Jak si udělat floristku pro kutily: nádoby, půda, rostliny, péče

Tropické rostliny nejsou v našich domovech a bytech ani zdaleka snadno pěstitelné.Suchý vzduch je pouze zabíjí, a pokud ne, nevypadají nejlépe.Mnoho z nich proto přemýšlí o tom, jak pro ně vytvořit vhodné podmínky.Bohužel, mnoho z nich se nemůže chlubit vlastním skleníkem nebo zimní zahradou, ale každý je může dát pod sklenici.Budeme mluvit o tom, jak si vyrobit florarium vlastními rukama.A nebuďte vystrašení.Nejméně do prvního experimentu je potřeba trochu místa.Pak počet mini-zahrádek v bance začne růst katastroficky.Problém s dárky však byl vyřešen, protože je zde připravená zahrada v naprosto neslušné láhvi.

Co je to florárium

Zpět v polovině 19. stoletíNěkdo přišel s myšlenkou na výsadbu rostlin ve skleněné nádobě.Experiment byl velmi úspěšný.Složení vypadalo skvěle, rostliny se vyvíjely a dokonce kvetly.Analogicky s akvárii a teráriem se podobné zahrady ve skle nazývaly „florárium“.

Myšlenky jsou prostě moře.Týká se to pouze předkrmů ...

Květinová terária se dnes vyrábějí hlavně ve speciálních skleněných nebo plastových vázách, baňkách a jiných nádobách.Sukulenty se nejčastěji pěstují, mech.Existují milovníci pěstování tropických rostlin.Milují vysokou vlhkost, takže je pro ně uzavřený kontejner.Orchideje a jiné rostliny, které mohou růst bez půdy, se ve floráriích cítí skvěle.Protože jsou kontejnery vzduchotěsné, je možné vytvořit podmínky pro polořadové a bažinaté rostliny, ale tato verze zahrady v akváriu se nazývá paludárium.

Rozměry mohou být zdaleka malé

Pokud si přejete, můžete si koupit mini zahradu ve váze.Ale udělat florarium vlastními rukama není tak obtížné a přinese to mnohem větší radost.Může být obtížné zvolit správnou kombinaci půdních složek a odpovídajících rostlin, existuje však několik ověřených kombinací.Mohou být vidět na fotografii, ale vyzvednutí je mnohem zajímavější.

Kapacity pro florária

Velikost florárií se velmi liší - od několika stovek mililitrů po desítky až stovky litrů.Formy jsou také nejrozmanitější, ale převládají koule a válce.Aby vaše florarium byla vašeruce nemusí kupovat kontejner.Pokud máte opuštěné akvárium jakéhokoli tvaru, velkou nádobu nebo vázu, můžete je použít.Je pravda, že musí splňovat určité požadavky:

 • Kontejner pro florárium by měl přispívat k zachování vlhkosti.Kuličky nebo jiné nádoby s otvory na boku jsou k tomu dokonale přizpůsobeny.Mírně horší, pokud je otvor nahoře, ale má menší průměr.Ploché nádoby po celé šířce jsou vhodné pro kaktusy a sukulenty.Vlhkost je pro ně zbytečná.Ale pokud chcete, můžete zasadit tropickou rostlinu.Ale v tomto případě potřebujete kryt.

  Mini zahrada může být v nejběžnějších bankách.Je důležité, aby sklo bylo bílé a průhledné

 • Výška nádoby musí být dostatečná k uložení všech nezbytných vrstev půdy.Navíc bude nutné pěstovat rostliny tak, aby byla zohledněna jejich výška.Alespoň třetina kapacity by měla být volná a lépe poloviční.
 • Sklo by mělo být průhledné, nebarvené.Stěny by měly umožnit dostatek světla.

Vynikající kapacita pro florarium: udržuje se hladina vlhkosti, stěny jsou průhledné, pohodlná péče

Pro vzorek můžete udělat florarium ve sklenici neobvyklého tvaru nebo levné kapacity..Když zvládnete všechny jemnosti, včetně funkcí péče, bude možné postavit něco vážnějšího.

