Jak si vybrat čerpadlo pro zalévání zahrady

Zahrada, kuchyňská zahrada, květinové záhony, trávníky - vše je třeba pravidelně zalévat.Konvenční čerpadla pro zásobování vodou se s tímto úkolem ne vždy vypořádají - zalévání má své zvláštnosti, protože čerpadlo pro zavlažování zahrady, zahrady, květinové zahrady a trávníku je vybíráno samostatně s využitím úplně jiného přístupu.

Pro zavlažování zahrady je nutné zvolit správné čerpadlo

Zdroj vody a kategorii čerpadla pro zavlažování

Výběr čerpadla pro zavlažování zahrady do značné míry závisí na zdroji vody.Může to být:

  • dobře;
  • studna;
  • řeka, rybník, kaluž;
  • kontejnery a sudy.

V případě studny a studny budou rozhodující technické vlastnosti - je nezbytné, aby byla voda se správným tlakem přiváděna na zavlažovací místo.Modely jsou v podstatě všechny.Vyberte si podle svého vkusu.

Pokud mluvíme o malé řece, rybníku nebo kaluži, pak se technické parametry doplní o požadavky na stupeň znečištění vody.Pokud lze vodu v bazénu stále považovat za podmíněně čistou, bude v řece nebo rybníku dostatečné znečištěníže konvenční zařízení nebude fungovat.Běžné modely v tomto případě nebudou fungovat, protože jsou určeny pro čistou vodu.Kontaminovaná voda může čerpat drenážní a zahradní čerpadla.V těchto případech stojí za to hledat čerpadlo pro zalévání zahrady.

Ne všechna čerpadla jsou vhodná k zavlažování zahrady z řeky nebo rybníka

Při zavlažování z nádob a sudů je tento úkol ještě zajímavější.Voda v tomto případě také není čistá, takže jsou vhodná drenážní čerpadla, ale žádná, ale ta s nejmenší spotřebou.Je to všechno o množství vody, které může být obsaženo v sudu.Při vysoké kapacitě 200 litrů vody se průměrné výkonové čerpadlo odčerpá za 1-3 minuty.Během této doby budete mít trochu vody, ale voda už není.Nejlepší v tomto případě jsou tedy ty nízkoenergetické (jsou na částečný úvazek a nejlevnější).Pouze při nákupu dávejte pozor, aby čerpadlo bylo dodáváno se snímačem hladiny plovoucí vody.Pokud zbývá velmi málo vody, tento senzor vypne napájení.

Některé firmy vyrábějí speciální čerpadla pro sudy.Vyznačují se pouze nízkou produktivitou a schopností čerpat znečištěnou vodu, mají malé rozměry a hmotnost, ale za cenu dražší než podobné odvaděče.Ale sudové čerpadlo pro zalévání zahrady je kompaktní a lehké.

Čerpadlo pro zavlažování zahrady z hlavně Karcher SBP 3800 potěší každého kromě ceny.

Mimochodem, je snadné vyřešit problém rychlého vyčerpání vody v sudu.Na webu je obvykle několik.Mírně nad spodní úrovní můžete kování přivařit kohoutky a připojitvšechny sudy jsou trubky.Takže bude možné čerpat vodu ze všech sudů bez posunutí hadice.

​​

Druhy čerpadel, jejich výhody a nevýhody, pokud se používají k zavlažování

Výběr čerpadla pro zavlažování zahrady není snadný úkol - je třeba se rozhodnout o mnoha parametrech, vzít v úvahu charakteristiky čerpadel a zdrojů vody.Je třeba vyzvednout takový „pár“, aby bylo pro vás vhodné vodu zalévat a zařízení fungovalo spíše v normálním než nouzovém režimu.

Ponorná

Ponorná čerpadla lze použít k čerpání vody z jakéhokoli zdroje dostatečného objemu - studny, studny.Je problematické čerpat z rybníka a řeky i s dostatečným množstvím vody - voda není čistá a běžné modely se s ní cítí normálně.S velmi velkou touhou můžete vytvořit kamerový filtr, do kterého umístíte samotné čerpadlo.Ale to je také kontroverzní možnost - stěny kamery se mohou zlomit nebo ucpat.

