Jak připojit a namontovat plastové trubky

Ocelové trubky se postupně vytlačují z trhu: objevili se cenní konkurenti, kteří jsou levnější, jsou snadněji instalovaní, méně slouží.Například teplá a studená instalace a topný systém jsou vyrobeny z kovového plastu.Jak správně nainstalovat kovoplastové trubky, jaké armatury použít, kdy je použít, jak je spojit kusy do jednoho celku - to vše bude diskutováno.

Typy kování pro trubky z plastu

Struktura kovových plastových trubek je taková, že je nelze svařovat nebo pájet.Proto jsou všechny větve a některé ohyby vyráběny pomocí kování - speciálních prvků různých konfigurací - odpališť, adaptérů, úhlů atd.S jejich pomocí je sestaven systém jakékoli konfigurace.Nevýhodou jetechnologie - vysoké náklady na vybavení a čas, který bude muset být vynaloženo na jejich instalaci.

Přibližný sortiment tvarovek pro montáž trubek z kovu a plastu pomocí lisu

Výhodou trubek z plastu je to, že se dobře ohýbají.To vám umožní použít méně armatur (jsou drahé).Kování pro kovové trubky jsou obecně:

 • Krimpovací.
 • Lisovací tvarovky (lisovací tvarovky).

Rozhodnutí o tom, jaký typ kování je snadno použitelný.Krimpovací koncovky se používají pro potrubí, ke kterým je vždy přístup - v průběhu času je nutné dotáhnout spoje.Lis může být zděný.To je celá volba - musíte vědět, jaký typ instalace kov-plastových trubek bude na konkrétním místě.

Vzhled některých tvarovek s převlečnými maticemi - šroubem nebo krimpováním

Obecnou nevýhodou kovových plastových trubek je to, že v důsledku konstrukce tvarovek při každém připojení je část potrubí zúžena.Pokud je spojení málo a trasa je krátká, nemůže to mít žádné důsledky.Jinak je nutné buď zvětšit průřez potrubí, nebo čerpadlo s větší kapacitou.

Příprava k instalaci

Nejprve je třeba nakreslit celý přívod vody nebo topný systém na list papíru.Ve všech větvích nakreslete armaturu, kterou chcete nainstalovat, a podepište ji.Takže je vhodné je zvážit.

Nástroje

Pro práci budete kromě potrubí a zakoupeného kování potřebovat:

Řezačka trubek.Zařízenípřipomínající nůžky.Zajišťuje správné umístění řezu - přesně kolmo k povrchu potrubí.To je velmi důležité.

Kovem plastické (a nejen) trubky jsou řezány tímto nástrojem

Kalibrátor (měřidlo) pro trubky z plastu.Při řezání je trubka mírně zploštělá a její okraje jsou mírně ohnuty směrem dovnitř.Kalibrátor je potřebný pouze k obnovení tvaru a zarovnání okrajů.V ideálním případě okraje odleskují - takže spojení bude spolehlivější.

Typy kalibrátorů

 • Zahloubení je zařízení pro zkosení.Rovněž je vhodný stavební nůž nebo brusný papír.Kalibrátory mají často zkosený výstupek, takže se bez tohoto nástroje můžete obejít.
 • Zařízení pro montáž kování:
  • pro krimpovací lisy jsou nutné dva klíče vhodné velikosti;
  • pro lisovací kování, lisovací kleště.

   Ruční lisovací kleště nebo lisovací kleště, zařízení na řezání trubek MP a kalibrátor.Ve skutečnosti se jedná o celý nástroj nezbytný pro instalaci lisovacích tvarovek a instalaci kov-plastových trubek

  V zásadě vše.Místo řezačky trubek můžete použít pilu s kovovou čepelí, ale budete muset řezat přísně kolmo k povrchu.Pokud důvěřujete svému oku, vezměte truhláře tesaře.

  Postup při přípravě

  Plastové trubky malého průměru v zátokách jsou na prodej.Před instalací odřízněte kus požadované délky ze šachty.V tomto případě je nutné vzít v úvahu délku, kterájde do kování.To znamená, že je třeba řezat kus s malým okrajem 1,2 - 1,5 cm.

