Jak přetahovat pohovku vlastníma rukama

Jakákoli věc se nakonec stane nepoužitelnou a čalouněný nábytek není výjimkou.V případě nábytku je však možné obnovit původní vzhled a vlastnosti.Tento článek bude diskutovat o nezávislém tahání pohovky.Jak, co a v jakém pořadí, jaké materiály použít.

Poškození a druh opravy

Poškození pohovky nebo jiného čalouněného nábytku může mít různou „závažnost“.V závislosti na existujících zraněních je vyžadována jiná sada práce.Co se může stát s vaším nábytkem:

 • Pouze textiliese zhoršila (například kočky roztrhly na opěrkách rukou), tj.v měkké části nejsou žádné poklesy a nevyčnívající části.Pak je vše víceméně jednoduché a můžete jej získat výměnou potahové látky.

  Nejjednodušší případ je, pokud potřebujete vyměnit látku

 • Místa jsou tlačená místa .Toto poškození je způsobeno opotřebením součástí, které tvoří měkkou část pohovky.VV závislosti na stupni poškození a konstrukci samotné pohovky může být nutné vyměnit syntetický zimníizér a další podkladové vrstvy.Ve vážnějších případech je nutná oprava pružinových bloků, pokud existují, nebo pěny /silikonu, pokud je pohovka pružina.Pokud má čalounění docela slušný vzhled, lze jej vyprat a znovu použít.
 • Porucha ve spodní části sedadla .Někdy, kvůli vysokému zatížení, pružiny prorazí spodní část rámu.Nejčastěji se to stane, pokud je vyrobena ze dřevovláknité desky.V takovém případě budete muset vše rozebrat, vyjmout pružinový dok, vyměnit dřevovláknitou desku (nejlépe překližku).

  Tento poškozený potřebuje nejen vyměnit čalounění ...

 • Poškození rámu .Jednou z nejnepříjemnějších věcí jsou praskliny v tyčích rámu.Pohovka bude muset být kompletně rozebrána, nahrazena rozbitými bary a pak všechno obnovit.To je úplné zúžení pohovky.V podstatě stavíte nový.

Takže tahání pohovky může zahrnovat různé práce.Od prosté výměny čalounění po kompletní upgrade, včetně části rámu.Nejobtížnější část je s pružinovými bloky.Toto je dlouhá a pečlivá práce.Pokud vám „historická přesnost“ vašeho nábytku nezáleží, je možné poruchovou pružinovou jednotku snadněji nahradit pěnovou gumou nebo (lepším, ale dražším) nábytkovým silikonem.Pokud bude vše provedeno správně, pohovka bude ještě pohodlnější: nesprávně nakreslené pružiny přinášejí spoustu nepříjemností.

Typy „měkké části“

Obecně se budeme bavit o tom, z čeho lze sedadlo a zadní část pohovky vyrobit.Existují možnosti:

 • Bez pružin:
  • Pěnová guma (polyuretanová pěna, také nazývaná PPU) s vysokou hustotou (také nazývaná nábytek).
  • Pěněný latex.V kvalitě a pohodlí je lepší než pěnová guma, ale také mnohem dražší.
 • S pružinami:
  • s klasickými pružinami spojenými v jednom bloku;
  • hadí pružiny, které podporují pěnovou /latexovou výplň.

Při obnovování pohovky je třeba vrstvy prohlédnout

Jedná se o nejčastější typy sedadel.U dražších modelů může být pružinový blok doplněn vrstvou PPU nebo latexu, což činí sedadlo pružnějším a pohodlnějším zároveň.Při tažení se pak podívají na stav obou částí, vymění nebo odejdou - v závislosti na přání a schopnostech.

Struktura sedacích souprav může být vícevrstvá

Ale nejsou to všechny vrstvy.Kromě pružin, PPU /latexu také pokládají syntetický zimníizér nebo tepelnou plst (nebo obyčejnou plsť).To je v případě, že pohovka je více či méně moderní a není příliš drahá.Mezi starší exponáty mohou patřit nebo pytlovina, pálkování (nebo něco velmi podobného), žíní, sušené mořské řasy a další, nyní téměř exotické materiály pro vycpávání pohovky.Při opravě pohovky je nutné je nahradit stejnými (pokud je chcete hledat) nebo podobnou tloušťkou a vlastnostmi.Abychom pochopili, jak má být pohovka zúžena, nejprve zjistěte, co je uvnitř.