Vibrační i odstředivá ponorná čerpadla mohou být použita v vrtech nebo vrtech.Rozdíl je v tom, že odstředivá voda může „dodávat“ vodu na velké vzdálenosti a zvedat ji z velkých hloubek.Vibrační vlastnosti mají skromnější vlastnosti, kratší životnost, jsou náročnější na čistotu vody, ale cena je mnohem nižší.To vysvětluje jejich popularitu.

Existují různé typy ponorných čerpadel (vír a vibrace), mohou pracovat s různými vodami - čistými, špinavými a velmi špinavými

Již řekli o řece a rybníku, stále existují kapacity.V sudu nebo odstředivé jednotce Eurocube obecněnemůžete to vložit - vypustí to během několika sekund.Vibrace vytvoří velmi silný rachot, i když to bude trvat několik minut, než „vytáhneme“ vodu.Ale rachot je takový, že sousedé mohou přijít.To také není pro takové pracovní podmínky příliš vhodné.

Pro ponorné čerpadlo pro zahradní zavlažování je tedy vhodné, pokud je zdrojem vody studna nebo studna bez písku.

Drenáž

Drenážní čerpadla jsou většinou ponorná.To, co je odlišuje, je jejich schopnost pracovat s bahnitou a znečištěnou vodou.V tomto ohledu se drenážní čerpadla používají pouze k zavlažování zahrady z otevřených vodních zdrojů - řek, rybníků atd.

Ale nezapomeňte, že špinavá voda není okřehek a bláto, ale voda, která obsahuje pevné částice ne větší než 5 mm.Někteří výrobci ale pro své vybavení definují jiné rámce - často by velikost částic neměla překročit 3 mm.Proto je-li vodní útvar silně znečištěn, je nutná stejná komora se stěnami ok, která udrží velké kontaminanty.Pokud se s tím nechcete obtěžovat a voda je opravdu špinavá, nemůžete pro zavlažování použít drenážní čerpadlo, ale fekál.Může dokonce čerpat bahno.Existují modely s bruskou, která během několika sekund rozdrtí velké objekty.

Vypouštěcí ponorné čerpadlo může dodávat vodu z řeky nebo rybníka

Vypouštěcí čerpadlo pro zavlažování zahrady je tedy dobré, pokud má voda značné množství nečistot, ale všechnyne více než 3-5 mm.Při velkém znečištěníje vhodnější použít fekální agregát.

Barel

Dalším typem ponorného čerpadla určeného speciálně pro zavlažování z malých nádrží jsou sudová (barel) čerpadla.Mají nízký výkon, nízký výkon a velikost, nízký hluk.Když hladina vody v nádrži klesá, postupně zvyšují tlak, takže výstupní tlak zůstává stabilní.Obecně je takové čerpadlo pro zahradní zavlažování dobrý nákup, ale ... pokud jste s cenou spokojeni.

Čerpadlo pro zavlažování pro sudy je velmi pohodlné a tiché, ale ceny nejsou povzbudivé

Vstup do sudového čerpadla je uzavřen sítovým filtrem z velkých znečišťujících látek.Ale to zdaleka nestačí.Pokud je hlaveň hodně nečistot, vytvořte další filtr.Do sudu můžete dokonce zahodit kousek gázy nebo jiné pletivové tkaniny (například staré tyly), upevnit ji tak, aby se trochu nedostala na dno.Jednotka může být spuštěna do této tkaniny.V takovém případě bude pracovat déle bez údržby (je nutné pravidelně čistit od nečistot, které se uvnitř hromadí).Tkanina se během práce nevtáhne - tam je síť, takže možnost je docela schopná.

Venkovní

Venkovní čerpadla jsou vhodnější pro zavlažování zahrady z řeky nebo rybníka.Pouze hadice je spuštěna do zdroje a samotná jednotka zůstává na povrchu.Jen mějte na paměti, že hadice musí být vyztužena - obvyklá jednoduše vyrovnána podtlakem vzniklým během provozu.

Nevýhody tohoto typu zařízení zahrnují jejich hmotnost - obvykledocela těžký, což ztěžuje přenášení.Jejich pouzdro je vyrobeno z oceli nebo litiny a zjevně není lehké.Pro odstranění této nevýhody byly vyvinuty speciální zahradní čerpadla.Jejich pouzdro je vyrobeno z plastu, což je mnohem snazší - dokonce i žena může snadno přenášet nošení.Kromě toho jsou zahradní čerpadla vhodnější pro čerpání ne zcela čisté vody.Takže pro zalévání zahrady od řeky je to dobrá volba.

