Jak přilepit tapetu

Jedním z nejoblíbenějších typů dekorace je tapetování.Ale pro výsledek prosím, musíte vědět, jak slepit tapetu správně.Existuje dostatečný počet nuancí, které ovlivňují kvalitu povrchové úpravy.

Přípravná fáze

Nejprve je v místnosti odstraněno vše, co lze odstranit, včetně obložení dveří a podlahových desek, pokud je to možné.Zásuvky a spínače jsou také odstraněny uzavřením krabic pomocí vodičů s konektory - plastovými nebo dřevěnými.

Jak správně přilepit tapetu, je třeba vědět také

Odpojte elektrické zásuvky

Při práci s elektrikářem pokoj odstavíme adokud to nedokončíme, nezapínejte to. Je vhodné provádět veškeré práce, včetně tapetování, při vypnutém napájení. Práce je „mokrá“ a voda nebo lepidlo se mohou dostat na dráty a zkrat.Pokud je zapojení provedeno v souladu se všemi pravidly a existují jističe, totonebojácný.Prostě jen krájeli jídlo a to je vše.

Pokud je kabeláž stále stará, může to být nebezpečné.Nejhorší je, že v tomto případě často neexistuje způsob, jak vypnout napájení v oddělené místnosti.Pouze v celém bytě nebo v nejlepším případě v polovině.Poté je možné vyjmout napájecí vodiče ze zásuvek a spínačů (samozřejmě, když je napájení vypnuto) a konce opatrně izolovat a potom je skrýt pod zástrčkami.Pak je musíte uvolnit a umístit na místo, ale bude to bezpečné.

Osvětlení během práce se provádí dočasně tažením prodlužovacích kabelů z jiných místností a zapnutím přenosných lamp.Poté, co se vypořádáte s elektřinou, můžete jít dál.

Pokud jsou stěny pouze zarovnány a tmel, nemusíte dělat nic jiného než základní nátěr.Ale pokud mají starý nátěr - tapetu nebo barvu -, bude muset fungovat.Nejprve odstraňte předchozí povrch.

Čistíme starou tapetu

Pokud je tapeta nalepena na stěnách, jsou zastrčeny na libovolném místě špachtlí, poté jsou zataženy za ohnutý roh a odtrženy.S trochou štěstí se odtrhávají celé proužky, někdy několik metrů v jednom kuse.Ale častěji se ukazuje v malých fragmentech.Nejprve odstraní vše, co se stane „suché“.Pokud je to velmi obtížné a v malých částech, umyjte umyvadlo s vodou a válečkem, tímto způsobem promočte stěny.Chcete-li je snáze snášet, můžete do vody přidat mycí prostředek na mytí nádobí.

Zdaleka ne vždy všechno jde tak dobře

Pokud papírové tapety jednoduše používají voduna povrch.Pokud jsou vinyl nebo s jiným trvanlivým filmem - nejprve prorazit film.To lze provést pomocí ostnatého válce nebo štětcem s kovovými štětinami.Hlavní věcí je prorazit film tak, aby voda mohla být absorbována do podkladu - papíru nebo netkané - a namočit lepidlo.Někdy je třeba tapety několikrát navlhčit, aby se usnadnil pohyb.

Dále jsou akce stejné jako u papírových: odstrčíme špachtlí a odtrhneme.Tato technika - odtrhávání kousků - je někdy neúčinná.Ukazuje se rychleji, pokud vyčistíte promočený povrch špachtlí.Pak seškrábneme v ostrém úhlu s čepelí na zdi.Obecně, bez ohledu na to, ale stará tapeta musí být zcela odstraněna.

Odstraňování barvy a vybílení

Musíte také pracovat špachtlí a vyčistit centimetr po centimetru.Práce je monotónní a poněkud únavná a také špinavá.Existuje několik způsobů, jak věci urychlit.