Které rostliny se pěstují

Výběr rostlin pro florarium je omezen objemem, ve kterém je plánujete zabalit.Pro začátek je nejlepší začít sukulenty arostliny kaktusu.Druhová rozmanitost, různé tvary a barvy vám umožňují vytvářet různé kompozice.Tyto rostliny nerostou příliš rychle, minimální požadavky na péči.

Z mechu a sukulentů se získají velmi pěkné a rozmanité skladby

Jako krátkodobý projekt můžete vytvořit florárium s brzo kvetoucími cibulovinami.Jsou to sněženky (všechny jejich druhy), tulipány, hyacinty atd.Čas lze zvolit tak, aby do stanoveného data (Nový rok, narozeniny, 8. března atd.) Květiny uvolnily pupeny nebo začaly kvetnout.

Nejjednodušší verzí zahrady ve váze jsou cibuloviny

Při vytváření kompozic je vhodné volit složení rostlin nejen ve vzhledu.Je jednodušší starat se o mini-zahradu ve váze, pokud rostliny se stejnými pěstitelskými podmínkami.V tomto případě mohou být vysazeny do země.Pokud však použijete rostliny o velikosti „trpaslíků“, je snazší je odstranit v květináči.Hrnce jsou maskovány pískem nebo ozdobnými kameny.

Podobná technika - v samostatných květináčích - umožňuje pěstovat rostliny v jednom floráriu, o které je třeba se starat různými způsoby.Ale pak si musíme pamatovat, co, kdy a v jakém množství vody, krmiva atd.To není přijatelné pro všechny, protože vyžaduje pozornost.

Sukulenty pro zahradu v bance

Nejoblíbenější sukulenty při vytváření květinářství nejsou k ničemu.Obvykle se o ně snadno pečuje, jsou malé velikosti, nerostou příliš rychle a současně vypadají exoticky a odlišně.A dokonce i jedenvzhled sukulentů se může výrazně lišit vzhledem, může mít různé tvary a různé barvy „listů“, různých květů atd.Jen mějte na paměti, že se jim nelíbí vysoká vlhkost, proto si při výběru vázy vyberte široký krk.A ještě jedna věc: budou muset být napojena velmi zřídka, takže ne celá vrstva půdy /písku zvlhne.Bude nutné vytvořit velkou tloušťku drenážní vrstvy a jako zeminu použít hrubý písek s přídavkem zeminy.

Pokuste se vyrobit první florarium z sukulentů a kaktusů

Haworthia

Nekvete, ale máozdobně malované listy lancety.Nenáročné na teplotu a vlhkost.Může být použit v kombinaci s náročnějšími rostlinami.Není příliš ráda mokré půdy a může hnilobu od vlhkosti až po elektrické zásuvky.

Sukulenty se snadno chovají pro Haworthii

Aptenia

Kvetoucí rostlina, malé květysvětle růžová, fialová, bílá.Listy jsou masité, malé.Na růstové podmínky to není příliš náročné, toleruje vysokou i nízkou vlhkost.

Aptenia lze úspěšně pěstovat ve váze

Monanthes

Existují Monantes (Monanthes) ve formě velmi malého keře, a tam je travnatý.Může vytvářet husté závěsy podobné polštářům.Pochází vzpřímeně s listovou růžicí nahoře.Některé druhy kvetou.Teplota není příliš vybíravá, nemá ráda vysokou vlhkost, aleVyžaduje dobré osvětlení.Je žádoucí spící období se snižující se teplotou v zimě.

Malé rostliny jsou vhodné pro nejmenší florarium

Piaranthus

Má velmi neobvyklý tvar - plazivé stonkysestávají ze segmentů.Každý ze segmentů má několik „hřebíčků“.V kombinaci s neobvyklou barvou - různými odstíny zelené a nahnědle zelené květy ve tvaru hvězdy - tato rostlina upoutá pozornost.Může být středem kompozice.Požadavky na péči jsou nízké, měly by být chráněny před přímým slunečním světlem pouze v létě.

Neobvyklé světlé květy a podivné stonky

Argyroderma

Velmi neobvyklá forma rostliny v kombinaci se stříbrným odstínem listůdal jejich populární jméno - živé kameny.Tvar listů připomíná malé oblázky (obvykle ne více než 2 cm), z nichž roste velká a světlá květina.Podmínky jsou obecně nenáročné.

