Jak sami nastavovat plastová okna

Plastové okno, i když je nejvyšší kvalita a správně nainstalováno, vyžaduje pravidelnou údržbu.To může stát několik let bez problémů, ale v průběhu času, cítit tření při otevírání nebo zavírání.Druhý problém - fouká zpod těsnění a třetí - rukojeť se otáčí s námahou.Všechna tato členění nejsou složitá a lze je snadno opravit a není nutné zavolat průvodce: úprava plastových oken je otázkou několika minut.Vše, co musíte udělat, je utáhnout nebo povolit několik šroubů.Hlavní věc je vědět, kde a jak.Více o tom později ve formátu fotografií a videa.

Body pro nastavení plastových oken

Zimní a letní režim

Nejčastěji je pro novou sezónu nutná úprava plastových oken: v zimě je žádoucí úplná těsnost a v létě můžete nechat trochu čerstvého vzduchu.Toho je dosaženo úpravou hustoty upnutí křídla.Dělat to sami je snadné.Když to zjistíte, překvapte, jak elementární je vše ...

Okenní křídlo je přitlačováno k rámu pomocí kolíků.Jedná se o takové pohyblivé kovové výstupky na bočním povrchu křídla.Při otáčení rukojeti jdou za vzájemné kovové desky namontované na rámu.Aby bylo možné upravit uložení křídla a rámu, mají výstředník - buď jsou vytvořeny oválného tvaru, nebo ve středu zaobleného výčnělku se provádí seřízení s přesazeným středem.Změnou polohy kolíků (viz foto) změňte stupeň tlaku, tj. Eliminujte tah pod křídlem.

Nastavení tlaku křídla plastového okna na rám

Jak vidíte, tvary blokovacích výstupků se mohou lišit.K jejich úpravě lze použít různé nástroje.Pokud má vaše okno takové výstředníky, jako je obrázek vlevo - oválné výstupky - jejich poloha se změní pomocí kleští: sevřete jej a otočte jej správným směrem.

Je-li zajišťovací výstupek kulatý, jako na obrázku vlevo, lze do něj vytvořit štěrbinu pro šroubovák nebo imbusový klíč.Po jejich prozkoumání snadno pochopíte, jaký nástroj potřebujete: obyčejný šroubovák nebo šestiúhelník číslo 4.Vložte klíč nebo šroubovák do štěrbiny a také jej otočte do požadované polohy.

Vystavte všechny jazýčky ve stejné poloze.Vezměte prosím na vědomí, že nejsou pouze na jedné straně křídla - na vnější straně, ale také na vnitřní straně (alespoň jedna, ale existuje) a mohou být také nahoru a dolů.Zde vystavíte všechny existující uzamykací jazýčky ve stejné poloze, v opačném případě bude rám sklopit a vyfouknout z něj.

Otočte výstředník kleštěmi nebo imbusovým klíčem

Při nastavování kování plastových oken pamatujte, že slabá svorka odpovídáletní režim zavírání plastových oken, standardní nebo silná - zima.Pokud provádíte údržbářské práce v zimě, nejprve nastavte standardní polohu a zkontrolujte, zda nedošlo k selhání.Okamžitě sevřená guma na nových plastových oknech se nedoporučuje.V této poloze je gumové těsnění instalované po obvodu silně stlačeno.Z tohoto důvodu v průběhu času ztrácí pružnost.Na normální těsnění existuje 15letá záruka, ale přesto ... Pokud je svorka okamžitě nastavena na maximum, guma se bude zhoršovat rychleji.Výsledkem je, že opět nastavíte zimní polohu na plastových oknech, zjistíte, že foukání stále fouká zpod křídla a elastická vrstva je prasklá.To znamená, že je čas vyměnit těsnění.To také není příliš obtížné, ale vyžaduje více času a gumu je třeba ještě koupit.

Takže: zimní a letní poloha plastových oken se nastavuje změnou polohy zajišťovacích výstupků - kolíků.Vše je podrobně popsáno v níže uvedeném videu.Po prohlídce přestane být úprava plastových oken sama o sobě problémem.

Jak nainstalovat síť proti komárům na okno zde.

Jak nastavit okno tak, aby neproniklo

Někdy nejsou plastová okna, dokonce ani po umístění kolíků do silné upínací polohy, utěsněna - nic neunikne pod křídlem a nenahrazuje elastickoudává.K tomu obvykle dochází, když se dům zmenší.V tomto případě říkají, že okno je prověšené.V takovém případě dojde ke ztrátě kontaktu blokovacího výstupku a protikusu.Když otočíte knoflíkem, čep čepuby měl jít za talíř, stisknutí křídla.Pokud k tomu nedojde a dojde k průvanu, z místnosti se vyfukuje teplo.