Olejová barva na beton

Ve skutečnosti existují dvě možnosti: chemická a mechanická.Chemikálie je speciální odstraňovač barev.Složení nejčastěji vypadá jako gel.Nanáší se na povrch a po nějaké době (na obalu) stoupá v bublinách nebo se začne krčit.Barva změkčila a lze ji odstranit jakoukoli špachtlí.

Takto se barva stará o „práci“ mytí

Všechno se děje docela jednoduše, ale existují dvě „buty“.Za prvé - cena mytí je poměrně vysoká.Druhým je, že výpary zjevně nejsou užitečné.Musíte pracovat ve větrané místnosti, ale prádlo nemyjte, jinak to nebude mít žádný účinek.Akaždopádně i při větrání hlava někdy bolí.Respirátor tedy nezasahuje a jsou nutné rukavice.

Mechanická metoda není jen špachtlí.Škrábnutí tedy bude trvat velmi dlouho.Použijte brusku nebo úder.Na brusce jsou kovové kartáče.Můžete zkusit střílet takto.Metoda funguje, ale ne vždy nebo se ukazuje příliš pomalu.Pak můžete vzít děrovač a dláto a držte dláto kolmo k povrchu, projeďte jej podél zdi bez prohloubení.Barva se svižně odrazí.Po takovém „šokovém“ ošetření zbývá zbytky strhnout špachtlí.

Emulze na bázi vody, nátěry na bázi vápna nebo sádry

Odstranění tohoto druhu barvy na stěnách není snazší.Squeezing dopadá, jen velmi pomalu.Řešení je velmi jednoduché: opět voda a speciální škrabka na barvu.Můžete si ji koupit v železářství.Okamžitě si vezměte několik náhradních nožů: například tři nebo čtyři kusy jdou do kuchyně.

Natřete stěnu dobře vodou.Se štětcem nebo válečkem můžete několikrát.Pak nechte namočit.A pak začnete čistit škrabkou.Barva přímo skáče.Je jen důležité, aby se zeď zvlhčila.

Jak si vybrat tapetu pro chodbu a chodbu, přečtěte si zde.

Oprava hrbolů

Zde musíte nejprve vyhodnotit stav stěn.Nejprve musíte vytáhnout všechny hřebíky, šrouby, odstranit třísky a vyplnit trhliny.Poté zkontrolujte výsledky.Pokud jsou stěny víceméně rovnoměrné, vyskytují se pouze malé vady,Můžete provést epizodické zarovnání.Zavřete pouze praskliny, důlky, čipy.Můžete je zakrýt dokončovacím tmelem.Teprve před vyrovnáním zdi konečně očistěte od prachu a kousků tapet a poté přikryjte základním nátěrem (nástěnným válečkem a štětcem v rozích).

Pokud je zeď po „nalití“ děrovacím zařízením, nelze se vyhnout plnému tmelu celé zdi.Většinou dnes používají sádrovou hmotu.Nejprve naneste vrstvu primárního nebo počátečního.Je to s hrubším zrnem a vrstva může být až 3-5 mm.S tímto složením jsou základní nepravidelnosti vyrovnány a snaží se dosáhnout rovného povrchu.Po usušení projdou speciální sítí a odstraní hrboly a prověšené případy.

Po dokončení se použije tmel.Je velmi plastový a nanáší se v tenké vrstvě - do 1-2 mm.Poté se stěna vyhladí (po vyhlazení nepravidelností mřížkou, pouze s menší buňkou).

Základní stěny

Po nanesení se nanáší druhá vrstva základního nátěru.Vytváří na povrchu film, který snižuje absorpci lepidla a zlepšuje adhezi.V případě tapetování lze jako základní nátěr použít tekutější lepidlo na tapety.Na každém balení je tabulka, ve které je uvedeno množství vody pro lepení a základní nátěr.Naneste lepidlo v nezbytném poměru, počkejte na jeho připravenost (i na obalu) a zakryjte jej složení stěny.Technika základního nátěru je stejná: nejprve projděte rohy štětcem a potom pomocí válečku vyhlaďte povrchy.