Rozebíráme pohovku a hodnotíme rozsah práce

Vytáhnutí pohovky začíná tím,zúčtování.V tomto procesu můžete posoudit rozsah poškození a rozhodnout, co přesně budete muset udělat.Pro tuto část práce budete potřebovat:

 • velký šroubovák pro odšroubování viditelných šroubů (pokud existují);
 • malý plochý šroubovák, kleště nebo škrabka k odstranění sponek, které čalounění zajišťují.

Hlavní věcí je odstranit staré čalounění.Pak se vše vyjasní

Vlastně všechno.Nejprve odstraňte jednotlivé polštáře, pokud existují, odstraňte boční stěny.Těžko to říct - existuje spousta návrhů.Pečlivě zkontrolujte, zda něco najdete.S výsuvnými díly můžete zkusit začít s nimi.

Čalounění oddělujeme

Dalším krokem je oddělení textilie od rámu.Je připevněn pomocí konzol k dřevěným blokům rámu.Držáky držíme plochým šroubovákem a vytáhneme.Někteří mohou sedět velmi pevně, je snazší je vytáhnout tak, že popadnete kleště nebo kleště za zvednuté záda.

Rozebrat pohovku: odstranit sponky

Textilii opatrně odstraníme a snažíme se ji příliš nepoškodit.Poté jej použijeme jako model pro nové čalounění pohovky.Pod látkou potahu je několik vrstev.Může to být cítit, syntetický zimníizér, nějaký druh tkaniny.Pokud byla oprava pohovky zahájena pouze kvůli výměně čalounění, podívejte se na stav těchto materiálů.Pokud existují známky opotřebení, je nejlepší vyměnit.Koneckonců, bude to škoda, že po několika měsících bude pohovka znovu potřebovat zúžení, ale již kvůli skutečnosti, že vrstvy obložení jsou zbourány.

Je-li pohovka stará, možná existujeobrázek

Po odstranění tkaniny je čas vyhodnotit, které části budete muset změnit.S čalouněním a podšívkou pod ním je vše jasné.Je vhodné udržovat koláč ve stejném složení.Pokud byly použity staré materiály, které nejsou v současné době v prodeji nebo jsou příliš drahé, nahraďte je moderními analogy.Hlavní věcí pro skládací pohovky je jít do stejné výšky sedadel a opěradel, jaké byly dříve, protože skládací mechanismy jsou navrženy pro určité parametry „polštářů“.Aby nedocházelo k chybě s tloušťkou materiálů, najděte nepotřebné (nebo nejméně opotřebované) oblasti a změřte tloušťku.

Posuzujeme poškození

Tato fáze je nezbytná, pokud je sedačka pohovky nerovná, jsou zde hrboly a žlaby, vyčnívající pružiny (a také zdola).V sedadlech, která sestávají pouze z pěnové pryže, je vše jednoduché: obvykle se nahrazují.Mohou být vyrobeny z pěnového kaučuku s vysokou hustotou skládáním několika vrstev, můžete si objednat hotovou pěnovou gumu v obchodě prodávajícím nábytkové díly.Je rozumné objednat přesnou velikost latexové matrace (změřit po odstranění tkaniny a všech vrstev).

Pokud jsou na pohovce pružiny, které odstranily všechny krycí vrstvy, dostaneme se k nim.Pokud neexistují žádné praskající pružiny, rám a jeho spoje jsou silné, bez vůlí a trhlin, je substrát pro pružiny v normálním stavu, můžete tam zastavit.Změníme vrstvy vrstev, zašijeme nový kryt, zatáhneme a upevníme.Tím je zúžení pohovky u konce.