Kvetoucí kameny jsou zajímavým doplňkem zahrady ve skle

Conophytum

Tento typ sukulentů se také nazývá živé kameny..Tvary listů jsou ještě podivnější a neobvyklejší.Květiny jsou velmi podobné sedmikráskám - světlé a velké.Mají jasnou vegetaci a klidu.Vegetace je obvykle v zimě, odpočinek - v letních měsících.

Tvary listů jsou nejneobvyklejší.A tyto rostliny žijí na Zemi?

Echeveria

Tento druh sukulentů se také nazývá kamenná růže.Jednoduchá péčepouze je lepší se nedotýkat listů rukama.Jsou pokryty nejjemnějším povlakem, který se při dotyku smaže.Ale protože florarium je téměř uzavřený kontejner, pravděpodobnost poškození plaku je malá.Další vlastnost - je nutná doba odpočinku s teplotou asi 15 ° C.

Kamenná růže není tak neobvyklá, ale vypadá skvěle na kamenech a písku

Lithops

Lithops jsou také podobnéna kamenech, které náhle kvetly.Liší se tím, že mohou změnit barvu listů na barvu půdy.Rostou velmi dobře na kamenité půdě, vydrží vysoké teploty.Výrobky péče jsou podobné kaktusům, takže je lze kombinovat.Rostou pomalu, pro normální vývoj vyžadují jasné světlo.

Další rostlina z jiného světa

Tyto rostliny jsou daleko od všech sukulentů a stále nejsou o nic méně zajímavé, ale i tyto stačily k vytvoření několika tisíc různých kompozic..

Mechy pro florarium

Stabilizované mechy jsou často používány pro florarium.Jedná se o obyčejný mech, ve kterém je voda nahrazena speciálním řešením, které zachovává rostlinu.Není suchý, ani ve vzhledu, ani v kontaktu, ale všechny biologické procesy jsou zastaveny.

Mech může být jedinou rostlinou v mini-floráriu

Častějším a snadnějším přístupem je mech Sphagnum, v květinářstvích si můžete koupit odrůdu, která je pro plánované podmínky výsadby vhodnější.Obecně lze „obyčejný“ mech nalézt téměř všude, kde je dostatek vlhkosti.Mimochodemdobře, v dešťové vodě atd.Stačí jen vyzvednout určité množství a poté jej položit na zem, kameny atd.

Toto je sphagnum

Mech můžete pěstovat záměrně - na kameny, naplavené dříví.Samozřejmě to bude nějakou dobu trvat, ale výsledek stojí za to.Jsou-li semena - používáme je, ne -, vyzvedněte mech spolu s půdou, ve které roste.Poté si vezměte kefír (nejlépe bio) nebo melasu nebo syrovátku (nepasterizovaný), přidejte živné médium.Nejjednodušší možností je strouhané brambory.Přidejte do tohoto hashe mech a vše promíchejte v mixéru.Starý štětec aplikujeme na místa, kde by mech měl kořeny.Vzhledem k tomu, že pro mini-zahrady jsou zapotřebí mikroskopické dávky, můžete se bez mixéru obejít jednoduchým promícháním kompozice.

Jak vyměnit mech (rostliny půdního pokryvu)

Velmi podobné mechu Nertera.Nazývá se také korálový mech, ale jedná se pouze o miniaturní bylinkovou rostlinu.Zajímavé je, že za příznivých podmínek je pokryta jasně oranžovou, neméně jasně žlutou nebo lila /tmavě modrou, fialovou, bílou bobulí.

Coral Moss nebo Nertera.Tato rostlina může být ozdobou, ale ve sklenici nebo misce je obtížné dosáhnout vzhledu bobulí

Selaginella (Selaginella) Krause a Selaginella Jory.Jedná se o kompaktní tropické rostliny o výšce listů 2 až 5 cm, které tvoří husté polštáře světlé zeleně.Mohou úspěšně nahradit mech.

