Jak připojit polyethylenové trubky

Moderní vodovodní potrubí je zřídka vyrobeno z kovu.Objevil se hodnými konkurenty - polymery, které ho postupně vytlačovaly v mnoha oblastech.Jedním takovým materiálem je nízkotlaký polyethylen.Z tohoto materiálu jsou trubky vyráběny pro tlakové potrubí, tj. Pro vodovodní potrubí a dokonce i pro plynovody.Tento typ materiálu je stále populárnější, protože připojení polyetylénových trubek je snadné dělat rukama.Je nutné dodržovat jen velmi jednoduchá pravidla.

Při organizaci zásobování vodou soukromých ohmů se často používají potrubí PND

Výhody a vlastnosti aplikace

Polyethylenové trubky jsou vyrobeny znízkotlaký polyethylen.Tento materiál je zkráceně označen jako HDPE.Vyznačuje se zvýšenou pevností a elasticitou, má dobré provozní vlastnosti:

 • je chemicky neutrální, lze použít pro přepravu potravin;
 • hladké stěny zabraňují vytváření plaků uvnitř;
 • nepodléhá korozi;
 • malý koeficient tepelné roztažnosti - maximálně asi 3%zahřívání (do + 70 ° C);
 • Normálně reagují na zamrzání vody uvnitř, v důsledku své pružnosti zvětšují průměr a po rozmrazení se vracejí do své původní velikosti.

Na okamžik si zapamatovat!Pokud potřebujete potrubí odolné vůči mrazu (například vodovodní systém v chatě ), při výběru se podívejte na popis nebo technické specifikace.Ne všechny typy kopolymerů, které se používají k výrobě trubek, normálně tolerují zmrazení.Takže buďte opatrní.

Hlavní nevýhodou polyetylénových trubek je omezení teploty přepravovaného média: nemělo by být vyšší než + 40 ° C, to znamená, že z HDPE lze pro horkou vodu vyrábět pouze studenou vodu, a zejména je ohřívatnelze použít.

Vodovodní potrubí z polyethylenu má různé průměry

Další bod: polyethylen netoleruje UV záření.Při neustálém vystavení slunci ztrácí materiál pružnost a po chvíli se rozbije (někteří výrobci dělají HDPE trubky odolné vůči ultrafialovému záření, ale dražší).Otevřená instalace potrubí z plastových trubek je proto velmi nežádoucí.Ale dát potrubí do výkopu ze studny nebo studny do domu, je velmi možné provést rozvod studené vody kolem domu.Jedná se o poměrně ekonomické a pohodlné řešení, protože instalace a připojení polyethylenových trubek není příliš obtížné.Pokud se jedná o odpojitelné připojení, nepotřebuje žádné vybavení.Jsou potřeba pouze kování a paže.

Které polyethylenové trubky jsou lepší

Pro výrobu vodovodních trubek se používá polyethylen dvou jakostí - PE 80 a PE 100. Státý polyethylen je hustší a odolnější než osmdesátá léta.U vodovodních systémů soukromého domu je síla PE 80 více než dostatečná - vydrží tlak až 8 atm.Pokud máte rádi velkou bezpečnost, můžete je vzít z PE100.Pracují dobře i při 10 atm.

Nejprve by měl být vybrán výrobce

Měli byste věnovat pozornost zemi, ve které je produkt vyráběn.Vůdci v kvalitě jsou evropští výrobci.Vysoká přesnost zajišťuje vysokou spolehlivost systému.Turecké kampaně mají průměrnou kvalitu a ceny, čínští výrobci v levnějším segmentu cen.Jejich kvalita je jako obvykle mnohem nižší.Je obtížné poradit se zde, každý si vybere podle vlastního uvážení (nebo co je v regionu).

Druhy potrubních spojů PND

Spojování polyetylénových trubek je několika typů:

 • rozebíratelné (na armaturách nebo spojkách);
 • jednodílné - svařováním:
  • pomocí speciálního svařovacího stroje;
  • elektrických spojek - do těchto spojek je zabudován ohřívač, když je do něj přiváděn elektrický proud, je ohříván a taven polyethylen.

Svařování se používá častěji na velké průměry

Většinou jsou svařovány velké průměry, které slouží k vytvořenípotrubí potrubí.Trubky malého průměru- do 110 mm, používané v soukromé výstavbě, jsou většinou spojeny pomocí armatur.Spojky se při opravách používají častěji, protože jejich instalace trvá déle.

Kování pro polyethylenové trubky jsou tvarové díly (podložky, kříže, rohy, adaptéry, spojky), pomocí kterých se vytvoří požadovaná konfigurace systému.Protože nezávislé připojení polyetylénových trubek je prováděno častěji pomocí tvarovek, budeme o nich mluvit více.

