Jak připojit vodiče

Při zapojování nebo opravě elektrického vedení, při připojování domácích spotřebičů a řady dalších prací je nutné připojit vodiče.Aby bylo drátové připojení spolehlivé a bezpečné, je nutné znát vlastnosti každého z nich, kde a kdy, za jakých podmínek je lze použít.

Stávající způsoby spojování vodičů

Základní způsoby připojenívodiče v domě nebo bytě

Propojení vodičů lze provést několika způsoby:

  • svařování je nejspolehlivější způsob, který poskytuje vysokou spolehlivost připojení, ale vyžaduje dovednosti a dostupnost svařovacího stroje.;
  • svorkovnice jsou jednoduché a poměrně spolehlivé spojení;
  • pájení - funguje dobře, pokud proudy nepřesahují normativní hodnotu a připojení se nezahřeje na teploty nad normu (65 ° C);
  • krimpovánírukávy - vyžaduje znalost technologie, speciální klíště, ale spojení je spolehlivé;
  • použití pružinových sponek - wago, PPE - se rychle instaluje, za provozních podmínek, poskytuje dobrý kontakt;
  • šroubové spojení - jednoduché provedení, obvykle se používá v obtížných případech - kdy je třeba přejít z hliníku na měď a naopak.

Konkrétní typ sloučeniny je vybrán na základě mnoha faktorů.Je nutné vzít v úvahu materiál vodiče, jeho průřez, počet jader, typ izolace, počet vodičů, které budou připojeny, jakož i provozní podmínky.Na základě těchto faktorů zvažujeme každý z typů sloučenin.

Svařování - vysoká spolehlivost za jakýchkoli podmínek

Při svařování vodičů jsou vodiče krouceny a jejich konec je svařen.Výsledkem je vytvoření kovové koule, která poskytuje stabilní a velmi spolehlivé spojení za jakýchkoli podmínek.Navíc je spolehlivý nejen z hlediska elektrických charakteristik, ale také mechanicky - kov spojených vodičů po tavení tvoří monolit a není možné izolovat samostatný vodič.

Svařování - je důležité zahřívat kov, ale ne tavit izolaci

Nevýhodou tohoto typu drátu je to, že připojení je 100% z jednoho kusu.Pokud potřebujete něco změnit, musíte přerušit roztavený kus a znovu ho zopakovat.Proto je pro taková připojení ponechána určitá dodávka vodičů - v případě možné změny.

zdalší nedostatky - je třeba svařovací stroj, vhodné elektrody, tok a dovednosti.Svařování navíc vyžaduje spoustu času, je třeba chránit okolní objekty a je stále nevhodné pracovat se svářečkou ve výšce.Elektrikáři proto ve výjimečných případech praktikují tento typ připojení.Pokud to uděláte „pro sebe“ a víte, jak se svářečským strojem dobře zacházet, můžete si oříznout.Hlavním cílem není roztavení izolace, ale svařování kovu.

Po ochlazení se svařovací bod izoluje.Můžete použít elektrickou pásku, můžete použít smršťovací trubice.

Spojení vodičů krimpováním

Pro krimpování vodičů je vyžadována speciální hliníková nebo měděná objímka - je vybrána na základě rozměrů zákrutu (průměr svazku) a materiál je odebránjako u dirigentů.Dráty, které jsou vystaveny a odizolovány do lesku, jsou zkroucené, na ně je nasazena trubka s objímkou, která je sevřena speciálními kleštěmi.

Příklad krimpovacích vodičů s pouzdrem

Jak rukávy, tak kleště jsou různé, existuje několik typů.Každý z nich má svá vlastní pravidla použití (počet drátů, které lze zabalit do rukávu), ve kterých musíte dobře navigovat.Vodiče je třeba zabalit podle určitých pravidel, změřit velikost získaného svazku a přizpůsobit jej požadavkům.Obecně jde o poněkud otřesné zaměstnání.Proto je tento typ drátového připojení používán hlavně profesionálními elektrikáři, a pak stále více přecházejí na pružinové svorky.

Svorkovnice

Jedno z nejjednodušších a nejspolehlivějších vodičových spojení je přes svorkovnice.Existuje několik typů, ale šroubové spojení se používá téměř všude.K dispozici jsou zásuvky různých velikostí - pro různé velikosti vodičů, s různým počtem párů - od 2 do 20 nebo více.

Svorkovnice samotná je plastovým pouzdrem, ve kterém je utěsněna kovová objímka nebo deska.Do tohoto hnízda nebo mezi desky je vložen holý vodič, sevřený šroubem.Po utažení šroubu je nutné vodič řádně zatáhnout - ujistěte se, že je pevně sevřený.Vzhledem k tomu, že spojovací body zůstávají neizolované, jsou oblasti použití svorkovnic místnosti s normální vlhkostí.

