Jak si vybrat automatická garážová vrata

Přítomnost automatických bran v garáži není vůbec nutná, ale zavírání /otevírání bran v dešti a sněhu je tak nepříjemné, že budete nevyhnutelně přemýšlet o automatizaci tohoto procesu.Existuje několik způsobů - automatizovat stávající nebo nainstalovat nové.Budeme hovořit o tom, jaké jsou automatické garážové dveře, o jejich konstrukci, výhodách a nevýhodách.

Zbavte se hlavní vady

Vrata pro elektrickou garáž jsou dobrá v tom, že nejsou mechanicky uzamčena - zámky nebo zámky - není to nutné.Pohony jsou konstruovány tak, že při zavření blokují otevření křídla dveří, dokud není přijat signál z ovládacího prvku (tlačítka a /nebo ovládací panel).Ale garážová vrata jsou závislá na výkonu.Žádné světlo- mechanismy nefungují.Ani otevřené ani zavřené.Problém je vyřešen dvěma způsoby:

 • Instalací odblokovacího systému, který umožňuje ruční otevření /zavření brány.Obvykle se jedná o možnost, kterou je nutné objednat dodatečně, takže při objednávce kompletní sady buďte opatrní.

  Automatické garážová vrata jsou výhodná a jejich spolehlivost můžete zvýšit instalací záložního zdroje energie

 • S záložním zdrojem energie.Nejčastěji vkládají baterii, ze které v případě výpadku napájení pracuje motor, který pohání křídlo dveří.Pokud je problém s výpadkem energie relevantní, mnozí získají elektrické generátory.V tomto případě musíte do schématu záložního napájení zahrnout garážová vrata.

Navíc nikdo nezpochybňuje možnost instalace dvou systémů najednou.Automatické garážová vrata mohou být připojena k záložnímu zdroji energie a navíc vybavena ručním odblokovacím systémem.Tím se sníží pravděpodobnost selhání téměř na nulu.

Způsoby ovládání

Automatická garážová vrata jakéhokoli druhu mohou mít několik typů ovládacích prvků:

 • Z tlačítek umístěných na sousední stěně nebo kde -někde poblíž.Není to nejlepší volba, protože abyste mohli otevřít /zavřít bránu, musíte ještě auto opustit.Tato možnost se často provádí jako záloha - náhle se dálkové ovládání ztratí.

  Tlačítka pro ovládání dveří lze použít jako nouzový způsob

 • Z dálkového ovladače.Automatické brány s dálkovým ovládáním - oblíbená možnost.Na pohonu je přijímací zařízení, které po přijetí signálu spustí motor brány v jednom nebo druhém směru (v závislosti na přijatém signálu).Signál je přenášen z dálkového ovladače, který může vypadat jako klíčenka, nebo možná jako malý ovladač.Tato metoda je výhodná, protože můžete zapnout /vypnout pohon v dosahu přijímače umístěného v garáži.Z auta, z domu, být ve dvoře není důležité.Je důležité, aby byl dálkový ovladač v dosahu signálu.Ale existují nuance.První - přenos signálů probíhá prostřednictvím rádiového kanálu, to znamená, že může být zachycen.Při výběru proto věnujte pozornost metodě kódování a systému zabezpečení.Druhý - vaši sousedé, nebo dokonce vy, mohou mít dálkové ovládání z jiného zařízení pracujícího na stejné frekvenci.To povede k nejasnostem.Je proto žádoucí, aby existovala možnost měnit frekvenci, při které ovládací panel a přijímač pracují.Kromě toho to zvýší spolehlivost systému - můžete změnit frekvenci, jak si přejete.

  Dálkové ovládání pro automatické brány je výhodné

 • Z mobilního zařízení.Moderní zamykací systémy lze ovládat nejen z dálkového ovládání, ale také z mobilního zařízení s nainstalovaným speciálním programem.Výměna signálu probíhá prostřednictvím satelitního komunikačního systému.Navíc nepotřebujete dalšízařízení (dálkové ovládání), ale pouze mobilní telefon, můžete kdykoli sledovat stav brány.Ale takový systém je drahý, byť vhodný.

Nejčastěji se dálkové ovladače používají k ovládání automatických garážových vrat.Jsou pohodlné, kompaktní.Obvykle jsou instalovány ve spojení se systémem nouzového odblokování.Aby bylo možné v případě výpadku proudu bránu otevřít /zavřít ručně (nebo pomocí ruční brány).