Dvě další rostliny, které mohou nahradit mech ve floráriu

Soleirolia (Soleirolia).V přírodních formáchmalé kopce vysoké asi 5 cm. Listí je zelené, různých odstínů.Dlouhé, tenké výhonky s velmi malými listy.V posledních letech se chovaly odrůdy se stříbrným a zlatým listím.

Tropy v akváriu

Mnoho florárií zvažuje pouze kompozice s tropickými rostlinami nebo ty, které mají rádi vysokou vlhkost.Protože neexistuje jasná terminologie, nelze toto hledisko nazvat chybným.V každém případě je to také mini-zahrada, ale ne ve sklenici nebo sklenici, ale ve více či méně velkém akváriu.

Ve ​​velkém prostoru lze vytvořit zajímavější skladby

Při výběru rostlin pro florárium s tropickou vegetací je určujícím faktorem růstové podmínky.Druhou věcí, které věnují pozornost, je velikost, ve které roste dospělá rostlina.Dalším bodem je rychlost růstu.Nejlepší volba je pomalu rostoucí.Následuje seznam rostlin, které jsou pro takové kompozice doporučeny.

 • Rozeta
  • Fittonia (Vershaffelta, stříbřitá, trpasličí druhy)
  • Kapradiny
  • Popis
  • Pilea
  • královská begonie
  • nefrolepis
  • bromeliad cryptanthus
  • malolistá pylaea

   Jednou z nejoblíbenějších rostlin pro pěstování v květinářství je fytonie

 • Ne příliš vysoko
  • nefrolepis
  • adiantum (rudovlasý, maloměsta)
  • ficus sanni
  • malolistý filodendron
  • selaginella
  • anthurium
  • salioli
  • bromeliads

   Letecké rostliny mohou žít vůbec bez půdy

   ​​
 • Curly /ampelous
  • ) břečťan (Spatchley, variegative, Little Diamond, Tre Coupe)
  • ficus sáně, ampelous malolistý zelený a pestrý
  • pelet
  • tradescantia
  • peperomie
  • ]
  • solioli

   Lze vytvořit tematické kompozice

 • Kvetoucí
   • fialky
   • šípek
   • orchideje
   • drobné sinningia (Sinningia pusilla)
   • saxifrage

  Každá skupina má bolestivelké množství odrůd lišících se nejen barvou, ale také velikostí.Vždy si můžete vybrat skupinu s podobnými podmínkami péče a růstu, která nebude rychle růst.Další možností jsou rostliny, které obvykle tolerují časté prořezávání.Spíše na ně nereagují příliš negativně.V podmínkách vysoké vlhkosti to může být problém.

  Domácí florarium

  Jakmile se rozhodnete o složení rostlin, můžete přemýšlet o tom, do jaké půdy je zasadíte.Složení půdy samotné se volí podle požadavků rostlin.O složení můžete diskutovat pouze pro kaktusy a sukulenty: dvě části sodo-jílové půdy, jedna část humusu a říční písek, můžete přidat další cihlové třísky.Před provedením florarium, pojďme mluvit o pořadí vrstev.Budete muset zásoby materiálu v dostatečném množství.

  Samotné „shromáždění“ trvá několik minut.Ale předtímK vytvoření florária je třeba hodně času na výběr rostlin, určení optimálního složení půdy

  Vytvoření kompozice

  Stanovení místa výsadby probíhá ve dvou fázích.První je při výběru rostlin.Dokážete si představit, co a jak by to mělo vypadat.Při vytváření kompozice existuje několik pravidel:

  • Pokud se díváte na florárium, zahradu ve sklenici nebo láhev pouze na jedné straně, zasadíme vyšší rostliny do pozadí.Mohou být umístěny podél zadní stěny.Navíc, nerovný „reliéf“ vypadá zajímavěji - rostliny různých tvarů, barev a výšek (pokud jich je několik).

   Phalaenopsis - ideální kandidáti na pěstování ve sklenici nebo sklenici

  • Pokud by se na kompozici mělo nahlížet ze všech stran, je nejvyšší rostlina ve středu, pak k okrajům - v klesajícím pořadí.
  • V malých kompozicích je dodržován princip trojúhelníku: jedna rostlina je vysoká, asi třetina prostoru je obsazena plantáží střední výšky, zbytek je zakrnělý, půdní kryt.
  • U malých florárií s kvetoucími rostlinami je to obvykle květina.Všechny ostatní design pouze zdůrazňuje jeho krásu.

