Jak si vybrat brusku na dřevo

Farma musí často něco brousit, očistit staré laky.Většina pracuje se dřevem.Jen málo výrobců prodává perfektní výrobky.Je to truhlář.A pokud existují dokonale vytvořené desky, pak mají takovou cenu, že je budete nevyhnutelně chtít vyleštit sami.I s ohledem na skutečnost, že práce je nudná a nezajímavá.Proto je bruska na dřevo jedním z nástrojů, které by měly být v domácím arzenálu.

Druhy, účel, vlastnosti díla

Existují různé typy brusek, které vykonávají jeden druh práce, ale s různými výsledky.K dispozici je nástroj pro hrubé (předběžné), střední (střední) a jemné (konečné) broušení.Část nástroje může dokonce provádět leštění.

Stroj na leštění dřeva může býtrůzná rozteč, velikost, produktivita

Při výběru brusky na dřevo musíte nejprve rozhodnout, jaký druh práce potřebujete.Pro nerovnoměrné nerovnosti při broušení jsou vhodné výškové rozdíly - jeden typ je vhodný pro dokončení broušení - dosažení ideálního - jiného typu.Kromě toho lze oba úkoly řešit pomocí různých typů zařízení.

úhlová bruska - úhlová bruska

Známá bruska může být také použita k leštění dřeva.Dobře se vyrovná s funkcí hrubého broušení.Ze všech možných nástrojů je to nejproduktivnější.Pokud potřebujete rychle vyhladit velké dřevěné povrchy - leštění podlahy, stěn, srubů - to je práce pro úhlové brusky.Mínus - povrch je velmi nerovný, zarovnání všech děr a hrbolů trvá dlouho.Pokud na srubu stále „prochází“, pak je pro jakoukoli truhlářskou práci výsledek neuspokojivý.Pokud existuje pouze příležitost ke koupi jiného nástroje, nestojí za to používat úhlovou brusku pro leštění dřeva.

Červená brusná kola se používají na dřevo - jedná se o speciální brusivo

Existují speciální trysky pro broušení brusky na broušení dřeva.Nejlepší volba - okvětní plátky nebo kruhy s brusným papírem různých velikostí zrn.Když jsou namontovány, pracovní rovina je pod ochranným krytem, ​​je bezpečné pracovat a můžete se pohybovat v libovolném směru.Pečlivě je nutné zpracovávat místa s vyčnívajícími klobouky hřebíků a samořeznými šrouby.Nástrojnižší shora, jemně se pohybujte.Ostrý pohyb snadno rozbije brusný kotouč, takže buďte opatrní.

Změnou zrnitosti použitých brusných kotoučů lze provádět hrubé a střední (střední) broušení.Práce zabere méně času, než kdyby se použila jiná bruska na dřevo.Ale na rovný povrch to může trvat déle, protože s nedostatkem zkušeností bude více nedostatků.

Při broušení dřeva se ucpává brusný papír a rychlost se snižuje.Kromě snížení rychlosti je zde ještě další znamení - vůně spáleného dřeva.Není nutné okamžitě měnit disk, můžete obnovit jeho výkon.Abychom to mohli udělat, brousíme kov několik sekund.Všechno přilne - pryskyřice, dřevěná vlákna, prach - shoří, povrch je očištěn, rychlost zpracování se opět zvyšuje.Toto zaměření, mimochodem, lze použít s jinými bruskami.

Taková tryska se používá, pokud je nutné rychle vyměnit brusný papír

Pokud často musíte vyčistit a vyměnit kruhy, na brusku je instalována tryska se suchým zipem.Výměna brusného papíru je mnohem jednodušší a rychlejší - neotevřená /přilepená - druhá věc.Práce s tryskou je ale nebezpečnější.Plocha mletí je díky své výšce nad úrovní ochranného pouzdra a neplní své funkce.Během startu dochází k tomu, že odletuje nespolehlivě fixovaný kruh, nebo dokonce samotná tryska.Mají malou váhu, zranění nejsou vážná, ale přesto je to zranění.Úhlová bruska pomáhá hladkým startům snižovat rizika, ale přesto musíte pracovat s rukavicemi, ochranným oděvem s pevně zapnutými rukávy, botami, které zakrývají vaše nohy, a ochrannými brýlemi.

Pásová bruska

Říká se tomu tak, protože brusný papír má tvar pásky, která se nepřetržitě pohybuje pomocí válečků.Proto se takový bruska na dřevo nazývá také „nekonečná“.

