K napájení motorů nebo jiných zařízení používejte stykače nebo magnetické spouštěče.Zařízení určená k častému zapínání a vypínání napájení.Schéma zapojení magnetického spouštěče pro jednofázovou a třífázovou síť bude dále diskutováno.
Stykače a spouštěče - jaký je rozdíl
- Stykače a spouštěče- jaký je rozdíl
- Zařízení a princip činnosti
- Schémata zapojení magnetického spouštěče s cívkou 220 V
- Připojení spouštěče s 220 V cívkou k síti
- Schéma s tlačítky „start“ a „stop“
- Připojení asynchronního motoru na 380V přes spouštěč s 220 V cívkou
- Reverzní obvod pro připojení elektrického motoru přes spouštěče
Stykače i spouštěče jsou určeny provytváření /přerušení kontaktů v elektrických obvodech, obvykle elektrických.Obě zařízení jsou sestavena na základě elektromagnetu, mohou pracovat v stejnosměrných a střídavých obvodech různých kapacit - od 10 V do 440 V DC a do 600 V AC.Mají:
- určitý počet pracovních (výkonových) kontaktů, jejichž prostřednictvím je napětí připojeno k připojené zátěži;
- množství pomocných kontaktů - pro organizaci signálních obvodů.
Jaký je tedy rozdíl?Jaký je rozdíl mezi stykači a startéry?Nejprve se liší ve stupni ochrany.Stykače mají silné obloukovité komory.Odtud dva následujídalší rozdíly: kvůli přítomnosti svodiče jsou stykače velké velikosti a hmotnosti a používají se také v obvodech s vysokými proudy.Pro nízké proudy - až 10 A - se uvolní pouze spouštěče.Mimochodem, nejsou vyráběny pro vysoké proudy.
Vzhled není vždy tak odlišný, ale také se stává
Existuje další konstrukční prvek: spouštěče jsou k dispozici v plastovém pouzdře, mají pouzekontaktní podložky.Stykače ve většině případů nemají pouzdra, proto musí být instalovány v ochranných pouzdrech nebo krabicích, které chrání před náhodným kontaktem s částmi pod napětím, před deštěm a prachem.
Kromě toho existuje určitý rozdíl v účelu.Startéry jsou určeny ke spouštění asynchronních třífázových motorů.Proto mají tři páry silových kontaktů - pro připojení tří fází a jeden pomocný, skrz který síla stále teče, aby motor pracoval i po uvolnění tlačítka „start“.Ale protože podobný operační algoritmus je vhodný pro mnoho zařízení, propojují nejrůznější zařízení - světelné obvody, různá zařízení a zařízení.
Zdá se, že „plnění“ a funkce obou zařízení jsou téměř stejné, v mnoha cenících se spouštěče nazývají „stykače malé velikosti“.
Zařízení a princip činnosti
Abychom lépe porozuměli schématu zapojení magnetického spouštěče, je nutné porozumět jeho struktuře a principu fungování.
Základ spouštěče -magnetický obvod a induktor.Magnetický obvod se skládá ze dvou částí - pohyblivých a pevných.Vyrábějí se ve formě písmen „W“, která „vzájemně“ nastavují „nohy“.
Spodní část je připevněna k pouzdru a je nehybná, horní část je zatížena pružinou a může se volně pohybovat.Cívka je instalována ve štěrbině ve spodní části magnetického obvodu.V závislosti na způsobu navíjení cívky se mění stykač stykače.Jsou zde cívky pro 12 V, 24 V, 110 V, 220 V a 380 V. V horní části magnetického obvodu jsou dvě skupiny kontaktů - pohyblivé a pevné.
Magnetické spouštěcí zařízení
Při nedostatku energie tlačí pružiny horní část magnetického obvodu, kontakty jsou v počátečním stavu.Když se objeví napětí (například stiskli startovací tlačítko), cívka generuje elektromagnetické pole, které přitahuje horní část jádra.V tomto případě kontakty změní svoji polohu (na fotografii je obrázek vpravo).