Ve videu je použití primárníhotmely jsou z nějakého důvodu nazývány omítky, ale jinak je sekvence akcí prezentována správně.

Pravidla a metody kombinování tapet jsou popsány v tomto článku.

Pravidla lepení

Existuje několik pravidel pro tapetování, které je třeba dodržovat.Tato technika se liší v závislosti na typu tapety a lepidle, které je nezbytné pro dosažení kvalitního výsledku.rozdíl je hlavně v tom, kdy a kde nanášet lepidlo.Nemusíte hádat.Všechno je na podšívce, která je k dispozici na každém válci tapety.Tam je graficky znázorněn a v některých je psáno, které části by měly být potřeny lepidlem: pouze zeď nebo pouze tapeta, nebo možná obě najednou.

Taková označení jsou na vložce

Některé věci však zůstávají nezměněny.Například nakreslení počátečního pruhu.

Kde začít od

Ve skutečnosti není výchozí bod tak důležitý.Je důležité, aby byl první proužek svisle slepen.Volba je tedy na vás.

Pokud má místnost dokonale nakloněný roh: rovnoměrný a přesně svislý, můžete začít od něj.Můžete začít od dveří pomocí dokonale odkryté ostění.Pokud nic takového neexistuje, nakreslete vodítko sami.Vezměte úroveň budovy, označte bod na zdi a nakreslete přesně vertikální linii.Levná budova úrovně třídy domácnosti, kterou obvykle používáme k opravám, někdy způsobuje solidní chybu.A protože je pro nás důležité držet první pruh přísně svisle, zkontrolujte správnostlinky pomocí olovnice.Tady nikdy nelže, ukazuje přesně dolů.Pokud je vše v pořádku, zarovnejte okraj proužku podél této čáry.

Pokud jste se stále nerozhodli, kde začít lepit tapetu a toto je vaše první zkušenost v tomto oboru, začněte stěnou, která je méně viditelná než ostatní.Například ten, podél kterého stojí skříň.Pár titulních stránek bude pro vás obtížné a pak lépe pochopíte, co je co a bude méně nedostatků.

Jak nalepit tapetu na zeď

Pokud je lepidlo nanášeno na odříznutý fragment na žádost výrobců, je rozmazaný pruh přeložen tak, že strana s potiskem je uvnitř.Chcete-li to provést, omotejte okraje doprostřed a několikrát je přehněte.Záhyby nejsou stlačeny.Nechte je zůstat zaoblené.Je nutné, aby všechny vrstvy byly nasycené a plátno dobře přiléhalo ke zdi a také se lepilo bez bublin.

Jak skládat papír potažený lepidlem na papír

Pokud chcete nanášet lepidlo na zeď, natřete trochu více, než je šířka tapety.Oblast pod stropem, v rohu a blízko podlahy je potřena štětcem.Pak jsou pravidla obecná.

Vezměte řezaný pruh a vyšplhejte se na štafle.Přesuňte horní okraj o několik centimetrů ke stropu a poté zarovnejte jeden z okrajů podél nakreslené „počáteční“ čáry.Vzhledem k tomu, tapeta je lepená zadek dnes, na které hraně nezáleží.

Přísnou aplikaci boční hrany na linii, s pohyby z této linie na druhou hranu, vložte tapetu do oblasti stropu.Pak se postupně posune dolů,jít o něco níže.

Další centimetry na stropě jsou odříznuty.Je vhodnější to udělat pomocí papírového nože a velké špachtle.Ruku držte papír dobře za roh.Poté naneste špachtli.Nakreslete nůž po jeho okraji.

