Jak si vybrat čerpadlo pro studnu

Vlastní zdroj vody je prostě skvělý.A ještě lépe, pokud se jedná o studny - voda v nich je obvykle čistší než v studnách a mohou dodávat vodu déle.Ale aby voda z ní vstoupila do domu, je nutný celý systém, jehož základem je čerpadlo studny.

Čerpací šachta je podlouhlý válec

Parametry výběru

Čerpadla studní se snadno rozlišují.i ve vzhledu.Jedná se o protáhlý válec vyrobený z nerezové oceli nebo plastu.Samozřejmě, modely z nerezové oceli jsou dražší - ocel musí být vysoké kvality (obvykle se jedná o potraviny třídy AISI304).Čerpadla v plastovém pouzdře jsou mnohem levnější.Přestože jsou vyrobeny ze speciálního nárazuvzdorného plastu, musí se s nimi zacházet opatrně - s rázovými břemeny, přesto to netoleruje.Všechny ostatní parametry budou muset být vybrány.

Stručné technické vlastnosti čerpadla studny

Spotřeba vody a výkon čerpadla

Povolit vodu v domě nebochata byla s dostatečným tlakem, je třeba vybavení, které může dodat požadovaný objem kapaliny.Tento parametr se nazývákapacita čerpadla, měřená v litrech nebo mililitrech (gramech) za jednotku času:

 • ml /s - mililitry za sekundu;
 • l /min - litry za minutu;
 • l /h nebo krychlový /h (m3/h) - litry nebo krychlové metry za hodinu (jeden metr krychlový se rovná 1000 litrům).

Čerpadla vrtu se mohou zvedat z 20 litrů /min na 200 litrů /min.Čím je jednotka produktivnější, tím větší je spotřeba energie a vyšší cena.Proto tento parametr vybereme s přiměřenou rezervou.

Jedním z klíčových parametrů pro výběr studnového čerpadla je produktivita

Požadované množství vody se považuje za dvě metody.První zohledňuje počet žijících lidí a celkovou spotřebu.Pokud v domě žijí čtyři lidé, pak bude spotřeba vody denně 800 litrů (200 l /osoba).Pokud bude zajištěn nejen přívod vody ze studny, ale také zalévání, musí se přidat ještě více vlhkosti.Celkovou částku vydělíme 12 (ne 24 hodin, protože v noci spotřebováváme vodu na minimum).Zjistíme, kolik utratíme průměrně za hodinu.Vydělením 60, získáme požadovaný výkon čerpadla.

Například čtyřčlenná rodina a zalévání malé zahrady trvá 1 500 litrů denně.Vydělte 12, získáme 125 litrů za hodinu.Za minutu to bude 2,08 l /min.Pokud často máte hosty, možná budete potřebovat trochu vody, takže můžeme zvýšit průtok asi o 20%.Pak budete muset hledat čerpadlo s kapacitou asi 2,2-2,3 litru za minutu.

Výška stoupání (hlava)

Při výběru čerpadla pro studnubudete nevyhnutelně prostudovat technické specifikace.Existují takové parametry, jako je výška zvedání a hloubka ponoření.Výška zdvihu - také nazývaná tlak - vypočtená hodnota.Zohledňuje hloubku, se kterou bude čerpadlo čerpat vodu, výšku, do které musí být v domě zvýšeno, délku vodorovné sekce a odpor potrubí.Vypočítá se podle vzorce:

Vzorec pro výpočet hlavy čerpadla

Příklad výpočtu požadovaného tlaku.Nechte vodu zvednout z hloubky (místo instalace čerpadla) 35 metrů.Vodorovná část je 25 metrů, což odpovídá 2,5 metru výtahu.Dům je dvoupodlažní, nejvyšším bodem je sprcha ve druhém patře v nadmořské výšce 4,5 m. Nyní uvažujeme: 35 m + 2,5 m + 4,5 m = 42 m. Toto číslo vynásobíme korekčním faktorem: 42 * 1,1 5 =48,3 m. To znamená, že minimální výška hlavy nebo zdvihu je 50 metrů.

