Jak si vybrat kovový soustruh v garáži

K opravě stroje jsou neustále zapotřebí kovové části.No, pokud je model běžný - můžete si ho koupit.Pokud je vůz vzácný, musíte buď dlouho čekat na jeho dodání, nebo objednat výrobu.V tomto případě si můžete zakoupit soustruh do garáže.Pokud máte zkušenosti, lze jej použít pro práci na částečný úvazek.

Jaké typy soustruhů jsou vhodné pro soukromé použití

Existuje devět typů soustruhů, ale dalekone každý je potřebován v garáži.Soukromí obchodníci nejčastěji vidí malé soustruhy na šroubování.Spolu se zpracováním dílů (broušení, vrtání, frézování, vrtání radiálních otvorů atd.) Provádějí závitování různých typů a otáčení kužele.Snaží se koupit takový soustruh do garáže - pokrývá téměř všechny potřeby majitelů aut.

Soustruh pro garáž by neměl být příliš velký

Jsou k dispozici ve dvou typech - stolní a s postelí (podlaha).Stolní - malé, lehké (do 200 kg) stroje.Je pro ně snazší najít místo v garáži.Nevýhodou je, že velké a těžké díly tomu tak neníproces.Další bod: vzhledem k malé hmotnosti nejsou vždy schopni vydat vysoce přesné obrábění.

Podlahové soustruhy (obvykle školní) mají výrazně větší hmotnost a rozměry.Pro normální provoz musí být pro ně vytvořeny samostatné základy.Instalace na tlumiče vibrací je možná, ale není snadné je najít.

Soustruh

Pro výběr soustruhu je žádoucí znát jeho strukturu, účel, funkce a možné parametry každé části.Nejprve si pojďme analyzovat hlavní uzly.

 • Základna nebo postel.Přednostně - těžká litinová deska.I u stolních modelů.Velmi lehké stroje budou nestabilní, což ztěžuje dosažení ještě přijatelné přesnosti.
 • Motor a převodovka.Motor může být poháněn 220 V nebo 380 V. Převodovka - zařízení pro zajištění otáčení vřetena a třmenu (u automatických a poloautomatických strojů).Stroj vydrží déle, pokud jsou ozubená kola převodovky vyrobena z kovu (existují plastová kola).
 • Přední vřeteník.Hlavní funkcí je spolehlivá fixace a rotace obrobku.Obvykle se jedná o masivní kovový válec, pevně připevněný v krytu.Někdy v předním vřeteníku a převodovce jsou kombinovány, v některých modelech může přední vřeteník pohybovat třmenem nebo zpracovatelskou hlavou.

  Zařízení soustruhu na kov

 • Koník.Tato část je také nezbytná pro spolehlivou fixaci částí vůčivřeteno.Při zpracování malých dílů se používá zřídka, častěji u dlouhých nebo masivních.U některých modelů lze ke koníku připojit přídavné vybavení - fréza, vrták atd.- pro možnost zpracování ze dvou stran beze změny polohy dílu.
 • Třmen.Toto je celý web, na zařízení, na kterém závisí seznam operací prováděných zařízením.Držák drží řezný nástroj a posouvá jej při obrábění součásti najednou v několika rovinách (nejjednodušší - pouze v jedné rovině).Lze jej ovládat automaticky nebo ručně.

Toto jsou hlavní součásti soustruhu.Má smysl se podrobněji zabývat složitými součástmi, protože schopnosti a provoz zařízení závisí na jejich provedení.

Postel

Nejčastěji se jedná o dva rovnoběžné masivní kovové nosníky /stěny spojené příčníky pro větší tuhost.Třmen a koník se pohybují podél postele.K tomu jsou vodicí kolejnice obrobeny na posteli.Koník se pohybuje podél plochých vodítek, třmen - podél hranolu.Hranolové vodítka pro koník jsou velmi vzácné.

Postel pro kovový soustruh je vyroben z výroby a doma

Při výběru použitého stroje věnujte pozornost stavu skluzavky a hladkému pohybu součástí podél nich.

Přední vřeteno (vřeteno)

Přední vřeteník v moderních soustružnických strojích nejčastěji kombinuje držák obrobku a zařízení pro změnu rychlosti otáčenívřeteno.Existuje několik typů regulace rychlosti - přesunutím pák do určité polohy pomocí ovladače.

Zařízení vřeteníku

Řízení ovladače s plynulou změnou rychlosti se provádí na základě mikroprocesorového řízení.V tomto případě má skříň vřeteníku displej z tekutých krystalů, na kterém je zobrazena aktuální rychlost.

Hlavní částí vřeteníku je vřeteno, které je na jedné straně spojeno s kladkou elektrického pohonu, na druhé straně má závit, na který jsou navíjeny patrony pro držení obrobku.Přesnost otáčení závisí na stavu vřetena.V této jednotce by neměly být žádné údery ani vůle.

Kytarová kola - pro přenášení rotace a změnu její rychlosti

Na vřeteníku je systém zaměnitelných ozubených kol pro přenášení a změnu rotace na hřídel převodovky.Při výběru soustruhu pro garáž věnujte pozornost stavu převodových stupňů a nepřítomnosti vůle vřetena.Na tom závisí přesnost zpracování obrobku.