Oříznutí pod stropem a poblíž soklové lišty

Při lepení plátna se pohyby provádějí od středu proužku ke straně a mírně dolů a vytlačují zachycený vzduch k okrajům.Dříve to bylo prováděno hadříkem, ale ukázalo se to lépe a rychleji s válečkem s elastickou tryskou (obvykle je žlutý).Při práci s ní prakticky neexistují žádné bubliny.Pokud je však tapeta strukturální, s vytlačeným vzorem, může být válec rozdrcen.Pak se štětcem tapety.Je široký a plochý, s tvrdou hromádkou.

Tapetový kartáč pro rychlou nálepku

Po dosažení místa, kde pásek ještě nebyl slepen, rozložte zbývající část pevně a postupujte podle stejného vzoru.Nejprve nastavte okraj, poté pomocí válečku nebo hadru vytlačte vzduch a dosáhnete rovného povrchu.

Druhý pás je slepen přesně stejným způsobem, s jediným rozdílem, že plátno již na zdi slouží jako vodítko pro lepení okraje.To je důvod, proč je důležité držet se rovnoměrně, jinak budou všichni ostatní sekat.

Zde jsou diskutovány funkce výběru tapety pro ložnici.

Tajemství vkládaných rohů

Nejobtížnější věcí je řádně tapetovat rohy.Ale to je jen tak dlouho, dokud neznáte tajemství.Nejprve to můžete zkusit jednoduše.Zabalte jednu z částípřiléhající zeď 1-2 cm a druhou ořízněte podél rohu.

Jednou z metod vkládání do vnitřního rohu je

Je to snadné, vypadá to dobře.Ale na některých tapetách je tento pruh velmi viditelný.V takovém případě existuje jiný způsob.Naneste plátna na obě strany rohu tak, aby byly alespoň lehce zabalené na druhé straně (stačí 2-3 cm).Dobře stiskněte, aby dobře padly.ke stěnám a rohům.

Ořízli jsme tapetu v rohu

Poté jsme sebrali speciální řezačku nebo velkou špachtli.Stiskněte ji v rohu, ořízněte tapetu spolu s jejím okrajem ostrým nožem.Je nutné řezat obě plátna současně, takže může být vyžadována značná síla.Chcete-li jej snížit nepřetržitě, neodtrhávejte nůž.Zastavte, posuňte špachtli, která spočívá na ostří, a poté pokračujte v řezu.

Po odříznutí všeho odstraňte oba proužky pruhů a připojte zbývající plátna v rohu.Pokud byla tapeta před oříznutím dobře stisknuta, zápas je perfektní, bez jakýchkoli nesrovnalostí.

Jak nalepit tapetu v rozích

Jak nalepit tapetu ve vnějších rozích?Téměř stejným způsobem.V prvním případě je jeden z pruhů ovinutý za roh o jeden nebo dva centimetry (pro silnější tapety lepší než 2 cm, pro tenké - stačí 1 cm).Druhý pruh je přísně slepen podél rohu.Pokud je tento převis viditelný (obvykle na netkané tapetě), bude nutné řezat po celém proužku.V takovém případě více omotejte a ořízněte svisle stejným způsobemšpachtle a nůž.Odstraňte řez, přilepte spoj.

Metrová tapeta v rozích je slepena stejným způsobem jako užší.Stává se, že v rohu je potřeba úzký pruh a zbytek je oříznut.Pokud tapeta neobsahuje obrázek, lze ji použít někde alespoň v jiném rohu.U vzorovaných pláten se někdy také někde připoutá, ale je obtížnější to udělat.Proto berou vzorované s slušnou rezervou: jen pro takové případy.

Jak přilepit vinylové tapety na papír, jak řídit nedokonalé rohy v tomto videu.

Které tapety jsou v kuchyni lepší, se dočtete zde.

Jak nalepit tapetu poblíž dveří a oken

Pokud jsou dveře nebo okna na stejné úrovni s rovinou stěny, problémy obvykle nevzniknou.Tapeta je oříznuta podél zárubně nebo podél okraje talířů.Plátno pod úhlem záhybu nebo rámu je řezáno v úhlu asi 45 °.Vyříznuté části se omotají podél otvoru, ohnou a poté odříznou nůžkami nebo nožem.Hladší a rychlejší pomocí nože a špachtle.