Bruska na dřevo je určena pro hrubování a mezilehlé vyrovnávání povrchu.Instalováním brusného papíru s jemnějším zrnem můžete dosáhnout zpracování střední čistoty.To je dost pro tesařství, které nejde s malbou.K dosažení dokonalého stavu potřebujete brusku na dřevo jiného typu.Kromě toho, pro odstranění dlouhých podélných škrábanců, bude nutné provést postupné broušení, přičemž se mění velikost zrna několikrát - škrábance zůstávají hluboké.

Pásová bruska je dobrá, pokud potřebujete odstranit starý nátěr - lakový lak

Co je dobrá pásová bruska na dřevo?Má dobrý výkon.Páska na ní je instalována tak, že jedna strana může být vyleštěna blízko zdi.Jaké jsou jeho nedostatky?Vzhledem k designu nelze ve všech bodech „dosáhnout“.Například rohy, tvarové drážky, drážky a další malé části.Není vždy možné „procházet“ mezi dvěma částmi (například při zpracování zábradlí).Další nevýhodou je, že většina pásových brusek má pevnou hmotu,je obtížné s nimi pracovat na váze, broušení svislých ploch.Ale na horizontální rovině - jsou nejproduktivnější.

Následující nevýhody jsou vysoká hladina hluku, nikoli největší místo mletí.To dělá tolik hluku, že práce bez sluchátek je velmi nepříjemná.Proč existuje malé místo broušení, protože vzhled je poměrně velký?I při velké šířce pásky leští pouze ve středu - část vpředu a vzadu se nepoužívá, protože je zvednutá pro podávání na válečky.

Může být přeměněna na brusku

V práci pásové brusky na dřevo existují funkce.Chcete-li snížit hloubku rýh, které opouští, musíte ji projít podél vláken.Potom broušení trvá méně času.A přesto - pokud během práce vyroste a necháte stroj na jednom místě po dlouhou dobu, vytvoří se pevná „díra“.Přesto se často používá nejproduktivnější bruska na dřevo.

Orbitální (excentrický)

Orbitální bruska na dřevě má ​​kulatou podrážku se suchým zipem, na které jsou připevněny brusné kotouče.Disky jsou stejné jako pro brusku, takže jsou zaměnitelné.V podrážce stroje jsou otvory pro odstranění prachu.Prach je shromažďován v sáčku, v kazetovém kontejneru, téměř všechny modely umožňují připojení konstrukčního vysavače.

Excentrické broušení umožňuje zpracování zakřivených ploch

Práce excentrického broušeníwoodcar je založen na současné rotaci a pohybu tam a zpět (vratný pohyb).Tím se dosáhne dostatečně dobré rychlosti pro zpracování dřeva meziprodukty a zpracování.Při práci s bruskou tohoto typu se plošina pohybuje ve spirále nebo na oběžné dráze.Tento nástroj se proto také nazývá orbitální bruska.

Excentrické brusky jsou vhodné pro obrábění zakřivených nebo tvarovaných povrchů - stroj je lehký, nízký hluk, snadno ovladatelný, úhel disku umožňuje přístup k vybráním, zářezům atd.S tím vším také zpracovává velká letadla dobrým tempem.Při instalaci brusného papíru s hrubým zrnem lze použít pro hrubé a střední broušení.Rychlost je menší než rychlost pásky, ale také docela přijatelná.Existují takové stroje s různým poloměrem pohybu (excentricita) - od 3 do 8 mm.Výběrem tohoto parametru a určením hlavního účelu (více k tomuto níže).

Jsou malé a kompaktní, existují silné a slušné rozměry

Nevýhodou tohoto typu stroje je neschopnost pracovat v rozích.Kruhová plošina tam prostě není zahrnuta.Přesto - na okrajích je zóna nejistého broušení - v blízkosti stěny nebo svislého povrchu nebude možné brousit.

Vibrační

Podešev vibrační brusky může být pravoúhlá nebo trojúhelníková.Při práci vytváří kruhové pohyby s malou amplitudou - vibruje, což dalonázev tohoto typu zařízení.Tato bruska na dřevo se používá pro povrchovou úpravu - pro lakování nebo lakování, ale má nízkou produktivitu.

Vibrační bruska na dřevo s pravoúhlým povrchem vám umožňuje zpracovat velké plochy, ale s její pomocí není možné dřevo vyleštit v blízkosti svislých rovin a stěn - začíná bít proti překážce.Trojúhelník v tomto ohledu je vhodnější pro práci v rozích a na nepřístupných místech, ale stále ho nemůžete přitáhnout pevně ke zdi.