Automatické výkyvné brány

Většina garáží je vybavena výkyvnými branami.Ano, řešení není dokonalé, ale každý je zvyklý na výhody /nevýhody.Pokud vaše garáž již má takovou bránu, můžete ji změnit na automatickou.Je nutné zvolit pohon, který bude otevírat a zavírat křídla.

Otočné brány s elektrickým pohonem

Typy pohonů

Obecně platí, že pohon pro otočné dveřemůže být dvou typů - lineární a páková.U bran si vybírají lineární - jsou výkonnější a spolehlivější, mohou být s ovládacím panelem, mohou pracovat pomocí tlačítka nebo mít systém dvojitého otevírání.Pákové jsou konstruovány pro menší hmotnosti a nemají takový odpor větru - během silného větru se zlomí.Koneckonců budou muset držet masivní dveřní křídlo, které je ovlivněno větrem.

Pákový typ pohonu pro těžké uzávěry není příliš spolehlivý

Existuje také podzemní systém otevírání otevíracích dveří, ale v tomto případě je to naprosto nerentabilní - náklady jsou vysoké, komplexníinstalace, mnohoproblémy s provozem v období podzim-zima.Obecně lze nejlépe uvažovat o pohonu podzemních garážových vrat.

Výhody a nevýhody

Automatické výkyvné garážová vrata mají stejné nevýhody jako běžné:

 • Před garáží vyžadují hodně volného místa.Navíc se prostor uvolnil.To znamená, že po sněžení budete muset nejprve vyčistit místo, takže otevřete bránu.Bod v automatizaci v tomto případě zmizí.
 • Je možné, že dojde k poškození vozidla: umístíte jej příliš blízko k bráně a nedržíte křídlo, neupravujete křídlo brány a nechte je „podél těla“ silným nárazem větru.

  Houpací vrata s elektrickým pohonem

 • Mají velké vinutí, takže při výběru pohonu je nutné jej vzít s pevným okrajem - abyste překonali odpor větru a udrželi křídla na svém místě.
 • Obvykle se jedná o prostě kovový plech na rámu, to znamená, že jsou „studené“.Můžete je izolovat, ale to zvyšuje již tak značné množství, pohon potřebuje ještě silnější (a dražší).
 • Je obtížné dosáhnout integrity.

Výhody otočných garážových vrat - snadná instalace pohonu.Kromě toho si nemůžete koupit pohon, ale upravit hydraulický zdvih dostatečného výkonu z nějakého zařízení.Neexistují žádné další výhody.

Obecně by automatické výkyvné brány pro garáž měly být prováděny pouze tehdy, jsou-li samotné brány již nainstalovány a provozovány a neexistuje žádný rozpočet na nákup jiného systému.dost.

Posuvné a výkyvné

Konstrukce výkyvných a posuvných vrat pro garáž není příliš složitá.Jedná se o kovový plech po celé šířce otvoru, který se pomocí zvláštního mechanismu zvedá nahoru a je upevněn v otevřené poloze pod stropem.

Automatické otočné brány - vyžaduje stropní prostor

Typy výtahů

Automatické otočné brányexistují různé typy vrat - pro různé typy dveří, různé hmotnosti webových:

 • Standardní typ.Vhodné pro obrazy až do 870 kg, výška překladu 350 mm a více.Vodítka mají hladký ohyb s poloměrem 381 mm a 305 mm, což zajišťuje minimální zatížení pružin.Tento typ výtahu je považován za spolehlivý.
 • Typ s nízkým zdvihem.Určeno pro překlady o výšce 250 mm až 500 mm (hmotnost pásu nejvýše 870 kg).Ke zvednutí brány se používají speciální vodítka rádiusu.Systém je ještě spolehlivější než standard.
 • Vysoký typ výtahu.U překladů s výškou 500 mm a více je maximální hmotnost plátna 890 kg.U tohoto provedení otevírání vyžaduje mnohem méně místa, ale spolehlivost je nižší než u předchozích dvou.

  Jaké jsou pohony pro automatické výkyvné brány? 103

 • Sklon.Používá se také pro nízké překlady - do výšky 500 mm, ideální pro svažité stropy.Maximální hmotnost - 1000 kg, vodítka jsou umístěna po obvodu konstrukce.
 • Svislé stoupání.Květennamontované na vysokých mřížkách - s výškou 500 mm nebo více.Jak název napovídá, plátno stoupá.Maximální hmotnost je 1 000 kg, vodítka jsou umístěna co nejblíže sobě.Vyznačují se dlouhým stabilním provozem.

Volba typu otevírání otočných automatických garážových vrat je do značné míry určována parametry otevírání, zejména - výškou překladu a hmotností plátna.Při instalaci tohoto systému je důležité dobře připravit otvor - vytlačit jej na milimetr, omítat podél majáků.V takovém případě se plátno pohodlně vejde, s foukáním nebudou problémy.

