Jak připojit vodiče ve spojovací krabici

Elektřina je oblast, ve které musí být vše provedeno správně a důkladně.V tomto ohledu mnozí dávají přednost tomu, aby na to přišli sami, a nedůvěřovali outsiderům.Jedním z klíčových bodů je propojení vodičů ve spojovací krabici.Za prvé, správná funkce systému závisí na kvalitě práce a zadruhé na bezpečnosti - elektrické a požární.

Jeden z typů rozvodů (pájení, větvení) krabic

Co je to rozvodná skříň

od elektrické stínění kabelu rozbíhají místnosti v domu nebo bytu.V každé místnosti je zpravidla více než jeden přípojný bod: několik vývodů a spínač jsou jistě.Chcete-li standardizovat způsoby spojování vodičů a sestavit je na jednom místě, použijte propojovací krabice (také se někdy nazývají větvení nebo odpájení).Spouštějí kabely ze všech připojených zařízení, k jejichž připojení dochází uvnitř dutého těla.

Za účelempři další opravě nehledejte kabeláž, je stanovena podle určitých pravidel, která jsou předepsána v PUE - Pravidlech elektrické instalace.

Pravidla pro instalaci elektrického vedení

Jedním z doporučení je provést všechna připojení a větve vodičů ve spojovací skříni.Dráty jsou proto ponechány na horní stěně ve vzdálenosti 15 cm od úrovně stropu.Když dosáhnou větev, kabel klesá svisle dolů.V místě pobočky je instalována spojovací skříňka.V něm jsou všechny vodiče připojeny podle požadovaného obvodu.

Podle typu instalace jsou rozvodné skříně vnitřní (pro zapuštěnou montáž) a vnější.Pod vnitřními ve zdi vytvořte otvor, do kterého je skříň zabudována.Při této instalaci je kryt v jedné rovině s dokončovacím materiálem.Někdy je během opravného procesu pokryta finálními materiály.Taková instalace však není vždy možná: tloušťka stěny nebo její povrch neumožňuje.Poté se použije box pro externí instalaci, který je namontován přímo na povrch stěny.

Některé formy rozvodných skříní

Tvar rozváděče může být kruhový nebo obdélníkový.Obvykle existují čtyři závěry, ale může jich být více.Svorky mají závity nebo tvarovky, ke kterým je vlnitá hadice pohodlně připojena.Koneckonců je výhodnější pokládat dráty do vlnité hadice nebo plastové trubky.V takovém případě bude výměna poškozeného kabelu velmi jednoduchá.Nejprve jej odpojte ve spojovací krabici,Poté od spotřebitele (zásuvky nebo spínače), táhněte a vytáhněte.Utáhněte na svém místě nový. Pokud je kabel položen starodávným způsobem - v štrobě, která je poté pokryta omítkou, budete muset kladivem nalepit zeď.Toto je doporučení PUE, které rozhodně stojí za poslech.

Co obvykle poskytují rozvodné skříně:

 • Zvýšená údržba systému napájení.Protože jsou k dispozici všechna připojení, je snadné identifikovat místo poškození.Pokud jsou vodiče uloženy v kabelových kanálech (vlnité hadice nebo potrubí), bude také snadná výměna poškozené oblasti.
 • ​​
 • Většina problémů s elektrikou se vyskytuje v přípojkách a při této možnosti instalace je lze pravidelně kontrolovat.
 • Instalace rozvodných skříní zvyšuje požární bezpečnost: všechna potenciálně nebezpečná místa jsou umístěna na konkrétních místech.
 • Vyžaduje to méně peněz a práce, než pokládání kabelů do každé zásuvky.

Způsoby připojení vodičů

V krabici lze vodiče připojit různými způsoby.Některé z nich jsou složitější, jsou implementovány, jiné jsou jednodušší, ale pokud jsou správně provedeny, všechny poskytují požadovanou spolehlivost.

Kroucení

Nejoblíbenější metoda mezi lidovými řemeslníky, ale nejspolehlivější.Nedoporučuje se používat PUE, protože nezajišťuje správný kontakt, který může vést k přehřátí a požáru.Tato metoda může být použita jako dočasná, například pro kontrolu funkčnostisestavený obvod, s povinnou následnou výměnou za spolehlivější.

Správné kroucení elektrických vodičů

I když je připojení dočasné, vše musí být provedeno podle pravidel.Metody kroucení lankových a jednožilových vodičů jsou podobné, ale mají určité rozdíly.

Při kroucení lankových vodičů je postup následující:

 • se izolace odizoluje 4 cm;
 • vodiče se odvíjejí o 2 cm (poz. 1 na fotografii);
 • jsou připojeny ke spoji nezkroucených vodičů (poz. 2);
 • žíly jsou krouceny prsty (poz. 3);
 • kroucení je utaženo kleštěmi nebo kleštěmi (položka 4 na fotografii);
 • je izolován (elektrická páska nebo teplem smrštitelná trubka nošená před připojením).