Nevýhoda takové sloučeniny: v důsledku tažnosti kovů - zejména hliníku - se kontakt v průběhu času oslabuje, což může vést ke zvýšení stupně zahřívání a zrychlení oxidace, což opět vede ke snížení kontaktu.Obecně musí být drátové připojení ve svorkovnicích šroubů pravidelně utahováno.

Spojovací vodiče v koncových blocích

Výhody - rychlost, jednoduchost, nízká cena, nevyžadují žádné dovednosti, kromě toho, že schopnost používatšroubovák.Další důležitou výhodou je to, že je možné bez problémů spojit dráty různých průměrů, jednožilové a lankové, měď a hliník.Neexistuje přímý kontakt, proto neexistují žádná rizika.

Pájení

Nejprve o technologii pájení.Připojenovodiče jsou očištěny od izolace, vyčištěny od oxidového filmu k čistému kovu, zkrouceny a poté pocínovány.K tomu se vodiče zahřívají páječkou, nanesenou na kalafuně.Měla by zcela pokrýt křižovatku.Pocínované dráty jsou nejprve zkrouceny prsty a potom stlačeny kleštěmi.Místo pocínování můžete použít pájecí tok.Jsou dobře navlhčené dráty, ale po kroucení.

Poté se ve skutečnosti začíná proces pájení: spoj se zahřívá páječkou nebo hořákem s úzkým hořákem.Když se kalafuna nebo tavidlo začne vařit, vezměte část pájky na špičku páječky, přiveďte ji do pájecí zóny a špičku přitlačte k vodičům.Pájka se šíří a vyplňuje mezery mezi dráty, což zajišťuje dobré spojení.Při použití hořáku je pájka jednoduše přidána do hořáku.

Dále, po ochlazení pájeného místa, je v souladu s technologií nutné umýt zbytky tavidla (urychlují oxidaci), spárovat, opláchnout speciálním ochranným lakem a poté jej izolovat pomocí elektrické pásky a /nebo smršťovací trubičky.

Nyní o výhodách a nevýhodách tohoto způsobu spojování vodičů.V slaboproudých systémech je pájení jedním z nejspolehlivějších způsobů připojení vodičů.Při zapojení elektrického vedení v domě nebo bytě je ale nemilosrdně kritizováno.Jde o to, že pájka má nízkou teplotu tání.Při pravidelném přechodu přes vysoké proudy (k tomu dochází, pokud jsou jističe nesprávně vybrány nebo jsou vadné)pájka se postupně taví, odpařuje se.Čas od času se kontakt zhoršuje a zhoršuje se, spojení se stále více zahřívá.Pokud tento proces není detekován, může skončit požárem.

Druhým negativním bodem je nízká mechanická pevnost pájení.Cínová věc je opět měkká.Pokud je v pájeném spojení mnoho drátů a pokud jsou tvrdé, když se je pokoušíte zabalit, vodiče často z pájky vypadnou - pružná síla, která je vytáhne, je příliš velká.Proto se nedoporučuje použití vodičů pájením při zapojení elektrické energie: je to nepohodlné, dlouhé a riskantní.

Pružinové svorky pro připojení vodičů

Jeden z nejkontroverznějších způsobů připojení vodičů je pomocí pružinových svorek.Jsou několika typů, ale nejběžnějšími dvěma jsou terminály wago a uzávěry PPE.Zevně a ve způsobu instalace jsou velmi odlišné, ale obě konstrukce jsou založeny na pružině, která vytváří silný kontakt s drátem.

O tomto jaru se diskutuje.Odpůrci použití wago říkají, že pružina v průběhu času oslabuje, kontakt se bude zhoršovat, spojení se začne stále více zahřívat, což opět vede k ještě rychlejšímu snížení pružnosti pružiny.Po nějaké době se může teplota zvýšit tak, že se tělo (plast) roztaví, ale co se stane dále, je známo.

Pružinové svorky pro kabeláž - oblíbené kabelové spoje

Na obranu před použitím pružinových svoreksvorky pro připojení vodičů, můžeme říci, že pokud jsou použity v souladu s doporučeními výrobců, problémy jsou velmi, velmi vzácné.Přestože existuje mnoho falzifikátů a wago, a OOP a také spousta obrázků z nich v roztavené formě.Zároveň je však mnoho používá a za normálních provozních podmínek pracují roky bez stížností.