Výhody a nevýhody

Začněme s praktickými výhodami instalace zdvihacího a výkyvného mechanismu na garážová vrata ve srovnání s výkyvnými (dokonce automatizovanými) dveřmi.

 • Prostor potřebný pro otevření brány před garáží je mnohem menší.
 • Výkon brány příliš nezávisí na přítomnosti /nepřítomnosti sněhu před plátnem.Samozřejmě, pokud je u brány závěje, je lepší ji hodit zpět.Síla mechanismu může být dostačující k tomu, aby se pohybovala, ale není nutné jej přetěžovat.Kromě toho je málo příjemné, když sníh padá z plátna na hlavu a poté se v garáži roztaví.
 • Plátno nezasahuje do východu.

  Obecné uspořádání zdvihacích a rotačních mechanismů

 • Vrata jsou vyrobena z kovového plechu bez dodatečných pohyblivých spojů (svary se nepočítají).Správnou přípravou otvoru můžete dosáhnout dobréhotepelná izolace.
 • Taková plátna je možné otevřít automaticky (tlačítko nebo ovládací panel) nebo ručně, což není špatné, když je vypnuto napájení.
 • V letadle lze vytvořit branku nebo okno, což nijak výrazně neovlivní náklady.
 • Pro vytápěné garáže můžete použít izolované povlečení a výplně /těsnění.

Obecně je taková konstrukce mnohem pohodlnější, méně problematická během provozu, existují však i nevýhody.

 • Takový systém nelze nainstalovat ve velmi nízkých garážích.
 • Větší vítr, který vyžaduje větší hnací sílu.
 • Ručně vyžadováno solidní úsilí.

  Sklápěcí a vyklápěcí vrata stále vyžadují volný prostor před garáží

 • Během otevírání je stále ještě potřeba volného prostoru před branami, protože spodní okraj bran se táhne dopředu.V důsledku toho existuje riziko poškození vozidla, pokud jej umístíte příliš blízko.
 • Zabírá velký prostor pod stropem a je také nemožné dát něco po stranách průchodu.

Co jiného lze přičíst nedostatkům?Propracovaná instalace.Výtahové a výkyvné garážová vrata vyžadují správnou instalaci kolejnic, umístění pružin a vyvážení.To vše musí být bezpečně opraveno a odladěno.

Sekční garážová vrata

Sekční garážová vrata jsou podobná posuvným a posuvným dveřím.Rozdíl je v tom, že plátno je samostatná sekce,pohyblivě kloubově spojeny pomocí smyček.Tyto sekce stoupají podél vodítek (válečky jsou upevněny na sekcích).Přestože existuje podobnost, ale protože jsou sekce relativně malé a „sklopné“, nezabírají místa při zvedání /spouštění před branou.Na stropě zabírají tolik prostoru, kolik mají zdvihací a otočné.

Mnoho lidí považuje sekční automatická garážová vrata za nejlepší volbu

Typy a vlastnosti

Existují dva typy sekčních vratpro garáž - s izolovaným a studeným hadříkem.Sekce bez izolace jsou jednoduše kovové pásy potažené ochrannou vrstvou a natřeny.Teplé sekční dveře jsou sestaveny ze sendvičových panelů.Prostor mezi oběma kovovými vrstvami je vyplněn izolací, která určuje hlavní vlastnosti brány.Aby se snížily tepelné ztráty na spoji panelů, je nainstalován tmel (obvykle elastická guma).Má stejné typy zvedání jako zvedání a otáčení, pouze parametry dveří se liší (méně).

Dva typy pohonů pro automatizaci

Pro automatizaci lze použít dva typy pohonů.První je umístěn na strop za stropními kolejnicemi.Kabel je připojen k plátnu.Navíjí kabel a vytáhne panel.Tato varianta má malou kapacitu, je levnější, používá se pouze pro garážová vrata pro domácí účely.Druhý pohon je axiální.Je umístěn bokem na ose umístěné v horní části konstrukce.Vedev akci osy, a to je křídlo dveří.Tento typ pohonu je výkonnější, lze jej použít pro velké masové dveře.