Koník

Koník je pohyblivý - pohybuje se podél vodítek na loži.Je přiveden k dílu, jeho poloha je upravena, spočívá na části s ostnem, drží ji v požadované poloze, poloha ostny je fixována otočením odpovídající rukojeti.Poté je poloha koníku fixována další blokovací rukojetí.

U některých modelů je koník navržennejen k podpoře masivních nebo dlouhých dílů v daném směru, ale také k jejich zpracování.

Zařízení koníku soustruhu

Za tímto účelem je na kolících v závislosti na provedených operacích upevněno odpovídající zařízení - řezačky, závitníky, vrtáky.Další střed stroje na koníku může být pevný nebo rotující.Otočný zadní střed je vyroben na vysokorychlostních strojích, pro odstranění velkých třísek, otáčení kuželů.

Třmen

Soustruh je pohyblivá část, na které jsou namontovány nástroje pro zpracování součástí.Díky speciální konstrukci této jednotky se fréza může pohybovat ve třech rovinách.Vodorovný pohyb je zajišťován vodítky na loži, podélnými a příčnými kolejnicemi.

Třmenové zařízení

Poloha frézy vzhledem k povrchu stroje (a součásti) se nastavuje pomocí otočného držáku nástroje.V každé z rovin je západka, která zajišťuje zadržení v dané poloze.

Držák nástroje může být jednoduchý nebo vícenásobný.Držák nástroje je nejčastěji vytvořen jako válec s postranní štěrbinou, do které je vložena řezačka, která je upevněna šrouby.Na jednoduchých strojích má držák speciální drážku, ve které je na dně držáku vloženo vybrání.Takto je řezný nástroj upevněn na stroji.

Soustruh pro garáž: parametry

Nejprve se určuje podle hmotnosti a typu připojení.Volbahodně, nesnažte se najít nejlehčí stroj.Velmi lehké nedávají stabilitu, mohou během provozu vibrovat, což ovlivňuje přesnost práce.Ano, je obtížné instalovat těžké stroje, ale instalace je jedna událost, budete muset pravidelně pracovat.Váha proto není zdaleka nejzákladnějším kritériem výběru.

V každé garáži nelze instalovat příliš velké soustruhy, ale malé a střední jsou vynikající volbou.

Typ připojení - jednofázové nebo třífázové - je důležitější.A pak může být třífázový připojen k 220 pomocí speciálních startérů.Z elektrických charakteristik je také důležitý výkon motoru.Čím vyšší je, tím vyšší je rychlost otáčení, kterou se soustruh může vyvinout.To jsou společné body.Existují také speciální:

 • Průměr obrobku, který lze obrobit.Je určována průměrem zpracování na loži a na podložce.
 • Délka obrobku.Závisí na kurzu.
 • Seznam operací.
 • Maximální počet otáček.
 • Způsob seřízení je plynulý a plynulý.
 • Možnost zpětného tahu.

Rozměry obrobků přímo souvisejí s rozměry stroje.Takže zde musíte hledat rozumný kompromis.Obvykle nechcete příliš zaplňovat garáž, ale musíte zpracovat celkové detaily.

Mikro a mini soustruhy

Aby nedošlo k nepřehlednosti garáže, najdete mini nebo mikro soustruhy.Liší se velmi malou velikostí a nízkou hmotností.Například mikrootáčeníGaráž PROMA SM-250E má rozměry 540 * 300 * 270 mm a hmotnost 35 kg.Může zpracovávat obrobky o délce 210 mm a průměru 140 mm.Plynule regulovatelné rychlosti od 100 do 2000 ot /min.Pro tyto velikosti to není tak špatné.

Mini soustruhy - měly by být v garáži

Navzdory malým rozměrům může provádět následující operace:

 • soustruženípovrchy,
 • závitování;
 • vrtání;
 • zahlubování;
 • nasazení.

Jsou také možné brusné díly, rýhování, ostření nástrojů.Jak vidíte, existují základní operace.Nevýhodou je, že na strojích tohoto typu nemůžete zpracovat žádné velké součásti a cena je také nevýhodou tohoto konkrétního modelu.Tento soustruh stojí od 900 dolarů.

Ve ​​stejné kategorii jsou čínština JET BD-3 a JET BD-6 (cena 500–600 $) a domácí KRATON MML-01 (cena 900 $), Enkor Corvette 401 (650 USD), německá Optimum- od 1300 do 6000 $;Česká Proma - od 900 $,

Možnosti podlahy

Zde není výběr tak široký, protože ceny a hmotnost jsou mnohem vyšší.Existuje několik osvědčených modelů, které lze instalovat v garáži.

Podlahové soustruhy pro garáž TV 4

Jedná se o tzv. Školní stroje - TV 4 (jeho vylepšená verze TV 6), TV 7 a stolní TV16. S hmotností 280 kg (TV 4) a 400 kg TV 7 je žádoucí samostatný základ.Pokud ji jen položíte na betonovou podlahu, rozbije se.