  Hrany segmentu jsou kontrolovány, pokud se vyskytují otřepy (při řezání pomocí řezačky trubek nedochází, to je nevýhoda při řezání pilou), jsou vyrovnány.Poté se pomocí úkosovače nebo kousku brusného papíru odstraní zkosení - plast se brouší pod úhlem uvnitř trubky i zvenku.

  Řezají, kalibrují a zkosují

  Poté vezmou kalibrátor, vtlačí jej do potrubí a pootočí jej, vyrovná geometrii a současně narovná „drcené“ dovnitřokraje.Poté můžete pokračovat s instalací kovoplastových trubek a instalací armatur.

  Jak zarovnat kus kovově plastové trubky

  Jak již bylo zmíněno, tento typ potrubí jde do polí, to znamená, že jsou zkroucené.Po odříznutí kusu se rukama trochu narovnáte, ale jak dosáhnout dokonalého rovnoměrnosti.To je důležité, pokud je instalace potrubí otevřená.Recept je jednoduchý:

  • Najděte desku nebo kus dřevotřísky, překližky atd.
  • Zabalte zarovnaný segment do měkkého hadříku (je to možné ve starém froté ručníku).
  • Na desce se rozkládá a vyrovnává.

   Při distribuci vodovodního systému musí být trasa obvykle ohnuta místy a na místech musí být položeny rovné úseky

  Poté, co se segment vyrovná, mohou být jeho okraje kalibrovány.

  Instalace plastových trubek pomocí tlakových tvarovek

  Tlakové tvarovky se skládají z několika částí.Basis - formované pouzdro se závitem.K dispozici je také krimpovací kroužekpřipevňuje kus trubky na armaturu a převlečnou matici, která upíná spojení.Důležitým detailem je o-kroužek, který zajišťuje těsnost.

  Tento způsob instalace je dobrý v tom, že není potřeba žádná speciální zařízení.Druhé plus - spojení je skládací a v případě potřeby je možné vyměnit tvarovku.Pokud selže nebo je třeba změnit konfiguraci potrubí.A je to velmi pohodlné.

  Existuje však nevýhoda: z času na čas se na vlákně vyskytuje vlákno.Všechno je eliminováno jednoduše - výtah na půl otáčky.Z tohoto důvodu však musí být všechna připojení přístupná a nesmí být zděná.Obtěžující je také potřeba ověření - plynulý, ne tekoucí.Ne každému se to líbí.

  Takto vypadá kompresní tvarovka

  Rozsah tvarovek je širokoúhlý, podložky, kříže, adaptéry (od jednoho průměru k druhému).A to vše s různými úhly, v různých průměrech.

  Instalace kov-plastových trubek na kompresní tvarovky začíná odstraněním převlečné matice a kompresního kroužku a přítomností těsnicí gumy.Poté začíná montáž:

  • Matice a kroužek se nasadí na trubku.
  • Šňůra se táhne k armatuře, dokud se nezastaví.Důraz je kladen na speciální přírubu malé římsy.
  • Kroužek se také přitahuje až k armatuře.

   Před dotažením matice

  • Převlečná matice je utažena.Nejprve pomocí vašich rukou je spojení kov-plastových trubek taženo dvěma klíči.Jeden drží montážní tělo, druhý otočí převlečnou matici.

  To je vše, proces instalace spojovacího (šroubového, závitového) spoje je dokončen.K dispozici je pouze jedna výstraha: pokud do systému nalijete nemrznoucí směs, okamžitě vyměňte těsnění.Ti, kteří přicházejí se soupravou, budou velmi rychle teče s nemrznoucí směsí.Nainstalujte paronit nebo teflon.Pouze oni mohou zajistit těsnost.Obecně je pro systémy s nemrznoucí směsí lepší použít lisovací tvarovky.Rozhodně netečou (pokud jsou správně zvlněné).

  Instalace krimpovacích (lisovacích nebo tlačných) armatur na MP trubky

  Instalace metal-plastových trubek pomocí krimpovacích armatur vyžaduje speciální kleště.Jsou ruční, existují elektrické.Všechny jsou vybaveny sadou obložení pro různé průměry.Manuál je samozřejmě levnější.Toto zařízení není nutné kupovat - bude potřeba pouze jednou.Pronajímání je mnohem výhodnější.