Výhody a nevýhody

Hlavní výhoda již byla vyjádřena - sekční garážová vrata pro práci nevyžadují místo vpředu.V některých případech je to opravdu důležité.Zbývající plusy vypadají takto:

 • Teplé modely mají stejnou tepelnou izolaci jako zeď s jedním a půl cihly.
 • Vysoká spolehlivost.Srovnává se s ocelovým plechem o síle 4 až 5 mm, ale spíše vysokou.
 • Dostatečná tuhost, která odolává zatížení větrem.
 • Snadná instalace.Konstrukce je sestavena z částí, které jsou malé co do hmotnosti a velikosti, což je o něco delší v čase, ale mnohem fyzicky jednodušší.Montáž sekčních automatických garážových vrat může řešit jedna osoba.

  Pohled je také velmi solidní

 • Do křídla dveří lze instalovat branky.

Obecně není překvapující, že tento konkrétní typ garážových vrat je umístěn častěji než ostatní.Pěkná volba.Existují však i nevýhody:

 • Vysoká cena.
 • Ne příliš vysoký stupeň ochrany.Pro instalaci ve dvoře - to je skvělá volba.Pokud garážová vrata směřují do ulice, měli byste hledat jinou, spolehlivější variantu.

Pokud si chcete pro hlídané území vybrat automatická garážová vrata, nejoptimálnější možností je snad sekční.Ze všech jsou nejkompaktnější, nejspolehlivější, nejbezpečnější a mají mnoho možností.DoZároveň se cena příliš neliší od automatizovaného houpání.

Rolety (rolety)

Jaké rolety jsou všichni, co si dokážete představit.Jedná se o sadu hliníkových pásů, které jsou při otevření navinuty na buben umístěný pod stropem.Při pohybu lamel posuňte podél vodítek instalovaných po stranách otvoru.

Automatická garážová vrata s rolovacím řešením - řešení pro garáže, u nichž není důležitá charakteristika proti odcizení

Existuje možnost manuálního otevírání (dveře na bubnu), je zde mechanizovaná -pomocí motoru, který lze ovládat pomocí dálkového ovladače nebo pomocí tlačítek zobrazených na panelu vedle brány.

Vlastnosti výběru

Při výběru rolety pro garáž věnujte pozornost těmto bodům:

 • Lamely rolet se vyrábějí vytlačováním nebo válcováním.Spolehlivější - vyrobené vytlačováním, jako při výrobě polotekuté hmoty je lisováno do speciálních forem.Výsledkem je, že vnější stěny a vnitřní přepážky tvoří jeden celek, což výrazně zvyšuje tuhost a spolehlivost každé jednotlivé tyče a brány jako celku.Všechna proti vandální rolovací vrata jsou sestavena z vytlačovacích lamel.

  Lamely jsou větší a jsou vyrobeny ze silnějšího kovu, jsou vyplněny pěnou - pro lepší tepelnou izolaci

 • Izolované - s pěnovou výplní - lamely se vždy vyrábějí válcováním.Pro zvýšení tuhosti těchto lamel je odebíráno plnivozvýšená tuhost - pro zvýšení odolnosti vůči mechanickému namáhání.
 • Velikosti lamel používaných pro rolety: výška od 39 mm do 84 mm, tloušťka - od 8 mm do 13,5 mm.
 • Typ použitého zámku.Tam jsou obyčejné - vnější, které jsou navléknuty do závěsů přivařených k rámu, jsou vnitřní - rozpěrky.Pokud je zámek distančního typu, v mimosezóně, když je venkovní teplota kolem 0 ° C, odvod kondenzátu na povrchu se dostane do blokovacího mechanismu a zamrzne.Bránu můžete otevřít pouze roztavením ledu (můžete použít fén).

  Montáž rolovacích garážových vrat

Vezměte prosím na vědomí, že výška lamel v bráně se volí na základě šířky otvoru.Malá výška může být použita pro dveře, velká - pro samotnou bránu.Například lišty vysoké 84 mm lze použít na rozpětí až 5 metrů.

Výhody a nevýhody​​

Rolovací vrata do garáže jsou považována za nejspolehlivější a nejchladnější, ale po skládání jsou nejkompaktnější a lze je instalovat s velmi nízkou výškou místnosti a nízkým stropem.(od 100 mm).A to je jejich hlavní výhoda.

Nejsilnější ocelové lamely pro garážové rolety

Další plus - stojí méně než zdvihací a rotační a sekční.Pravděpodobně najdete ty, které jsou levnější než ty houpací.Ale co se týče bezpečnosti, nelze je srovnávat ani s nejnáročnějšími ocelovými branami.Anti-vandalocelový profil má tloušťku kovu 1 mm.A to je maximum.Stojí to hodně.Cena je srovnatelná se stejnou sekcí.