  Když jste již zakoupili všechny rostliny, před výsadbou je nainstalujte dříve do půdy, která se již nalila do nádoby.Může se ukázat, že je třeba něco přesunout, vyměnit nebo úplně odstranit.To musí být provedeno dříve, než začnete brát rostliny z květináčů.

  V květináčích nebo v zemi

  Jak již bylo uvedenodříve mohou být rostliny zasazeny do florária přímo do země, mohou být ponechány v květináčích.Každá možnost má své vlastní výhody.V květináčích lze rostliny snadno vyjmout, přemístit, vyměnit.Současně budou sousední rostliny minimálně poškozeny.Ale pak složení půdy je obecně nedůležité - můžete jednoduše vyplnit mezeru s oblázky, štěrk, zdobí shora.Stejná možnost je dobrá, pokud mají rostliny jiný režim zalévání a krmení.V květináčích je to možné.

  Proces výsadby rostlin ve floráriu

  Výhodou výsadby v zemi je vytvoření jediného ekosystému.Pokud se rozhodnete pěstovat bez květináče, opatrně rostliny vyjměte a rukama z kořenů odstraňte co nejvíce půdy.V půdě florária (smyčka drátu, miniaturní lopata, ruce) vytvořte vybrání.Velikost - aby kořeny vstupovaly volně.Rostlina rostlina, posypeme, zhutnění půdy.Když je vše zasazeno, voda.

  Vrstevnatá půda

  Obecně se ve většině případů pro zahradu ve váze /sklenici /sklenici doporučuje následující sled vrstev:

  • Vrstva středních kamenůzlomky.Obvykle se jedná o oblázky - se zaoblenými okraji.Tloušťka vrstvy je asi 5 cm. Účelem této vrstvy je čistá - v ní se hromadí přebytečná vlhkost.
  • Uhlí.Uhlí slouží jako filtr, který zabraňuje úniku živin.Je to druh stabilizátoru flóry, pomáhá udržovat vlhkost.Tloušťka uhlí je asi 2 cm.
  • Dále skutečná půda,který je vhodný pro vaše rostliny.Jeho tloušťka by měla být dostatečná pro stávající kořenový systém.Pokud očekáváte růst rostlin, můžete jej zesílit.V každém případě by po výsadbě měla zůstat alespoň 1/3 výšky nádrže neobsazená.

  Jedna z možností pěstování rostlin ve floráriu

  Zde je ve skutečnosti základní složení půdy pro florarium.Ale protože se rostliny stejného druhu cítí dobře v různých půdách, vrstvy se mění.A někdy dokonce kvůli vzhledu.Proto dodržujte pouze jednu radu: na spodní straně by měla být vrstva, kde se může hromadit nadměrná vlhkost.

  Jediná věc, kterou nedoporučujeme, je použít expandovanou hlínu namísto oblázků ve spodní vrstvě nebo provést zásyp mezi rostlinami.Navzdory převládajícímu názoru absorbuje vlhkost.Kromě toho také hromadí soli rozpuštěné ve vodě.Po nějaké době se půda pro většinu rostlin stává příliš slanou.

  Možné odchylky v umístění půdy

  Jakou další půdu lze použít k pěstování rostlin ve floráriu?Zde jsou možné variace:

  • Místo jedné frakce kamenů lze použít dva.Střední, nahoře - malý a už má uhlí.
  • Na dně - pod oblázky - nalijte písek.Tato možnost je vhodná pro pěstování sukulentů.
  • Oddělené kameny a uhlí (někdy okamžitě položí půdu) pomocí zahradní sítě s jemným okem (1 mm), lze použít zahradní spanbond.Tato bariéra neumožňuje míchání vrstev.