Propojení vodičů ve spojovací krabici s jedním jádrem pomocí kroucení je snazší.Vodiče očištěné od izolace jsou po celé délce zkříženy a krouceny prsty.Pak vezměte nástroj (například kleště a kleště).V jednom jsou vodiče sevřeny blízko izolace, druhý je silně zkroucený, což zvyšuje počet závitů.Spoj je izolován.

Zkroucení pomocí kleští nebo kleští

Zkroucení pomocí montážních krytů

Zkroucení pomocí speciálních krytů je ještě snazší.Díky jejich použití je spojení spolehlivěji izolováno, kontakt je lepší.Vnější část takového víčka je vyrobena z plastu, který nepodporuje spalování, uvnitř je vložena kovová kónická část se závitem.Tato příloha poskytujevelká kontaktní plocha, která zlepšuje elektrické vlastnosti připojení.To je skvělý způsob, jak spojit dva (nebo více) dráty bez pájení.

Zkroucení vodičů víčkem je ještě snazší: izolace se odstraní o 2 cm, dráty jsou mírně zkroucené.Na ně se nasadí víčko, několikrát se s námahou otáčí, dokud není kov uvnitř víčka.Vše je připraveno.

Spojení vodičů s víčkem

Čepice se volí podle průřezu a počtu vodičů, které je třeba připojit.Tato metoda je výhodnější: místo je menší než obvyklé zvraty, vše se hodí kompaktněji.

Propojení vodičů ve spojovací krabici s víčky

Pájení

Pokud máte v domě páječku, můžetealespoň při malém kontaktu, je lepší použít pájení.Před kroucením jsou dráty pocínovány: nanesena vrstva kalafuny nebo pájecí pasty.Zahřátá páječka se ponoří do kalafuny a několikrát se provede po části, která byla vyčištěna od izolace.Objeví se na něm charakteristický načervenalý povlak.

Pájené dráty

Poté jsou dráty zkrouceny, jak je popsáno výše (kroucení), poté vezmou cín na páječce, zahřejí kroucení až do roztavené cínnebude protékat mezi zatáčkami, obalovat spojení a poskytovat dobrý kontakt.

Instalačním technikům se tato metoda nelíbí: zabere to hodně času, ale pokud připojíte vodiče ve spojovací krabicipro sebe, neberte si čas a úsilí, ale usnete.

Svařovací dráty

Pokud existuje invertorové svařovací zařízení, můžete použít svařovací připojení.To se provádí na vrcholu zákruty.Svařovací proud se nastavuje na zařízení:

 • pro průřez 1,5 mm2řádově 30 A,
 • pro průřez 2,5 mm2 ] - 50 A.

Elektroda se používá grafit (to je pro svařování mědi).Opatrně se držíme na horní části zákrutu s uzemňovacími kleštěmi, přivedeme k ní elektrodu zespodu, krátce se dotkneme, dosáhneme zapálení oblouku a odstraníme ji.Svařování probíhá za zlomek vteřiny.Po ochlazení je spojení izolováno.Proces svařování vodičů ve spojovací krabici, viz video.

Svorkovnice

Další spojení vodičů ve spojovací skříni je přes svorkovnice - svorkovnice, jak se také nazývají.Existují různé typy vycpávek: se svorkami a šroubem, ale obecně je princip jejich zařízení jeden.K dispozici je měděná objímka /deska a drátěný upevňovací systém.Jsou uspořádány tak, že po vložení dvou /tří /čtyř vodičů na správné místo je spolehlivě spojíte.Při instalaci je vše velmi jednoduché.

Šroubové svorkovnice mají plastové pouzdro, ve kterém je upevněna kontaktní deska.Jsou dva typy: se skrytými kontakty (nové) a s otevřenými - starého typu.V kterémkoli z nich se do zásuvky vloží vodič zbavený izolace (délka do 1 cm) a sevře se šroubkem a šroubovákem.

Zapojení vodičů do rozvodůkrabice využívající svorkovnice

Nevýhodou je, že není příliš vhodné v nich připojit velký počet vodičů.Kontakty jsou uspořádány ve dvojicích a pokud potřebujete připojit tři nebo více vodičů, musíte do jedné zásuvky zatlačit dva vodiče, což je obtížné.Lze je však použít v oborech se značnou současnou spotřebou.

Jiným typem bloku jsou terminály Vago.Jedná se o podložky pro rychlou instalaci.Používají se hlavně dva typy:

 • S mechanismem s rovinnou pružinou.Nazývají se také jednorázové, protože pokud je to možné, jejich opětovné použití, pak se značným zhoršením kvality kontaktu.Věc je ve vnitřní struktuře: v případě desky s jarními lístky.Při zasunutí vodiče (pouze jednojádrové) se okvětní lístek ohne a upne drát.Při kontaktu dojde k nárazu do kovu.Pokud lze dirigent s náležitým úsilím vytáhnout, okvětní lístek nebude mít předchozí tvar.Proto je tento typ považován za jednorázový.I přes toto spojení je spolehlivé a můžete je používat.Existují také speciální svorkovnice stejného tvaru, ale v černém pouzdře.Mají uvnitř vloženou elektrickou pastu.Tyto konektory jsou nezbytné, pokud musíte propojit měď a hliník, které se prostě nesedí kvůli aktivním elektrochemickým procesům, které mezi nimi probíhají.Pasta zabraňuje oxidaci, což usnadňuje kombinování těchto dvou kovů.

