Jak provést zvukovou izolaci v bytě

V moderní konstrukci je jasně patrná tendence snižovat hmotnost konstrukcí.To vám umožní snížit náklady na založení, ale negativně ovlivňuje zvukovou izolaci v budově.Stavební kampaně provádějí moderní standardy, ale neodpovídají představám člověka o pohodlném životě.Konec konců, ne každý má zájem slyšet, co sousedé dělají.To, co říkáte, může být „zdokumentováno“ v sousedním bytě.Moderní normy tak přispívají k otevřenosti moderní společnosti.A to zdaleka není příjemné.Zvuková izolace v bytě se proto netýká jen těch, kteří žijí ve starých panelových a zděných domech, ale také v nových budovách.

Jak ozývat zeď od sousedů

V případě potřebyvýrazně snížit hladinu hluku, která prochází zdí, budete potřebovat celou řadu aktivit.Nejprve je nutné uzavřít trhliny, hrboly a trhliny na zdi.Zvuk je přenášen nejmenšími dutinami, proto je nutné jej dosáhnoutúplná těsnost.Poté je nutné pečlivě utěsnit potrubí a další komunikace procházející zdmi, pokud existují.V tomto případě je nutné použít montážní pěnu pouze v extrémních případech - prakticky nezkracuje zvuky.Lepší - jakékoli složení omítky.

Jsou nutná seriózní opatření, aby se zabránilo slyšení sousedů

Jsou-li na stěně vypínače nebo zásuvky, jsou dutiny za rozetami také lépe uzavřeny a pro vyplnění použijte poréznífoukaný materiál - minerální vlna malé a střední hustoty.Jedná se pouze o přípravnou fázi, ale již provádění všech těchto činností může výrazně zlepšit zvukovou izolaci v bytě.

Kapitálové rozhodnutí

Je-li úroveň hluku velmi vysoká, bude nutné provést další zvukovou izolaci.Chcete-li to provést, v určité vzdálenosti od hlavní zdi (nejméně 10-15 mm) vložte přepážku (od vodítek a profilů pro sádrokartony nebo dřevo), opláštěnou sádrokartonovými nebo sádrovými vláknitými deskami (sádrokartonová deska nebo sádrovláknitá deska).Prostor mezi stojany je vyplněn speciální zvukově pohlcující nebo běžnou minerální vlnou.Instalace takové dodatečné stěny může snížit hladinu hluku až 62krát (v závislosti na zvolených materiálech a technologické shodě).Pokud chcete, aby se zvuková izolace v bytě výrazně zlepšila, je nutné při instalaci dodržovat určitá pravidla:

  • Přídavná zeď by neměla být spojena s hlavní.Všechny stojany jsou připevněny pouze k podlaze a proudu a pod nimijsou položena speciální těsnění absorbující vibrace (páska SilentLayer, těsnění SilentJoint, vrstva izolující vibrace Vibrostek-V300).Je možné použít speciální vodítka typu Vibrofix Liner, u kterých je již zajištěno upevnění pomocí ochrany proti vibracím a zvukovou izolací.Při připevňování ke stropu se nepoužívají běžná zavěšení, ale tlumení vibrací (antivibrace).Náklady na tyto materiály jsou vysoké, ale bez jejich použití nedosáhnete dobrých výsledků.

    Zvuková izolace minerální vlnou - schéma zařízení

  • Prostor mezi stojany bez mezer a mezer je vyplněn speciálními zvukově izolačními rohožemi nebo pravidelnou minerální vlnou známého výrobce se známými zvukově izolačními vlastnostmi (měl byv technických parametrech).Faktem je, že izolační minerální vlny stejné hustoty a tloušťky, ale od různých výrobců, mají velmi odlišné charakteristiky absorpce zvuku.To není jejich hlavní účel, protože jen málo malých výrobců tomu věnuje pozornost.S tímto parametrem také testují své produkty pouze známé značky.Bude při použití speciálních materiálů rozdíl ve zvukové izolaci?Samozřejmě, ale není tak kritický jako cenový rozdíl.Pokud to otázka ceny nestojí, je lepší použít speciální materiály.
  • Podšívka standardu GKL nebo GVL.Je to možné v jedné, ale lepší - ve dvou vrstvách s expanzí (nikoli shodou okolností) švů.