Pokud má vodovodní systém domu kumulativní p, nebere se v úvahu vzdálenost od nejvyššího bodu, ale jeho odpor.Závisí to na tlaku v nádrži.Jedna atmosféra se rovná tlaku 10 metrů.To znamená, že pokud je tlak GA 2 atm, při výpočtu namísto výšky domu je třeba nahradit 20 m.

Hloubka ponoření

Dalším důležitým parametrem v technické specifikaci je hloubka ponoření.Toto je množství, kterým může čerpadlo čerpat vodu.U modelů s velmi nízkým příkonem se pohybuje od 8 do 10 m a více.To znamená, že při výběru čerpadla pro studnu se musíte podívat na obě charakteristiky najednou.

Pro různé studny hloubka ponořenírůzné

Jak tedy zjistíte, jak hluboko je třeba čerpadlo spustit?Toto číslo by mělo být v pasu pro studnu.Závisí to na celkové hloubce studny, její velikosti (průměru) a průtoku (rychlosti, při které voda dorazí).Obecně jsou doporučení následující: čerpadlo by mělo být umístěno pod vodním zrcátkem nejméně 15-20 metrů, ale lépe ještě níže.Když zapnete čerpadlo, hladina kapaliny klesne o 3-8 metrů.Zbývající množství nad tím je odčerpáno.Pokud je čerpadlo velmi produktivní, čerpá rychle, musí být spuštěno níže, jinak se často vypne kvůli nedostatku vody.

Průměr jamky

Důležitou roli při výběru zařízení hraje průměr jamky.Většina vrtných čerpadel pro domácnost má velikost od 70 mm do 102 mm.Obecně se tento parametr obvykle měří v palcích.Pokud ano, pak nejjednodušší způsob, jak najít kopie tři a čtyři palce.Zbytek je dodáván na objednávku.

Čerpadlo studny by mělo být umístěno v krytu

Typ čerpadla pro vrt

Pár slov o typuinstalace čerpadla pro studnu.Obecně existují ponorná a povrchová zařízení.Povrchní jsou dobré v tom, že jsou vždy v dohledu a přístupné, pouze voda je ve zdroji vody.Existuje však jedno „ale“ - mají maximální hloubku sání - asi 8–10 metrů.Studny této hloubky, pokud existují, jsou velmi vzácné.Existují samozřejmě povrchová čerpadla s vyhazovačem.Mohou dostat vodu z hloubky 20-30 metrů, ale takové instalace mají nízkou produktivitu a měřič se třeses pomstou.Ve skutečnosti tedy není na výběr - dobře čerpadlo potřebuje pouze ponorné čerpadlo.

Membrána ve vibračním čerpadle vytváří vibrace vody

Nejrozšířenější jsou dva typy ponorných čerpadel pro vrtání: vibrace a odstředivé.Vibrace atraktivní za svou cenu - stojí několikrát méně než ty nejlevnější odstředivé.Nedoporučuje se však používat k čerpání pitné vody.Důvody jsou:

 • Během provozu vytváří vibrační čerpadlo ve vodě znatelné vibrace, které zvedají sediment ze dna.Voda dodávaná takovým čerpadlem proto nebude nikdy průhledná.
 • Existuje silný názor, že použití vibračních čerpadel významně snižuje životnost vrtu - je rychlejší zašpiněno.
 • Čerpadlo tvrdě zasáhne stěnu vrtu a vydává spoustu hluku.Srdeční tep může být oslaben nasazením bezpečnostních gumových kroužků na tělo (pokud celá struktura zapadne do studny), ale hlukem neděláte nic.
 • Tato čerpadla se vyznačují nízkou kapacitou a hloubkou, s jakou mohou zvedat vodu.

To znamená vibrační čerpadla pro mělké studny, ze kterých je čerpána voda pro zavlažování.Poté je jejich použití oprávněné.

Odstředivé čerpadlo pro studnu je mnohem produktivnější zařízení.Voda se otáčí v důsledku rotace oběžných kol, která vytvářejí vakuum ve středu a zvýšený tlak na periferii.V důsledku vysokého tlaku na okrajích stoupá voda a ve středu nízkého tlaku ve středunová část je nasávána.Takto stoupá voda.