Venkovní čerpadla jsou dobrá pro každého, ale jejich plnění před zahájením práce není nejzajímavější činností

Při práci s externími sacími čerpadly existuje jedna výzva:Chcete-li je spustit, musíte nejprve naplnit čerpadlo a hadici vodou.Venkovní čerpadlo pro zavlažování zahrady způsobem provozu může být samonasávací, pak je třeba trochu „doplnit palivo“ - pouze kapacitu v čerpadle, a to je několik set mililitrů.Pokud je model normálně sací, je nutné naplnit celou hadici a kapacitu jednotky, což může být více než tucet litrů.Protože zavlažování je periodická akce, tankování takového systému je zdlouhavé pokaždé.Proto k zavlažování zahrady pomocí samonasávacích venkovních čerpadel nebo hledáním něčeho jiného.

Existují externí vířivá (odstředivá) čerpadla, jsou však vhodná pouze pro čistou vodu.To znamená, že je to další možnost pro studnu nebo studnu, ale s malou hloubkou.Jejich výhodou je, že se nemusí nalévat, i když je obtížné přenášet těžké z místa na místo.

Čerpací stanice pro zalévání zahrady

V případě potřeby,k zavlažování zahrady nepoužívejte čerpadlo, ale čerpací stanici.Toto je v zásadě ideální volba - tlak je stabilní a lze jej regulovat v poměrně širokém rozsahu, zatímco motor pracuje v normálním režimu - zapíná se a vypíná.Ale bez jakýchkoli nedostatků.Čerpací stanice jsou obvykle vybaveny povrchovými čerpadly pro čistou vodu.Před zahájením budou muset být naliti, to jsou dva.Jsou těžké - jsou to tři.A cena zdaleka není vždy příjemná - jedná se o čtyři.

Čerpací stanice pro zavlažování zahrady je výhodná, ale není levná

Pravda, pokud si přejete, můžete ji sestavit sami a na základě jakéhokoli čerpadla (např. Drenáž)..Budete potřebovat hydraulický akumulátor, tlakový spínač, manometr a pětipólovou armaturu nebo sadu ohebných hadic s maticemi vhodných průměrů.Můžete také sestavit celý systém na polypropylen nebo plast, jak jste zvyklí.Není to tak těžké, takže je to skutečné pochopit.

Požadavky

Při výběru čerpadla pro zavlažování je třeba vzít v úvahu specifika fungování těchto zařízení.Stále se výrazně liší od obvyklých pracovních podmínek, které se používají pro zásobování vodou doma.

Produktivita

Zahradu můžete zalévat jakýmkoli druhem kameniva, ale je zde jedna nástraha: výkon musí být vybrán tak, aby při použití trysek (zavlažovací pistole, postřikovače atd.)) neporušil hadici.A nejpříjemnější chvíle je, že s jednoduchým bazálním zavlažováním je vyžadována menší produktivita - silný proud je prostěumýt půdu.Při použití postřikovačů nebo zavlažovacích pistolí by měl být tlak větší - pro zachycení velké plochy.

Jediným přijatelným východiskem je umístit tričko na výstupu slušného výkonového čerpadla.K jednomu výstupu připojte hadici pro zavlažování, k druhému přes ventil hadici, která odvádí část vody zpět ke zdroji.S tímto připojením, nastavením množství vody vrácené ventilem, se ukáže, že změní tlak zavlažování, a v širokém rozmezí.

Povrchová čerpadla pro zavlažování zahrady v plastových pouzdrech jsou zahradní modely, které byly vyvinuty právě pro tento účel

Takový systém je velmi užitečný při zavlažování z sudů..Při použití i obyčejných odtoků se sudy velmi rychle čerpají.Takové zaměření s návratem vody vám umožní napnout krmivo a vodu na velkou plochu.

Pokud hledáte čerpadlo na zavlažování zahrady s nízkou produktivitou, zjistíte, že je obtížné najít jednotky dobrých značek s nízkým výkonem.Pokud ano, pak za vysokou cenu.Existuje však mnoho levných čínských nízkokapacitních čerpadel, která jsou také navržena pro čerpání špinavé vody.Toto je přesně ta možnost, která je potřebná pro zavlažování z hlavně, rybníka nebo řeky.Je pravda, že procento manželství je vysoké - 20–30%.