  Lisovací tvarovka pro MP trubky

  Lisovací tvarovka se skládá ze dvou částí - samotného těla a krimpovacího pouzdra.Před spojením kovových plastových trubek se provede příprava řezu.Je to stejné jako při použití kompresních tvarovek, ale zkosení se odstraní pouze zevnitř.Dále je postup následující:

  • Na trubku nasaďte objímku.
  • Na armaturu je instalováno těsnění, které zabraňuje elektrochemické korozi.
  • Tuba se nasadí na armaturu - dokud se nezastaví.Na tělese kování je otvor, kde by měla být viditelná hrana potrubí.
  • Udělejte klíště, ve kterýchjsou nainstalovány vhodné obložení (požadovaný průměr).Kleště se instalují blízko okraje armatury, spojením lisovacích držadel dohromady komprimuje díl.V důsledku toho by měly být na rukávu jasně viditelné dva konkávní pruhy.Jejich hloubka by měla být stejná.Po krimpování se mohou kování otáčet kolem potrubí.

  To je vše, instalace plastových trubek pomocí lisovací tvarovky je dokončena.Takový spoj může odolat tlaku až 10 atm, což je dost pro většinu systémů.Není vhodné pouze pro systémy vytápění domácností s podlažími.více než 16. Mohou mít v systému větší tlak.

  Jak ohýbat trubku z kovového plastu

  Instalace trubek z kovového plastu si často vyžaduje ohýbání trubky.To lze provést ručně nebo pomocí pružiny.Práce s pružinou je snazší a rychlejší, ale musíte si ji koupit (levně).Pružina je vložena dovnitř trubky a ohýbá se v požadovaném směru.Potrubí opakuje ohyb, pružina je odstraněna.Ohýbání kovově-plastových trubek pomocí pružiny je jednoduché - není třeba žádné velké úsilí, akce jsou snadno kontrolovatelné, je možné výsledek upravit.

  Co je dobré na této metodě, je to, že nebudete moci mačkat zdi, což se stane, když v manuální metodě použijete zbytečné úsilí.Také to nefunguje, aby se vytvořil strmější ohyb (s poloměrem menším než minimum) a stlačil stěny v ohybu, čímž se zúžil otvor.

  Pružina pro ohýbání trubek z plastu

  Je nutné postupně ohýbat trubky MP rukama.Vezměte si ruce na obě stranyohýbací místa (ve stejné vzdálenosti od středu budoucího oblouku), palce od dna podpírají potrubí.V této poloze začněte snižovat okraje dolů a přitom palcem tlačit palce nahoru.

  Ruční ohýbání plastových trubek

  U této metody trubka někdy z důvodu nadměrných sil ztratí svou geometrii.To negativně ovlivňuje jeho šířku pásma.Takové oblasti nemohou být umístěny do vody nebo topení.Aby se těmto situacím zabránilo, zahřeje se bod ohybu.To lze provést pouze pomocí fénu na budování.Nepoužívejte otevřený oheň.Vyhřívaný plast se snadno ohýbá.Nicméně, to nestiskne (hlavní věc - nepřehánějte to).

  Metody ohýbání MP trubek

  Dalším způsobem, jak se vyhnout deformaci, je nalít písek dovnitř.Nedovolí, aby se stěny zmenšily.

  Jak jej připevnit ke stěnám

  Když je potrubí otevřené, musí být nějak upevněno ke stěnám.K tomu se obvykle používají speciální plastové svorky.Jsou jednoduché - pro pokládku jednoho vlákna potrubí.Běžně se používá pro potrubí.Existují dvojité - nejčastěji jsou instalovány pro vytápění - napájení a zpětný tok ve dvou trubkových systémech probíhají paralelně.

  Příchytky pro připevnění kovoplastových trubek na zeď

  Tyto příchytky se instalují každý metr (tak často, jak je to možné).Pod každou stěnou se vyvrtá otvor, vloží se hmoždinka požadovaného typu (vybraná v závislosti na druhu materiálu, odjejichž stěny jsou vyrobeny).Velké zatížení se neočekává, ale instalace a topení vypadají mnohem atraktivněji, pokud je vše rozloženo přesně tak, jako by na pravítku.

