Jak sami vyzdobit koupelnu dlaždicemi

Oprava koupelny je jedním z nejdéle fungujících podniků: mnoho operací vyžaduje čas.Dokončí veškerou výzdobu koupelny dlaždicemi.Také nejjednodušší úkol vyžadující znalost technologie.Kromě toho je nutné vyvinout stylingový plán, ale ne nějak, ale krásně.A také - vypočítat částku a neudělat chybu.

Technologie

Podle moderních požadavků se dlaždice pokládají na rovnou základnu.Hladký - to je s maximálním výškovým rozdílem 5 mm na 1 čtvereční.m. Pokud stěny nebo podlaha nesplňují tento požadavek, pro stěny potřebujete tmel - s odchylkou až 3 cm - nebo omítka s více zakřivenými povrchy.Podlaha se potom vyrovná potěrem.

Stěny by měly být sudé

Pokud je na podlaze již dlaždice, ale chcete ji nahradit, budete muset srazit starou, vyrovnat víceméně všechny rozdíly a vyplnit ji betonemmalta, zarovnejte s majáky.Lze použít samonivelační směsi, ale musí být také vyrovnány, i když ne tak pečlivě jako běžný beton. Poté, co beton získá asi 50% projektované pevnosti (asi 7 dní při teplotě + 20 ° C), mohou práce pokračovat.

Někdy podlahové dlaždiceV žádném případě není odstraněn (obvykle malý).V tomto případě je možné nanést potěr o délce 2–3 cm a položit nový.

Jak vyhladit stěny koupelny

Jak vyhladit /zatmelit stěny v koupelně?Všechny sloučeniny jsou vyráběny na základě dvou pojiv: sádry nebo cementu.Protože v koupelně je místnost s vysokou vlhkostí, je použití sádrové omítky nebo tmelu nežádoucí.Ne, mohou být použity, zejména proto, že v mnoha výškových budovách jsou stěny koupelen také ze sádry.Sádra je však velmi hygroskopická a absorbuje vlhkost ze vzduchu, ze stěn.Ani dlaždice ani lepidlo tomu nezabrání.Aby nedocházelo k „tažení“ vlhkosti, plísní nebo plísní, které se neobjeví na stěnách, bude nutné povrchy saturovat sloučeninami, které snižují hygroskopičnost.A je žádoucí několikrát.A to jsou dodatečné náklady a značné.Proto je lepší okamžitě použít kompozice na bázi cementu - původně mají nízkou hygroskopicitu.

Rothband - oblíbená sádrová omítka, Vetonit-cement

Základní nátěr

Před omítáním nebo tmelením, před pokládkou dlaždic,všechny povrchy jsou opatřeny základním nátěrem.Na tuto fázi nesmíte zapomenout.Primery zlepšují přilnavost jedné vrstvy materiálů k druhé, což pozitivně ovlivňuje kvalitu povrchové úpravy.Pokud položíte povrch na stěny bez základního nátěru, je pravděpodobné, že povrch se odrazí, někdy společně s tmelem, někdy jen lepidlem - kde je nalezena nejslabší adheze.

Několik variant primerů

Při výběru základního nátěru věnujte pozornost jeho dalším vlastnostem.V koupelně jsou užitečné antifungální přísady a hydrofobní přísady (odpuzující vodu).

Jak položit dlaždici

Ve skutečnosti po všech těchto krocích začíná přímo dokončování koupelny dlaždicemi.Nejprve položte na podlahu.Pro vlhké místnosti použijte speciální lepidlo na dlaždice.Začněte od dveří, postoupte na vzdálenou zeď.Obvykle podél protější zdi je koupelna, takže všechny výstřižky budou pod ní.