Zvukově izolační vlastnosti této stěny lze také zlepšit položením vrstvy sádrokartonových desek a sádrokartonových desek.Mají podobné vlastnosti, ale stále existují rozdíly.Zvuková izolace v bytě bude tedy ještě lepší.

Ano!Další bod: namísto kovových profilů můžete použít dřevěné bloky vhodné sekce (50 mm v jedné z sekcí pro pokládku zvukově izolačního materiálu).

Je možné obejít se bez sádrokartonu

Konstrukce popsaná v předchozím odstavci je účinná, ale zabírá příliš mnoho místa - asi 10 cm. To zdaleka není vždy možné.Existují způsoby, jak zlepšit zvukovou izolaci v bytě, ale vyžadují méně místa.Špatnou zprávou je, že dosažení stejného stupně zvukové izolace nebude fungovat.Dobré je, že je možné výrazně zvýšit pohltivost hluku a dosáhnout tak zcela pohodlné úrovně.Budeme používat nové materiály o malé tloušťce, ale s dobrými zvukově izolačními vlastnostmi.

​​

Zvukově izolační materiál pro stěny a stropy

Ještě nedávno se na trhu objevily izolační desky ISOPLAAT (Isoplat).Toto je jedna z druhů dřevovláknitých desek značné tloušťky.Existují desky o tloušťce 12 mm a 25 mm (velikost 2700 x 1200 mm).Vyrábějí se z mletého dřevěného odpadu, který se lisuje pod vysokým tlakem.Tento proces uvolňuje přírodní lepidlo, které je obsaženo v dřevěných vláknech.Slouží jako pojivo.Výrobci tvrdí, že deska o tloušťce 12 mm má součinitel zvukové izolace -23 dB a 25 mm -25 dB.

Snižování hluku o 10 dB vnímá naše ucho jako snížení slyšitelnosti.asi 2krát.To znamená, že při použití Isoplate o tloušťce 12 mm bude možné snížit zvukovou zátěž asi čtyřikrát.Ve většině případů to stačí.

Způsob instalace

Jak připojit ISOPLAAT?Na připravených stěnách (s vloženými výmoly a štěrbinami, relativně plochými atd.) Na jedné z kompozic:

  • Lepidlo používané k připevnění tepelné izolace, na bázi sádrokartonu nebo sádry.Nanáší se po obvodu fólie pásem o tloušťce nejméně 3 cm, poté ve střední části s tečkami v krocích po 30 cm.
  • Polyuretanová montážní pěna v balónu.Nanáší se také po obvodu a ve střední části - hadem.

    Bezrámová zvuková izolace v bytě s použitím Isoplat: způsoby instalace

Kamna má jednu stranu hladkou a druhou hrubou.Lepidlo se nanáší na hrubou stranu.Po nainstalování a přitlačení listu ke zdi se navíc upevní samořeznými šrouby (s plochými klobouky).Ti, kteří zůstanou po dírách, jsou potaženi tmelem.

Příprava na konečnou úpravu

Povrch zvukově izolačních desek lze nanést.Pro nanesení minimální vrstvy tmelu je vhodné na okrajích desek zkosit asi 3 mm, po instalaci tmel spár, lepit pomocí sítě nebo speciální pásky.Po zaschnutí tmelu lze povrchovou úpravu namontovat.

Pokud věříte výrobcům, je to velmi dobrá volba.

Pod tapetami lze opravit pouze stehy na tapety, aniž byste pokryli celý povrch.Ale v tomto případě bude velká spotřeba lepidla na tapety, protože totomateriál dobře absorbuje vodu.Současně se ale nekřiví, nemění strukturu, když zvlhne a vyschne.Také tento materiál je propustný pro páry.To znamená, že také slouží jako regulátor vnitřní mikroklima.A to je navíc k izolaci a zvukové izolaci.Ukázalo se, že zvuková izolace v bytě pomocí desky ISOPLAAT pro tepelnou a zvukovou izolaci je dobrá volba.

Co jiného hledat

Jak bylo uvedeno výše, zvuk prochází i nejmenšími mezerami.Proto při instalaci profilů nebo dřevěných bloků, při vyplňování zvukotěsné přepážky materiálem pohlcujícím zvuk, musí být vše položeno velmi těsně, aby nedošlo ani k minimálním mezerám.Je nutné dosáhnout těsnosti.To je snazší dosáhnout pomocí akustického tmelu.Chybí jim všechny klouby, což výrazně zlepšuje výkon.

