Jak příkopové stěny pro zapojení

Jeden z běžných způsobů instalace elektrického vedení je skrytý.To je, když dráty a kabely zapadají do drážek vytvořených ve zdi, podlaze.Proces drážkování se nazývá strobing a drážky se nazývají „stroba“ nebo „shrab“.Jak udělat bránu stěn pro zapojení, podle jakých pravidel, jaké nástroje použít, a budeme mluvit více.

Pravidla bran

Pokládka kabeláže v bráně se vztahuje na uzavřený způsob instalace.Zbývající díra se pak utěsní v jedné rovině se stěnou, načež se aplikují dokončovací materiály.To znamená, že je obtížné přesně určit, kde je kabeláž.Z hlediska estetiky je to dobré, ale z praktického hlediska to má očividné nepříjemnosti: při práci s vrtáním otvorů ve stěnách musíte vzít v úvahu, že někde je vedení.Lze jej najít pomocí speciálních detektorů zapojení, ale těsnění samotné by mělo být předvídatelné.Za tímto účelem jsme vyvinuli řadu pravidel, která je třeba dodržovat jak v bytech, tak v domech:

 • Stroby se vyrábějí pouze vertikálně a horizontálně.Šikmé čáry jsou možné.pouze při pokládání návštěv se šikmými stěnami - v podkroví, obytných podkrovích, na schodech.V tomto případě jsou záblesky provedeny rovnoběžně se šikmým povrchem.

  Stěny pro elektroinstalaci lze vsadit pouze vertikálně nebo horizontálně

 • Z inženýrských sítí - plynové a topné potrubí - drážky pro elektroinstalaci musí být umístěny ve vzdálenosti nejméně50 cm.
 • Při pokládce záblesků pod strop se odchyluje 15–20 cm od rohu dolů. Je-li během modernizace větve nutné položit další větve, sníží se také o 15–20 cm.
 • Z rohůa otvory (okno a dveře), je nutné ustoupit nejméně 10 cm.
 • Hloubka a šířka záblesku závisí na rozměrech zapojeného vedení, ale obvykletaje až do 20 mm.Maximální povolená hodnota je 25 x 25 mm.Tato hloubka nemusí stačit, pokud je drát položen do vlnitého pouzdra nebo kovového podnosu.V tomto případě lze drážku trochu prohloubit.Pokud je však nahoře vrstva omítky, nemůžete ji prohloubit - několik milimetrů se snadno uzavře.

  Pouze v pravém úhlu a nic jiného

 • Pokud je ve zdi kovový rám, nelze jej kategoricky řezat.Jde obvykle o železobetonové konstrukce.V nich je rám ocelový drát, který je v hloubce 4 až 5 cm. 2 cm je tedy normální, ale ani při pokládání kabelů s velkým průměrem nelze kov rozbít
 • Pokud je na stěně dostatečně velká vrstva omítky, dráty na stěnělze pokládat do tloušťky roztoku.To je snazší než vytvořit drážku v hlavním materiálu.
 • KdyPři připojování k zásuvce nebo spínači lze hloubku záblesků mírně zvětšit, takže drát dobře zapadne do instalační krabice.V tomto případě však není možné kovový rám rozbít.

Toto jsou obecná pravidla, která se týkají lámání stěn pro zapojení.

Nástroj pro techniku ​​hradlování a provádění

Existuje dědická metoda - dláto a kladivo, které nevyžaduje elektřinu, ale vyžaduje spoustu času a úsilí.Udeřením dláta se jeho špička vrhne do zdi a vybírá část materiálu.Poté se proces mnohokrát opakuje.Rychlost pokládání záblesků tímto způsobem je velmi nízká.Může být více či méně úspěšně použit při omítání omítky.Jakékoli jiné materiály budou velké problémy.

Rychlejší práce půjde s elektrickým nářadím:

 • Nejlepší volbou je štěpkovač.Jedná se o speciální nástroj se dvěma pilovými listy, které odhalují parametry stroboskopu.To znamená, že v jednom průchodu získáte ve zdi dvě rovnoběžné čáry.Mezi nimi zůstává určité množství materiálu, ale pak je docela snadno vyrazeno děrovačem se speciální tryskou - špachtlí.Výhodou práce s pronásledovatelem je hladký pronásledovatel, nedostatek prachu, protože je možné připojit průmyslový vysavač.Nevýhodou je, že zařízení je velmi drahé, takže byste jej neměli kupovat pro jednorázovou práci.Cesta ven je k pronájmu ve specializovaném obchodě.