   Lze použít vsušená sphagnum jako vrstva - stabilizuje půdní vlhkost

  • U rostlin, jejichž kořenový systém vyžaduje přívod vzduchu, lze použít pouze oblázky nebo štěrk, kameny lze umístit podél okraje, půdu lze nalévat dovnitř,ohraničení vrstev proužkem stejného spunbond nebo mesh.
  • Jehličnatá kůra může být pokládána podél okrajů - používá se také ke stabilizaci vlhkosti, protože jako antiseptikum a jako krmivo - živiny budou při rozkladu vyplaveny do půdy.Pokud ji rozdělíte na malé součásti, můžete ji použít k zakrytí půdy shora.

  Jeden důležitý bod: pokud se oblázky a písek vyskytují samy o sobě, musí být materiály dezinfikovány.Buď se kalcinují v troubě nebo se vaří půl hodiny.Po varu se vysuší a teprve poté se použije.Stejně tak musíte udělat zádrhel.

  Péče o florarium

  V této části popisujeme rysy péče o rostliny v uzavřené nebo téměř uzavřené nádobě.Vlhkost se vypařuje ze skleněných nádob mnohem pomaleji, takže buďte připraveni na menší zavlažování.Nikdo nebude schopen přesně říct - podmínky a rostliny, velikosti a parametry tanků - to vše je jiné.Stačí se podívat na stav půdy a „obyvatel“ florária.

  Tajemství péče o miniaturní florárium

  Zatímco je půda vlhká, na skle se ukládají kapky, je vidět odpařování.Až se sklo stane průhledným, počkejte několik dní a můžete jej zalévat.Délka „pauzy“ závisí narostlin.Pokud se jedná o sukulenty, může být „suchým“ obdobím týden nebo dva.U ostatních rostlin několik dní.Opět: vše záleží na vlhkosti obyvatel.

  Pár slov o péči o mini-zahradu ve sklenici, sklenici, váze.Nejpohodlnější je plastová láhev s víkem vybaveným dlouhou hubicí.Takové plastové lahve se dodávají v barvení vlasů (mytí a namáčení ve vodě), některé léky jsou v nich baleny.V lékárnách najdete prázdné lékárny zvané „kapací láhev“.Jsou také s automatem.Můžete si koupit v obchodech pro ruční práce nebo najít něco podobného v domácnosti.Obecně ten, kdo hledá, najde.

  Použitím plastové láhve uzavřené víčkem s dlouhou slámou není obtížné zavlažovat mini školku

  Další možností je velká injekční stříkačka bez jehly.Je ideální pro bodové zalévání kořenů, hnojení atd.To je místo, kde je důležitá přesná a odměřená aplikace.

  Pokud mluvíme o postřiku, můžete hledat jakoukoli malou stříkací pistoli.Pro velmi miniaturní pumpy z léčiv jsou vhodné kosmetika.Samozřejmě by se měly důkladně umýt.

  Fotografie pro inspiraci

  Pokud jste dosáhli konce tohoto článku, který nebudete jmenovat krátce, určitě vás zajímá mini zahrádka ve skle.Zbývá rozhodnout, jak přesně to navrhnete a v jaké kapacitě.V této sekci je shromážděno několik fotografií pro inspiraci.Užijte si to!A hodně štěstí!

  U vodních rostlin a půdy není nutná - pouze voda.Trpasličí phalaenopsis se ve vzduchu cítí skvěle - ke kořenům je zaručena zvýšená vlhkost, ale nepotřebuje více

  Neobvyklé dekorace interiéru z mini-flóry ve skleněných koulí

  Lampa z florária řeší dva problémy najednou: osvětlení a osvětlení rostlin

)

Víko plechovky lze použít k instalaci LED lampy

Nápady na dárek 8. března - jemně, neobvyklé

Háčky se sviním ve skleněné nádobě- malebné

Toto není kapradina, ale podobné rostliny

)

Interiérové ​​řešení pro milovníky květin

Neobvyklé kompozice

Můžete vytvořit zahradní krajinu, znovu vytvořit horské krajiny

Volba kapacity je omezena pouze průhledností skla - měla by být krystalická, bez stínů

Sklenice, sklenice - originální ozdoby z čerstvých květin na stůl

Nenezapomeňte si koupit vzácný závodrozpad.Ze skutečnosti, že „po ruce“ se získají velmi dobré skladby

Kapacita je stejná, různé miniatury

Toto florárium je celé umělecké dílo