Když napětí zmizí, elektromagnetické pole také zmizí, pružiny tlačí pohybující se část magnetického obvodu nahoru, kontakty se vrátí do původního stavu.Toto je princip činnosti elektromagnetického spouštěče: když je přivedeno napětí, kontakty se sepnou, když zmizí, rozepnou se.Na kontakty můžete připojit jakékoli napětí a připojit se k nim - alespoň konstantní, alespoň variabilní.Je důležité, aby jeho parametry již nebyly deklarovány výrobcem.
Vypadá to takto v rozložené formě
Existuje ještě jedna nuance: kontakty startéru mohou být dvou typů: Normálně uzavřené a normálně otevřené.Z jmen vyplývá jejich princip fungování.Normálně uzavřené kontakty jsou při spuštění rozpojeny, normálně otevřené kontakty jsou uzavřeny.K napájení se používá druhý typ, který je nejběžnější.
Schémata zapojení magnetického spouštěče s cívkou 220 V
Než přejdeme na obvody, zjistíme, co a jak tyto zařízení připojit.Nejčastěji jsou požadována dvě tlačítka - „start“ a „stop“.Mohou být vyrobeny v samostatných případech nebo může existovat jediný případ.Toto je tzv. Tlačítko post.
Tlačítka mohou být v jednom případě nebo v různých
Všechno je jasné pomocí samostatných tlačítek - mají dva kontakty.Napájení je dodáváno jednomu, druhé ponechává.V příspěvku jsou dvě skupiny kontaktů - dvě pro každé tlačítko: dvě pro začátek, dvě pro zastávku, každá skupina na její straně.Obvykle existuje také terminál pro připojení země.Nic příliš komplikovaného.
Připojení spouštěče s cívkou 220 V k síti
Ve skutečnosti existuje mnoho možností pro připojení stykačů, popíšeme několik.Schéma připojení magnetického spouštěče k jednofázové síti je jednodušší, takže začněme s ním - bude snazší jej dále zjistit.
Napájecí zdroj, v tomto případě 220 V, proudí ke svorkám cívky, které jsou označeny A1 a A2.Oba tyto kontakty jsou umístěny v horní části pouzdra (viz foto).
Zde můžete napájet cívku
Pokud k těmto kontaktům připojíte kabel se zástrčkou (jako na fotografii), zařízeníbude v provozu po zasunutí zástrčky do zásuvky.V tomto případě může být k výkonovým kontaktům L1, L2, L3 přivedeno jakékoli napětí a může být odstraněno, když je spouštěč aktivován z kontaktů T1, T2 a T3.Například na vstupech L1 a L2 můžete použít konstantní napětí z baterie, které bude napájet některé zařízení, které bude muset být připojeno k výstupům T1 a T2.
Připojení stykače s cívkou 220 V
Je-li k cívce připojeno jednofázové napájení, nezáleží na tom, který terminál přivede nulu a na kterou fázi napájení.Můžete házet dráty.Dokonce i nejčastěji je fáze A2 dodávána, protože pro lepší přehlednost je tento kontakt stále na spodní straně pouzdra.A v některých případech je vhodnější použít a připojit „nulu“ k A1.
Jak však víte, takový obvod pro připojení magnetického spouštěče není nijak zvlášť vhodný - můžete také připojit vodiče přímo ze zdroje energie vestavěným konvenčním spínačem.Existuje však mnohem více zajímavých možností.Například je možné napájet cívku prostřednictvím časového relé nebo čidla okolního světla a napájecí vedení pouličního osvětlení může být připojeno ke kontaktům.V tomto případě je fáze přivedena do kontaktu L1 a nula může být získána připojením k odpovídajícímu výstupnímu konektoru cívky (na fotografii nad ní je A2).
Schéma s tlačítky „start“ a „stop“
Magnetické spouštěče jsou nejčastěji nastaveny pro zapnutí elektromotoru.Je pohodlnější pracovat v tomto režimu pomocí tlačítek „start“ a „stop“.Jsou postupně připojeny k napájecímu obvodu výstupní fáze.magnetická cívka.V tomto případě obvod vypadá jako na následujícím obrázku.Vezměte prosím na vědomí, že
Spínací obvod magnetického spouštěče s tlačítky
Ale při této metodě spínání bude startér fungovat pouze při stisknutém tlačítku „start““, A to není to, co je vyžadováno pro nepřetržitý provoz motoru.Proto je do obvodu přidán tzv. Samonabíjecí řetězec.Provádí se pomocí pomocných kontaktů na startéru NO 13 a NO 14, které jsou zapojeny paralelně se startovacím tlačítkem.