Oběžná kola jsou vytvářena oběžnými koly

Čerpadla odstředivých vrtů nedělají velký hluk, mohou zvedat vodu z velkých hloubek.Jejich nevýhodou - jsou citlivé na mechanické nečistoty, které mohou být ve vodě - jsou pracovní díly opotřebované.Jsou proto vhodné pouze pro čistou vodu - maximální obsah nečistot je od 100 g /m3, u některých modelů s vysokými otáčkami jsou omezení ještě větší - až 50 g /m3.Dobré modely mají několik (až 10) oběžných kol, zapnutí /vypnutí, která reguluje průtok.

Které značky by měly být upřednostňovány

Při výběru konkrétní značky čerpadla pro studnu je třeba zvážit dvě věci.Prvním je počet kladných a záporných recenzí.Pouze zde je třeba mít na paměti, že jen zřídka psát pozitivní recenze - pokud na tom zařízení pracuje a nepamatuje se.Pouze tehdy, když se vyskytly nějaké problémy, které nové čerpadlo vyřešilo.Pak jsou šance, že dojde k pozitivní revizi.Je mnohem pravděpodobnější získat negativní zpětnou vazbu s problémy.Poměr pozitivních a negativních názorů bude tedy zkreslený.Můžete jednoduše porovnat množství pozitivních a negativních s ohledem na různé značky.

Výběr čerpadla pro studnu není snadné

Druhou věcí, kterou byste měli věnovat pozornost, je dostupnost servisních středisek a záručních dílen ve vašem regionu.Takže, pokud dojde k problému, může být rychle a jednoduše vyřešen, a ne jítpro vzdálené země.To je také velmi důležité.

Co mám hledat (jiné než technické specifikace)?Přítomnost a počet stupňů ochrany.Dobré (a drahé) vybavení může mít tyto vestavěné mechanismy:

 • ochrana proti běhu nasucho (vypnutí v nepřítomnosti vody);
 • ochrana před přetížením a elektrickým výbojem (před přehřátím);
 • systém čištění písku;
 • z úniků vody (zpětný ventil, zde je možné jej dodat dodatečně bez problémů).

Z tohoto seznamu je vysoce žádoucí, aby čerpadlo studny mělo ochranu proti chodu nasucho a přetížení.To jsou základní věci, které prodlužují životnost jednotky.Čištění písku je samozřejmě dobré, ale vybavení je poměrně drahé.A zpětný ventil může být nainstalován okamžitě na výstupu čerpadla do sací hadice (potrubí).

Značky čerpadel, které jsou považovány za nejlepší

Názor odborníků se ne vždy shoduje s názorem uživatelů, ale stojí za to si je také poslechnout.Doporučují hlavně drahé značky, ale nejen to, ale protože opravdu fungují.Zde je seznam firem, kterým profesionálové důvěřují:

 • Vodnář.Za relativně nízkou cenu, docela slušná kvalita.
 • Gilex.Pracují normálně - asi 5-6 let - se správným výběrem parametrů.
 • Proud.Čínsko-ruské, ale funguje dobře.
 • Aquario.Normální kvalita za nepříliš velké peníze.
 • Grundfos.Vůdce v kvalitě, ale také v ceně.
 • DAB.Hodní konkurenti proGrundfosa za nižší ceny.
 • ESPA.Dobrá kvalita.Problémy se mohou týkat služeb - ne všechny regiony mají servisní střediska.
 • Willo.Další lídr na trhu.Dobrá kvalita za víceméně slušné ceny.
 • ZDS.Tato studňová čerpadla fungovala dobře.Na ně výrobce poskytuje 2 roky bezpodmínečné záruky - výměnu v případě poruchy z jakéhokoli důvodu.
 • Acua.Celá hydraulická část je z nerezové oceli, ale velikost těchto čerpadel není vhodná pro většinu studní.
 • Série vodních paprsků prof.Je hoden kvality, ale lze jej opravit pouze v servisním středisku.

Toto je víceméně úplný seznam značek doporučovaných profesionály.