  Stroborez - drahé, ale efektivní zařízení, které usnadňuje a zrychlujeskartovací stěny pro zapojení

 • Ruční kotoučová pila, úhlová bruska (úhlová bruska) nebo bruska.Pomocí tohoto nástroje můžete provádět řezy ve zdi, ale práce s ním na betonové nebo cihlové zdi je velmi nebezpečná.Jakákoli různorodost řezaného materiálu - kámen, kov, dutiny - může vést k prasknutí nástroje.V tomto případě je pravděpodobnost vážného zranění velmi vysoká.Při práci s dřevěnými povrchy je lepší používat ruční pilu.
 • ​​
 • Kladivo.Tento nástroj se obvykle používá v konečné fázi - mezi dvěma položenými stroboskopickými materiály se odstraní buď sekáčem, nebo děrovačem špachtlí.Můžete samozřejmě okamžitě odlomit kousky zdi podél zamýšlené čáry, ale zároveň se drážka ukáže jako křivka.Pokud vás to neděsí, můžete takto pracovat.

  Nejprve se vytvoří paralelní drážky, poté se odstraní střed

 • Vrták.Toto není nejlepší způsob, ale lepší než ruční příkop sekáčem.Řada děr velkého průměru je vyvrtána podél zamýšlené linie ne daleko od sebe.Velká hloubka zde není nutná - ne více než 20 mm, takže to netrvá moc času.Výsledný řetěz otvorů s kladivem nebo sekáčem a kladivem se změní v drážku.

Toto jsou všechny metody, které se používají ke skartování stěn pro zapojení do betonu nebo cihel.V případě potřeby proveďte drážky ze dřeva nebo pěnového betonu, existují určité rozdíly.

Jak vyrábět stroby ve dřevě

V zásadě může každý pracovatnástroje popsané výše, s výjimkou razníku.Hlavní rozdíl spočívá v tom, že se místo bitu používají dláta, ale podstata práce zůstává stejná.Nejprve se provedou dva paralelní řezy a dřevo mezi nimi se odstraní sekáčem.Ale kromě těchto nástrojů existuje několik konkrétnějších nástrojů:

 • Kotoučová pila.S dostatečnou mírou vlastnictví tohoto nástroje může být strob v dřevěné stěně kruhový - ve dvou třech průchodech, což postupně rozšiřuje řez na požadovanou velikost.
 • Fréza.Ruční fréza může také vytvořit úhledný stroboskop.Chcete-li to provést, můžete upevnit rovnoměrnou lištu na zeď jako vodítko a vést ji podél ní, abyste vytvořili vybrání, které se poté rozšíří na požadovanou velikost.(Zde si můžete přečíst o práci s ruční frézou.) K dispozici je dokonce i speciální fréza (na fotografii vlevo), ale můžete pracovat jako obvykle pro vytvoření drážky nebo strany (vpravo, ale v tomto případě není příliš vhodné pracovat).

  Frézy na strouhání v dřevěných stěnách

Existuje tedy více možností na strouhání ve dřevě.V tomto případě, pokud existuje jeden z těchto nástrojů, je lepší s ním pracovat - jsou určeny pro dřevo a jsou nejpohodlnější.

Jak vytvořit drážky pro zapojení do pórobetonu

Při pokládce stěn z pórobetonu nebo pěnového betonu musí být vyztuženy.Kování je umístěno v drážkovaných drážkách - stroboskopech.K tomu existuje speciální shtrobroez pro pórobeton.Jedná se o kovovou trubku s držadlem a výstupkem na druhém konci.

Stroborez forplynové bloky

Proces je velmi jednoduchý - musíte nástroj zatáhnout a přitlačit na povrch.Pěnový a pórobeton se snadno zpracovává, takže zde nejsou žádné potíže.Samozřejmě můžete použít kruhovou nebo úhlovou brusku, ale v místnosti bude mnohokrát více prachu, což v místnosti není dobré.

