Jak si vybrat ozdobný gril pro větrání

Pro pohodlnou a zdravou atmosféru v domě a bytě je nutná normální ventilace.Jeho součástí jsou ozdobné mřížky.Teprve na první pohled se zdá, že jsou všechny stejné.Ve skutečnosti existuje mnoho jemností a nuancí a nesprávná volba může výrazně snížit fungování ventilačního systému.

Druhy ozdobných větracích mříží

Nejprve jsou v místě instalace větrací mříže rozděleny.Stávají se:

  • Vnější nebo přední.Pro venkovní instalaci.
  • Vnitřní - pro vnitřní instalaci.
  • Přetečení.Jedná se o typ interiéru, ale jsou umístěny na větracích otvorech, které jsou mezi místnostmi, někdy instalovány ve dveřích.

Dekorativní větrací mříže pro venkovní instalaci jsou nejčastěji vyrobeny z hliníku a galvanizované oceli.Pro ochranu před povětrnostními vlivy je možné je natřít práškovým nástřikem barvicí směsi.Takové zbarvení odolává mrazu a teplu, nebojí se vlhkosti.

Přenosové mřížky pro větrání

Vnitřní mřížky (a také mřížky) jsou nejčastěji vyráběny zplast, ale existují i ​​kovové.Jsou rozmanitější formou a vzhledem.Přetečení se liší tím, že mají mřížky na obou stranách - pro vytvoření otvoru v obou místnostech nebo na obou stranách dveří.Mají propojky, takže světlo z jedné místnosti nevstoupí do jiné, ale nezasahuje do pohybu vzduchu.Nazývají se také „double“ nebo „double“.

Podle označení

Dekorativní větrací mříže jsou klasifikovány podle způsobu použití:

  • univerzální - přívod a odpadní vzduch;
  • dodávka;
  • výfuk.

    Ozdobné větrací mříže mohou být výfukové, přívodní a přívodní a výfukové

Z názvu je zřejmé, že jsou instalovány ve vzduchovodech pro různé účely.Liší se instalací propojek, které směrují proudění vzduchu požadovaným směrem.Instalace přívodní mřížky na výfukovém potrubí a naopak významně zhorší rychlost výměny vzduchu a při výběru musíte být opatrní.

V místě instalace

Výstupy ventilačního potrubí jsou obvykle umístěny na stěnách nebo stropech.Ventilační mřížky jsou tedy stěny a stropy, univerzální.

​​

Jsou také instalovány ve stropě

Podle způsobu instalace mohou být pokládány nebo vestavěny.Na stěnu jsou instalovány režijní náklady, které blokují výstup z potrubí.Jsou to, co je činí atraktivními - dokonce mohou být prvkem výzdoby.Vestavěné mříže jsou obvykle umístěny na místech, kdepotrubí vede ven.Jsou potřeba k ochraně proti vniknutí trosek a malých zvířat (hlavně hlodavců).Protože nejsou viditelné, nikdo nevěnuje pozornost estetice.Musí být silné a spolehlivé a můžete je vyrobit z jednoduché kovové tyče nebo dokonce ze síťoviny.

Vnější větrací mříže pro instalaci do suterénu domu jsou obvykle vyrobeny z kovu a mají nastavitelné žaluzie nebo klapky

V podlaze jsou také ozdobné větrací mříže.Přísně vzato, ve většině případů nemají téměř žádný vztah k ventilaci, protože pokrývají konvektory nebo radiátory instalované v podlaze.Název je však zachován.Velmi zřídka prochází ventilační potrubí pod podlahou a pak ty mříže, které je uzavírají, jsou přesně ventilací podlahy.V každém případě jsou vyrobeny z kovů, méně často - ze dřeva, protože zatížení je stále vyšší než u instalace na zeď nebo strop.

Když jsou v podlaze instalovány radiátory, jsou nad nimi instalovány také mřížky pro výstup teplého vzduchu

Větrací mřížky jsou také umístěny v parapetech, pokud jsou široké a umístěné pod nimi .) radiátory. V tomto případě jsou obvykle vybrány buď jednoduché štěrbinové nebo prolamované, které přitahují pozornost a jsou dokonce ozdobou.

Větrací mříže v parapetu - pokud je pod ním instalován chladič

Další nestandardní místo pro instalaci větracích mřížek jsou dveře.Obvykle se jedná o dveře do koupelny nebo do koupelny.Pro normální provoz větrání v koupelně a WC vyžaduje proudění vzduchu.Je zajištěno vytvořením mezery pod dveřmi 2-3 cm nebo instalací větrací mřížky do křídla dveří.