Další důležitý bod: zlepšit zvukovou izolaci

Zvuková izolace bez rámů s panely ZIPS

Při použití zvláštních panelů lze zvukovou izolaci v bytě provést také bez vybudování rámu..Tyto panely se skládají ze sádrových vláken (listů sádrových vláken), ke kterým je připojena vrstva materiálu pohlcujícího zvuk (čedič nebo skleněná vlna s určitými vlastnostmi).Desky jsou vzájemně spojeny podle principu pero-drážka, takže instalace je jednoduchá.Každý panel má vestavěné jednotky tlumící vibrace, kterými jsou upevněny k základně stěny.Tento způsob připojení vám umožňuje dosáhnout dobrých výsledků: jistéintegrována je úroveň tlumení vibrací.V současné době jsou na prodej panely o tloušťce 40 mm až 120 mm.

Zařízení pro zvukovou izolaci bez stěny

Při montáži na zeď nemá společnost ZIPS pevné spojení s podlahou, stropem a sousedními stěnami.Pod deskami ve dvou vrstvách je umístěno vibrační izolační těsnění (typ Vibrostek-M).Všechny klouby jsou mazány netvrdnoucím tmelem (zvukotěsný silikon).

Zařízení pro zvukové izolace bezrámových stěn v bytě nebo domě

Zvuková izolace stěn vibroakustickými deskami vyžaduje následné sádrokartonové opláštění.Rovněž je lepší utěsnit spáry speciálním tmelem a tmelem nahoře, poté povrch přilepit.

Jak protihlukové stěny

Často najdete doporučení použít pěnovou nebo polyuretanovou pěnu jako zvukotěsné desky.To nestojí za to.Má dobré tepelné izolační vlastnosti, ale funguje velmi špatně jako hluková izolace.Poté, co ji přilepíte na zdi, se může ukázat, že se situace zhoršila - nyní slyšíte jasněji řeč za zdí.To vše je dáno zvukově izolačními vlastnostmi pěny - za určitých podmínek (nikdo zatím nebyl schopen přesně formulovat) se v charakteristikách objevuje výrazná mezera ve frekvencích charakteristických pro řeč.V tomto případě se zvuková izolace v bytě jen zhorší.Budete muset střílet všechno a začít znovu.

Pěna pro zvukovou izolaci není lepšípoužít.Situaci pouze zhoršuje

V grafu jsou zobrazeny dvě křivky.Čárkovaná čára je zvukotěsná charakteristika omítnuté zdi, černá čára - pokud je pod omítku položena pěna.Zachrání dobře z velmi nízkých (méně než 100 Hz) a velmi vysokých (více než 2000 Hz) frekvencí, ale celé konverzační spektrum je „selháno“.

Jediným místem, kde lze expandovaný polystyren použít jako zvukovou izolaci, je potěr plovoucí podlahy.V tomto případě dobře potlačuje rázový hluk.

Důležité!Výše uvedené platí, pokud je pěna lepena zevnitř.Jeho použití z vnějšku jako tepelně izolačního materiálu na zvukovou izolaci místností obvykle pozitivně ovlivňuje.To znamená, že pěna může být použita ke snížení hluku přicházejícího z ulice.

Zvuková izolace stropu

Kromě zvuků, které procházejí zdmi, jsou často narušeni sousedé shora - schody, vrzání podlahových desek atd.zasahovat do spánku.Řešením je v tomto případě vytvořit zavěšený sádrokartonový strop, ale ne jednoduchý, ale na speciální zavěšení tlumící vibrace.Proč?Protože zvuky jsou přenášeny vibracemi, a zvláště pak lisování.Pokud použijete obvyklé pevné připevnění pro GKL ke stropu, nebude to mít žádný účinek, zvuková izolace stropu se nezlepší, i když je prostor mezi hlavním a zavěšeným stropem vyplněn materiálem pohlcujícím zvuk.Vibrace budou přenášeny prostřednictvím zavěšení a šířeny pomocí sádrokartonu.Proto je nutné používat speciální odpružení s tlumičem vibrací.Například Vibrofix SP a Vibrofix P.

Zařízení sádrokartonového stropu pro zlepšení zvukové izolace bytu

Pomocí těchto odpružení můžete snížit hluk pronikající stropem o 18 dB Vibrofix P a 25 dB s Vibrofix SP.Zvuková izolace stropu provedená jejich použitím odřízne nejen nárazové zvuky, ale také vzduchové zvuky - řeč atd.(pokud vyplníte prostor vrstvou minerální vlny).