Zalévání zdí z cihel

Pokud mluvíme o pokládce kabeláže v domě, kde ještě nebyly dokončeny dokončovací práce, obvykle na cihlových zdech obvykle nedělají bránu.Na stěnu je upevněn plochý kabel s vodiči požadovaného průřezu, který je poté pokryt omítkou.Obvykle má tloušťku nejméně 3 cm, což je více než dostačující pro pokládku kabelů 3 * 2,5 nebo 3 * 4.Velké jsou stále používány jen zřídka.

Je snazší vyrobit šachty v cihel

Pokud vám tato možnost z nějakého důvodu nevyhovuje nebo pokud chcete pokládat kabely do vlnité hadice, stěny jsou rozřezány pro zapojenípřesně stejné nástroje jako pro beton.Jediným rozdílem je, že cihla je řezána snadněji a rychleji.

Je možné uzavřít nosné zdi

Při opravě elektrického zapojení v bytě je teoreticky nutné objednat projekt.Při jeho vývoji se bere v úvahu přítomnost a umístění nosných stěn a možnost v nich položit pahýl.Výsledkem je plán, který jasně ukazuje, kde a co položit, jakou šířku a hloubku by měla být každá drážka.Zbývá jen dokončit vše přesně.

Podle dokončeného projektu je bezpečné provést štěpkování zdi pro zapojení

Pokudstrach, aby nedošlo k poškození nosných stěn při práci, požádejte o povolení v trestním zákoně.Měli by si vyzvednout dokumenty a zjistit, jak velká je míra bezpečnosti u vás doma.Nejpravděpodobněji udělí svolení.

Ale jen málokdo ano.V zásadě nakreslí plán (pokud nakreslí), pak se převede na zdi a začíná práce.Pokud jsou stěny pro čipování v tomto pořadí štěpeny, nejsou v nosných stěnách vytvořeny drážky o hloubce a šířce větší než 20 mm a jednoduše doufáme, že nic nepoškodí.

Skartování zdi pro zapojení: postupy a bezpečnostní opatření

Protože zapojení musí být provedeno podle určitých pravidel (popsaných výše), měli byste nejprve nakreslit plán, zvážit umístění všechzásuvky, vypínače.Je žádoucí nakreslit plán v měřítku, což lze provést ve speciálních programech pro kreslení diagramů, nebo to lze provést na papíře.Poté jsou body přeneseny na zdi, kde jsou nainstalovány zásuvky, výhybky, lustry, nástěnné svítilny, propojovací krabice.Poté jsou spojeny do jediného systému soustavou linií, podél nichž jsou pak položeny záblesky.Poté pomocí detektoru elektroinstalace zkontrolujte, zda pod položenými cestami již existuje elektroinstalace (pokud provádíte opravy), v případě potřeby proveďte opravu.Teprve poté se ve skutečnosti začne bránit stěny pro zapojení.

Nejprve můžete použít vrták a speciální trysku - korunu vhodného průměru - k vyvrtání otvorů pro instalaci subzectric a montážních krabic.Pak můžetezačni se bránit.

Je však třeba si uvědomit, že vytváření drážek pro kabeláž ve zdech z cihel, betonu, dřeva je zaprášené a hlučné.Proto je nutné pracovat v hodinách vyhrazených pro hlučnou práci - během dne, ve všední dny s přestávkou na oběd - malé děti mohou odpočívat.

Stěny by měly být odváženy v respirátoru a ochranném oděvu

Před zahájením práce v určité místnosti je vhodné zavěsit vchod vlhkým hadříkem - prach bude létat méně.Musíte pracovat s respirátorem a brýlemi a je lepší nasadit ochranný štít, který zakrývá celou vaši tvář (ale respirátor neodmítá).Za zmínku stojí také oblékání silných oděvů, které zakrývají vaše paže a nohy - během práce odlétají částečky materiálu stěny a ty nejmenší zcela znatelně řezají pokožku a oči mohou být vážně poškozeny.

Toto jsou základní bezpečnostní pravidla pro lámání stěn pro vedení, ale nezapomeňte na pravidla pro práci s elektrickým nářadím, zejména jako jsou úhlové brusky a ruční kotoučové pily.

Další tip: poté, co jste se zapojili, pečlivě změřte všechny vzdálenosti a aplikujte je na plán.To se hodí při opravách nebo pokud potřebujete něco nechat /zavěsit na místech, kde může dojít k zapojení.