Jak si vybrat čerpací stanici pro dům a zahradu

0) Čerpací stanice pro domácnost - zařízení pro automatizované dodávky vody do soukromého domu.Může dodávat vodu z jakéhokoli zdroje: studny, studny, centrálního vodovodu nebo řeky.Výhodou instalace takového zařízení je stálý tlak ve vodovodním systému, který vám umožní připojit jakékoli domácí spotřebiče.

Čerpací stanice pro dodávku vody do soukromého domu nebo chaty se skládají z:

 • čerpadla;
 • akumulátor;
 • kontrolní a automatizační skupiny.

K jeho fungování je třeba zaručené napájení.Samotná instalace je autonomní a nevyžaduje zásah: voda je dodávána s konstantním tlakem - je zde kapka, ale je malá a technologicky se jí necítí, a ještě více ji spotřebitelé.

Povinné součásti čerpacích stanic pro zásobování vodou soukromého domu (příměstské nebo ve městě)

Čerpací stanice pro zásobování vodou soukromého domu: princip činnosti ]

V moderních čerpacích stanicích pro zásobování vodou jsou instalovány hydraulické akumulátory, které jsou válcovitou nádobou rozdělenou na dvě části elastickou membránou.Jedna část nádrže je naplněna plynem z výroby.V této komoře je vytvořen určitý tlak.

Když je čerpadlo zapnuto, voda vstupuje do druhé části akumulátoru.Kapacita se postupně naplňuje, membrána se napíná a stlačuje plyn ve druhé části ještě více.Tímto způsobem se vytváří tlak ve vodovodním systému soukromého domu (chaty).Jeho hodnota je řízena čidly tlakového spínače.Po dosažení prahové hodnoty (asi 2-4 atm) vydávají senzory příkaz k vypnutí čerpadla.Zatímco ventily nejsou v systému otevřené, tlak je stabilní, čerpadlo již nefunguje.

Princip činnosti čerpacích stanic: čerpání vody podle potřeby do speciální nádrže - hydraulický akumulátor

Někde se otevírá kohout.Voda do ní vstupuje z akumulátoru, ve kterém tlak postupně klesá, když teče.Po dosažení dolního prahu se spustí druhý senzor, který vydá příkaz ke spuštění čerpadla, voda začne znovu protékat a vyrovnávat tlak.Po uzavření ventilu běží čerpadlo po určitou dobu a poté se vypne.

V systému se tedy udržuje stabilní tlak.To znamená, že v domě můžete používat jakékoli vybavení - pračku i myčku a ohřívač vody. Je-li to žádoucí, je možné uspořádat automatické zavlažování pozemku nebo trávníku.

Druhy a typy, vlastnosti připojení

Hlavní pracovní částí tohoto zařízení je čerpadlo.Je to jeho typ, který určuje jejich hlavní technickévlastnosti.Budeme mluvit o čerpadlech.

Povrchová a ponorná

Většina stanic dodávaných ze smontovaných zařízení je vybavena povrchovými čerpadly.Jsou instalovány na stejném rámu s hydraulickým akumulátorem a kontrolní skupinou.K čerpadlu je připojeno potrubí, které je spuštěno do zdroje - studna, studna atd.Tato možnost je dobrá v tom, že může být použita v úzkých studnách - průměr trubky může být od 32 mm, což je normální i pro nejužší studnu.Ale takové systémy mohou zvedat vodu z hloubky asi 7-10 metrů.

Schéma zásobování vodou pro soukromý dům s čerpací stanicí s povrchovým čerpadlem

Když je takové zařízení nainstalováno, musí být na konci přívodního potrubí ponořeného do vody nainstalován filtr a zpětný ventil..Je vyžadován filtr (ok), protože čerpadla jsou náročná na kvalitu vody a zpětný ventil zabraňuje vypouštění vody během čerpání.Bez těchto dvou částí systém funguje neefektivně.

Pokud je studna hluboká, je nutné ponorné čerpadlo nebo instalace se vzdáleným vyhazovačem.V tomto případě je vyhazovač spuštěn do studny nebo studny, k němu jsou připojeny dvě hadice.Zbytek zařízení je na povrchu.S takovým systémem může voda stoupat také z hloubky 40-45 metrů.

Čerpací stanice s vnějším ponorným vyhazovačem umožňuje čerpání vody z hlubokých studní nebo studní do hloubky 40–45 m

Nevýhodou tohoto systému je, ženemá rád vzduch v potrubí(hadice), proto je spuštění systému problematickou a odpovědnou událostí.

Tichý a hlučný

Také vnitřní konstrukce čerpadel se liší.Hladina hluku během provozu závisí na jejich struktuře.