Na rovnou podlahu se nanese vrstva lepidla asi 4–5 mm, přebytek se odstraní stěrkou, položí dlaždici, vyrovná se vodorovným povrchem a hladina se zkontroluje.Stejným způsobem jsou položeny všechny následující, které udržují mezery pomocí plastových křížů.Na podlaze se obvykle používají velkoformátové dlaždice, proto jsou i kříže tlustší - 3-5 mm.

Po zaschnutí lepidla (doba je vyznačena na obalu) lze stěny koupelny dokončit. Technologie je jednoduchá a velmi podobná té, která byla popsána výše:

 • na základní nátěr nanesenou na stěnu se nanese vrstva lepidla o tloušťce 3-5 mm, přebytek se odstraní zubovou stěrkou, která vytváří prohlubně;
 • ​​
 • dlaždice se na několik sekund ponoří do vody, umístí na místo, stlačí a poklepe na držadlo stěrky, čímž se vyrovná ve všech rovinách;
 • zkontrolovat polohu pomocí úrovně budovy, zkontrolovat horizontální a vertikální instalaci;
 • umístili druhou stranu vedle sebe;
 • rozdíl mezinastavuje se sousedními prvky pomocí speciálních plastových křížů (2-3 mm, v závislosti na formátu);
 • se kontroluje svislost a vodorovnost.

Dokončení koupelny dlaždicemi: položíme ji na zdi

Existuje i jiná cesta - lepidlo se neaplikuje na zeď, ale přímo na dlaždici, čímž se odstraní přebytekvšechny stejné zubaté stěrky.Naneste na zeď a vyrovnejte ji stejným způsobem.Tato metoda není ani lepší, ani horší.Vyberte si ten, který se vám zdá pohodlnější.

První řada se postupně zaplňuje - od zdi ke zdi.Druhý je na něm exponovaný a tak dále, již na stropě, pak se přesunou do druhé zdi.Během provozu nezapomeňte odstranit kříže.Lepidlo rychle tuhne, v důsledku toho může být jeho vyzvednutí obtížné.Také se ujistěte, že dlaždice jsou čisté.Všechny stopy lepidla, i ty nejmenší, je třeba otřít.Můžete použít houbu nebo hadr nebo obojí.Ujistěte se, že lepidlo nevyčnívá ze švů.Měly by být napůl prázdné - je třeba je oříznout - otřít.

Švy jsou otírány speciálními barevnými sloučeninami, které jsou sladěny podle tónu nebo kontrastní.Po zaschnutí lepidla se spárovací hmota zředí do stavu pasty, nanese se na švy malou gumovou špachtlí a odstraní přebytek.Zbytky otřete měkkým hadříkem, který nepoléhá.

Dlaždice injektážní

Existuje mnoho dalších funkcí a odstínů - uspořádání, design koupelny, dveří atd., Ale obecně, dekorace koupelnyDlaždice se děje přesně na této technologii.

Vlastnosti rozvržení

Chcete-li získat vysoce kvalitní a krásnou koupelnu, musíte nejprve přemýšlet o rozvržení dlaždic.Předpokládejme, že jste již prozkoumali několik možností v různých barvách nebo velikostech.Nyní se musíte rozhodnout, které je lepší koupit a v jakém množství.Obtížnost spočívá v tom, že dnes je dekorace koupelny obkladačkami od podlahy po strop ostře monofonní.Obvykle se kombinují dvě nebo tři barvy a stále existuje určitý počet fragmentů s obrázkem nebo dekorem.A musíme přesně spočítat jejich počet, abychom mohli nakupovat okamžitě z jedné šarže a neměli jsme se mýlit současně (vzhledem ke zvláštnostem technologického procesu mohou mít barvy různých šarží výrazné rozdíly).

Příklad kreslení dlaždic pro zdobení koupelny

K vyřešení tohoto problému a současně k vytvoření rozvržení dlaždic budete potřebovat velký list papíru v kleci nebo milimetrovém papíru, tužku a barvutužky.Na list nakreslete sken místnosti a přísně dodržujte rozměry a proporce.Na odpovídajících stěnách si všimněte umístění dveří, koupelny, instalatérství, zrcadel, pračky.Nakreslíte všechny objekty ve stejném měřítku.Lepší je vytvořit výkres - bude snazší kreslit detaily a počítat dlaždice jednotlivě.