K dispozici jsou také speciální ventilační mřížky pro instalaci do dveří

Malé sítě lze také instalovat pro ventilační skříň nebo velké skříněkupé.Můžete vložit jakýkoli model stěny (pro šatny, které budete potřebovat k převodu), ale je zde také speciální nábytek.Liší se kromě velikosti (menší než obvykle) a široké škály barev.Můžete je nainstalovat do dveří, ale můžete - do zdí.

Materiály

Větrací mříže jsou nejčastěji vyrobeny z kovu a plastu a dřevěné méně často.Slitiny kovů a hliníku nebo galvanizované oceli, méně často - nerezová ocel, bronz, měď a mosaz.

U vnějších mřížek je kov tlustší, pro vnitřní tenčí.Pokud mluvíme o fasádních větracích mřížích, musíte si obvykle vybrat - vezměte hliník, který vydrží dlouho, ale není příliš odolný vůči fyzickému namáhání, nebo je odolný z pozinkované oceli, ale který začne rez za několik let.Volba není nejjednodušší.Ideální volbou je samozřejmě nerezová ocel, ale náklady na takové větrací mřížky jsou velmi vysoké a jejich nalezení není snadné.

Materiály pro výrobu větracích sítí

Dekorativní větrací mříže pro vnitřní použití jsou vyrobeny z plastu.Nejčastěji jsou bílé, ale existujíbarevné.Jsou dobré, protože jsou nízké hmotnosti a ceny, snadno se udržují, chemicky neutrální, nebojí se vlhkosti.Jejich nevýhodou je, že špatně reagují na vysoké teploty.Pokud je tedy ventilační otvor ve vysokoteplotní zóně, vloží tam ocelovou nebo hliníkovou mřížku.

Mosazné, měděné a bronzové ventilační mříže jsou ozdobné prvky a vypadají nemoderně.Monogramy, šperky, ozdoby - to jsou prakticky povinné atributy takových větracích sítí.Jsou určeny k montáži na zeď a na podlahu a vloží je do parapetů.Tam, kde jsou zřídka vidět, je na stropě.Obvykle existuje celá řada hotových možností, ale mnoho společností nabízí výrobu na zakázku a je dokonce připraveno vytvořit výkres podle náčrtu.Na obrázku níže je několik možností pro vzory, ale existují desítky, ne-li stovky.

Dekorativní větrací mříže vyrobené z mosazi, bronzu, mědi přitahují pozornost a zdobí.

Dřevěné větrací mříže nejsou běžné, ale také existují.Jsou umístěny v obydlích s normální vlhkostí, protože dřevo reaguje špatně na vysokou vlhkost.Dobře se hodí do interiéru dřevěného domu.Pokud je v dekoraci dřevo, nejlepším řešením je dekorativní větrací mřížka dřeva.

Louvre ventilační mříže

Požadovaná rychlost vzduchu ve ventilačním systému se liší v závislosti na ročním období nebo dokonce denní době.Vsystém nuceného větrání, lze jej ovládat pomocí ventilátoru, a v přirozeném provedení pomocí lamelových větracích mříží.Jejich proužky (nebo říkají „cilia“) mřížek jsou mobilní, v závislosti na jejich poloze se mění množství vzduchu, který jimi prochází.Existují dvě extrémní polohy - zcela otevřené a zcela uzavřené a mnoho mezi nimi.

Existuje druhá možnost - s pohyblivým uzavíracím ventilem.Princip je jiný, ale podstata je stejná - blokovat nebo otevřít proud vzduchu.

Žaluzie mřížky se nazývají také nastavitelné, protože mají pohyblivou závěrku

Tyto mříže lze ovládat ručně - existuje malá páka, pohybující se, kterou měníme polohu proužků.Existují modely s automatickým ovládáním, ale jsou zabudovány do ventilačního systému, jehož provoz je řízen procesorem.

Mřížky Louvre jsou vnější a vnitřní.Můžete upravit jak příchozí tok z ulice, tak i odchozí tok.Je vhodné umístit externí na ventilační kanály pro ventilaci v základu.V zimě je můžete téměř zavřít, čímž se minimalizuje větrání v podzemí.

Pro vnitřní instalaci jsou na přívodním nebo výfukovém potrubí instalovány stavitelné mřížky.Obecně je to výhodné, ale mechanismus vyžaduje opatrnost, rošt musí být pravidelně odstraňován, čištěn a mazán pohyblivými spoji.Ucpávají se prachem a nečistotami, což snižuje rozsah nastavení.