Chcete-li ušetřit peníze, můžete použít konvenční zavěšení, ale připevněte je ke stropu pomocí pěnových tenkých zvukově izolačních materiálů (Dichtunsband KNAUF), ale lépe - střižových skleněných vláken (Vibrostek, skládání do dvou vrstev).Faktem je, že pěnové materiály jsou drceny, ztrácejí své vlastnosti a sklolaminát stabilně udržuje své vlastnosti.Pokud se bojíte, že ve vzduchu letí prach ze skleněných vláken - nestojí to za to.Konstrukce musí být vzduchotěsná, aby byla účinná.

Vibrofix SP - pro zvukovou izolaci stropu

Protože jedním z požadavků na dobrou zvukovou izolaci je přítomnost masivní vnější vrstvy, je vhodné lemovat dvě vrstvy sádrové omítky s rozestupem švů.a utěsnění spojů těsnicí hmotou na každém z nich.Ale opět je kombinace lepší - GVL + GKL.Pokud jsou zvuky velmi hlasité, lze mezi ně položit zvukotěsnou membránu.

K izolaci stropu v bytě můžete použít čedičové nebo laminátové rohože.Pokud je to možné - speciální zvuková izolace, pokud není - vyberte jednu z běžných značek (více o ní níže).

Existuje víceJeden bod: spoje musí být opraveny ne tmelem, ale zvukově izolačním tmelem.Neztvrdne a nepřenáší vibrace.Pokud uděláte zavěšený strop podle těchto pravidel, zvuková izolace v bytě se výrazně zlepší.

Co když chcete natáhnout strop?To samé, ale bez jemného povrchu.Pokud jsou zvuky shora, ale nejsou příliš silné, můžete se pokusit obejít isoplatou, ale opět: redukce hluku nebude tak výrazná.

Zvuková izolace podlahy

Aby byla zajištěna úplnost zvukové izolace v bytě, provádí také zvukovou izolaci podlahy.Existují dva cíle: zasahovat do sousedů zdola co nejméně a omezit nebo odstranit odrazivý účinek tvrdé podlahy (laminát, parkety).

Je-li během opravného procesu podlaha vyrovnána potěrem, lze v její tloušťce pokládat vrstvu expandovaného polystyrenu.Kromě tepelné izolace (důležité pro instalaci podlahového vytápění ) bude také chránit před nárazovým hlukem.Pokud nepotřebujete tepelnou izolaci, je lepší použít tenké pěnové materiály.Zvuková izolace podlahy poskytne stejný účinek jako 5 cm polystyrenu.

Kompletní řešení pro zvukovou izolaci podlahy - s potěrem

V každém případě je třeba při instalaci plovoucího potěru dbát na to, aby byla deska oddělena od stěn, aby nedošlo k přenosu vibrací.Chcete-li to provést, naviňte po obvodu speciální pásku tlumící vibrace, ale stejný materiál, jaký jste vložili do potěru, můžete rozstřihnout na proužky široké 10-15 cm a rozbalitpodél zdí.Poté, co potěr získal alespoň polovinu pevnosti, lze přebytečnou pásku odříznout.

Pokud je podlaha relativně plochá, vyrovná se překližkou (ve dvou vrstvách, švy, které se mají od sebe oddělit, švy, a nahoře substrát pro laminát a samotný povlak. Při tomto způsobu pokládky je podlaha „ozvěna“ a sousedé pod ní)Vaše pohyby jsou slyšet. Pro snížení účinku se doporučuje použít speciální zvukově izolační substrát (například ACUFLEX) nebo korek. Jen si uvědomte, že tyto materiály odstraní hluk nárazu a učiní jej tak „neudržujícím“. Dosáhnete úplné zvukové izolace podlahy.

Dobřezvukové izolační materiály jsou umístěny pod překližku v bytě a korek nebo zvuková izolace na laminát /parkety - pro snížení hluku při nárazu

Pro dosažení nejlepšího účinku jsou pod překližku umístěny stejné zvukové izolační desky - vhodnéRokvul nebo Max Forte Shumoizol (menší tloušťka při nejlepších vlastnostech). Dvě vrstvy překližky nebo překližky GVL +. Plechy se pokládají od sebe, upevňují se samořeznými šrouby.Podél obvodu nezapomeňte položit okrajovou pásku (pohlcující zvuk) nebo řezaný materiál s podobnými vlastnostmi.Zde v tomto případě zvuková izolace podlahy odřízne nejen šokové zvuky, ale také rozhovory a nebudete slyšet sousedy zespodu ani ty.