Jedna z běžných vad pružinových bloků- zlomená pružina
Existují také takové pohovky - s pružinovými hady, které se připevňují k rámu a dodávají pružnosti pěnové matraci, která stojí nahoře
Takové rozdělení pohovky je také běžné: dřevovláknité desky se zlomily na rámu
Prohlédněte pružinový blok, zda nemá zlomené pružiny

Pokud dojde k alespoň jednomu poškození shora, bude třeba pružinový blok oddělit..Připevňuje se k rámu rámu pomocí sponek nebo hřebíků ve tvaru písmene U.Nyní jste rozložili pohovku na její součásti.Další je výměna a oprava poškozených součástí a jejich opětovná montáž.

Klasický dort pohovky s pružinovým blokem a možné problémy

Abyste pochopili, jak opravit pohovku doma, musíte vědět, jaké vrstvy materiálů a v jakém pořadí jsou nutné.Například v rozkládacím sedadle s pružinovou jednotkou bude posloupnost takto (zdola nahoru):

 1. Rám vyrobený z překližky nebo dřevěných bloků .Překližková klec je spolehlivější, ale je delší a obtížnější ji provést.Proto se obvykle používají borovicové tyčinky.Spojují se podle principu trnové drážky, lepí spojení lepidlem na dřevo.V případě potřeby lze spojení posílit hmoždinkami nebo rohy (hliník).

  Jaké vrstvy by měly být na sedačce

 2. Základna pro pružinový blok .Mohou existovat možnosti: lamely (elastické proužky)materiál), dřevovláknitá deska, překližka.Nejlevnější varianta - dřevovláknitá deska, nejdražší - lamely.Lamely se montují na speciální zarážky (držáky lato).Při použití plastových dorazů existuje možnost jejich zlomení.Současně se nekvalitní lamely mohou ohýbat (v normálním stavu jsou trochu ohnuté) nebo prasknout - aby se snížily náklady, jsou často umístěny přes velkou mezeru.To vše vede k tomu, že sedačka na sedačce je stlačena.Namísto dřevěných lamel mohou hadí pružiny stále stát.Mají také dostatečnou elasticitu, ale stojí méně.Problémy s nimi jsou stejné.
 3. Samotná pružinová jednotka .Blok může být s nezávislými nebo závislými pružinami.První je levnější, druhý dobře podporuje tělo.Takové matrace se také nazývají ortopedické.
 4. Plsťová nebo hustá textilie(teak, jiná podobná hustá textilie udělá).Tato vrstva je nutná, aby pružiny netlačily pěnovou hmotu výše.
  Takto vypadají lamely zespodu
  [[PN 138]
  Pokud je textilie tenká, roztrhne se a pak se začne penová guma rozpadat.Ale to není ta nejsmutnější věc - lamely se ohýbaly opačným směrem.Za normálních podmínek by se měly ohnout nahoru
  Pomocí korzetové pásky můžete přerozdělit náklad
 5. Polyuretanová pěna(polyuretanová pěna, pěnová guma - všechna jména jednoho materiálu).Používá se speciální hustá pěnová guma.Pokud chcetevybrat, kromě hustoty, podívat se na ukazatel, jako je koeficient trvanlivosti - čím vyšší číslo, tím lepší (a dražší).Tento indikátor ukazuje, jak dlouho se pěnová pryž po vyložení zotaví do původního tvaru.Jeho tloušťka je převzata z původního továrního koláče.Zesílení můžete omezit bez omezení pouze na čalouněný nábytek, který se neohýbá (lavice, pohovka, židle).
 6. Sintepon .Je nutné, aby textilie PUF „neumývala“.Obvykle se přilepí na vrstvu pěnové gumy - tak, aby se během provozu neohýbala.Hlína se přijímá ve spreji.
 7. Potahová textilie .Nejlepší - gobelín, ženilka.Nevlévají se, je snadné je šít.Hejno a žakár jsou dobré látky, ale některé z nich „šplhají“ ve švech.Proto musí být při šití zesíleny švy.Mimochodem, je lepší šít čalounění na pohovku se speciálními nitěmi značky Tytan.Obyčejné, dokonce i tlusté, se rychle roztrhnou.