K dokončení se používá vibrační stroj

Další nevýhodou vibračních zařízení je tzv. Jehněčí.Pokud se zrno písku nebo jiný pevný fragment dostane pod povrch, zanechává na dřevěných kroužcích malé kruhy - „jehněčí“.Odstranění těchto stop je obtížné.Je nutné použít brusný papír se stále menší velikostí zrna, postupně odstraňující škrábance.Pokud ale v tomto procesu něco znovu spadne pod jediný, proces se opakuje znovu.Proto je před prací povrch důkladně očištěn a obvykle je připojen čistič - pro rychlé a včasné odstranění cizích úlomků.

Oscilující

Přesně řečeno, nejedná se o brusku, ale lze ji brousit.Navíc místa, která nejsou k dispozici pro jiné typy strojů - rohy (i ostré), se umisťují přímo na svislé stěny.Pro broušení je na nástroj, na kterém je upevněn brusný papír, namontována speciální forma trojúhelníkové plošinyna samolepicí bázi.

Takto vypadá multifunkční restaurátor, ve kterém je funkce broušení

Platforma se během provozu pohybuje v horizontální rovině s velmi malou amplitudou - vrcholy trojúhelníku se odchylují asi o 1,7 ° (to je v průměru 2,5 mm).Díky tomuto malému pohybu dochází k broušení.Takový stroj lze brousit v rozích a v blízkosti svislých povrchů.Kromě toho můžete odstranit nejen dřevo, ale také rozmazané a vysušené lepidlo.Obecně se oscilační stroj používá k dokončování broušení na těžko přístupných místech - vzhledem k nízké produktivitě a místu broušení je nerealistické zpracovávat s ním více či méně velké povrchy.

Jaký typ brusky zvolit

Pro shrnutí lze říci, že v ideálním případě jsou pro domácí práce a stavbu zapotřebí dva brusky - pro hrubé a jemné dokončování.Nejčastěji se používá pár - páska + výstředník.Pokud plánujete výrobu nábytku, nemůžete to udělat bez oscilace.

Pokud se vám výsledek pásové brusky nelíbí, můžete si koupit dvě okružní s různou excentricitou.Pro hrubé broušení je vhodný nástroj s excentricitou 6-8 mm, pro dokončovací broušení a rovnoměrné leštění - 2-4 mm.Jedinou nevýhodou tohoto řešení je to, že dobré excentrické brusky jsou drahé.

Je-li rozpočet omezený a farma má brusku (úhlovou brusku), lze ji hrubým způsobem brousit, pro mezilehlé nebo dokončovací práce.používat orbitální nebo vibrační.Jen mějte na paměti, že vibrace jsou nejméně efektivní, i když nejlevnější.Pokud je to možné, kupujte orbitální - je univerzálnější a dává lepší výsledky.

Kritéria technického výběru

Každý nástroj je rozdělen do tříd, které se liší svým pracovním zdrojem (a cenou).Bruska na dřevo tedy může být domácí nebo profesionální.Domácnosti jsou určeny pro krátkou nepřetržitou práci s přestávkami.V zásadě doporučují pracovat ne více než 3 hodiny denně, pravidelně přestávky 15 minut.

Profesionální modely jsou navrženy tak, aby pracovaly po dobu 8–12 hodin, přestávky jsou zřídka potřebné nebo vůbec nepotřebují.Pracovní zdroj takového nástroje je mnohokrát více.K tomu se používají trvanlivé a spolehlivé (čitelné - drahé) materiály.Kromě toho je výkon takových zařízení mnohem vyšší, zpravidla dochází k dalším úpravám.

Při výběru stroje na leštění dřeva je třeba věnovat pozornost technickým parametrům

Při výběru je nejprve třeba rozhodnout, jakou třídu by měl být váš stroj.Musím říci, že někteří výrobci a třída domácnosti mohou být docela dobří a někteří také mají poloprofesionální linie.Jedná se o mezistupeň, zpravidla pro soukromé použití, pokud jde o kombinaci ceny a kvality.Některé modely dokonce používají profesionálové.

