Problém ochrany vedení před přetížením a svodovým proudem je možné vyřešit pomocí dvojice zařízení - jističe a RCD.Stejný problém však řeší jistič diferenciálu, který kombinuje obě tato zařízení do jednoho pouzdra.Jdeme dále na správné připojení difavtomatu a jeho výběr.
Účel, technické specifikace a výběr
- Účel, technické specifikacea výběr
- Vlastnosti a výběr
- Jmenovitý proud
- Časově proudová charakteristika nebo typ elektromagnetickéhovydání
- Jmenovité napětí a frekvence sítě
- Jmenovitý vypínací diferenciální proud nebo svodový proud (nastavení)
- Třída rozdílové ochrany
- Jmenovitá vypínací schopnost
- Třída omezující proud
- Tématateplotní režim použití
- Přítomnost značek o příčině poruchy
- Typ konstrukce
- Výrobce a cena
- Jak připojit difavtomat
- Elektrické připojení
- Kontrola funkce
- Schémata
- Jednoduchý režim
- Spolehlivější ochrana
- Selektivní schémata
- Hlavní chyby v připojení difattomatov
Diferenční automat nebo diferenciální jistič kombinuje funkce jističe a RCD.To znamená, že toto zařízení samotné chrání kabeláž před přetížením, zkratem a svodovým proudem.Svodový proud je generován při selhání izolace nebo při dotyku částí pod napětím, tj. Stále chrání osobu před úrazem elektrickým proudem.
Difavtomaty jsou instalovány v elektrických rozvaděčích, nejčastěji na kolejnicích din.Jsou umístěny namísto spoustu automatických + RCD, fyzicky zabírají trochu méně místa.Jak konkrétní to závisí na výrobci a typu provedení.A to je jejich hlavní výhoda, kterou lze požadovat při modernizaci sítě, kdy je omezené místo ve štítu a je nutné připojit řadu nových vedení.

Difavtomatie slouží k ochraně kabeláže před zvýšeným zatížením a před úrazem elektrickým proudem
Druhým pozitivním bodem je úspora nákladů.Obvykle stojí difavtomat méně než pár automatických + RCD s podobnými charakteristikami.Dalším pozitivním bodem je, že je nutné pouze určit výkon jističe a RCD je standardně zabudováno s požadovanými charakteristikami.
Existují také nevýhody: když opustíte a postavíte jednu z částí difavtomatu, bude muset být vyměněno celé zařízení, což je dražší.Také ne všechnymodely jsou vybaveny příznaky, pomocí nichž je možné určit, z jakého důvodu zařízení pracovalo - kvůli přetížení nebo svodovému proudu - což je při určování příčin zásadně důležité.
Charakteristiky a výběr
Protože difavtomat kombinuje dvě zařízení sama o sobě, má vlastnosti obou a všechny by se měly při výběru brát v úvahu.Zjistíme, co tyto vlastnosti znamenají a jak zvolit diferenciální automat.

Označení difavomatů v diagramech
Jmenovitý proud
Toto je maximální proud, který může stroj dlouho vydržet bezztráta výkonu.Obvykle je to uvedeno na předním panelu.Jmenovité proudy jsou standardizovány a mohou být 6 A, 10 A, 16 A, 20 A, 25 A, 32 A, 40 A, 50 A, 63A.

Čtyřpólový difavtomat pro připojení k síti 380 V
Malé hodnoty - 10 A a 16 A - jsou umístěny na světelné lince, střední - na vysoce spotřebičích a vývodechskupiny a mocné - 40 A a vyšší - se používají hlavně jako úvodní (obecný) difavtomat.Je vybrán v závislosti na průřezu kabelu, stejně jako když volí jmenovitý výkon jističe.
Časově proudová charakteristika nebo typ elektromagnetického spouště
Zobrazeno vedle jmenovité hodnoty, označené latinskými písmeny B, C, D. Označuje, jaké přetížení se vyskytuje vzhledem k jmenovité hodnotě.vypnutístroj (ignorovat krátkodobé spouštěcí proudy).