Schéma zapojení magnetického spouštěče s 220 V cívkou a se samočinným sběrným obvodem
V tomto případě poté, co se tlačítko START vrátí do svého původního stavu, pokračuje proud skrz tyto uzavřenékontakty, protože magnet je již přitahován.A napájení je dodáváno, dokud není obvod přerušen stisknutím tlačítka „Stop“ nebo aktivací tepelného relé, pokud je v obvodu nějaké.
Výkon pro motor nebo jiné zatížení (fáze od 220 V) je přiváděn na kterýkoli z kontaktů označených písmenem L a je odstraněn z kontaktu pod ním označeného písmenem T.
Je podrobně znázorněno, kterýsekvence je lepší propojit vodiče v dalším videu.Celý rozdíl spočívá v tom, že se nepoužívají dvě samostatná tlačítka, nýbrž sloupek nebo stanice stanic.Místo voltmetru bude možné připojit motor, čerpadlo, osvětlení, jakékoli zařízení, které pracuje na síti 220 V.
Připojte indukční motor 380 V přes startér s 220 V cívkou
Tento obvodLiší se pouze tím, že jsou ke kontaktům L1, L2, L3 připojeny tři fáze a také tři fáze jdou do zátěže.Jedna z fází začíná na startovací cívce - kontakty A1 nebo A2.Na obrázku je to fáze B, ale nejčastěji se jedná o fázi C s menší zátěží.Druhý kontakt je připojen k nulovému vodiči.Po uvolnění tlačítka START je nainstalována propojka pro udržení energie cívky.
Schéma zapojení třífázového motoru pomocí spouštěče 220 V
Jak vidíte, obvod se příliš nezměnil.Pouze přidalo tepelné relé, které chrání motor před přehřátím.Montážní objednávka je v dalším videu.Liší se pouze sestavení skupiny kontaktů - všechny tři fáze jsou spojeny.
Reverzibilní obvod pro připojení motoru přes spouštěče
V některých případech je nutné zajistit, aby se motor otáčel v obou směrech.Například pro provoz navijáku v některých jiných případech.Ke změně směru otáčení dochází v důsledku fázového přenosu - když je připojen jeden ze startérů, musí být obě fáze zaměněny (například fáze B a C).Obvod se skládá ze dvou identických spouštěčů a tlačítkového bloku, který zahrnuje společné tlačítko „Stop“ a dvě tlačítka „Zpět“ a „Vpřed“.
Reverzibilní obvod pro připojení třífázového motoru přes magnetické spouštěče
Pro zvýšení bezpečnosti bylo přidáno tepelné relé, kterým prochází dvě fáze, třetí je dodávána přímo, protože ochrana jedva jsou více než dost.
Startéři mohou být sCívka 380 V nebo 220 V (uvedená ve specifikacích na krytu).Pokud je to 220 V, je jedna z fází (jakákoli) přiváděna ke kontaktům cívky a „nula“ je dodávána ke druhé ze stínění.Pokud je cívka 380 V, jsou do ní přiváděny dvě fáze.
Také si všimněte, že vodič z hlavního vypínače (vlevo nebo vpravo) není veden přímo do cívky, ale přes trvale uzavřené kontakty jiného spouštěče.Kontakty KM1 a KM2 jsou zobrazeny vedle startovací cívky.Je tak realizováno elektrické blokování, které nepřivádí současně napájení dvou stykačů.
Magnetický spouštěč s namontovaným kontaktním připojením
Protože ne všechny spouštěče mají normálně uzavřené kontakty, můžete je nainstalovat pomocí přídavné jednotky s kontakty,který se také nazývá předpona kontaktu.Tato předpona zapadá do zvláštních držáků, jejich kontaktní skupiny spolupracují se skupinami hlavního těla.
Následující video implementuje schéma zapojení pro připojení magnetického spouštěče se zpětným chodem na starém stojanu pomocí starého zařízení, ale obecný postup je jasný.