 • Víření.Sací sílu vytvářejí lopatky uvnitř pouzdra.Tyto domácí čerpací stanice jsou tiché nebo velmi tiché, ale mohou vodu zvyšovat pouze z malé hloubky.Mohou a měly by být instalovány v obytných budovách: opravdu se jim nelíbí změny teploty, a když zamrzly, selhávají.
 • Odstředivá čerpadla jsou během provozu hlučná, ale čerpají vodu ze slušných hloubek a mohou pracovat při různých teplotách, a proto je lze instalovat do speciálně vybavených šachet.

Zde si přečtěte, jak odebírat vodu ze studny nebo studny do domu.

Pravidla pro instalaci čerpací stanice

Pro provoz čerpací stanice je nutný přívod energie . A to je jedno z hlavních kritérií při výběru místa instalace: musíte buď umístit stanici, kde je napájení, nebo přetáhnout linku, kde je stanice.Je však třeba vzít v úvahu řadu faktorů:

 • Zařízení musí být instalováno s ohledem na vzdálenost, ve které může být voda dodávána.
 • Pokud se plánuje používání systému v zimě, musí být místnost, ve které je zařízení instalováno, teplá - stanice nemohou tolerovat zmrazení.Současně by měla mít dobrou ventilaci, aby nedocházelo ke kondenzaci.
 • Pokud je čerpadlo velmi hlučné, je vhodnější jej nainstalovat v doměnebo vedle ní musí být uzavřena ve zvukotěsné krabici.

Někdy je nejlepší cestou ven postavit keson - malou místnost, která je uspořádána v hloubce asi 2,5 m. Je-li ze studny odebrána voda, je skříň odříznuta těsně nad dnem kesonu.Do studny je ponořeno čerpadlo, které dodává vodu do akumulátoru.

Zařízení je instalováno pod hloubkou zamrzání půdy, což zabraňuje zamrznutí: uvnitř je udržována pozitivní teplota.Je tedy vhodné pokládat potrubí pod hloubku mrazu a vyvést je již pod domem, v teplé zóně bez mrazu a přivádět vodu do hřebenu.

Schéma instalace stanice pro zásobování vodou soukromého domu v kesonu

Je-li výstavba kesonu pro dům oprávněnými výdaji, pak je u letního domu nepravděpodobná.Pak vytvoří zjednodušenou verzi - postaví malou krabici nebo připraví jámu a tam na jaro-léto umístí vybavení a vezmou ji do vyhřívané místnosti na zimu.

O uspořádání vodovodního systému v zemi je uvedeno v článku „Jak provést dodávku vody v venkovském domě: vybrat potrubí, schéma, způsob instalace“

Jak vybrat čerpací stanici pro dům

Při výběru čerpacích stanic pro zásobování vodou v soukromém domě musíte kromě typů čerpadel věnovat pozornost také řadě parametrů:

 • Vzdálenost od místa přívodu vody k instalaci čerpadla.Určuje, jak blízko by mělo být zařízení ke zdroji vody.
 • Výška vodní hladiny - jak daleko od místalze dodávat vodu.Mějte na paměti, že je třeba vzít v úvahu také rozšířené vodorovné řezy.
 • Produktivita je množství vody, které může být dodáno za jednotku času.Pro výpočet tohoto parametru můžete použít průměrné míry spotřeby v závislosti na typu spotřebitele (viz tabulka).

  Po výpočtu průměrného průtoku je možné zvolit kapacitu čerpací stanice

 • Objem akumulátoru.Čím větší je jeho velikost, tím více vody budete mít na skladě v případě výpadku proudu.Ale to není zdaleka nejdůležitější.Je mnohem důležitější, že při velkých objemech se čerpadlo méně pravděpodobně zapne, což znamená delší životnost.Ale akumulátor je drahá věc a čím větší je, tím dražší.Poznámka: expanzní nádrže podobné struktury, i když jsou levnější, nelze zakoupit.Nejsou vhodné pro vodu (používají se ke stabilizaci tlaku v plynovodech) a rychle se rozpadají, navíc se voda stává nevhodnou pro pití (objeví se nepříjemný zápach a chuť).

Při výběru modelu byste měli věnovat pozornost dalším funkcím.Užitečnou volbou je ochrana proti přehřátí a volnoběhu (když není voda).Prodlužují životnost zařízení.

Můžete také vybrat skříň čerpadla.Je vyroben z oceli, nerezové oceli, litiny, polypropylenu o vysoké hustotě.Polypropylen je nejdražší.Během provozu nehrdzaví, nepřenáší hluk.Ale i když má vysokou hustotu, je plastová a je s níneopatrná manipulace (například během přepravy) ji může poškodit.Druhou cenou je ocel, ale při použití odstředivého čerpadla skříň přenáší hluk a někdy také rezonuje.Taková čerpadla pracují hlasitě.Podobný, instalovaný v litině, je tišší.Ale s kyselou vodou litina rychle zreziví, což se nelíbí: železo je již obvykle ve vodě hojné.Nejoptimálnější z hlediska trvanlivosti je pouzdro z nerezové oceli, ale jsou nejdražší.