Jmenovitá hodnota diflomatového stroje a jeho časově-proudová charakteristika
Kategorie B - pokud je proud překročen 3-5krát, C - když je hodnota překročena o 5-10časy, typ D se vypne při zatížení, které překračuje nominální hodnotu 10-20krát.Difavtomaty typu C se obvykle instalují v bytech, B lze instalovat ve venkovských oblastech a D. v podnicích s výkonným zařízením a vysokými startovacími proudy.
Jmenovité napětí a frekvence sítě
K jakým sítím je zařízení určeno - 220 V a 380 V, s frekvencí 50 Hz.V naší distribuční síti nejsou žádní další, ale vyplatí se to vyzkoušet.

Napětí a frekvence, pro které je vypínač diferenciálního obvodu navržen
Diferenční vypínače mohou být označeny dvojitým značením - 230/400 V. To naznačuje, že totozařízení může pracovat na sítích 220 V a 380 V. V třífázových sítích jsou taková zařízení umístěna na výstupních skupinách nebo na individuálních spotřebitelích, kde se používá pouze jedna z fází.
Vzhledem k tomu, že u třífázových sítí dochází k difúzi vody, jsou nezbytná zařízení se čtyřmi vstupy a jejich velikost se výrazně liší.Je nemožné je zaměnit.
Jmenovitý zbytkový proud nebo svodový proud (nastavení)
Zobrazuje citlivost zařízení na generované svodové proudy aukazuje, za jakých podmínek bude ochrana fungovat.V každodenním životě se používají pouze dvě hodnoty: 10 mA pro instalaci na vedení, na kterém je nainstalován pouze jeden výkonný přístroj nebo spotřebitel, ve kterém jsou kombinovány dva nebezpečné faktory - elektřina a voda tekoucí nebo elektrický akumulační ohřívač vody, varná deska,trouba, myčka nádobí atd.).
U vedení se skupinou vývodek a venkovního osvětlení jsou instalovány difavtomaty s svodovým proudem 30 mA, obvykle nejsou umístěny na vedení osvětlení uvnitř domu, aby se ušetřily.

Svodový proud nebo nastavení na diferenciálním obvodu
Zařízení může jednoduše zapsat hodnotu v miliampérech (jako na fotografii vlevo) nebo lze použít písmeno proudunastavení (na fotografii vpravo), následované čísly v ampérech (při 10 mA to stojí 0,01 A, při 30 mA je to 0,03 A).
Třída rozdílové ochrany
Ukazuje, jaký typ ochrany toto zařízení chrání před svodovými proudy.K dispozici je dopis a grafický obrázek.Obvykle dají ikonu, ale může tam být písmeno (viz tabulka).
Označení písmena | Grafické označení | Vysvětlení | Rozsah |
---|---|---|---|
AC | ![]() |
Reaguje na střídavý sinusový proud | Přikládají vedení, ke kterému je připojena jednoduchá technikabez elektronického ovládání |
A | ![]() |
Reaguje na sinusový střídavý proud a pulzující stejnosměrný proud | Používá se na tratích, ze kterých je napájeno elektronicky řízené zařízení |
B | ![]() |
Zachycuje variabilní, pulzníkonstantní a hladká konstanta. | Používá se hlavně ve výrobě s velkým výběrem vybavení |
S | S dobou vypnutí 200 - 300 ms | Ve složitých obvodech | |
G | S dobou vypnutí 60-80 ms | Ve složitých obvodech |
Volba třídy rozdílové ochrany difavtomatu je založena na typu zatížení.Pokud se jedná o mikroprocesorovou technologii, je požadována třída A, třída AC je vhodná pro osvětlení nebo napájení jednoduchých zařízení.Třída B je zřídka zasazena do soukromých domů a bytů - není třeba „zachytávat“ všechny typy unikajících proudů.Připojení difavtomatu tříd S a G má smysl ve schématech víceúrovňové ochrany.Jsou nastaveny jako vstup, pokud jsou v obvodu jiná vypínací zařízení diferenciálu.V tomto případě, když se jeden z následných úniků vypne, vstup se nevypne a budou v provozu opravitelné linky.
Jmenovitá vypínací kapacita
Zobrazuje, který proud ve stavu difavtomatu se vypne, když dojde k chybě a současně zůstane funkční.Existuje několik standardních hodnocení: 3000 A, 4500 A, 6000 A, 10 000 A.