Toto jsou všechny vrstvy a jejich vlastnosti.Můžete přidat něco (například dvojitou vrstvu syntetického zimního zimu), odstranit je extrémně nežádoucí.

Zařízení pohovky na pružinách „hadů“ a možnosti jejího obnovení

„Hadovité pružiny“ u drahých modelů se používají jako dodatečný nástroj ke zvýšení pružnosti.V rozpočtových modelech se na tento základ vejde pěnový blok.Jsou připevněny k dřevěnému nebo kovovému rámu přes sedadlo - každá pružina je samostatná.Krok instalace závisí na plánovaném zatížení.Pokud vaše pohovka začne klesat, buď pružiny ztratily pružnost, neborozbité - je ošetřeno výměnou.

Pružina díky své pružnosti nese materiály umístěné nahoře
)
Takto vypadá v rozložené podobě
Drahá dovážená pohovka se vyrábí také u hada

Za účelem zvýšení pružnosti a prodloužení doby používání lze počet „hadů“ zvýšit tahem za pohovku.Další možností je příčná výztuž s pevnými stuhami na korzety (které se používají pro popruhy na tašky, batohy).

Pro dlouhou životnost a větší elasticitu použijte korzetovou pásku

Pás je přibit na jedné straně k rámu.Profesionální výrobci nábytku jej poté vytáhnou speciálním nástrojem, ale můžete jej nahradit běžnou lištou, která je uprostřed omotána brusným papírem s velkým zrnem.Na tuto lištu zabalíte několik závitů pásky, zatáhnete ji oběma rukama (ujistěte se, že se rám neohýbá), připevněte pásku pomocí držáků nebo hřebíků, uvolněte a odřízněte přebytek.Stejná metoda je také vhodná pro prodloužení životnosti matrace na lamelách.

Příklad opravy pohovky s postupnými fotografiemi

Stará pohovka se stala úplně nepříjemnou, začala místy selhávat a vrzat.Neexistuje žádný způsob, jak koupit nový, bylo rozhodnuto táhnout a změnit čalounění.Jako obvykle začíná tahání pohovky demontáží.První, kdo odstraní nohy.Zábradlí bylo namontováno na dvou velkých šroubech, bez nich byly vyšrouboványproblémy odstraněny.Dále je také snadné rozebrat - postupně odšroubujeme šrouby, které se objeví.

Rozebíráme pohovku

​​

Když byly všechny komponenty odděleny, bylo odstraněno staré čalounění.Svorky byly snadno odstraněny - rám z borového dřeva.Samotný pružinový blok se ukázal být bez vad, ale v rámu byla prasklina, jedna z tyčí rámu vedla, dřevovláknitá deska klesla, i když nebyly žádné praskliny.

Oprava rámu

Protože rám nese hlavní zatížení, je lepší vyměnit poškozené prvky.Opatrně je změříme, schematicky nakreslíme, uložíme rozměry v milimetrech.S výkresem jdeme do truhlářské dílny.Věnujte zvláštní pozornost: dřevo musí být suché, nejlépe v komoře.Pokud víte, jak pracovat se dřevem sami, můžete to udělat sami.

Close-up defekty

Bylo rozhodnuto spojit rám s hrotem /drážkou, jak to bylo, pomocí lepidla na dřevo.Ale aby nedošlo k uvolnění, spojení bylo posíleno kovovými hmoždinkami.

Opětovné sestavení rámů

Nejprve jsou spoje slepeny a sevřeny ve svěráku.Pod hmoždinkou se vyvrtá otvor s malým průměrem, hmoždinka se nalodí.Rám stojí ve svěráku, dokud lepidlo nevyschne.

Jako základ pružinového bloku použijeme překližku o tloušťce 4 mm.Listy jsou standardní, o něco více než 1,5 metru a délka pohovky je téměř dvě.Ukázalo se, že dva kusy.Spojení kusů se nejlépe provádí na propojce, takže je spolehlivější.Vystřihněte obdélníky požadované velikosti, natřete rám lepidlem lepidla, položte překližku, hřebíkv malých nehtech.Délka hřebíků - aby nevyčnívala ven z rámu.Kloub je navíc podepřen tyčí (50 x 20 mm).