Se zpětným ventilem

Dekorativní ventilační mřížky sse zpětným ventilem neumožňují proudění vzduchu z ventilačního systému do bytu nebo domu, když převrhujete ponor.Zpětný ventil je tenká pohyblivá pevná deska, jejíž plátky jsou ohnuty, když se proud vzduchu pohybuje správným směrem, a blokují vůli dýchacích cest, když se pohybují v opačném směru.

Zpětný ventil může být zabudován samostatně, může být ve ventilátoru nebo ve větrací mřížce.Ve ventilačním grilu je vyrobena ve formě membrány - vyrobené z tenkého plastu.Takové zařízení není často integrováno, ale můžete ho přidat sami tím, že to uděláte sami nebo instalací samostatného ventilu.

Neexistuje shoda v tom, zda je pro ventilaci zapotřebí zpětný ventil.Jeho oponenti tvrdí, že dříve nebo později se membrána nebo okvětní lístky budou držet a blokovat proudění vzduchu.To je pravděpodobně pravda.To se však dá snadno eliminovat - výměna ventilu nebo jeho dočasné odstranění není problém.Ale někdy bez toho je mnohem horší než s ním.Například systém je postaven takovým způsobem, že se bez něj neobejdete.To je, když je nucené větrání zahrnuto do stejného kanálu jako přirozené.Potom zpětný ventil na větrací mřížce nebo potrubí blokuje přirozenou ventilaci, když je kapota zapnutá.Jinak budete muset vytáhnout dva oddělené kanály, což je obtížné, nákladné a ne vždy možné.

Obyvatelé výškových budov se také nemohou obejít bez zpětného ventilu.Není moc hezké, pokud váš byt voní cigaretami, když soused kouří.A to není nejnepříjemnější možnost.V každém případě však rozhodnutí záleží na vlastníkovi bytu nebo domu.

Otvor se štěrbinou

Někdy je ventilační systém instalován za zavěšenými stropy.V tomto případě lze instalovat štěrbinové větrací mřížky.Liší se velikostí - dlouhé a úzké, vhodné pro instalaci do bočních povrchů zavěšených stropů s malou výškou.

Větrací mřížky se štěrbinou jsou zabudovány do úzkých struktur

Vzhledem k jejich poněkud oficiálnímu vzhledu se častěji používají v kancelářských a veřejných budovách.V domech a bytech můžete také instalovat a najít modely s užšími ořezy - vypadají lépe.

Akustika pohlcující zvuk

Obvyklé větrací mříže jsou lamely umístěné v určitém úhlu.Mohou být uspořádány do jedné nebo dvou řad, mohou být ve tvaru písmene V. To vše mění směr proudění vzduchu a jeho rychlost, ale neovlivňuje průchod zvuků.A takové větrací mřížky nejsou překážkou šíření zvuků, což zdaleka není vždy přijatelné v bytě nebo domě, protože dobrý hluk a zvuková izolace jsou jedním z důležitých parametrů pohodlí.Proto pro instalaci do dveří, mezi místnostmi, do přívodních potrubí z ulice, má smysl instalovat ventilační mřížky s absorpcí hluku.

Protihlukové mříže pro dveře jsou tím nejlepším řešením

Mají složitější strukturu - mezi lamelami je položen zvukově izolační materiál, který snižuje hladinu hluku na přijatelnou úroveň.Takové výrobky jsou samozřejmě dražší, ale bez snížení hluku bude nepříjemné žít.

Čelní

Jednou z odrůd vnějších větracích mřížek je pediment.Jsou instalovány v podkroví soukromých domů pro větrání střešního prostoru.Jsou vyrobeny z kovu potaženého práškovou barvou nebo plastem odolným proti povětrnostním vlivům, který za normálních okolností toleruje mráz, vysoké teploty a ultrafialové záření.

Větrací mříže na podstavci

Podle typu jsou téměř vždy položeny, ve tvaru mohou být kulaté, čtvercové, pravoúhlé, osmihranné;pro mansardové střechy jsou asymetrické.Barva je vybrána buď bílá - pokud existují bílé prvky v designu střechy, nebo v tónu s ozdobou pedimentu.Další možností je přizpůsobit povrch fasády domu nebo střešní krytinu.

V tomto případě je lepší instalovat modely se schopností řídit množství protékajícího vzduchu - s uzávěry nebo roletou.Tato možnost je velmi užitečná v chladném a horkém počasí.