Posuvné (posuvné)

Jiným typem automatických garážových vrat je posuvné nebo posuvné.Už z názvu je zřejmé, že se pohybuje stranou.V tom spočívá jejich hlavní rys - vedle otvoru by měl být volný prostor o 1,5 až 2 metry větší než šířka brány.Zde se bude pohybovat plátno.Protože je hmotnost webu velká, obvykle se používá jednotka.

Tato vlastnost značně omezuje rozsah použití posuvných bran

Druhy posuvných bran

Posuvné brány jsou záměrné:

 • Cantilever.V tomto provedení připadá hlavní zatížení křídla dveří na konzolový (nosný) nosník, který může být umístěn nahoře, dole nebo uprostřed.V části připomíná písmeno „P“, uvnitř jsou vloženy válečky, které jsou namontovány na speciálním stojanu.Při pohybu se válečky posouvají podél paprsku, pás se pohybuje.V tomto návrhu je důležité dobré vyvážení, pak neexistují žádné provozní problémy, taková automatická vrata lze použít po celá desetiletí.Nevýhodou tohoto typu posuvné brány je v obtížné realizaci, je nutné vypočítat a vyrobit křídlo dveří s protizávažím, nainstalovat nosnou konstrukci (beton).

  Konzolový systém

 • Pozastaveno.Nosný nosník je umístěn nahoře, válečky se také pohybují podél něj.Ale v rocev tomto provedení jsou válce připevněny k dveřnímu křídlu a jsou nahoře.To znamená, že brány skutečně visí na paprsku.Snadno proveditelný design, chová se dobře během provozu.V případě instalace v garáži má jednu významnou nevýhodu - je téměř nemožné izolovat v normálním rozsahu.

  Vrata automatické garážová vrata

 • Posuvná po kolejnici.V tomto systému je opak pravdou.Nosný nosník /kolejnice je na úrovni země.Válečky se také pohybují podél vodítka, ale jsou připevněny k dveřnímu křídlu zespodu.Toto je nejjednodušší konstrukce, ale také nejproblematičtější v provozu: vodítko je ucpané nečistotami, křídlo dveří se během pohybu často deformuje.

Křídlo dveří je obvykle vyrobeno z kovového plechu, můžete použít obyčejný ocelový plech, profilovaný plech, nacpané na rám prkna atd.neexistují žádná omezení.Další věcí je, že bezpečnost je pro garáž důležitá, takže nejčastěji kladou plech.Ale vrata v tomto se ukázala být těžká, což je třeba vzít v úvahu při volbě výkonu motoru.

Výhody a nevýhody

Obecně všechny posuvné /posuvné brány nejsou schopny zajistit správný stupeň tepelné izolace.Musí se volně pohybovat po stěnách, takže těsné uložení nebude fungovat.Těsnění lze dodat, ale musí být velmi flexibilní.A to je navíc k tomu, že vedle brány v jedné rovině by měl být kus zdi /plotu /volného prostoru - takže existuje příležitost

Proto, pokud aPosuvné brány považujte za garáž, pak pouze za studenou garáž.V tomto případě by se konstrukce na kolejnici v zemi neměla používat vůbec.Za prvé, je to nepohodlné, protože musíte pohybovat a bude to ucpávat.Zadruhé, s takovým zařízením spadne sníh dovnitř, vnikne déšť - válce mají poměrně velkou výšku a tuto mezeru nelze nijak utěsnit.

Mají posuvná garážová vrata a výhody:

 • Vysoká odolnost proti rozbití.Plátno může být vyrobeno z ocelového plechu, což je dobrá ochrana proti průniku.
 • Stabilita práce.Poruchy jsou možné pouze v případě poškození nosných nosníků, což je vzácnost v konzolových a závěsných konstrukcích.
 • Nezávislost práce na přítomnosti /nepřítomnosti sněhu.

  Nejčastěji se používá jako pouliční brána k řízení vozidel

 • Nízká možnost selhání v důsledku námrazy konstrukce.
 • Posuvné brány jakéhokoli systému lze vyrobit vlastními rukama - od samého začátku do samého konce.Musíte si koupit pouze pohon s ovládacím panelem, kov, válečky, části nosného systému.Pokud automatická brána s dálkovým ovládáním není nutná, lze přizpůsobit jakýkoli motor s nízkou rychlostí.

Obecně nejsou automatické posuvné brány vhodné pro všechny garáže.Jsou ideální, pokud má studená garáž přímý přístup do ulice a její otevření je na stejné úrovni jako plot.Nevytápěný volně stojící (pokud je v okolí dost)volný prostor a otevřené brány nenarušují provoz na webu).Ve všech ostatních případech musí být vybrána jiná konstrukce.