Začínáme rozkládat pohovku znovu

Aktualizovaná pohovka bude sloužit v zemi, takže se snažíme, aby byl rozpočet co nejmenší, místo jarní podložky používáme starou přikrývku.Táhneme dobře, připevníme jej pomocí konzol pomocí ruční sešívačky.

Základem pružin je stará přikrývka z rouna

Je-li to možné, doporučuje se zde vložit tepelnou plsť.Je spolehlivější a není tak drahý.Je vyříznut ve velikosti, narovnán a přibit kolem obvodu.S velkými klobouky můžete použít svorky nebo hřebíček.

Opravujeme a fixujeme pružinový blok

K upevnění pružinového bloku lze použít silné U-držáky a je lepší, pokud jsou jejich nohy naostřeny.Sešívačka však s takovým nepracuje, proto byly svorky vyříznuty z ocelového drátu o průměru 1,5 mm, kladivo kladivem.

Aktualizujeme pohovku doma: fixujeme pružinový blok

Kromě upevnění k rámu jsou pružiny upevněny také nylonovými sponami.Vlákno bylo vzato, složeno do dvou vrstev, upevněno stejnými závorkami z drátu.Pružinu natahujeme tak, aby nestlačila pružiny dolů, ale napětí by mělo být dostatečné, aby jednotka „necestovala“.

Na pružiny by měl být položen nějaký hustý materiál, obvykle pociťovaný.V tomto případě se používá stará podlaha.Něco jakocítil.Je to docela husté a trvanlivé.Přeložte do dvou vrstev, ořízněte na požadovanou velikost.Tato vrstva musí být připevněna k pružinovému bloku.Povlak je hustý, nemůžete jej propíchnout jehlou, ani cikánem.Je vhodný šnek s velkým průměrem, ale není.Povlak propíchneme hřebíkem, který zatlačíme za rukojeť šroubováku.Do vytvořených otvorů jsme vložili silnou nit.Rozteč stehů je asi 3,5 cm. Pro urychlení procesu používáme několik hřebíků najednou.

Zakrývání pohovky z improvizovaných materiálů (rozpočtové vykládání pohovky)

Poté by měla být podle plánu vytvořena pěnová guma, na kterou je položen syntetický zimníizér.V tomto projektu byl nahrazen dvěma vrstvami hustého elastického materiálu, který byl dlouho uložen v podkroví.Místo syntetického zimníizéru se použila jiná stará přikrývka.Aby se zabránilo přikrývce v pohybu, byla zachycena po obvodu pomocí nití (v konvenční technologii je syntetický zimníizér přilepen k PUF nebo latexu pomocí lepidla ze spreje).

Přikrývka a přikrývka

Nebylo obtížné zakrýt tuto pohovku: forma je jednoduchá, bez ozdob.Starý kufr byl roztrhaný, byl na něm vytvořen vzor z nové, ne příliš drahé čalounické textilie.V místě, které dopadá na roh polštáře /sedačky, byla zevnitř ušitá těsná páska, takže látka se netře.Tkanina je levná, takže jsem musel okraje zastrčit, aby se nerozpadl.Často jsou ponecháni bez léčby.

Vložili jsme hotový díl do krytu

Hotový kryt byl položen na podlahu, v něm byla položena obnovená část pohovky.V tomto okamžiku je důležité, aby látka bylarovnoměrně se protáhl a nezamračil se.Začali přibíjet kryt ze středu a pohybovali se k okrajům.Používají se svorky se silnými zády, aby nedošlo k poškození tkaniny.

Tahání pohovky je téměř dokončeno.

Stejným způsobem byla obnovena zadní část pohovky, byly područky vytaženy nahoru a všechny části byly přišroubovány ke sklopnému mechanismu.Tloušťka polštářů se shodovala, takže nebyly žádné problémy.

Tahání po pohovce je u konce.Výsledek ověřen