrý nápad - prasata mohou chytit a vytáhnout desky.

Jak vyrobit pevnou látku

Za účelem snazšího čištění souvislé podlahy se podél strojů provádí příkop a podlaha má sklon k této příkopu (2-5%).Příkop je nejčastěji položen z cihel a omítnuté.Pak jde do akumulační nádrže, pro normální výtok by měl mít také sklon.

Betonová podlaha s příkopy pro drenáž

Shromážděné hmoty se buď přepravují speciálními stroji, nebo se čerpají do jímek pro rozkládání a fermentaci do hnojiv.Mimochodem, spodní část štěrbinového pilafu je vyrobena stejným způsobem, pouze příkop je pod horní palubou, a nikoli v uličce.

Izolovaná betonová podlaha

Ať už říkají cokoli, nejpraktičtější, relativně levná a spolehlivá podlaha pro prasátko je beton.Ve skutečnosti má dvě závažné nedostatky.Už jsme mluvili o jedné věci - v zimě je zima.Druhý - pro jeho konečné ztvrdnutí (28 dní od okamžiku nalití) je nutná velká doba.Pokud naplníte podlahu, zatímco dobytek žije v letním výběhu, není kam spěchat a můžete bojovat proti chladu.Například, aby byl izolován.

Na betonové podlaze není na izolaci zima

Pro vybavení izolované betonové podlahy v prasete je půda odebrána do hloubky 40 cm. Dno jímky je vyrovnáno, zhutněno.Asi 10 cm rozdrceného kamene se nalije, je také dobře zhutněno (je lepší nalít a samostatně zabalit dvě vrstvy po 5 cm - nedochází k prasklinám).Na zhutněný rozdrcený kámen se nalije 5 cm písku, rozlitý, stlačený tak, aby po stopě nebylo stopy.Položte hydroizolaci nahoru (můžetehustá plastová fólie), zalijte izolací - expandované hliněné nebo zrnité pěnové sklo.Expandovaná hlína je levnější, ale pěnové sklo v granulích je lepší (3x teplejší a neabsorbuje vlhkost, což je velmi důležité).Izolace je vrazil, ale ne tak vážně jako polštář suti a písku.Nalévá se betonem třídy B 20 (2 díly písku a 4 díly drceného kamene se odebírají na 1 díl cementu).Minimální tloušťka vrstvy je 3 cm, během lití se vytvoří požadovaný sklon směrem k příkopu.

Pokud tak učiníte, podlaha nebude tak chladná, budete se muset méně vytápět.

Četnost čištění

Potřeba čištění závisí na struktuře podlahy.Pokud se jedná o normální svažitou podlahu, musí být každý hnůj odstraněn - třikrát denně.Drážkové podlahy se obvykle umývají jednou denně.V případě nedisciplinovaných zvířat může být vyžadováno další čištění - pak vezmou koště nebo lopatu a odstraní hnoje na podlaze.Trvá však několikrát méně času než při čištění běžné podlahy.

Je možné čistit pomocí „Karcher“

Je možné čistit podlahu v prasátko nejen z hadice.Mnohem rychlejší a lepší je získat od Karchera.Zpočátku se zvířata mohou bát, pak sami stoupají pod potok.Musíte je umýt z důstojné vzdálenosti, jinak by mohlo dojít ke zranění.

Okna v chléb

Prasata se dokážou bez denního světla, ale musíte zapnout světla as neustále rostoucími tarify jsou to neoprávněné výdaje, které výrazně snižují ziskovost.Protože okna jsou dostatečně velká, ale jejich společnéplocha by neměla být větší než plocha podlahy - příliš jasné osvětlení způsobuje, že zvířata jsou agresivní.Nejlepší osvětlení pro ně je tlumené světlo.

Kovová plastová okna jsou již vložena do pigsties

Okna jsou instalována ve výšce 1,5 - 1,7 metru, nejméně polovina z nich by se měla otevřít.To je nezbytné pro ventilaci - pro normální přírůstek hmotnosti je nutná optimální vlhkost a čerstvý vzduch.A bez větrání toho nelze dosáhnout.A i když by měla být v prasete dobrá ventilace, neměly by existovat průvary - zvířata kvůli tomu onemocní.Protože buď udělejte dvojité zasklení v dřevěných rámech, nebo dejte plast.S nimi je obecně málo potíží - jsou pohodlné a snadno se čistí.

Větrání

Jak bylo řečeno více než jednou, v prasete by mělo být větrání.Nejprimitivnějším způsobem je vyrobit výfukové trubky, které začínají téměř pod stropem, a vytvářet přívody vzduchu.Na potrubí přiváděného vzduchu nainstalujte na výfukové potrubí - vrata (pro typ kamen - kotouče, které se mohou otáčet otevíráním /zavíráním lumenu potrubí) nastavitelné klapky.S jejich pomocí můžete upravit intenzitu výměny vzduchu.

Schéma provozu větrání střechou

Často hrají okna přívodní potrubí okna.To není dobré řešení - v prasečí chobotnici jsou umístěna vysoko, v tomto případě se pod ní vytvoří stagnující zóna, konkrétně prasata jsou umístěna níže.Proto je lepší vybavit přívodní otvory nad podlahou o 20 centimetrů a vyzvednout jekovové mříže.Takové větrání pracuje na principech přirozeného pohybu vzduchu - teplo stoupá, na jeho místo přichází zima a to vše je šleháno větrem na ulici.Ale je tu naprostý klid a obvykle v žáru, které prasata už tolerují špatně.V takových situacích jsou na přívodních otvorech instalovány ventilátory.Zřídka je začleňují do práce, ale situaci zachrání, pokud není v docházkové vzdálenosti.

Co vyrobit obráběcí stroje pro prasata

Když staví prasátko vlastníma rukama, obvykle blokují místnost na strojích pomocí dvou materiálů:

 • 50 mm silná deska a tyč pro stojany;
 • kovové trubky, plechy, rohy.

Volba je opravdu jednoduchá: což je levnější, s čím víte, jak lépe pracovat, nebo pokud považujete za spolehlivější o sto.V zásadě nejsou obě možnosti špatné, jsou rozšířené.

Výška příček je asi 1 metr, do každé ohrady je proveden samostatný vchod.Wickets by měly být dobře uzamčeny a jednoduché závory jsou nespolehlivé, jsou zastrčené s patami a otevřou dveře.

Secí stroj s selaty - samostatné pero pro selata
Dřevěná podlaha v prasete
Krmítko proprasata
Krmící žlab, další úhel
Plot stroje na výrobu prasat byl vyroben z výztužných tyčí a ocelových pásů