Kabelové svorky pro vodiče wago

Objevili se na našem trhu před několika lety a vydali velký hluk: jejich pomocí je připojení velmi rychlé a snadné, má vysokou spolehlivost.Výrobce má konkrétní doporučení pro použití tohoto produktu:

  • wago by se měl používat pouze pro jednožilové nebo vícežilové vodiče o průřezu od 0,5 mm2do 4 mm2 ;
  • pro upevnění a propojení vícežilových a malých průměrů použijte svorku CAGE CLAMP - od 0,08 mm2do 35 mm2 ;

    Co je uvnitř kabelových svorek wago

Uvnitř těchto zařízení je kovová deska, která zajišťuje správný stupeň kontaktu.Tvar a jeho parametry desek byly vyvinuty a testovány specificky.Testy byly prováděny na vibračním stole po mnoho hodin, poté byly zahřívány a chlazeny.Poté byly zkontrolovány elektrické parametry připojení.Všechny testy prošly „vynikající“ a značkové výrobky se vždy zobrazují na „pěti“.

Obecně je sortiment výrobků Wago velmi široký, ale pro zapojení nebopřipojení domácích spotřebičů, svítidel, použijte dvě možnosti pro kabelové svorky: řada 222 (odnímatelná) s možností předělat nebo změnit připojení a série 773 a 273 - které se nazývají jednodílné.

Plug-in

Pružinové svorky pro elektrické zapojení Řada Wago 222 má řadu podložek - od dvou do pěti - a stejný počet příznaků západky.Před zahájením připojení se vlajky zvednou, do nich se vloží vodiče zbavené izolace (až na doraz), po které se vlajka spustí.Na tomto připojení se považuje za kompletní.

Konektory pro vodiče wago - způsoby připojení

V případě potřeby připojení znovu připojte - zaškrtněte políčko a vyjměte vodič.Pohodlné, rychlé a spolehlivé.

Sortiment řady wago 222

Série 222 vozů lze použít k propojení dvou nebo tří, dokonce i pěti vodičů mědi nebo hliníku (můžete spojit různé kovy v jednomterminál).Dráty mohou být pevné nebo uvízlé, ale s pevnými dráty.Maximální průřez je 2,5 mm2 .Dráty z měkkých lan lze připojit s průřezem od 0,08 mm2do 4 mm2 .

Jednodílný

Existuje jiný typ svorky, která neposkytuje možnost opětovného připojení vodičů - řada 773 a 273. Při použití těchto svorek je operace obecně druhá: odizolovaný vodič se vloží do příslušnýchhnízdo.Pramen tam drží,zajištění kontaktu s deskou.To je vše.

Kontaktní svorky wago

Tyto pružinové svorky drátu lze použít k připojení jednožilových hliníkových nebo měděných vodičů s průřezy 0,75 mm nebo více 2až 2,5 mm2 , splétané tvrdými dráty - od 1,5 mm2do 2,5 mm2 .Pomocí těchto konektorů nelze připojit měkké vodiče.

Druhy upevňovacích svorek pro zapojení wago

Pro zlepšení kontaktu je nutné před připojením kabeláž očistit od oxidového filmu.Aby se zabránilo další oxidaci, vyrábějí výrobci wago také kontaktní pastu.Vnitřek svorky je naplněn a sám koroduje oxidový film a poté chrání dráty před oxidací v budoucnosti.V tomto případě pouze předběžné čištění vyžadují pouze vysoce oxidované tmavé vodiče a tělo svorky je vyplněno pastou.

Mimochodem, výrobci říkají, že v případě potřeby lze drát vytáhnout ze svorky.Chcete-li to provést, vezměte drát jednou rukou, držte svorkovnici druhou a otočte je tam a zpět s malým dosahem v opačných směrech a protahujte se v různých směrech.

Svorky pro svítidla (stavební a montážní svorky pro svítidla)

Pro rychlé a pohodlné připojení svítilen nebo nástěnných svítilen má wago speciální svorky řady 224.S jejich pomocí je možné spojit hliníkové nebo měděné dráty různých průřezů a typů (jedno nebo vícepólové s tuhouvodiče).Jmenovité napětí tohoto připojení je 400 V, jmenovitý proud:

  • pro měděné vodiče - 24 A
  • 16 A pro hliník.

Způsoby spojování vodičů v lustrech a nástěnných svorkách pomocí svorek wago

Průřez připojených vodičů z montážní strany:

  • měď 1,0 ÷ 2,5 mm2 - jednojádro;
  • hliník 2,5 mm2 - jednojádrové.

Průřez připojených vodičů ze strany lustru /svítidla: měď 0,5 ÷ 2,5 mm2 - jednojádrové, vícejádrové, pocínované, zvlněné.

Při připojování měděných vodičů je použití kontaktní pasty povinné a hliníkové dráty musí být ručně čištěny na čistý kov.

Tento produkt má dvě nevýhody.Zaprvé, cena původních terminálů je vysoká.Druhý - je tu spousta padělků za nižší cenu, ale jejich kvalita je mnohem nižší a právě oni hoří a tají.Proto je i přes vysoké náklady lepší kupovat originální výrobky.