Odpojovací kapacita difavomatu
Výběr difavomatu pro tento parametr závisí na typusítě a z dosahu rozvodny.V bytech a domech v dostatečné vzdálenosti od rozvodny se používají difavtomaty s vypínací kapacitou 6 000 A, v blízkosti rozvoden jsou nastaveny na 10 000 A. Ve venkovských oblastech, kdy je elektřina zásobována vzduchem a v sítích, které nebyly dlouho modernizovány, stačí 4 500 A
V tomto případě je toto číslo uvedeno ve čtvercovém rámci.Umístění nápisu se může lišit - záleží na výrobci.
Třída omezující proud
Dosažení maximální hodnoty zkratového proudu nějakou dobu trvá.Čím rychleji je napájení odpojeno od poškozeného vedení, tím je méně pravděpodobné, že dojde k jeho poškození.Aktuální limitní třída se zobrazuje v číslech od 1 do 3. Třetí třída - linka nejrychleji odpojí.Výběr difavtomatu na tomto základě je tedy jednoduchý - je vhodné používat zařízení třetí třídy, ale jsou drahá, ale zůstávají funkční déle.Takže pokud máte finanční schopnost, dejte difavtomaty této třídy.

Omezení proududifavtomat
V tomto případě je tato charakteristika znázorněna v malém čtvercovém rámci vedle jmenovité mezní kapacity.Může stát vpravo (v Legrandě) nebo zespodu (u většiny ostatních výrobců).Pokud jste nenalezli takovou značku na pouzdru nebo v cestovním pasu, nemá tento stroj aktuální omezení.
Teplotní podmínky pro použití
Většina diferenciálních vypínačů je navržena pro vnitřní použití.Lze je provozovat při teplotách od -5 ° C do + 35 ° C.V tomto případě se na případ nic nedostává.

Označení zvýšené odolnosti proti mrazu difavtomatu
Někdy jsou štíty na ulici a konvenční ochranná zařízení nebudou fungovat.V takových případech jsou difavtomaty vydávány v širším teplotním rozmezí - od -25 ° C do + 40 ° C.V tomto případě je na pouzdru umístěn speciální znak, který vypadá trochu jako hvězdička.
Přítomnost značek o příčině vypnutí
Ne všichni elektrikáři rádi používají diferenciální převody, protože se domnívají, že jistič + RCD je spolehlivější.Druhým důvodem - pokud zařízení funguje, je nemožné určit, co to způsobilo - přetížení a stačí vypnout některé zařízení nebo svodový proud a musíte hledat, kde a co se stalo.
Aby se vyřešil alespoň druhý problém, výrobci to začali označovatukázat příčinu spuštění difavtomatu.U některých modelů se jedná o malou platformu, jejíž poloha určuje příčinu vypnutí.

Příznak, který ukazuje důvod vypnutí
Pokud vypnutí způsobilo přetížení, indikátor zůstane zarovnán s pouzdrem, jako je fotografie napravo.Pokud difavtomat pracoval v přítomnosti svodového proudu, vlajka vyčnívala v určité vzdálenosti od krytu.
Typ konstrukce
Existují dva typy diferenciálních strojů: elektromechanické nebo elektronické.Elektromechanické jsou spolehlivější, protože si zachovávají svoji funkčnost i v případě výpadku napájení.To znamená, že pokud fáze zmizí, budou moci pracovat a vypnout také nulu.Elektronická práce vyžaduje energii, která je odebírána z fázového drátu a když fáze zmizí, ztratí svou pracovní kapacitu.
Výrobce a cena
Nestojí za to šetřit elektřinu, zejména na zařízeních, která poskytují kabeláž a ochranu života.Proto se vždy doporučuje nakupovat komponenty od známých výrobců.Vedoucí postavení na trhu jsou Legrand (Legrand) a Schneider (Schneider), Hager (Hager), ale jejich výrobky jsou drahé a existuje mnoho padělků.Ceny IEK (IEK), ABB (ABB) nejsou tak vysoké, ale s nm jsou další problémy.V tomto případě je lepší nekontaktovat neznámé výrobce, protože jsou často jednodušenefunkční.
Volba není ve skutečnosti tak malá, i když se omezíme pouze na těchto pět firem.Každý výrobce má několik řádků, které se liší cenou a významně.Abyste pochopili, jaký je rozdíl, musíte pečlivě sledovat technické specifikace.Každá z nich ovlivňuje cenu, proto si před nákupem pečlivě přečtěte všechna data.
Jak připojit difavtomat
Začněme s instalačními metodami a postupem pro připojení vodičů.Všechno je velmi jednoduché, neexistují žádné zvláštní potíže.Ve většině případů je namontován na DIN lištu.K tomu slouží speciální výčnělky, které drží zařízení na místě.