Přibližná sada tvarovek pro vodovodní potrubí z polyethylenu

Montáž na lisovací (krimpovací) tvarovky

S jedním nebona dvou stranách kování (někdy na třech) je nainstalován celý systém, který zajišťuje připojení.Samotné kování se skládá z:

 • těla;
 • upínací matice;
 • kleštiny - plastový kroužek se šikmým výřezem, který zajišťuje pevné zakrytí trubky;
 • přítlačný kroužek;
 • těsnění, které je odpovědné za těsnost.

  Z čeho se skládá kompresní tvarovka pro polyethylenové trubky

Jak spolehlivé je spojení

Navzdory zjevnénespolehlivost, spojení polyethylenových trubek na kompresní tvarovky je spolehlivé.Správně odolají provozním tlakům do 10 atm a vyšším (pokud se jedná o výrobky běžného výrobce).Podívejte se na video jako důkaz.

Tento systém je dobrý díky snadné instalaci.Pravděpodobně jste to už ohodnotili ve videu.Jen je vložena trubka, nit je utažena.

Kromě toho, že si mohli letní lekce dělat všechno podle svých vlastních lekcí, líbí se to i letním obyvatelům, protože v případě potřeby lze vše rozebrat, schovat na zimu a znovu sestavit na jaře.To je v případě, že se kabeláž provádí pro zavlažování.Skládací systém je také dobrý v tom, že můžete kopací zařízení vždy utáhnout nebo vyměnit za nové.Nevýhodou je, že armatury jsou objemné a zřídka vytvářejí vnitřní zapojení v domě nebo bytě - vzhled není nejpříjemnější.Ale pro úsek dodávky vody - ze studny do domu - je obtížné najít lepší materiál.

Postup montáže

Trubka je řezána přísně při 90 °.Řez by měl být hladký, bez otřepů.Přípustnost nečistot, olejů nebo jiných kontaminujících látek je rovněž nepřijatelná.Před montáží jsou zkoseny řezy ze sekcí spojených sekcí.To je nezbytné, aby ostrý okraj polyethylenu nepoškodil těsnicí gumový kroužek.

Při montáži je spojení polyethylenového potrubí na krimpovacích tvarovkách rukou utaženo

Na připravené potrubí se vkládají náhradní díly v tomto pořadí: stlačovací matice se přitáhne, pak kleština, následovaný tahemprsten.Namontujeme gumové těsnění do tělesa kování.Nyní spojíme plášť a trubku s částmi, které jsou na ní naneseny, silou - musíme ji zasunout úplně.Všechny náhradní díly dotahujeme k tělu a spojujeme pomocí krimpovací matice.Výsledné spojení polyetylénových trubek je ručně stočeno.Pro spolehlivost můžete vydržet pomocí speciálního montážního klíče.Použití jiných utahovacích nástrojů je nežádoucí: plast může být poškozen.

Sestry a jejich oblast použití

Kromě armatur existuje ještě další zajímavé zařízení, které vám umožňuje vytvářet větve z již dokončeného potrubí.Tato sedla jsou speciálně navržená spojky.Tato spojka má jeden nebo více závitových otvorů.Obvykle poklepají na kohoutek a je k němu připojena nová větev na zásobování vodou.

Zdravotní sestry pro vodovodní potrubí z polyethylenu

Vsuvky se nasadí na trubku a upevní se šrouby.Poté se do větve vyvrtá díra vrtákem a na povrchu trubky silná vrtačka.Když je připraven, je nainstalován jeřáb, pokračuje větev.Vylepšete systém s minimálním úsilím a náklady.

Přírubové spoje a přechod na kov

Do vodovodního systému lze instalovat prvky systému, které mají přírubové připojení spíše než závitové připojení.Obvykle se jedná o kohouty nebo jiné uzavírací nebo regulační ventily.Pro spojení s těmito prvky existují speciální tvarovky pro HDPE.Na jedné straně existuje standardní možnost komprese, na druhé straně - přírubová.Instalace je standardní - s krimpovací maticí na jedné straně, těsněním a šrouby - na straně příruby.

Armatura pro připojení příruby PND

Při instalaci vodovodních potrubí z polyethylenových trubek mohou také vyvstat otázky týkající se spojení polyethylenu a kovu.Pro tyto případy se používají kování, na jedné straně je závit.Může být externí nebo interní - v závislosti na typuinstalovatelné zařízení nebo přechod.Takové kování je přímé, je zde úhel 90 °.

Kování pro přechod z HDPE na kov

Standardní instalace - závit (s opatrným vinutím) na jedné straně a krimpovací matice na straně druhé.