PPE uzávěry

PPE uzávěry (stojany pro „spojovací izolační svorky“) jsou velmi snadno použitelná zařízení.Jedná se o plastové pouzdro, uvnitř kterého je pružina mající kónický tvar.Izolované vodiče se vloží do víčka, víčko se několikrát posouvá ve směru hodinových ručiček.Budete mít pocit, že přestal rolovat, takže připojení je připraveno.

Jak provést zapojení pomocí OOP

Tyto konektory vodičů jsou k dispozicimnoho výrobců, existují různé velikosti, pro různé průměry a počet připojených vodičů.Aby bylo připojení vodičů spolehlivé, musí být správně zvolena velikost, a proto je nutné porozumět značení.

Za písmeny OOP existuje několik čísel.V závislosti na výrobci se počet čísel mění, ale znamenají to samé.Například existuje tento typ označení: SIZ-1 1.5-3.5 nebo SIZ-2 4.5-12.V tomto případě číslo bezprostředně za písmeny označuje typ krytu.„1“ je nastaveno, pokud je pouzdro pravidelným kuželem, na jehož povrchu lze použít drážky - pro lepší uchopení.Pokud existuje CIZ-2, znamená to, že na pouzdru jsou malé výčnělky, které lze pohodlně držet prsty a kroužit.

Všechna ostatní čísla vyjadřují celkový průřez všech vodičů, které lze připojit pomocí tohoto konkrétního víčka OOP.

Příklad označování uzávěrů OOP a jeho interpretace

Například PPE-1 2,0–4,0.To znamená, že tělo spojovacího víčka je obyčejné, kuželové.Jeho pomocí můžete připojit dva vodiče o průřezu nejméně 0,5 mm2(celkem udávají 1 mm, což odpovídá minimálním požadavkům - viz tabulka).V co největší míře zahrnuje toto víčko vodiče, jejichž celkový průřez by neměl být větší než 4 mm2 .

Propojení vodičů pomocí krytů OOP

Ve druhé variantě značení je po zkratce OOP pouze číslo od 1 do 5. V tomto případě stačí zapamatovat, který zjeužitečné pro jakou část vodičů.Data jsou v jiné tabulce.

Uzávěry PPE a jejich parametry

Mimochodem, s pouzdry PPE lze připojit pouze měděné dráty - hliníkové vodiče jsou obvykle tlustší než maximální přípustné pro tyto konektory.

Šroubové spojení

Toto spojení je sestaveno ze šroubu jakéhokoli průměru, vhodné matice a jedné, a nejlépe tří podložek.Sestavuje se rychle a jednoduše, slouží poměrně dlouhou dobu a je spolehlivá.

Šroubové připojení vodičů

Nejprve jsou vodiče zbaveny izolace, v případě potřeby je odstraněna horní oxidovaná vrstva.Dále je ze stripované části vytvořena smyčka, jejíž vnitřní průměr je stejný jako průměr šroubu.Aby to bylo snazší - můžete ovinout drát kolem šroubu a kroucení (střední verze na obrázku vpravo).Poté, co se to všechno shromáždí v tomto pořadí:

  • Na šroub se nasadí podložka.
  • Jeden z dirigentů.
  • Druhá podložka.
  • Další dirigent.
  • Třetí puk.
  • Matice.
​​

Spojení se utáhne nejprve rukama, poté klávesami (můžete si vzít kleště).To je vše, připojení je připraveno.Používá se hlavně v případě, že je nutné provést propojení vodičů z mědi a hliníku, lze jej také použít pro připojení vodičů různých průměrů.

Jak připojit hliníkové a měděné vodiče

Mimochodem, připomeňme si, proč není možné přímo připojit měděné a hliníkové dráty.Existují dva důvody:

  • Toto spojení je velmi horké, což samo o soběje to pro sebe velmi špatné.
  • V průběhu času kontakt oslabuje.Důvodem je to, že hliník má nižší elektrickou vodivost než měď, v důsledku čehož se při průchodu stejných proudů silněji zahřívá.Při zahřátí expanduje silněji, stlačuje měděný vodič - spojení se zhoršuje a zhoršuje, je teplejší.

Aby se těmto problémům zabránilo, jsou měděné a hliníkové vodiče spojeny pomocí:

  • svorkových bloků;
  • wago;
  • šroubové spoje;
  • odbočkové svorky (vytvářejí kabelové spojení na ulici).

Nelze použít jiné typy konektorů.

Jak propojit vodiče různých průměrů

Pokud potřebujete spojit vodiče s různými průměry, nemělo by docházet k žádnému kroucení, aby se dosáhlo dobrého kontaktu.Můžete tedy použít následující typy:

  • terminálové bloky;
  • wago;
  • šroubové spojení.