Zvuková izolace v bytě: jak si vybrat materiály

Existují dva typy materiálů, které snižují hladinu hluku v bytě: prozvuková izolace a absorpce zvuku.Zvukově izolační materiály snižují hladinu hluku při jejich průchodu, pro absorpci zvuku - snižují úroveň odraženého signálu.Aby v místnosti nebyla „vzkvétající“ absorpce zvuku, je třeba, aby neslyšeli sousedé - zvuková izolace, ale nejlepších výsledků je dosaženo použitím obou typů materiálů.

Při zvukové izolaci podle tradičních schémat jsou materiály pohlcující zvuk obvykle minerální vlna - čedič nebo skleněná vlákna o hustotě 35–40 kg /m3.Mají optimální vlastnosti - rozptylují zvukové vlny charakteristické pro řeč v jejich tloušťce.Jako absorpce zvuku se používají pevné uzavírací materiály - GVL, GKL, překližka, OSB.Mohou být použity všechny, protože mají přibližně stejné vlastnosti při odrazu zvuku, ale dvě vrstvy různých materiálů fungují lépe - zvuk je zeslaben více při průchodu vrstvami různých hustot.

Zvukově izolační vlastnosti určitých typů minerální vlny v rozsahu řeči

Trochu o tom, zda stojí za to použít zvukově izolační minerální vlnu.Při použití se zvukové izolační vlastnosti zvýší o 2-5 dB.V některých případech je to důležité, v jiných je to zanedbatelné.Zejména pokud se podíváte na cenu: je to 2-3krát vyšší než u běžné minerální vlny této hustoty.Pokud tedy potřebujete ušetřit peníze, můžete si vybrat z běžných tříd běžné čedičové nebo minerální vlny.Charakteristiky některých z nich jsou uvedeny vtabulka výše a některé běžné značky specializovaných materiálů jsou uvedeny v jiné tabulce níže.

]​​
Název 125 Hz 250 Hz 500 Hz 1 000 Hz 2000 Hz 4000 Hz
50 mm 100 mm 50 mm 100 mm 50 mm 100 mm 50 mm 100 mm 50 mm 100 mm 50 mm 100 mm
Akustické BATERIE 0,16 0,6 0,41 0,88 0,96 0,97 0,95 0,97 0,89 1,0 0,84 0,96
Koncept akustické vlny 0,2 0,65 0,55 1,0 0,95 1,0 0,95 0,95 0,85 0,9 ) 0,75 0,9
Schumanet BM 0,26 0,67 1,0 1,0 0,99 0,9
) Schumanet SK 0,41 0,59 1 0,95 0,73 0,83
Acoustik Wool Perfect 0,75 1,0 1,0 ) 0,95 0,85 0,7

JakUvidíte, že je možné vyzvednout čedičovou vatu, která má vlastnosti podobné těm specializovaným.

Pár slov o použití různých tenkých materiálů - filmů, pěnových, metalizovaných a dalších.Nelze je použít jako ochranu proti vzdušnému hluku (řeč, kterou slyšíme přes ploty).Skoro nefungují.Mohou se mírně snížitšokové zvuky, ale uslyšíte konverzaci sousedů stejně zřetelně (pokud budete mít štěstí, pak je chlap tichší).

Výsledky různých návrhů

Pokud chcete, aby byla zvuková izolace ve vašem bytě dobrá, určitě byste neměli ušetřit na izolaci vibrací se stěnami a stropem (při organizaci zvukové izolace rámu).Už jsme hovořili o tom, že pod profily stojí za to položit zvukotěsná těsnění, stejně jako o použití tlumičů vibrací.Je však také velmi žádoucí upevnit stojany ne rigidně, ale pomocí SilentJoint - držáku bez vibrací, což přináší další zlepšení výkonu.Jedná se o těsnění ze speciálního materiálu Sylomer.Mimochodem, může být použit jako podložky pro vibrace a zvukovou izolaci namísto těchto úchytů, ale je nepravděpodobné, že bude levnější.Další otázkou je, jestli takové hory nenajdete.Pak je "Silomer" nejlepší cestou ven.