Jak připojit LED pásek

S příchodem LED svítilen bylo možné zpestřit design osvětlení bytů a domů.A když přišli s pružnými páskami s pevnými LED diodami, které mohou svítit v různých barvách a dokonce hladce měnit barvu, vyžaduje to jen fantazii: připojení LED pásku není velký problém.Jakmile provedete operaci, můžete ji snadno opakovat.

LED pásky jsou jednobarevné a univerzální - mění svou barvu pomocí dálkového ovladače

Typy a typy

Před připojením pruhu LED je vhodné porozumět jejich typům a označení.S výběrem zdroje napájení se tedy nebudete mýlit a přesně vypočítat požadovanou intenzitu záře, délku pásky a další parametry.

Barvy a typy záře

Pravděpodobně jste si všimli, že LED pásy se liší v typu záře.Jsou to:

 • Monochromatické.Jsou sestaveny z prvků typu SMD, vytvářejí specifickou barvu.Značka označuje počáteční písmeno anglického barevného pravopisu:
  • LED-W-SMD - bílá(může být modrá nebo žlutá, také nazývaná teplé nebo studené světlo),
  • LED-R-SMD - červená,
  • LED-B-SMD - modrá,
  • ) LED-G-SMD - zelená.
 • Universal.Označené RGB - dávejte různé odstíny v závislosti na povelu z dálkového ovladače.Pracují společně s ovladačem a ovládacím panelem.

Při osvětlení interiéru jsou nejvíce požadovány pásky z monofonních - monochromatických krystalů.Neustálá změna barev je příliš nepříjemná, nedovolí vám relaxovat.To je osvětlení, ne osvětlení.Univerzální pásky se proto používají k vytváření reklamy, k zvýraznění automobilů - tam, kde je třeba upoutat pozornost.Při zdobení se používají hlavně pásky SMD.

Stupeň ochrany

Protože rozsah LED pásek je rozsáhlý, stupeň ochrany se může lišit.Pro suché místnosti se vydávají obyčejné otevřené místnosti - bez ochranného povlaku.Jsou nepromokavé - lze je použít například ve vlhkých místnostech - například v koupelnách.Jsou pokryty vrstvou laku.Existuje i jiná možnost - odolná proti vlhkosti.Jsou utěsněné v uzavřeném prostoru a lze je namontovat přímo do vody - do akvária, rybníka nebo bazénu.Mohou být také použity pro osvětlení na ulici.

Vzduchotěsné pásky pro osvětlení akvárií, bazénů nebo dekorativních rybníků

Pro styling exteriérů automobilů se nejčastěji používají LED pásky umístěné v průhledné polymerní trubici.Chrání nejen před vlhkostí, ale také před mechanickým poškozením, ale také před nákladyje vyšší.

Velikosti LED, jejich jas a hustota

Budeme se zabývat velikostmi.Pokud si vezmete několik pásek, uvidíte, že jsou vyrobeny z LED různých velikostí.Kromě toho jsou někdy umístěny hustě vedle sebe, v některých - v poměrně slušné vzdálenosti a stále jsou pásky s LED diodami ve dvou řádcích.

Nejoblíbenější velikosti LED

Je snadné rozlišit velikosti prvků od vnějšku, ale jak tomu porozumět značením.Rozměry jsou zobrazeny v číslech, která se objevují za písmeny označujícími typ LED.Například LED-R-SMD3528 (červená) a LED-RGB3528 (univerzální) jsou sestaveny z prvků o rozměrech 3,5 x 2,8 mm, LED-G-SMD5050 (zelená) a LED-RGB5050 (univerzální) - 5,0 *5,0 mm.

Jedná se o dva nejběžnější typy, i když existují větší typy - 56 x 30 mm a také menší - 20 x 20 mm.

Čím větší je velikost krystalu, tím větší je intenzita světla, kterou vydávají.U monochromatických krystalů jsou tyto indikátory následující:

 • o velikosti 3,2 x 2,8 mm dává světelný tok od 0,6 do 2,2 lm;
 • Velikost 5,0 x 5,0 mm - od 2 do 8 lumenů.

Univerzální LED diody se stejnou velikostí mají nižší intenzitu: tři malé krystaly různých barev jsou pájeny v jednom pouzdru, proto je intenzita světla RGB nižší:

 • 3,2 * 2,8 mm dává 0,3 až 1,6 lm;
 • o velikosti 5,0 x 5,0 mm - od 0,6 do 2,5 lm.