Tam, kde jsou obvykle umístěny čepy (upínací výstupky)

Když se plastová okna prohýbají, nastavení je jiné: musíte zasunout závěrku do sténání tak, aby výstupky, které nedosáhnou, dosáhlytalíře na nich zahnuté.

Nejprve se musíte rozhodnout, který z čepů nedosáhne k blokovacím deskám.To se provádí mechanicky.Chcete-li začít, zkontrolujte křídlo, nezapomeňte, kde jsou výčnělky.Zavřete okno.Uchopte rám křídla v místě montáže nosníku a přitáhněte jej k sobě.

Zkontrolujeme, kde list nedrží

Pokud dojde ke kontaktu, rám zůstává nehybný, pokud ne, pohybuje se.Zkontrolujte tedy, na jakých místech není žádný kontakt, a určete, kterým směrem je nutné křídlo posunout.To provedete úpravou spodní a horní smyčky.

Nastavení dolního závěsu

Pokud se okno z PVC nezavře někde níže, posuneme křídlo pomocí spodního závěsu. Existují dvě úpravy: jedno v horizontální rovině - pohybuje se blíže k závěsu nebo dále od něj a druhé - ve svislé poloze - zvedá nebo snižuje křídlo o několik milimetrů.

Aby se spodní část křídla posunula blíže nebo dále k závěsu, je otevřená.Ve spodní části zpěvu je nastavovací otvor pro šestihranný klíč (někdy - pod „hvězdičkou“).

Nastavení spodního závěsu plastového okna nebo dveří

Do něj se vloží šestiúhelník otáčením ve směru hodinových ručičekšipka, spodní roh se přiblíží ke smyčce, proti - pohybuje pryč.Po mírném posunutí listu jej zkuste zavřít /otevřít.Jakmile je výsledek dosažen, zastavte se.Pokud je zdroj zkroucený až na doraz, ale nedochází k žádným výsledkům, vraťte vše do původní polohy: nejedná se o úpravu.

Tento šroub může napravit situaci, pokud se při zavírání okna křídlo dotkne rámu níže.Tuto poruchu odstraníte mírným přiblížením ke smyčce.

Na spodní smyčce je druhý nastavovací šroub.Chcete-li se k tomu, musíte dát křídlo na větrání a odstranit dekorativní obložení.Snadno se vyjme, musíte spodní okraj mírně zatáhnout na sebe (1–2 mm) a vytáhnout ho nahoru.Po odstranění ochranného víčka uvidíte v horní části vybrání.Do něj se vloží 4 mm šestiúhelník.Otočením ve směru hodinových ručiček se křídlo mírně zvedne proti - sníží se.

Změna vertikální polohy křídla

Podrobnosti o tom, jak odstranit ozdobné překrytí na závěsu a jak a jak nastavit spodní závěs na PVC okně v následujícím videu.

Nastavení horního závěsu

Pokud se horní roh nezavře na plastovém okně, musíte jej přesunout .Chcete-li to provést, otevřete okno nejméně 90 °.Může to být méně, ale bude to nepohodlné.V horní části křídla je smyčka.Konstrukčně se liší od spodku, ale má také otvor pro šestiúhelník.

Nastavení horního závěsu plastového okna

Seřizovací šroub je na boku.Otáčením posouváme křídlodále od smyčky (pokud se sloupky nejdále od smyčky nezavírají) nebo blíže ke smyčce.Jeden okamžik - mezi křídlem a kloubem by měla zůstat mezera několika milimetrů: je nutné, aby tam docházel mechanismus výkyvu.Proto otočte klíčem o půl otáčky a zkontrolujte, jak se okno otevírá /zavírá.

Někdy toto přizpůsobení také nepomůže.Potom je nutnépřitlačit horní roh k rámu. K tomu je ještě jeden šroub - na výkyvném mechanismu.Chcete-li mít přístup k tomuto šroubu, musíte otevřít okno najednou ve dvou polohách.Chcete-li to provést, otevřete křídlo, stiskněte zámek.Obvykle se to děje ve dvou provedeních - ve formě zamykací smyčky nebo jazyka (viz foto níže).

Blokátory plastových oken

Zámek se zatáhne až na doraz, drží jej, otočí rukojeť do vzduchu, mírně přitáhne horní okraj křídla k sobě a otevře otočný mechanismus.Zařízení, které udržuje křídlo otevřené.Na jedné z desek je výstupek pod stejným hex klíčem.Jeho otočením můžete upravit uložení horního rohu křídla.Je nutné, aby se horní roh plastového okna nezavřel.