Zde si přečtěte o čištění vody ze studny nebo studny.

Co když neexistuje stanice s požadovanými charakteristikami?Sbírejte se.Všechny potřebné náhradní díly jsou komerčně dostupné, vše je spojeno běžnými armaturami.Jak - viz video níže.Samořízená čerpací stanice je mimochodem levnější než zakoupená čerpací sestava a bude snazší ji opravit: sami jste připojili vše.

Populární značky

Dnešní nejoblíbenější čerpací stanice pro zásobování vodou pro soukromý dům Gileks Jumbo.Mají nízké ceny, kvalita není špatná.K dispozici s čerpadly z litiny (písmeno „H“ v označení), polypropylenem (v hodnotě „P“) a nerezové oceli („H“).Čísla se rovněž objevují na označení: „Jumbo 70- /50 P - 24. Je dešifrováno následovně: 70/50 - maximální spotřeba vody 70 litrů za minutu (produktivita), tlak - 50 metrů, P - polypropylenové tělo a 24 -objem akumulátoru.

Čerpací stanice pro zásobování vodou soukromého domu Dzhileks navenek podobná jednotkám jinýchvýrobci

Cena čerpací stanice pro zásobování vodou v domě Dzhileks začíná od 100 USD (mini možnosti s nízkým výkonem a nízkou spotřebou v polypropylenovém pouzdře).Nejdražší jednotka s pouzdrem z nerezové oceli stojí asi 350 dolarů.K dispozici jsou také možnosti s ponorným čerpadlem pro vrty.Mohou zvedat vodu z hloubky 30 metrů, průtok až 1100 litrů za hodinu.Takové instalace stojí od 450 do 500 USD.

Čerpací stanice Gileks mají instalační požadavky: průměr sacího potrubí musí být alespoň průměr vstupu.Pokud voda stoupá z hloubky více než 4 metry a současně je vzdálenost od zdroje vody k domu větší než 20 metrů, měl by být průměr potrubí sníženého od studny nebo studny větší než průměr vstupu.To je třeba vzít v úvahu při instalaci systému a potrubí čerpací stanice.

Recenze JILEX JAMBO 60 /35P-24 (v plastovém pouzdře, cena 130 $), můžete vidět na fotografii níže.Toto je část dojmů, které majitelé na webu obchodování zanechali.

Recenze čerpací stanice JILEX JAMBO 60 /35P-24 (pro zvětšení obrázku klikněte na něj pravým tlačítkem)

Dobře funguje, kdyžvodovodní domy čerpací stanice Grundfos (Grundfos).Tělo je vyrobeno z chromové oceli, hydraulických akumulátorů o objemu 24 a 50 litrů.Pracují tiše a spolehlivě, poskytují stabilní tlak v systému.Jedinou nevýhodou: náhradní díly se na ruský trh nedodávají.Pokud se najednou něco pokazí, nemáte „nativní“ prvkynajde.Je však třeba říci, že agregáty se zřídka rozpadají.

Ceny čerpacích stanic s povrchovými čerpadly začínají od 250 $ (výkon 0,85 kW, sací hloubka do 8 m, kapacita až 3600 litrů /hodinu, výška 47 m).Produktivnější jednotka (4 500 litrů /hodinu s větším výkonem 1,5 kW) stejné třídy stojí dvakrát tolik - asi 500 USD.Recenze práce jsou prezentovány ve formátu fotografie, která byla vytvořena na webových stránkách jednoho z obchodů.

Recenze čerpacích stanic Grundfos pro přivádění vody do domu nebo chaty (pro zvětšení obrázku, klikněte na něj pravým tlačítkem)

(112]

Čerpací stanice Grundfos s pouzdryčerpadla z nerezové oceli mají vysoké náklady, ale mají také ochranu před volnoběhem, přehřátím, chlazením - vodou.Ceny za tyto instalace - od 450 $.Úpravy s vývěvy jsou ještě dražší - od 1200 USD.

Vodní čerpací stanice pro dům Wilo (Vilo) se ukázala jako docela dobrá.Toto je vážnější technika pro zajištění vysokého průtoku: na každé stanici mohou stát až čtyři normálně sací čerpadla.Tělo je vyrobeno z pozinkované oceli, spojovací trubky jsou z nerezové oceli.Správa - programovatelný procesor, dotykový ovládací panel.Výkon čerpadla je plynule nastavitelný, což zajišťuje stabilní tlak v systému.Zařízení je solidní, ale také ceny - asi 1000-1300 $.

Čerpací stanice Wilo jsou vhodné pro zásobování velkého domu se značným průtokem.To jezařízení patří do třídy profesionálních

Jak zajistit autonomní zásobování vodou v domě napojené na centralizované zásobování vodou, se slabým tlakem nebo zajistit, aby se průběžně zajišťovalo hodinové zásobování vodou, viz následující video.A to vše pomocí čerpací stanice a nádrže na vodu.