Montáž na DIN lištu
Elektrické připojení
Dififomat je připojen k síti pomocí vodičů v izolaci.Sekce je vybrána na základě nominální hodnoty.Linka (napájení) je obvykle spojena s horními zásuvkami - jsou označeny lichými čísly, zátěž - dole - sudými čísly.Protože fáze i nula jsou připojeny k diferenciálnímu automatu, aby nedošlo k záměně, jsou hnízda pro „nulu“ podepsána latinským písmenem N.

Schéma připojení difavtomatu je obvykle v případě
V některých řádcích můžete připojit linku k hornímu i spodnímu konektoru.Příkladem tohozařízení na fotografii výše (vlevo).V tomto případě je číslování zlomkem zapsáno do diagramu - 1/2 nahoře a 2/1 na dně, 3/4 nahoře a 4/3 na dně.To znamená, že nezáleží na připojení linky shora nebo dolů.

Připojení difavtomatu na rozvaděč
Před připojením vedení jsou dráty odstraněny z vodičů ve vzdálenosti asi 8-10 mm od okraje.Na požadované svorce je upevňovací šroub mírně uvolněn, je vložen vodič, šroub je utažen dostatečně velkou silou.Pak několikrát zatáhnou za drát, aby se ujistili, že kontakt je normální.
Kontrola funkce
Po připojení difavtomatu, pod napětím, je nutné zkontrolovat funkčnost systému a správnou instalaci.Nejprve otestujeme samotnou jednotku.K tomu je k dispozici speciální tlačítko „Test“ nebo jednoduše písmeno T. Po uvedení spínačů do provozu klikněte na toto tlačítko.V tomto případě by zařízení mělo „vyrazit“.Toto tlačítko uměle vytváří svodový proud, takže jsme zkontrolovali činnost difavtomatu.Pokud nedošlo k žádné operaci, je nutné zkontrolovat, zda je připojení správné, pokud je vše v pořádku, je zařízení vadné

Pokud po stisknutí tlačítka „T“ pracoval diflomat, je funkční
Dálecheck - zapojte do každé zásuvky jednoduchou zátěž.Zkontrolujete tosprávné odpojení výstupních skupin.A posledním je zapnutí domácích spotřebičů, na které jsou připojena samostatná elektrická vedení.
Schémata zapojení
Při vývoji schématu zapojení v bytě nebo domě existuje mnoho možností.Liší se pohodlím a spolehlivostí provozu, stupněm ochrany.Existují jednoduché možnosti, které vyžadují minimální náklady.Obvykle jsou implementovány v malých sítích.Například v chatkách, v malých bytech s malým množstvím domácích spotřebičů.Ve většině případů musíte nainstalovat velké množství zařízení, která zajišťují bezpečnost vedení a chrání lidi před úrazem elektrickým proudem.

Schémata přicházejí v různých stupních obtížnosti
Jednoduchý obvod
Nemá vždy smysl instalovat velké množství ochranných zařízení.Například v sezónní chalupě, kde je jen několik prodejen a osvětlení, stačí umístit u vchodu jen jeden difavtomat, ze kterého oddělené linie povedou skupiny spotřebitelů ke spotřebitelským skupinám - zásuvky a osvětlení.