  Nestandardní připojení: s kovovými trubkami, měnící se na jiný průměr

  Při výměně vodovodu nebo topení je často nutné spojit kov a plast.Nejčastěji k tomu dochází u větve od stoupačky.V tomto případě je kovová trubka řezána v určité vzdálenosti - 3 - 5 cm, na ní je vyříznuta nit.Dále se na závit našroubuje šroubení s převlečnou maticí (kleštinou) nebo vnitřním závitem.Dále je instalace kov-plastových trubek prováděna konvenční technologií.

  Některé typy armatur, které lze použít při přechodu z kovového na kovový plast

  Armatura se volí podle průměru kovové trubky a závit na adaptéru by měl být vnitřní - natrubka je odříznuta vnější.Toto připojení vyžaduje těsnění.Zabalte prádlo a potřete ho balicí pastou nebo použijte jen pásku.

  Spojení dvou trubek různých průměrů nastává přesně stejným způsobem.Vyžaduje se pouze vhodný montážní adaptér s maticemi /bradavkami vhodného průměru.

  Příklad rozvržení vodovodního systému

  Nejprve nakreslíme plán rozvržení vodovodu.To lze provést na kusu papíru s uvedením potřebného vybavení.Vezměte prosím na vědomí, že pro instalaci jeřábů je nutná instalace armatury se závitem na konci.Na ohybech domácích spotřebičů a instalatérství je třeba faucetůspotřebičů, do radiátorů.To umožňuje vypnout zařízení bez překrývání celého systému.Typ závitu a jeho velikost se volí v závislosti na typu použitého jeřábu.

  Příklad vodovodního systému na plastových trubkách

  Před a za vodoměrem jsou také zapotřebí přechodové armatury (voda nebo topení závisí na typu systému).Po vypracování podrobného plánu stanovte velikosti na všech webech.Podle tohoto výkresu zvažte, kolik a co potřebujete.Kování je možné zakoupit přísně podle seznamu a je vhodné vzít potrubí s určitým rozpětím.Zaprvé, můžete udělat chybu při měření a zadruhé, pokud nemáte zkušenosti, můžete zkazit kus - odříznout méně, než je nutné, nebo nesprávně stlačit atd.

  Dohodněte se na možnosti výměny

  Při nákupu všeho, co potřebujete, dohodněte se s prodejcem, že v případě potřeby můžete vyměnit /vrátit některá příslušenství.Dokonce i odborníci se s nimi často mýlí, a dokonce i ten, kdo se rozhodl zapojit vodovodní nebo topný systém z kovového plastu vlastními rukama a ještě více.Nikdo vám nebude brát zbytek potrubí zpět a příslušenství - snadno.Ale kvůli záruce mějte kontrolu.

  Někdy je vhodnější použít sběratele.Umožňují vám připojit více zákazníků současně.Existují kolektory pro instalatérské práce a pro vytápění (při instalaci teplé podlahy)

  Kdy a jak začít pracovat

  Při příjezdu domů rozložte armatury, pokračujte: instalace metal-plastových trubekv létěMůžete to udělat hned, v zimě musíte počkat nějakou dobu (12 hodin), dokud se všechny prvky nezahřejí na pokojovou teplotu.Řezejte jeden kus trubky požadované délky najednou.Je to trochu déle, ale nebudete tak zmatení.Další akce v závislosti na vybraném typu kování.

  Distribuce ohřevu kovoplastovými trubkami se provádí pouze na lisovacích tvarovkách

  Po dokončení instalace kovoplastových trubek je potrubí zkontrolováno.Pokud jde o přívod vody, otevřete kohoutek u vstupu.To by mělo být prováděno postupně a hladce.Systém se začne okamžitě plnit vodou.Pokud se nikam nic nedostalo - udělali jste všechno dobře.Pokud některé spoje unikly, musí být znovu provedeny - pokud byly použity lisovací tvarovky, nebo utaženy - pokud byla sestava na krimpovacích konektorech.

  Pokud byl topný systém sestaven z kovově-plastových trubek, musí být před spuštěním podroben tlakové zkoušce - zkoušeno vysokým tlakem čerpáním studené vody do systému.Pokud je test úspěšný, můžete provést zkušební provoz vytápění.

  Podobná videa


  Znovu odborníci na Valtek (Valtek), jejichž výrobky jsou v této oblasti považovány za jeden z nejlepších, vysvětlí, jak správně instalovat kovové plastové trubky.na trhu.