Všechny hodnoty platí pro krystaly bez ochranného povlaku.Kterákoli z nich snižuje intenzitu záře, což je třeba vzít v úvahu při výpočtu jasu záře.

Výpočet délky

Výše jsme hovořili o každé jednotlivé LED na pásce a na kazetě je jich spousta a jsou umístěny s různými hustotami, resp. Mohou vydávat proud světla různých intenzit. Minimální počet krystalů na metr je 30 ks, nejvyšší hustota v jednom řádku je 120 ks /m, ve dvou řadách - 240 ks /m.

V závislosti na počtu krystalů se také mění celková intenzita luminiscence a spotřeba elektrické energie.Pro usnadnění výpočtu požadované intenzity osvětlení a elektrických parametrů jsou technické údaje shrnuty v tabulce.

Tabulka výkonu proužků LED s různými hustotami LED

Z této tabulky můžete určit, jak dlouho je pásek potřebný pro podsvícení.Například chcete vytvořit podsvícení v místnosti, záři střední intenzity.Je nutné vyměnit dvě 80 W žárovky.Je nutné uspořádat světelný tok řádově 140 W (dvě lampy o výkonu 80 W nikdy nevyprodukují 160 W).

Pokud pro tyto účely vezmeme SMD3528 s počtem LED 120 ks /m, budete potřebovat asi 5 metrů pásky (vezmeme s rozpětím 20%), SMD5050 s instalační hustotou 60 ks /m bude potřebovat 4–4,5 metrů.

Obecně se pásek LED prodává za metr.Z továrny přichází v 5 m kotoučích a kus této délky není zdaleka vždy nutný.Proto je možné odříznout požadované množství: podél tečkovaných čar s obrázkem nůžek.Přísně podél těchto linií a může být řezán.

Řezejte LED pásek nůžkami přesně podle označení

Pokud nejsou nůžky nakresleny, je zde tečkovaná čára.Řezná linie může být také určena přítomností kontaktních podložek na obou stranách linie.

Připojení pásek LED

Většina pásek LED pracuje na 12 V nebo 24 V.Je-li krystalická linie jedna, je zapotřebí energie 12 V, pokud jsou dvě - 24 V.Je vhodný jakýkoli zdroj stejnosměrného proudu, který vytváří toto napětí: baterie, napájení, baterie atd.

Schéma připojení LED pásku k 220 V síti pomocí napájení

Pro připojení pásku k 220 V domácí síti je třeba převaděč nebo adaptér (nazývané také bloky nebo zdroje)napájecí adaptéry).

Nedávno se objevily pásky, které lze okamžitě připojit k síti 220 V. Všechny z nich jsou uzavřeny v plastových zkumavkách - 220 voltů již není vtip.Rovněž jsou oříznuty podél zamýšlených linií a připojeny pomocí speciálního konektoru, který je vložen do vodičů.Ke konektoru je připojen kabel s vestavěným usměrňovačem (jedná se o diodový můstek a kondenzátor).

Připojení speciálního pruhu LED k síti 220 V

Tato páska se liší od obvyklé v tom, že má malé sekce (20 ks) s LED, které nejsou zapojeny do série,a paralelně také tak, že diody jsou směrovány k sobě.Díky tomu dostáváme požadované napětí asi 220 voltů.Střídavý proud je převáděn na stejnosměrný proud pomocí diodového můstku a vlnění je tlumeno kondenzátorem.

Schéma zapojení pro LEDpásky bez napájení

V zásadě lze takovou pásku sestavit z obyčejné, ale je třeba se postarat o izolaci: dotyk prvku, který je připojen k domácí síti bez adaptéru, má vážné důsledky.

Jak připojit několik pásů LED

Každý z pásů v závislosti na použitých modulech a počtu prvků na metr spotřebovává různé množství proudu.Průměrné parametry jsou uvedeny v tabulce.S vědomím, jak dlouho chcete připojit podsvícení, si můžete vybrat adaptér, který vytvoří požadovaný proud.

Tabulka spotřeby proudu pomocí LED pásek napájených 12 V

Někdy požadovaná délka pásky překračuje 5 metrů - je-li třeba osvětlit místnost po obvodu.I když napájení může produkovat požadovaný proud, dvě nebo více pětimetrových pásek nelze připojit do série.Maximální přípustná délka jedné větve - to je 5 metrů, které přicházejí do cívky.Pokud rostete připojením druhého v řadě, proudy, které přesahují vypočítaný proud, projdou stopami první pásky.To povede k rychlému selhání prvků.Trať se může dokonce roztavit.