  Terminály Wago

 • Univerzální s pákovým mechanismem.To je možná nejpohodlnějšíkonektor.Vložte holý vodič (délka je uvedena na zadní straně), stiskněte malou páčku.Připojení je připraveno.Pokud je to nutné, znovu se dotkněte, zvedněte páku a odstraňte vodič.Pohodlně.

Zvláštností těchto svorkových bloků je, že je lze provozovat pouze při nízkých proudech: do 24 A s průřezem měděného drátu 1,5 mm a do 32 A s průřezem 2,5 mm.Při připojování zátěží s vysokou spotřebou proudu musí být propojení vodičů ve spojovací skříňce provedeno jiným způsobem.

Krimpování

Tento způsob je možný se speciálními kleštěmi a kovovým pouzdrem.Na kroucení se nasadí rukáv, zasune se do kleští a sevře se - stiskne se.Tato metoda je vhodná pouze pro linky s velkým ampérovým zatížením (jako je svařování nebo pájení).Zobrazit podrobnosti ve videu.Obsahuje dokonce model propojovací skříňky, takže to bude užitečné.

Základní schémata zapojení

Vědět, jak připojit vodiče ve spojovací krabici, není vše.Musíte zjistit, které vodiče se připojit.

Jak připojit zásuvky

Zpravidla je výstupní skupina vedena v samostatné lince.V tomto případě je vše jasné: v krabici máte tři kabely se třemi (nebo dvěma) dráty.Zbarvení může být stejné jako na fotografii.V tomto případě je obvykle hnědý fázový vodič, modrý je neutrální (neutrální) a žlutozelený je uzemněný.

Obvod pro odpojení vývodu vpropojovací skříňka

V jiném standardu mohou být barvy červené, černé a modré.V tomto případě je fáze červená, modrá neutrální, zelená uzemněná.V každém případě jsou dráty sestaveny podle barvy: všechny stejné barvy v jedné skupině.

Poté jsou přeloženy, roztaženy, oříznuty tak, aby měly stejnou délku.Nezkracujte jej, ponechejte okraj alespoň 10 cm, abyste mohli v případě potřeby připojení znovu zopakovat.Pak jsou vodiče spojeny vybranou metodou.

Jsou-li použity pouze dva dráty (v domech staré budovy není uzemnění), je vše stejné, pouze dvě spojení: fázová a neutrální.Mimochodem, pokud jsou dráty stejné barvy, nejprve vyhledejte fázi (sondu nebo multimetr) a označte ji, alespoň obalením části elektrické pásky na izolaci.

Připojení spínače s jedním klíčem

S přepínačem jsou věci složitější.Existují také tři skupiny, ale mají jiné spojení.Existuje

 • vchod - z jiné propojovací krabice nebo z panelu;
 • z lustru;
 • ze spínače.

Jak by měl okruh fungovat?Napájení - „fáze“ - přejde na spínač.Z jeho výstupu je přiváděn lustr.V tomto případě se lustr rozsvítí, pouze pokud jsou kontakty spínače sepnuty (v poloze).Tento typ připojení je zobrazen na níže uvedené fotografii.

Připojení spínače s jedním klíčem v rozvodné skříni

Když se podíváte pozorně, ukázalo se, že fáze vstupuje do spínače pomocí světelného drátu.Listy z jiného kontaktu, ale jižmodrá (nezaměňovat) a připojuje se k fázovému drátu, který vede k lustru.Neutrální (modrá) a země (je-li síť) jsou přímo zkrouceny.

Připojení spínače se dvěma gangy

Připojení vodičů ve spojovací krabici pomocí spínače se dvěma gangy je trochu složitější.Zvláštností tohoto obvodu je to, že ke spínači musí být položen třívodičový kabel (v obvodu bez uzemnění) pro dvě skupiny lamp.Jeden vodič je připojen ke společnému kontaktu spínače, další dva - k výstupům kláves.V tomto případě je třeba si pamatovat, jakou barvu je vodič připojen ke společnému kontaktu.

Schéma zapojení pro dvouklíčový spínač

V tomto případě je fáze, která dorazila, spojena se společným kontaktem spínače.Modré dráty (neutrální) od vchodu a dvě lampy jednoduše krouží všechny tři dohromady.Existují vodiče vlevo - fáze od lamp a dva dráty od spínače.Spojíme je tedy ve dvojicích: jeden vodič ze spínače do fáze jedné lampy, druhý výstup do druhé lampy.

Schéma zapojení spínače se dvěma gangy

Ještě jednou o propojení vodičů ve spojovací krabici s přepínačem se dvěma gangy ve video formátu.