Nastavení, které vám umožní utáhnout horní roh plastového okna

Ve videu můžete znovu vidět, jak sami nastavovat plastová okna.Vysvětlení případu, k dispozici bez dalších okolků.

Plastové okno se nezavírá

Někdy se geometrie otevření okna mění natolik, že dokonceposunutím křídla na maximum nedosáhneme požadovaného výsledku: plastové okno se nezavře.Co dělat v tomto případě?Pokud dojde k úpravě na protějšku, jako u možnosti aab na fotografii, zkuste se dostat trochu krve - dotáhněte ji sem.Princip je stejný: vložte hexadecimální klíč a otočte jím ve směru hodinových ručiček, až na maximum.

Pokud není dostatek několika milimetrů, které nejsou do hloubky, nýbrž do stran, pak bude muset býtnainstalováno pod protikusem obložení. Jsou vystřiženy z bílého plastu.Maximální tloušťka je 3-4 mm.Nejprve odšroubováním šroubů se zarážky odstraní.Jsou vyříznuta dvě těsnění: jedna se instaluje zespodu, druhá ze strany.Výsledkem je, že důraz je posunut ve vnitrozemí o 3 mm.

Druhy protilehlých částí na rámu

Nejprve se instalují na správném místě obložení, na ně je kladen důraz, který je přišroubován samořezným šroubem.Vyčnívající kusy plastu jsou řezány ostrým nožem.Zkontrolujte, zda se okno zavře nebo ne.

Pokud to také nepomohlo, existuje další způsob: přesunout rám křídla.Je docela flexibilní a lze jej posouvat o 5 mm.Postup je následující:

  • Na straně, kterou je třeba přesunout, se zasklívací lišta odstraní (pouze jedna).
  • Mezi oknem s dvojitým zasklením a rámem těsně pod místem, kam se budeme pohybovat, se vkládá hladký a úzký předmět z plastu nebo dřeva (nekovový).Nejvhodnější je plochá špachtle nebo pravítko.

    Co mám dělat, když se plastové okno nezavře?Jak nastavit

  • Stiskněte rámeček a vložteplastový pásek, který jej ohne.
  • Vytáhněte pravítko nebo pádlo ven.
  • Vyměňte zasklívací patku.

Pokud se podíváte zblízka, můžete vidět, že rám je mírně zakřivený.Hlavní věc je, že se okno nyní zavře.V 99% případů to stačí.Pokud máte smůlu a všechny tyto triky selhaly, musíte odstranit svahy a ohnout také rám.

Ve videu můžete vidět všechny výše uvedené akce.

Jak udělat svahy na oknech vyrobených z plastu na oknech vlastníma rukama, čtěte zde.

Nastavení a výměna držadel

Poměrně častý problém: držadlo se snadno neotáčí.Pokud problém nelze vyřešit včas, z důvodu nadměrného úsilí se rozpadne, zůstává krátký pařez, který nemůžete s jistotou udělat.

Zaprvé, o tom, jak zajistit, aby se klika opět snadno uzavřela.Blokovací mechanismy musí být nejprve vyčištěny a namazány. Nejprve se nahromadí prach a nečistoty, osuší se a poté se všechny pohyblivé části promazají.Používejte čisté oleje, bez zásad a kyselin. Nejlepší možností je motorový olej, lze použít jakýkoli analogový nebo moderní sprej.

Místa pro mazání plastového okna

Po promazání všech pohyblivých a pohybujících se částí křídlo několikrát otevřete /zavřete a zapněte jej na kloubech.Všechno by se mělo pohybovat hladce, bez trhání.

Pokud se vyskytnou problémy i nyní, s největší pravděpodobností v procesu úpravy nebo změny geometrie okna, posunula seblokátor.Měla by snadno vstoupit do protilehlé části a pevně přiléhat k rámu.Potom se klika snadno otočí.Posuňte list a zkuste to znovu.

Nyní o tom, jak změnit úchyt.Upevňovací prvky, na kterých spočívá, jsou skryty pod ozdobným lemováním.Pokud se podíváte pozorně, uvidíte, že existuje tenká čepice.Vezměte si ho prsty nebo ho píchněte hřebíky, lehce jej přitáhněte k sobě a otočte na jednu stranu.Dva šrouby otevřené.Jsou zkroucené, držadlo je odstraněno, na jeho místo je umístěn nový.

Spojovací prvky jsou skryty pod ozdobným lemováním

Zkoumali jsme nejrozšířenější problémy a způsoby jejich odstranění.Nyní není jen otázkou nastavení plastových oken, můžete sami provádět drobné opravy.Servis také můžete provádět sami (mazání jednou ročně).