Je-li síla napájecí jednotky taková, že k ní lze připojit několik pásek, přitáhnou se ke každému z nich samostatné vodiče: schéma zapojení je rovnoběžné.

Jak připojit několik LED pásek k jednomu napájecímu zdroji

V tomto případě je vhodné umístit napájecí zdroj uprostřed,například v rohu a odtud - dvě stuhy na obou stranách.Často je však levnější koupit několik menších adaptérů než jeden výkonnější.

Připojení pásky RGB pomocí ovladače

Nejprve připojte zdroj napájení, poté ovladač.Mezi sebou jsou spojeny dvěma dráty.4 vodiče již opouštějí ovladač, který je zapojen do odpovídajících kontaktních podložek pásky RGB.

Připojení proužku RGB LED přes ovladač

Stejně jako u monochromatických pásek je v tomto případě maximální přípustná délka jednoho vedení 5 metrů.Je-li potřeba velká délka, pak se dva svazky vodičů po 4 kusech odchýlí od ovladače, to znamená, že jsou spojeny paralelně.Délka vodičů může být různá, ale je racionálnější, že napájení a ovladač jsou uprostřed a dvě větve podsvícení jdou do stran.

Způsoby připojení

LED pásek je zapojen sériově s napájecím zdrojem.Proto věnujeme pozornost polaritě: „+“ připojujeme pouze ke stejnému pólu a „-“ k minus.

Na konci pásky, která přichází na cívku, jsou vodiče pájeny.Pokud je záře monochromatická, existují dva vodiče - „+“ a „-“, pro vícebarevný 4, jeden společný „plus“ (+ V) a tři barevný (R - červený, G - zelený, B - modrý).

Cívky v jejich čisté formě

Ale 5metrový kus není vždy nutný.často jsou vyžadovány kratší délky.Odřízněte pásku podél nakreslených čar.

čáry řezu LEDpásky

Na fotografii vidíte kontaktní podložky na obou stranách čáry řezu.Jsou podepsány na každé kazetě, takže je při připojování zmatené.Aby to bylo ještě snazší, použijte vodiče různých barev.Bude to jasnější a rozhodně se nebudete zmást.

Konektory

Můžete připojit LED pásek bez pájení.K tomu existují speciální konektory.Jedná se o speciálně navržená zařízení - plastová pouzdra, která zajišťují správný kontakt.Existují konektory:

 • pro připojení vodičů k pásku;
 • spojení dvou pásek.

  Různé typy konektorů

Všechno je velmi jednoduché: víko se otevírá, je vložena páska nebo vodiče s holými konci.Víko se zavře.Připojení je připraveno.

Metoda je velmi jednoduchá, ale ne příliš spolehlivá.Kontakt je zajištěn pouze tlakem a pokud je víčko mírně uvolněno, začínají problémy.

Pájení

Pokud máte alespoň nějaké dovednosti pájení, je lepší tuto metodu použít.K práci potřebujete páječku střední síly s tenkou nebo naostřenou špičkou.Potřebujete kalafunu nebo tavidlo, stejně jako cín nebo pájku.

Konce vodičů očistíme od izolace a stočíme je do těsného turniketu.Vezmeme ohřátou páječku, položíme dirigent na kalafunu a zahřejeme ji.Vezmeme malou pájku na špičku páječky, opět zahřejeme dráty.Žíly by měly být zataženy za pocínování.V této formě jsou vodiče snadno pájeny.

Jak připojit diodový proužek

Podobným způsobem je žádoucí kontaktovat kontaktní destičky: ponořte páječku do kalafuny, podložku zahřejte.Ujistěte se, že cín nevyteká z místa.Vezměte připravený dirigent, položte jej na plošinu, zahřejte ho páječkou.Cín by měl roztavit a utáhnout vodič.Po dobu 10–20 sekund přidržte dirigent na místě (někdy je snazší ho držet pomocí kleští nebo pinzety - vodič se zahřívá), škubněte.Musí se pevně držet.Podobně jsme pájeli všechny potřebné vodiče.

U pásek RGB se čtyřmi dráty dejte pozor, abyste během pájení nezapojovali podložky.Vzdálenost od medových kontaktů je velmi malá, nejmenší pramínky mohou celou věc zničit.Konejte opatrně.

Sledujte proces pájení diodového proužku ve videu.Budete muset všechno zopakovat.