Jak lepit poblíž dveří

Těžší volba je, když potřebujete vložit přes sklon dveří nebo okna.Při použití papírové tapety je tento princip opět jednoduchý: přilepte pruh ke svahu a odtlačte jej 1 cm ke zdi.Kousek nalepte přesně na vrchol otvoru okna.

Jeden ze způsobů, jak vložit sklon dveří nebo okna

Ale u tapety na netkané textilie tato metoda nebude fungovat: „překryvy“ jsou příliš viditelné.V tomto případě je pruh řezán podél okenního otvoru malým okrajem.Další fragment je přilepen nahoře s překrytím a stříhá je přesně podél řezu okenního otvoru.Lepený kus je zabalen uvnitř, na svahu.Poté se připojí jako dříve.

Je obtížné vysvětlit slovy.Ukazuje se, že je ve videu dostupnější.Mimochodem, v tom je příběh o designu tapety klenutých otvorů.

Jak udělat spoje neviditelnými

Při lepení spojů na tkaninách je třeba věnovat pozornost.Musíte plátno spojit tak, aby mezi nimi nebyla žádná mezera, ale také, aby nepřekročily jeden na druhého ani milimetr.Je nutné dosáhnout dokonalé shody.

Posuňte proužek správným směrem

Protože máme dokonale rovnoměrné zdi, bohužel, občas se ukázalo, že šev se trochu plazí, rozchází se.Vaším úkolem je posunout plátno tak, aby se stalo dokonalým a neviditelným.Můžete pohybovat plátnem rukama - mohou být mírně nataženi a stlačeni.Díky tomu dosáhnete požadované shody.Pokud je výsledný nedostatek příliš velký a posuny se nedají dosáhnout, pruh se odlupuje na toto místo a podle potřeby koriguje znovu.Někdy, pokud šev trochu vyčnívá, může pomoci válcování se speciálním kuželovým válečkem.

U této techniky se ukázalo, že nejprve se lepí hrana, která se spojí, a poté se z ní začne vyhlazovat zbývající plocha plátna.Pokud jste si prohlédli šev a byli jste s výsledkem spokojeni, vezměte čistý hadr a otřete jej z přebytečného lepidla, které by mohlomluvit se všemi těmito činy.

Podívejte se, jak přilepit metrickou dlouhou vinylovou tapetu na netkané bázi a jak učinit spoj neviditelným.

Odstraňujeme nedostatky

Při nedostatku zkušeností se může stát, že se po stěnách nebo během sušení objeví na stěnách bubliny.Můžete je odstranit pomocí jednoduchých akcí.Vezměte velkou injekční stříkačku, sbírejte do ní lepidlo, propíchněte bublinu a do něj vpíchněte určité množství lepidla.Vinylové tapety, akrylové, papírové - horní část není důležitá.Akce se liší v závislosti na základě.Pokud je tapeta na papírové bázi, počkejte pět až sedm minut, pokud na netkané textilie, jednáte okamžitě.

Dále pomocí válce, špachtle nebo hadru vytlačte vzduch z bubliny.Chcete-li začít, nasaďte lepidlo dovnitř a poté od okrajů k propíchnutí vytlačte vzduch spolu s přebytečným lepidlem.Otřete je čistým hadrem.

Jak odstranit bubliny na tapetě

Švy se poměrně často liší.Tapeta se může lišit podél proudu nebo základní desky.Existují dva způsoby, jak je přilepit.Použijte kartáč a zbytky lepidla nebo si koupte speciální na švy.Je ve zkumavce a aplikuje se bodově.A opět, postup závisí na základu. Po navlhčení papíru počkejte chvíli, potom ho nalepte a ujistěte se, že se okraje shodují.

Co dělat, pokud jsou švy na tapetě otevřené