Jednoduché schéma pro připojení difavomatu k malé síti
Tento obvod nebude drahý, ale pokud se na některém z vedení objeví svodový proud, bude difavomat fungovat a odpojí vše.Dokud vyjasnění a odstranění příčin světla nebude.
Spolehlivějšíobhajoba
Jak již bylo uvedeno, oddělené difavtomaty jsou umístěny na „mokrých“ skupinách.Patří k nim kuchyň, koupelna, venkovní osvětlení a spotřebiče, které používají vodu (kromě pračky).Tento způsob budování systému poskytuje vyšší stupeň bezpečnosti a lépe chrání vedení, vybavení a lidi.

Složitější a spolehlivější schéma: připojení difavtomatu ke každému potenciálně nebezpečnému zařízení
Realizace této metody elektroinstalace bude vyžadovat velké materiálové náklady, ale systém bude pracovat spolehlivějia stabilní.Protože po aktivaci jednoho z ochranných zařízení zůstane zbytek funkční.Toto propojení difavtomatu se používá ve většině bytů a v malých domech.
Selektivní schémata
V rozvětvených napájecích sítích je nutné systém ještě složitější a nákladnější.V tomto případě je za čítačem nainstalován vstupní diferenciální automat třídy S nebo G. Dále má každý automat svůj vlastní automat, a pokud je to nutné, je umístěn také na jednotlivé spotřebitele.Připojení difavtomatu pro tento případ, viz fotografie níže.

Selektivní schéma pro instalaci difavtomatu
Při této konstrukci systému zůstávají ostatní lineární zařízení při spuštění jednoho z lineárních zařízení vpráce, protože vstupní diferenciální jistič má zpoždění v provozu.
Hlavní chyby při připojování difavomatů
Někdy se po připojení difavomatu nezapne ani nezkracuje, když je připojeno jakékoli zatížení.To znamená, že se něco stalo špatně.Během vlastní montáže štítu se vyskytuje několik typických chyb:
- Dráty pro ochrannou nulu (zem) a pracovní nulu (neutrál) se někde kombinují.Při této chybě se difavtomat vůbec nezapne - páčky nejsou upevněny v horní poloze.Musíte hledat, kde jsou „země“ a „nula“ kombinovány nebo zmateny.
- Někdy, když se připojoval difavtomat, nula k zátěži nebo k nižším umístěným strojům nebyla odebrána z výstupu zařízení, ale přímo z nulové sběrnice.V tomto případě se jističe dostanou do pracovní polohy, ale když se pokusíte připojit zátěž, okamžitě se vypnou.
- Z výstupu difavtomatu nula není dodávána do zátěže, ale vrací se zpět na sběrnici.Nulové zatížení je také odebráno z pneumatiky.V tomto případě se jističe dostanou do pracovní polohy, ale tlačítko Test nefunguje a při pokusu o zapnutí zátěže se vypne.
- Nulové připojení bylo obráceno.Z nulové sběrnice by měl vodič přejít na odpovídající vstup označený písmenem N, které je nahoře, nikoli dolů.Ze spodního nulového termináludrát by měl jít do zátěže.Příznaky jsou podobné: jističe se zapnou, "Test" nefunguje, když je zátěž připojena, dojde k vypnutí.
- V přítomnosti dvou difavtomatů v obvodu jsou neutrální dráty smíchány.S touto chybou se obě zařízení zapnou, „Test“ funguje na obou zařízeních, ale když zapnete jakékoli zatížení, vyřadí oba stroje najednou.
- V přítomnosti dvou difavtomatů se nuly, které z nich odcházejí, někde dále spojovaly.V tomto případě jsou oba stroje nataženy, ale když kliknete na tlačítko „test“ jednoho z nich, dojde k rozřezání dvou zařízení najednou.Podobná situace nastane, když je zapnuto jakékoli zatížení.
Nyní můžete nejen vybrat a připojit diferenciální jistič, ale také pochopit, proč vyřadí, co přesně se pokazilo, a opravit situaci sami.