Obecné možnosti výběru

Ačkoli brusky jsoustrom je jiný, existují společné body, kterým musíte věnovat pozornost při výběru.Zde jsou:

 • Spotřeba energie.Toto je proxy pro výkon.Nejmenší bruska na dřevo má výkon 120 W, nejvýkonnější - asi 1,2 kW.Ale síla závisí také na typu, takže páska je obvykle silnější, protože to vyžaduje více úsilí k natažení pásky, a také energie je utracena na kompresor, který odstraňuje prach z pracovní oblasti.Výkon brusky tedy musí být srovnáván pro stejný typ modelů, ale ne pro různé modely.
 • Délka šňůry.Všechno je zde jednoduché.Čím déle je kabel, tím mobilnější je nástroj.
 • Přítomnost gumových polštářků na držadlech.Přispívají k pohodlnějšímu uchopení zařízení.Pera by měla dobře zapadat do ruky.

  Připojení pro připojení vysavače

 • Hmotnost.Na jedné straně těžký nástroj vyžaduje značné úsilí.Na druhé straně je stabilnější a snadněji spravovatelný.Nižší hmotnost je žádoucí, pouze pokud pracujete na velkých svislých rovinách (stěnách) nebo stropu.
 • Hladký start.Pokud je tato funkce k dispozici, motor během rozběhu nabíjí na síle.Tím se zvyšuje jeho zdroj.
 • Připojení k vysavači.Téměř všechny dřevěné mlýnky jsou vybaveny odnímatelnými sáčky pro shromažďování prachu z pracovního prostoru nebo z kazetových kazet.Při intenzivní práci je však snazší zapojit vysavač a při vyprazdňování sáčku se nemusí pokaždé pohrávat.Takže proprofesionálové Tato možnost je důležitá.
 • Nastavení otáček motoru.Zvyšuje /snižuje rychlost vibrací nebo pohybu pásky.Užitečné, aby bylo možné zvolit parametry práce.Dřevo je obvykle leštěno vysokou rychlostí, ale musí být vybráno tak, aby se nástroj v rukou netřásl.

  Regulátor otáček je umístěn na rukojeti

 • Ochrana proti přehřátí motoru.Na jedné straně - užitečná věc, která prodlužuje životnost nástroje.Na druhé straně zastavení přehřátí nezlepší náladu.

Toto jsou obecné body, kterým je třeba věnovat pozornost.Nyní o tom, co je důležité pro různé typy brusek.

Páska

Při výběru pásového broušení je třeba se podívat na následující parametry:

 • Délka a šířka pásky.Šířka pásky je od 6 mm do 100 mm.Úzký pás dokáže zvládnout malé části, širší zvyšuje produktivitu.Délka pásky závisí na modelu.Čím déle je páska, tím déle funguje bez náhrady.Při nákupu druhé pásové brusky zkuste najít model se stejnou délkou - je třeba méně spotřebního materiálu.

  Šířka pásky se může lišit

 • Spotřeba energie - od 500 W do 1200 W.Čím vyšší je výkon, tím vyšší je produktivita a vytrvalost nástroje, delší doba práce.
 • Centrovací mechanismus pásky.Je ruční (v domácnostech) a automatický (v profesionále).Drží pásku na místě.Spolehlivější -automatické.
 • Přídavná rukojeť.Nástroj je těžký, není vždy vhodné ho držet jednou rukou.Přídavná rukojeť (odnímatelná nebo stacionární) umožňuje lepší kontrolu a práci v nestandardní poloze (na svislých, nakloněných rovinách, na stropě).

  Přídavná rukojeť umožňuje pevnější ovládání nástroje

 • Nastavitelná rychlost pásu, jeho minimální a maximální hodnoty.Rychlost broušení závisí na rychlosti pásu.Ale při vysokých rychlostech je zpracování velmi drsné.Změna velikosti zrn brusného papíru má smysl změnit rychlost jeho pohybu.Tuhost dřeva také ovlivňuje výběr rychlosti.Proto je vhodné nastavit rychlost pásky, protože si můžete zvolit správný režim provozu.

Musíme také věnovat pozornost tomu, jak pohodlné je vyměnit kazetu.Existují také modely, které umožňují rychle měnit kartáče.Někdy jsou zahrnuty i náhradní kartáče.

Populární modely pásových brusek

​​Makita
Výrobce Model Výkon Rozměry pásky (šířka /délka) Rychlost pásky Hmotnost Cena
Interskol LSHM-76/900 900 W 76 mm /533 mm 250 m /min 3,2kg 55-90 $
Makita 9911 650 W 76 mm /457 mm 270 m /min 2,6 kg 100-150 $
Bosch PBS75 AE 750 W 75 mm /533 mm 350 m /min 3,5 kg 120-160$
Interskol LSHM-100 /1200E 1200 W 100 mm /610 mm 400 m /min 5,6kg 100 - 150 $
9404 1010 W 100 mm /610 mm 440 m /min 4,7 kg 200-270 $