V tomto případě existují dvě řešení - koupit levné čerpadlo a v případě potřeby koupit nové.Druhým způsobem je snížení výkonu normální jednotky.To lze provést instalací menší hadice na výstupu.průměr.Ale pro čerpadlo je to špatné - bude to fungovat, ale míra opotřebení se výrazně zvýší.Chcete-li zlepšit pracovní podmínky, můžete vést k bodu zavlažování pomocí hadice běžné velikosti a teprve poté nainstalujte adaptér.Neznamená to, že by to výrazně zlepšilo situaci, ale průtok vody bude menší a tlak bude silný - můžete použít sprinklery a jiné trysky.

Ochrana proti přehřátí a chodu nasucho

Protože čerpadlo pracuje pro zalévání zahrady po dlouhou dobu a často ne ve svém nejlepším režimu, je docela možné, že motorpřehřívá se.Proto je velmi žádoucí mít ochranu proti přehřátí (tepelné relé).Velmi užitečná možnost - po dosažení prahové teploty se napájení jednoduše vypne.

Tento plovák přeruší napájení čerpadla, když je málo vody.

V jakémkoli zdroji vody může být málo vody.I ze studny nebo ze studny je možné ji odčerpat.Pokud čerpadlo běží nějakou dobu bez vody, dojde k jeho spálení - voda slouží také k ochlazování krytu.Proto poskytují ochranu proti běhu nasucho .Nejoblíbenější, nejjednodušší, nejspolehlivější a nejlevnější způsob je plovák.Jedná se o snímač hladiny vody, který, pokud nestačí, jednoduše přeruší napájení.Existují čerpadla pro zalévání zahrady, která se okamžitě dodávají s takovým zařízením, a pokud ne, můžete ji nainstalovat sami - připojením vodičů ze senzoru k mezeře jednoho z napájecích vodičů.

Definice parametrů

Pokud jde o výkon jižrozhodl - potřebuje malý - asi 3-5 metrů krychlových za hodinu (to je 3 000 - 5 000 litrů za hodinu), což je více než dost pro zalévání zahrady.

Je třeba vzít v úvahu tlak čerpadla.Toto je množství, kterým může být voda čerpána.Tlak se obvykle skládá ze dvou složek - vertikální a horizontální.Vertikální - to je hloubka, ze které musíte zvedat vodu.Tady to je, takže je - každý metr hloubky se rovná jednomu metru tlaku.Pouze v technických specifikacích pro čerpadla je taková linie jako „maximální sací hloubka“.Měla by tedy být alespoň o 20-25% větší, než je dostupná hloubka.Můžete to vzít zády k sobě, ale pouze u značkového vybavení, protože čínské ukazatele jsou obvykle výrazně nadhodnoceny.

Zahradní zavlažovací čerpadlo BP 4 Zahradní sada

Vodorovná složka hlavy čerpadla je vzdálenost, kterou bude muset vyvezená voda dopravit do zavlažovacího místa (při výpočtu)vzít nejvzdálenější bod).Při použití palcové trubky nebo hadice se odhaduje, že je zapotřebí 1 metr zdvihu na 10 metrů horizontální trubky.S klesajícím průměrem se číslo zmenšuje - například 3/4 palce počítá 7 metrů potrubí /hadice na 1 metr zdvihu.

Rovněž bude třeba zvážit odpor potrubí (hadic).Chcete-li to provést, přidejte asi 20% k vypočítané hodnotě.

Příklad výpočtu hlavy.Vodní zrcadlo je umístěno ve vzdálenosti 6 metrů od povrchu, budeme se houpat z hloubky 8 m, bude nutné přenést z místa odběru do 50 m. Potrubí procházípalec, protože uvažujeme horizontální hlavu ve vzdálenosti 10 m.

Takže: celková výška je 8 m + 50 m /10 = 13 m. Přidáme rezervu pro ztráty v kloubech (20% z 13 m je 2,6 m), dostaneme15,6 m, po zaokrouhlení - 16 m. Při výběru čerpadla pro zavlažování vypadáme tak, že jeho maximální tlak není menší než toto číslo.