Příklad rozmístění dlaždic v koupelně

Na připraveném plánu nakreslete dlaždici ve stejném měřítku a namalujte ji odpovídajícími barvami.Můžete si to přesněji představitjak všechno bude vypadat, vyzkoušejte několik možností rozvržení - v horizontálních proužcích, svislých, jejich posunutí, jejich širší /užší /vyšší atd.

Když se rozhodnete, jak přesně chcete rozvrhnout koupelnu (z hlediska umístění různých barev, šířek proužků a dalších nuancí), budete muset znovu rozvrhnout vybrané rozvržení, ale s přihlédnutím k oříznutí velikosti.

Oříznuté dlaždice jsou umístěny v jednom z rohů

Pokud začnete pokládat dlaždice jen z jednoho z rohů, budete je muset oříznout v jiném.Protože velkoformátové dlaždice jsou dnes v trendu, tyto zápisky na jedné straně výrazně kazí celkový dojem.Proto je rozložen vzhledem ke středu stěny a „rozptyluje“ obložení ve dvou úhlech.Ukázalo se, že symetrický obraz vypadá mnohem lépe.

Pouze existují nuance.Aby stěna vypadala normálně, měla by být šířka obložení větší než polovina.Příliš úzké vložky vypadají výřezem.Toto je řízeno umístěním: šev nebo střed dlaždice může být umístěn podél středové linie.Nakreslete tak, aby v rozích nebyly pouze úzké pruhy.

Na základě těchto bodů překreslete vybranou metodu stylingu.Poté zvažte částku s ohledem na ty, které je třeba snížit.Ano, počet dlaždic bude větší, ale vzhled vaší koupelny v tomto provedení je mnohem atraktivnější.

Zde jsou popsány zásady vytváření koupelnového designu vlastními rukama.Zde jsou popsány funkce designu kombinovaných koupelen.

Jakoobkládání vany - obdélníkové, zaoblené

Jedním z důležitých bodů při zdobení koupelny dlaždicemi je to, jak ozdobit přední část vany.Nejčastěji je také pokryta dlaždicemi (další možností je opláštění plastových panelů).Ale prostě to nezvěste, potřebujete nadaci.Vyrábí se buď z cihel (lepší než keramika, ne silikátová, i když je levnější) nebo ze sádrokartonu odolné proti vlhkosti.

Z obou materiálů může být vyrobena plochá nebo kulatá zeď.U cihel je vše víceméně jasné, stačí požádat o krádež podél nakresleného oblouku, obazazyvaya mírně přerušovanou linii.Pak je štípána štuky.

Aby se sádrokarton ohnul, je z vnitřní strany rozřezán na proužky široké 3 až 5 cm v závislosti na poloměru ohybu, sádra se rozlomí na linie podlahy a podle potřeby se ohne.Po položení základny do vhodného tvaru se provede základní nátěr a je již možné pokládat dlaždice standardním způsobem na lepidlo.

Takže položili základ z cihel

Při dokončování koupelny je ještě jedna jemnost: mezi stranou koupelny a jednou ze zdí může být slušná vzdálenost - od 5 do 15Tato vzdálenost musí být něčím uzavřena, jinak voda steče dolů a čím větší je vzdálenost, tím je problematičtější ji uzavřít.Cesta ven je vyrobit polici ze sádrokartonu, na kterou pak lepí dlaždice.Postup je následující:

 • vystavuje vanu přísně vodorovně;
 • přesuňte na zeď čáru horního okraje koupelny (čtvercem nebo pravítkem);
 • se odchylují od přijaté linie dolů do tloušťky plánovanéhomateriály (tloušťka dlaždice + tloušťka sádrokartonu + tloušťka desky, na které bude toto vše založeno);
 • na přijatou čáru připojte paprsek nebo profil (horní okraj se shoduje s aplikovanou čarou);
 • k profilu je připojena široká deska (ošetřená antiseptiky), která dosahuje na stranu koupelny;
 • mezera mezi deskou a vanou je vyplněna tmelem;
 • na střechu je položen nařezaný kus sádrokartonu odolného proti vlhkosti;
 • uzemnění;
 • následně, při zdobení stěn, jsme tuto polici rozložili oříznutými dlaždicemi.

Pokud se rozhodnete instalovat sprchu v koupelně, přečtěte si o montážním procesu zde.

Dokončení koupelny dlaždicí: fotografické nápady

V posledních letech existují dva hlavní trendy v dekoraci koupelny:

 • Použití dlaždic ve velkém formátu.Obdélníkový nebo čtvercový - na tom nezáleží, hlavní věc je, že rozměry jsou pevné.

  V podstatě je koupelna zakončena velkoformátovými dlaždicemi

 • Použití mozaik - skla nebo keramiky.Jedná se o malé čtverečky o straně 1,5 - 3,2 cm, přilepené k polymerní síti.

  Mozaika - malé dlaždice přilepené k mřížce

Existuje ještě třetí možnost - kombinace.Mimochodem, takové možnosti jsou zvláště zajímavé.

Kombinace dlaždic a mozaik je nejzajímavější

Další designové nuance - obdélníkové dlaždice byly častěji umisťovány nikoli „stojící“, ale „ležící“ - na délku.Je to odůvodněnémístnost je vizuálně širší.

„Dlouhá“ pozice vizuálně rozšiřuje místnost

Pravděpodobně jste si všimli, že stále častěji se používají pásy - horizontální nebo vertikální - různých šířek.Jsou vyráběny na různých stěnách.

Pruhy a úlomky různých velikostí jsou jedním z moderních trendů ve výzdobě koupelny

Móda a kresby se neobešly.Ačkoli jsou květiny nebo holé barvy stále populární, objevila se dlaždice napodobující různé přírodní materiály: kámen, dřevo různých druhů, kůži.Ukázalo se to docela zajímavé: vypadá to jako strom (imitace jsou velmi kvalitní) a vypadá to jako keramika.

Dlaždice s imitací dřevěného povrchu - novinka z posledních ročních období

Pod kůží krokodýla - stylová

Obecně existuje mnoho zajímavých nápadů, jak vyzdobit koupelnu dlaždicemi.Různé kombinace, někdy neočekávané.

Při použití květinového ornamentu je důležité zvolit správné pozadí: jeden z obrazů na obrázku

Nepochopitelná kombinace, ale úspěšná

Imitace drahé tkaniny vypadá velmi bohatě

Kombinace odstínů stejné barvy je vždy dobrá

Dokonce i malé zahrnutí mozaiky oživí výzdobu

Jedna zeď je jasná, akcentovaná, zbytek -bledší a téměř holý.Toto je jedna z technik designu posledních období

Zajímavou možností je vytvoření samostatného výklenku pro koupelnu

Koupelnová dlaždice minimalismu má také výstižný styl

Hraní na kontrastech je vždy v módě a přitahuje pozornost

Jemné květiny a neobvyklý formát dlaždic

)

Ani jeden pruh mozaiky výrazně zředí monotónnost bílé zdi

Květiny stále neztrácejí svou popularitu

]

Béžové a nahnědlé tóny s modrou - zřídka kombinace, ale vypadá to skvěleo

Přidejte nějaké zlato do elegantního provedení vany s dlaždicemi

Imitace mramoru je také dobrá

K dispozici je také dlaždice s fotografickým tiskem, pouze úroveň zpracování obrázku se mnohokrát zvýšila