Excentric (orbital)

Volba excentrického stroje pro leštění dřeva má kromě všech popsaných obecných parametrů své vlastní nuance:

 • Velikost excentricity.To je amplituda odchylky v kruhovém pohybu.Stává se to od 2 mm do 8 mm.Čím vyšší je toto číslo, tím vyšší je rychlost zpracování, ale jeho „čistota“ je nižší.
 • Průměr podešve.K dispozici je 90 mm, 100 mm, 125 mm a 150 mm.Odborníci dávají přednost práci s průměrem podešve 150 mm.Mají nejvyšší výkon a pro tuto velikost existuje velký výběr brusného papíru různých velikostí zrn, s náhradními díly nejsou žádné problémy.

  Orbitální bruska na dřevo: je důležité zvolit správnou excentricitu

 • Přítomnost brzdového systému plošiny.Tato možnost odlišuje dobrý nástroj od jiného než dobrého.Je třeba, aby se zabránilo spontánní rotaci a plynulejšímu startování.

Vybraný model v obchodě musí být vyzkoušen.Za tímto účelem nainstalujte na plošinu smirkový papírový disk a zapněte nástroj.Vibrace by se neměly vůbec cítit.To znamená, že je dobře vyvážený a bude fungovat pohodlně.

Populární modely excentrických brusek

Výrobce Model Výkon Frekvencerotace disku Frekvence kmitání plošiny Velikost disku Pojezd plošiny (excentricita) Cena
Makita BO5031 300 W 12000 ot /min 24000 ot /min 125 mm 2,8 mm 90-120 $
Makita BO5041 300 W 12 000 otáček za minutu 24 000 otáček za minutu 125 mm 3 mm 100-200 $
Metabo SXE 450 TurboTec 350 W 13100 ot /min 8500 ot /min 150mm 6,2 mm 185-220 $
Bosch GEX 150 AC 340W 12 000 ot /min 24 000 ot /min 150 mm 4 mm 175-220 $
Bosch GEX 125-1 AE Box 250 W 12000rpm 24000 rpm 125 mm 2,5 mm $ 70-90

Vibrace

Nejprve si musíte vybrat tvar podešve.Je obdélníkový (nejčastěji), čtvercový nebo žehlený.Upevňovací systém brusného papíru se zde upíná, pouze kousek brusného papíru správné velikosti se přitáhne a upevní se svorkami.Pro normální provoz odsávání prachu na nataženém papíře na správných místech (otvory v plošině) musíte provést otvory.Nejlepší je připojit vysavač k odstranění prachu, protože přítomnost prachu pod platformou vede k velkému počtu škrábanců.To znamená, že místo broušení získáme poškozenou část.To je důležitý bod.

Věci, které je třeba hledat:

 • Vibrační bruska na dřevo může mít výkon od 130 wattů do 600 wattů.Silnější - těžší.

  Jsou tu pravidelné - obdélníkové, jsou tam speciální trysky

 • Velikost podrážky.Existuje určitá sada dimenzí, z nichž si musíte vybrat.Malá podešev je lépe ovladatelný nástroj, snadněji se ovládá, větší velikost - produktivnější.
 • Amplituda tahu.Takto se platforma během vibrací posune.Může být od 1,5 mm do 5 mm.Čím menší je amplituda, tím čistší je zpracování, ale menší produktivita.
 • Rychlost.Zobrazuje, kolikrát za sekundu platforma vytvoří translační pohyb.Normální čísla se pohybují od 6 000 ot /min do 26 000 ot /min.No, pokud dojde k úpravě.A skvělé, je-li hladké.

Vibrační bruska se používá pouze pro dokončovací broušení a vyznačuje se nízkou produktivitou.Na něj lze umístit pouze jemnozrnný papír.Hrubé zpracování by mělo být prováděno pomocí jiného nástroje.

Populární modely vibračních brusek

]
Výrobce Model Výkon Frekvence kmitání plošiny Velikost pásky (jediný) Pojezd plošiny Cena
Interskol PShM-115 /300E 300 W 10500 ot./min 230x115 mm 35 - 50 $
Makita BO3711 190 W 22 000 ot /min 228 x 93 mm 2 mm $ 60-75
Makita BO3700 180 W 20 000 ot /min 230x93 mm 2 mm 50-60 $
Bosch ) PSS 200 AC 200W 24 000 ot /min 230x93 mm 2 mm 50-70 $
Hitachi SV12V 300 W 20 000 ot /min 228x114 mm 2,4 mm 100 - 130 $